Al değeri hakkında

Başlatan Retona, 18 Şubat 2014, 10:22:54

Retona

Selamün aleyküm.

smps üzerinde çalışmaya başladım. 320V.com üzerinde ki hemen hemen bütün smps örneklerine baktım. Makaleleri okudum. Yeterli alt yapı olmadığı için bazı konuları anlamadım.

Elimde farklı kaynaklardan çıkma ferit nüveler var. Genelde pc güç kaynaklarının trafoları kullanılmış. Bunların adı ie33 vs geçiyor ama anladığım kadarı ile iç yapıları(kullanılan maden/alaşım) farklı.

Sözde 300w ps\'de max 150 w alınabiliyor (çakma tabir edilen güç kaynağı).

Bozuk bir güç kaynağından çıkarttığım bir trafoyu pirimer 0.5 mm teli 2 kat yaparak 4x4 sardım.
Sekondere de takriben, 64 tur sardım 0.75 mm tel idi.

Tel kalınlıklarına pek takılmadım aslında benim derdim. Doğru frekansı bulmak tı. Farklı frekanslarda trafoyu sürdüğümde, Ya doyuma ulaşıyor yada ötmeye başlıyor.

Bu trafoların gauss değerlerini bilmediğim için, bizim bildiğimiz sac trafo hesabı üzeriden bir sarım da yapamadım.

İnternet üzerinde araştırma yaparken \"Al değeri\" denilen bir şeye rastladım. 20 tur kadar sarım yapılıp indüktans ölçüldükten sonra bize primer sargı sayısını veriyor. Şunu anlayamadım.

Pirimer sargı çekilecek akım ve trafonun boyutu ile alakılı değilmi ? farklı boylarda ki trafolarda farklı sargı sayıları çıkar bildiğim kadarı ile. Bu \"Al\" değeri tam olarak ne işe yarıyor ? yani hesaplama yapılırken yeri neresi ?

Bir sorum daha olacak pc ps\'larında ki trafoları kaç khz de sürüyorlar. en azından denemeler ile farklı voltajlar için sarım sayısını bulup nüveyi doyuma ulaştırmadan bir şeyler yapabilirim gibime geliyor.

Bu sg 35242\'ün geri besleme hesabını yaparken, yük bağlandıkça bir voltaj düşümü oluyor bu voltaj düşümü mü baz alınıyor ?

sg 3524 gibi akım kontrolü yapan bir sürücü daha varmış. Adını hatırlayamadım. Bu entegre çıkış voltajını değilde sürücü, fet yahut transistörlerin base/gate akımını sınırlıyor doğrumu anladım ? 

Frekans/gauss oranı etkin faktör anladığım kadarı ile. tabi üretici kataloğu bulunmayan bir nüve de iş karışıyor. 

Max duty kimi kimi hesaplamada 0.4(Bağzı hesaplamada 4 alınmış) alınmış. 1(yada 10) olması %100 duty oluyor doğrumu anladım ?

Bu arada güç elektroniği altındaki tüm smps konularını inceledim. Durumum bu kadar vahim yani \"cahilik aga ne yapak  8)\"

Kemal88

Öncelikle bildiğim kadarı ile ie değil EI nüvesi olarak geçiyodur büyük ihtimal o trafo. IE trafosu hiç duymadım. Ha varsa da bilmiyorum olabilir =)

Tel kalınlıkları primer ve sekonder de aynı olmalı ve deri etkisi formülüne göre hesaplanıp max tel ona göre seçilmeli. Fazla kalın kullanılan tel sargılarda yüksek frekansdan dolayı kayıp oluşturur buda gücü almamızı engeller.

Doğru frekanstan ziyade doğru B yi yani akıyı bulmak önemli. Fakat araştırdığım kitaplar yaklaşık olarak 50kHz e kadar 1600G yada 0.16T olarak alınabiliyor. Manyetik akıyı belirleyen ise sarım oranı yani Np / Ns. Sarım oranını değiştirirseniz manyetik akıda değişecektir. Onun için akıyı değiştirmek istemiyorsanız tek taraflı sargı değişikliği yapılmaz. Yani primeri değiştirirseniz mutlaka sekonderide formüle göre değiştirmeniz gerekmektedir.

