0-25 V 6A AYARLI GÜÇ KAYNAĞI

Başlatan batcan, 12 Şubat 2014, 20:02:16

batcan

Guzel bir devreye benziyor. Muti adinda bir arkadas paylasmis. Arkadaslar simulasyonunu denedim calisiyor nasil bir devre sizce?

http://elektroniksistem.blogspot.com.tr/2013/10/0-25-v-6a-ayarli-guc-kaynagi.html

serkan_48

Güzel bir devre ve uygulama olmuş.

Peki size şöyle sorayım akım ayarı sizin için önemlimidir?

Önemli ise bu devre işinizi görmez.
Önemli değilse gayet uygun bir devre.

kolay gelsin

batcan

serkan hocam becerebilirsem akim korumali bir devre yapmak istiyorum. mantigini biliyorum ama simule edip deneyemiyorsun. anca basipcan pcbye yumucan gozunu bakican calisiyor mu? ya da bu isten iyi anlayacaksin kendin oturup ar-gesini yapican. Allah razi olsun yardimci olan arkadaslar var onlari tenzih ederek soyluyorum, bu memlekette bildigini baskalarina aktarmaya calisan yok denecek kadar az. ben ogrenciyim gonullu stajyerlik yaptim ki nedir ne ogrensek kardir diye tekniker abim ne biliyorsa anlatti ama biraz fazla bilen kendini hemen soyutluyor. 170 liraya 30v 5 a guc kaynagi satiyorlar. birseyler ogreneyim diye daha fazlasini harcamaya raziyim ama gel gelelim bilgi aslanin agzindan. rus sitelerine bakiyorum bizdeki gibi hortlamis forumlari yok adamlar guncel ve surekli bi calisma icindeler ki bunlar votka kafali rus dediklerimiz. neyse Allah buyuktur. Arastirmaya devam. :)

stk4221

bende akım ve voltaj ayarı yapabillecegim 10 A  gücünde bir  devre arıyorum böyle pic olmasına gerekyok sanırım. amper metre volt metre sıcaklık ölcer klonometre  gibi ölçüm yapabilecegim ekipmanları sonradan yerleştirebilirim

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

batcan

Muti arkadasimizin devresini biraz modifiye ettim. 10-13 A arasi goruyor ve akim artik ayarlanabiliyor. Simulasyonda calisiyor ama gercekte durum nasil olur bilemiyorum. Kolay gelsin.

asma

Alıntı yapılan: batcan - 12 Şubat 2014, 23:44:56Muti arkadasimizin devresini biraz modifiye ettim. 10-13 A arasi goruyor ve akim artik ayarlanabiliyor. Simulasyonda calisiyor ama gercekte durum nasil olur bilemiyorum. Kolay gelsin.

Bu şekilde modifiye olmaz. Q5 ve Q1 paralel değil, köprü diyot 6A diyotlardan oluşuyor. Akım artışı nasıl olacak?
O devrede akım değeri aşılınca resetleyinceye kadar voltaj ve akım 0 (sıfır) olur. Reset butonuda NO çizilmiş, NC olmalıydı. (kısa devrede röle çekmez, simulasyonda denediniz mi bilmem)
Tristörü tetikleyen direnç 0,6ohm/5W gösterilmiş. 1amperi geçince korumaya geçmesi istenmiş sanki.

Ufak hataları düzeltip çalıştırırsanız;
12V ile beslediğiniz devrenizi 10A değerini geçmeyecek şekilde ayarlayı çalıştırdınız.
Kısa devre durumunda 10A lik akım geçerken (kısa devre koruması 12A diyelim) akım sınırlama iş yaparken kısa devre koruma devreye girmez.
Kaybolan güç transistörlerde ısıya dönüşecektir. 2N3055 için 30voltta 4 amperden düşük değerler hesaplanmalı.
Transistörü 15A lik değil, 115W lık ısıyla başaçıkabilecek güçte görmek gerek.

Bu devre basit yapıyla işinizi görebilir, sınırları zorlamazsanız uzun süre kullanırsınız.
Ben pek beğenmedim, farklı öneriler verebilirim.

Kolay gelsin.

batcan

Alıntı yapılan: asma - 13 Şubat 2014, 04:09:44Bu şekilde modifiye olmaz. Q5 ve Q1 paralel değil, köprü diyot 6A diyotlardan oluşuyor. Akım artışı nasıl olacak?
O devrede akım değeri aşılınca resetleyinceye kadar voltaj ve akım 0 (sıfır) olur. Reset butonuda NO çizilmiş, NC olmalıydı. (kısa devrede röle çekmez, simulasyonda denediniz mi bilmem)
Tristörü tetikleyen direnç 0,6ohm/5W gösterilmiş. 1amperi geçince korumaya geçmesi istenmiş sanki.

Ufak hataları düzeltip çalıştırırsanız;
12V ile beslediğiniz devrenizi 10A değerini geçmeyecek şekilde ayarlayı çalıştırdınız.
Kısa devre durumunda 10A lik akım geçerken (kısa devre koruması 12A diyelim) akım sınırlama iş yaparken kısa devre koruma devreye girmez.
Kaybolan güç transistörlerde ısıya dönüşecektir. 2N3055 için 30voltta 4 amperden düşük değerler hesaplanmalı.
Transistörü 15A lik değil, 115W lık ısıyla başaçıkabilecek güçte görmek gerek.

Bu devre basit yapıyla işinizi görebilir, sınırları zorlamazsanız uzun süre kullanırsınız.
Ben pek beğenmedim, farklı öneriler verebilirim.

Kolay gelsin.

Elleriniz dert gormesin. ben 5 amper icin cizmistim ilk basta sonrasinda arkadaslar icin 10