Al değeri nüvenin sarımına göre verdiği endüktansdır. Yani Al = L / (N^2) diye geçer. Yalnız baktığım kitapların trafo dizayn kısmının hiçbirinde Al değerini kullanmıyor. Çünkü trafo sarımı topolojiye göre bile değişebiliyor onun için sadece Al değerine göre hesaplamak yanlış olacaktır. Ben Al değerini hiçbir zaman kullanmadım. Şok bobinlerde veye EMI filtrelerinde seçilebilecek nüveyi seçip sarım yapıyorum. Çünkü belirlenen bi L değeri var ona ulaşıncaya kadar sarım yapıyorum. Fakat bu dediğimi toroid nüvelerde yapıyorum. Diğer nüvelerde hep formülleri kullanıyorum.

Geri besleme olayı aslında çok zor bi iştir. Çünkü geri beslemeyi düzgün yapabilmenin yolu simülasyon yapmaktan, network analizör kullanmaktan yada devreyi kurup açık devre kazancını ölçmekten geçiyor. Geri besleme aslında çok hassas bi konu ve iyi yapılması gerekiyor. Sadece voltage divider yoluyla yapılan geri besleme sadece çıkışta istenilen voltajı almamızı sağlar fakat çıkıştaki yük değişimlerinde ne olacağını artık allah bilir =)

Yük bağladığınız zaman voltajın düşmesinin nedeni trafoyu yanlış dizayn etmeniz ve geri beslemeyi yanlış yapmış olmanız olabilir. Trafoyu dizayn ederken olabilecek minimum primer voltajına göre ve verim yaklaşık %80 olarak alınır. Gereğinden fazla kalın tel kullanmanızda buna sebebiyet verebilir. Tabi detaylı bi inceleme yapmadan konuşmak doğru olmayabilir.

Geri beslemede çıkış voltajı referans voltajı ile sürekli karşılaştırılır ve çıkıştaki voltaj değişimlerine göre primere gelen voltajın duty cycle oranı azaltıp artırılarak çıkıştaki voltajın sabit kalması amaçlanır.

SG3524 voltaj kontrollü bi devredir yani sistemi duty cycle ile kontrol eder, fakat UC3825 gibi akım kontrollü olanlar ise primerdeki akımı kontrol ederek çıkış voltajını sabitlemeye çalışır ki buda voltaj kontrolünden çok daha iyidir.

Gauss değerini 50kHz için max 1600G alın, daha yüksek frekanslarda ise bunu 1000G a falan düşürmeniz gerekebilir tabi ne kadar düşürürseniz çekirdek kayıpları da o kadar azalıcak fakat sarım sayılarıda doğru orantılı olarak artacaktır.

Max duty cycle full bridge için konuşacak olursam 0.8T/2 ye göre alınıyor. Diğer topoloji için formülü unuttuğumdan söyleyemicem. T burada periyottur. Mesela 50kHz ise anahtarlama frekansı o zaman transistör başına 8us yada toplamda 16us çıkar. 16/20 den ise max duty cycle 0.8 çıkar ki daha yükseği alınmamalıdır çünkü daha yüksek duty cycle cross conduction dediğimiz transistörlerin aynı anda açılmasını sebebiyet verir bu da kısa devre demektir.

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Retona

Alıntı yapılan: wolf88 - 18 Şubat 2014, 11:34:49Öncelikle bildiğim kadarı ile ie değil EI nüvesi olarak geçiyodur büyük ihtimal o trafo. IE trafosu hiç duymadım. Ha varsa da bilmiyorum olabilir =)

Tel kalınlıkları primer ve sekonder de aynı olmalı ve deri etkisi formülüne göre hesaplanıp max tel ona göre seçilmeli. Fazla kalın kullanılan tel sargılarda yüksek frekansdan dolayı kayıp oluşturur buda gücü almamızı engeller.

Doğru frekanstan ziyade doğru B yi yani akıyı bulmak önemli. Fakat araştırdığım kitaplar yaklaşık olarak 50kHz e kadar 1600G yada 0.16T olarak alınabiliyor. Manyetik akıyı belirleyen ise sarım oranı yani Np / Ns. Sarım oranını değiştirirseniz manyetik akıda değişecektir. Onun için akıyı değiştirmek istemiyorsanız tek taraflı sargı değişikliği yapılmaz. Yani primeri değiştirirseniz mutlaka sekonderide formüle göre değiştirmeniz gerekmektedir.

Al değeri nüvenin sarımına göre verdiği endüktansdır. Yani Al = L / (N^2) diye geçer. Yalnız baktığım kitapların trafo dizayn kısmının hiçbirinde Al değerini kullanmıyor. Çünkü trafo sarımı topolojiye göre bile değişebiliyor onun için sadece Al değerine göre hesaplamak yanlış olacaktır. Ben Al değerini hiçbir zaman kullanmadım. Şok bobinlerde veye EMI filtrelerinde seçilebilecek nüveyi seçip sarım yapıyorum. Çünkü belirlenen bi L değeri var ona ulaşıncaya kadar sarım yapıyorum. Fakat bu dediğimi toroid nüvelerde yapıyorum. Diğer nüvelerde hep formülleri kullanıyorum.

Geri besleme olayı aslında çok zor bi iştir. Çünkü geri beslemeyi düzgün yapabilmenin yolu simülasyon yapmaktan, network analizör kullanmaktan yada devreyi kurup açık devre kazancını ölçmekten geçiyor. Geri besleme aslında çok hassas bi konu ve iyi yapılması gerekiyor. Sadece voltage divider yoluyla yapılan geri besleme sadece çıkışta istenilen voltajı almamızı sağlar fakat çıkıştaki yük değişimlerinde ne olacağını artık allah bilir =)

Yük bağladığınız zaman voltajın düşmesinin nedeni trafoyu yanlış dizayn etmeniz ve geri beslemeyi yanlış yapmış olmanız olabilir. Trafoyu dizayn ederken olabilecek minimum primer voltajına göre ve verim yaklaşık %80 olarak alınır. Gereğinden fazla kalın tel kullanmanızda buna sebebiyet verebilir. Tabi detaylı bi inceleme yapmadan konuşmak doğru olmayabilir.

Geri beslemede çıkış voltajı referans voltajı ile sürekli karşılaştırılır ve çıkıştaki voltaj değişimlerine göre primere gelen voltajın duty cycle oranı azaltıp artırılarak çıkıştaki voltajın sabit kalması amaçlanır.

SG3524 voltaj kontrollü bi devredir yani sistemi duty cycle ile kontrol eder, fakat UC3825 gibi akım kontrollü olanlar ise primerdeki akımı kontrol ederek çıkış voltajını sabitlemeye çalışır ki buda voltaj kontrolünden çok daha iyidir.

Gauss değerini 50kHz için max 1600G alın, daha yüksek frekanslarda ise bunu 1000G a falan düşürmeniz gerekebilir tabi ne kadar düşürürseniz çekirdek kayıpları da o kadar azalıcak fakat sarım sayılarıda doğru orantılı olarak artacaktır.

Max duty cycle full bridge için konuşacak olursam 0.8T/2 ye göre alınıyor. Diğer topoloji için formülü unuttuğumdan söyleyemicem. T burada periyottur. Mesela 50kHz ise anahtarlama frekansı o zaman transistör başına 8us yada toplamda 16us çıkar. 16/20 den ise max duty cycle 0.8 çıkar ki daha yükseği alınmamalıdır çünkü daha yüksek duty cycle cross conduction dediğimiz transistörlerin aynı anda açılmasını sebebiyet verir bu da kısa devre demektir.

Cevab için teşşekür ederim.

Ben trafo ismini yannış yazmışım. Dediğiniz gibi EI.

Yazdıklarınız doğrultusunda şöyle bir yol izleyeceğim. EI 33\'u kullanarak gauss değerini 40 khz için 2000 alacağım. push pull  bağlantı kullanacağım. 2 adet fet ile deneme yapacağım bu durumda duty 4 olacak başka örneklerde de değer 4 idi. Peki bu pc güç kaynaklarında kullanılan frekans değeri hakkında bir biginiz varmı? EI 33\'un sargılarını değiştirmeden 30 v dc konverter olarak kullanıyorlar. Bu devredeki frekans hakkında bilginiz varmı ?

Kemal88

Bence siz yinede 1600G u geçmeyin. çünkü eski nüvelerde kritik bi değer olabilir. Garanti olması için yinede 1600G u geçmemeniz iyidir. Duty cycle transistör başına 0.4 ama toplamda 0.8. Pressman ın push pull sayfasına bakabilirsiniz. Oradaki frekans hakkında bilgim yok fakat çıkıştaki voltajı feedbackdeki voltage divider dirençlerini değiştirerek çıkış voltajı ile oynayabilirsiniz fakat trafonun kaldırıp kaldırmayacağı konusunda dikkat edilmelidir. Ben hep 50kHz de çalışıyorum onun için aslında ideal frekans diye bişi yok, ideal frekans uygulamaya ve topolojiye göre değişebilir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Retona

Alıntı yapılan: wolf88 - 18 Şubat 2014, 17:55:37Bence siz yinede 1600G u geçmeyin. çünkü eski nüvelerde kritik bi değer olabilir. Garanti olması için yinede 1600G u geçmemeniz iyidir. Duty cycle transistör başına 0.4 ama toplamda 0.8. Pressman ın push pull sayfasına bakabilirsiniz. Oradaki frekans hakkında bilgim yok fakat çıkıştaki voltajı feedbackdeki voltage divider dirençlerini değiştirerek çıkış voltajı ile oynayabilirsiniz fakat trafonun kaldırıp kaldırmayacağı konusunda dikkat edilmelidir. Ben hep 50kHz de çalışıyorum onun için aslında ideal frekans diye bişi yok, ideal frekans uygulamaya ve topolojiye göre değişebilir.

Şöyle bir şey yaptım şimdi sizden sağlamasını isteyeceğim.

Hesaplamam :

V-in = 12 v (orta değer)
F= 50000
Bmax = 1500 G
Ac = 2.25 (e42/21/15 grade bilinmiyor)

Şimdi hesap yapayım :

Primer sargı hesabım = 

Npri = (Vin  x 10^8) / (4 x f X Bmax X Ac )

Npri = (12 x 10^8) / (4 x 50000 x 1600 x 2.25) = 1.7 yani 2 x 2 tur primer sargı sayısını buldum.

sekonder için şöyle bir hesaplama yapılmış örnekte:

V out : 310 v

Voltaj düşdükçe duty artacak anladığım kadarı ile, Örnek aldığım hesaplama da bu yol izlenmiş :

minimum v girişi 10.50 v nominal :12 max :13.8

Duty değeri: %98 max değer.
0.98(duty) x 10.50 v = 10.29 trafodaki voltaj

Vout  : 310 / 10.29 = 30 katsayı bulunuyor. bu değeri alıp

Nsec = N X Npri  = 30 x 2 = 60  tur  bulunuyor.

Geri besleme için hesaplama şöyle :

Ngk = 310/ 19.5 = 15.9     (19.5 g.besleme çıkış voltajı)

Ng = Nsec / Ng = 60 / 15.9 = 4

geri besleme  = 4 tur

Böyle bir hesaplama yöntemi. Almış olduğum site adresi de şurası :

http://tahmidmc.blogspot.com.tr/2012/12/ferrite-transformer-turns-calculation.html

Genelde aramalarda bu site sıkça karşıma çıkıyordu. Bu değerler üzerinden sarıp deneyeceğim. Geri besleme sorunu olmasa güzel olacak ama dünya işte.

Düzenleme sebebim hesaplamayı düzelttim yannış yazmışım.

Kemal88

O siteyi bende gördüm fakat Vin değerinin minimum voltaja göre yapılması daha iyi çünkü asıl çıkıştaki çökme voltaj minimumdayken oluyor ve kayıplar o zaman en üst seviyeye çıkıyor. Ayrıca en iyi trafo hesaplama yöntemi topolojiye göre değişiyor. Oradaki ufak sarım geri besleme değilde ek sarım diye geçiyor yani eğer ek sarım gerekiyorsa. Yoksa geri beslemede her zaman direk olarak ana voltaj kısmından alınır. Çünkü öbür taraflardan alınan geribesleme voltajı istenen taraftaki voltajı tam regüle etmeyebilir.

Duty cycle %98 çok yüksek bi rakam. Max duty cycle ı push pull için kitaptan bakabilirsiniz.

Bende 4-5 kitaptan hesapladım karşılaştırdım bazılarında bariz farklar varken bazıları da benzer çıktı.

Aşağıda ekteki program güvenilirdir. Trafo hesaplama programıdır ve bende kendim hesaplayıp bu programla karşılaştırma yapıyorum. Tavsiyem farklı kaynaklardan hesaplayıp karşılaştırma yapmanız çünkü dediğim gibi bazılarında bariz farklar çıkabiliyor.

Bende tam olarak trafo hesabı ve geri besleme de emin değilim. Saolsun kaynaklar kafamı karıştırdı =)

Farklı kaynaklardan hesaplamalar yapıyorum tam olarak emin olunca buraya yazarım.

Retona

Alıntı yapılan: wolf88 - 18 Şubat 2014, 21:52:47O siteyi bende gördüm fakat Vin değerinin minimum voltaja göre yapılması daha iyi çünkü asıl çıkıştaki çökme voltaj minimumdayken oluyor ve kayıplar o zaman en üst seviyeye çıkıyor. Ayrıca en iyi trafo hesaplama yöntemi topolojiye göre değişiyor. Oradaki ufak sarım geri besleme değilde ek sarım diye geçiyor yani eğer ek sarım gerekiyorsa. Yoksa geri beslemede her zaman direk olarak ana voltaj kısmından alınır. Çünkü öbür taraflardan alınan geribesleme voltajı istenen taraftaki voltajı tam regüle etmeyebilir.

Duty cycle %98 çok yüksek bi rakam. Max duty cycle ı push pull için kitaptan bakabilirsiniz.

Bende 4-5 kitaptan hesapladım karşılaştırdım bazılarında bariz farklar varken bazıları da benzer çıktı.

Aşağıda ekteki program güvenilirdir. Trafo hesaplama programıdır ve bende kendim hesaplayıp bu programla karşılaştırma yapıyorum. Tavsiyem farklı kaynaklardan hesaplayıp karşılaştırma yapmanız çünkü dediğim gibi bazılarında bariz farklar çıkabiliyor.

Bende tam olarak trafo hesabı ve geri besleme de emin değilim. Saolsun kaynaklar kafamı karıştırdı =)

Farklı kaynaklardan hesaplamalar yapıyorum tam olarak emin olunca buraya yazarım.

duty max 0.4 olması gerekiyor ama verdiğim kaynağı baz alarak hesapladım. Yukarıdaki yaptığım hesap ile programda ki hesap hemen hemen aynı sekonder sargıda 1 tur fark ediyor ancak, saturation voltajı 2.50 değerlerinde olduğunda. Yani pwm %45 falan olmalı yukarıda ki hesap da akü voltajının en düşük seviyede olduğunu hesaplamış herhalde. ben dc-dc çevirim işlemini yükselteç olarak yapıyorum. Bende aküden aldığım voltajı yükselteceğim. inverter yapacağım(umarım :) )

Ben üçüncü sargıyı geri besleme için zan ettim. Ama bu kırık ingilizce ile anca bu kadar oluyor. :) hesaplama tamam ama geri besleme sağlıklı olmadığı için akım birden fırlıyor.

20 W civarında bir güç almak üzere hesap etmiştim.Primer 0.5x 2 teli katlayarak sardım. Sekonder de ise 0.75 tel kullandım. sekonderi böyle sarmamın nedeni tel olmayışı  idi.

Bu nüve anladığım kadarı ile bmax değeri 1600 g civarı bunun hesabını yaparken B değerini 1000-1200 almak gerekiyor. frekansı da düşürmeli biraz.

Size bir sorum daha var geri besleme ile alakalı. Kullandığım sg3524 entegresinin geri besleme voltajı max-min değerleri nedir ? Geri besleme trafosu olmadan gerilim bölücü ile yapabiliriz anladığım kadarı ile. Bana bir örnek verebilirmisiniz ?

Kemal88

Sitedeki hesaplamada ilk Vin değerini 12V olarak almış sonra duty cycle ı %98 almış ve değişik bi yol izlemiş. 10.5V u neden ilk primer için kullanmamış onu anlayamadım. Kullanmış gerçi ama sonradan %98 duty cycle alarak kullanmış. Programla aşağı yukarı aynı çıkıyorsa sorun olacağını sanmam.

B değerini düşürünce sarım sayıları artıyor, artırınca sarım sayıları azalıyor. Fakat hala neden kitaplarda farklı N1/N2 değerleri çıkıyo anlamış değilim.

Benim kendi 2kW SMPS dizaynımda sarım oranları (N1/N2) programda ve kimi kitaplarda yaklaşık 2.7 ile 2.85 arası çıkarken kimi kitaplarda 3.28 e kadar çıkıyor. Bu oranlarda B nin değerini belirliyor. Yani neye güveneceğimi şaşırdım. Pressmanın kitabında daha önce 17:6 bulmuşum fakat hesabı bulamadım defterde. Tekrar hesapladığımda çok düşük çıktı.

Geri besleme voltajı derken entegrenin comp pinini kastediyorsunuz sanırım. Orası 1 ile 3.5V aralıklarına sahip. Geri beslemenin çeşitli yolları var. Sizde ise çıkış voltajı çok yüksek olduğu için mutlaka izolasyon sağlayan geri besleme kullanmalısınız. TL431 ve optocoupler ile yapılan geri besleme tekniklerini power supply cookbook kitabından bakabilirsiniz. Bende bu kitaba göre hesap yaptım fakat ne kadar doğrudur bilemem. Çıkış tarafına voltaj bölücü iki direnç koyarsınız, ve orta tarafından TL431 e bağlantı yapılır. Optocoupler ile de entegre kısmına bağlantı yapılır. Böylece izolasyon sağlanmış olur. Voltaj bölücü dirençler istenilen voltaja göre değerleri belirlenir böylece istenilen voltajda çıkış sabit kalır. Dediğim gibi geri besleme için Marty Brown\'un power supply cookbook kitabına bakabilirsiniz. Geri besleme sadece voltaj bölücü iki dirençle yapılabilir ve istediğiniz voltajı çıkışta alırsınız fakat sistem herhangi bi yük değişiminde nasıl cevap vereceğini kestiremezsiniz ve sisteminiz dengesiz bi hale gelirki buda en son istenen şeydir.

Örnek için benim siteye koyduğum 2kW lık SMPS devresine veya aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Gerçi orada SG3525 kullanılmış ama pek bişi farketmeyecek.

http://2.bp.blogspot.com/-IGrcj4RjyYs/UOqa9ISSgXI/AAAAAAAAAYY/PpmE6sGtLck/s640/circuit+50kHz.png

Retona

Alıntı yapılan: wolf88 - 19 Şubat 2014, 00:13:02Sitedeki hesaplamada ilk Vin değerini 12V olarak almış sonra duty cycle ı %98 almış ve değişik bi yol izlemiş. 10.5V u neden ilk primer için kullanmamış onu anlayamadım. Kullanmış gerçi ama sonradan %98 duty cycle alarak kullanmış. Programla aşağı yukarı aynı çıkıyorsa sorun olacağını sanmam.

B değerini düşürünce sarım sayıları artıyor, artırınca sarım sayıları azalıyor. Fakat hala neden kitaplarda farklı N1/N2 değerleri çıkıyo anlamış değilim.

Benim kendi 2kW SMPS dizaynımda sarım oranları (N1/N2) programda ve kimi kitaplarda yaklaşık 2.7 ile 2.85 arası çıkarken kimi kitaplarda 3.28 e kadar çıkıyor. Bu oranlarda B nin değerini belirliyor. Yani neye güveneceğimi şaşırdım. Pressmanın kitabında daha önce 17:6 bulmuşum fakat hesabı bulamadım defterde. Tekrar hesapladığımda çok düşük çıktı.

Geri besleme voltajı derken entegrenin comp pinini kastediyorsunuz sanırım. Orası 1 ile 3.5V aralıklarına sahip. Geri beslemenin çeşitli yolları var. Sizde ise çıkış voltajı çok yüksek olduğu için mutlaka izolasyon sağlayan geri besleme kullanmalısınız. TL431 ve optocoupler ile yapılan geri besleme tekniklerini power supply cookbook kitabından bakabilirsiniz. Bende bu kitaba göre hesap yaptım fakat ne kadar doğrudur bilemem. Çıkış tarafına voltaj bölücü iki direnç koyarsınız, ve orta tarafından TL431 e bağlantı yapılır. Optocoupler ile de entegre kısmına bağlantı yapılır. Böylece izolasyon sağlanmış olur. Voltaj bölücü dirençler istenilen voltaja göre değerleri belirlenir böylece istenilen voltajda çıkış sabit kalır. Dediğim gibi geri besleme için Marty Brown\'un power supply cookbook kitabına bakabilirsiniz. Geri besleme sadece voltaj bölücü iki dirençle yapılabilir ve istediğiniz voltajı çıkışta alırsınız fakat sistem herhangi bi yük değişiminde nasıl cevap vereceğini kestiremezsiniz ve sisteminiz dengesiz bi hale gelirki buda en son istenen şeydir.

Örnek için benim siteye koyduğum 2kW lık SMPS devresine veya aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Gerçi orada SG3525 kullanılmış ama pek bişi farketmeyecek.

http://2.bp.blogspot.com/-IGrcj4RjyYs/UOqa9ISSgXI/AAAAAAAAAYY/PpmE6sGtLck/s640/circuit+50kHz.png

Duty değerinin %98 alınmasının sebebi anladığım kadarı ile besleme voltajı minimum değere düştüğünde çıkışı sabitlemek için duty değerinin son noktaya çıktığını baz almış. Bu iki değer üzerinden hesap yolunu tutmuş. Ama bu şart yük olduğu sürece geçerli anladığım kadarı ile.

elimizde ki nüvelerin frekans/gauss oranlarını belirsiz. tahmini olarak hesap yapıp sarıyoruz. hangi frekans da nüve doyuma ulaşıyor yada güç kaybediyor Allahualem. programda nüvelerin bulunduğu kısımda akı değerlerini referans alırsam B değerini düşük tutmak gerekiyor.

Birde şöyle bir şey var kullandığımız katsayı değerleri

Buradaki değerleri kullanınca doğal olarak sargı sayıları da değişiyor. Biz hep 4 olarak alırken burda Push bull için 0.001 almış. şuda var : 0.4 demiş biz 4 olarak alıyoruz.

Kemal88

duty cycle i 98 almayin dememin sebebi cross conduction dedikleri mosfetlerin ayni anda acilabilcek olmasi ve kisa devre olabilmesi. tedbir icin en iyisi biraz aralik birakmakta geciyor. evet elimizdeki nuvelerin doyum degerleri  tam bilinemedigi icin
olabilcek en dusuk doyum degerine gore hesaplanir.  neyi 4 olarak aldigimizi anlamadim ama 0.4 alinan sey sarim ile alakali bi katsayi. oradaki hesaplarda o katsayi 0.4 kabul edilerek bulunmus. topolojiye gore k katsayisi degisiyor zaten onu da kitaptan almis.

Retona

Alıntı yapılan: wolf88 - 19 Şubat 2014, 12:34:46duty cycle i 98 almayin dememin sebebi cross conduction dedikleri mosfetlerin ayni anda acilabilcek olmasi ve kisa devre olabilmesi. tedbir icin en iyisi biraz aralik birakmakta geciyor. evet elimizdeki nuvelerin doyum degerleri  tam bilinemedigi icin
olabilcek en dusuk doyum degerine gore hesaplanir.  neyi 4 olarak aldigimizi anlamadim ama 0.4 alinan sey sarim ile alakali bi katsayi. oradaki hesaplarda o katsayi 0.4 kabul edilerek bulunmus. topolojiye gore k katsayisi degisiyor zaten onu da kitaptan almis.

O zaman flyback tek sargılı bir sarım yapacak olduğumuzda katsayı değerini 0.33 alacağız doğrumu anladım. Push bull 0.1 oluyor. Diğer türlü uçuk rakamlar çıkıyor çünkü. \"4\" den kastım katsayı idi. Hesaplamada kat sayıyı 4 alıyorduk. kitapda ki bilgilere göre 0.1 olması icab ediyor.

Bu uc3843 ün sensör girişi akım değişikliğine göre pwm frekansını değiştirmesi gerekiyor.

https://320volt.com/flyback-atx-guc-kaynagi-incelemesi-ve-modifiye-bolum-1/

Burada ki anlatımda akım kontrolü yapıp korumaya geçtiği yazılmış. Bu gün elime bozuk bir pcps geçti flayback yapıda idi. trafosunu ve diğer elemanları söktüm. Şimdi entegresini sökeceğim. yapı olarak biraz daha basit geldi.

Kemal88

Eğer orda yazanlardan farklı bi değer alıp uçuk rakamlar çıkıyorsa bi yerde yanlış yapıyorsunuz demektir.

Ha anladım 4 den kastınız şu tahmidblogspot sitesindeki hesaplamada yer alan 4. Şimdi şöle söyliyim. Birtane faraday yasası denilen bi yasa var aslında bu yasa belli bi formülden oluşuyor fakat kitaplar ve farklı kaynaklar bunu evirip çevirip modifiye edip bi şekilde değişik hallere sokuyorlar. Onun için temel bilinen yasa değişikmiş gibi gelebiliyor. Şimdi adam orada 4 olarak almış ama işte bu yasayı biraz değiştirip oynamış ve neye göre 4 almış onu bilmiyoruz. Kimisinde 4 alır fakat başka şeyi değiştirir ona dikkat edin. Farklı formülleri birleştirmeyin her defasında tek kaynaktan hesap yapın ve diğer kaynaklardaki hesapları da deneyin. Bi kitap daha söyleyebilirim size, bu kitap sırf trafo ve bobin hesabı üzerine çıkartılmış bi kitap fakat kafanızı karıştırabilir.

Fakat şunu unutmayın eğer flyback trafo dizayn edicekseniz formüle göre trafonun nüveleri arasında formülde çıkan uzunluğa göre aralık bırakmanız lazım ki flyback in bi farkı da bu. O aralıkta enerjiyi saklaması gerekiyor.

Eğer amacınız flyback SMPS yapmak ise kesinlikle fairchild firmasının AN4137 uygulama notunu okumanızı tavsiye ederim. Çünkü flyback üzerine komple dizaynı anlatılıyor. İçinde trafo vs falanda var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın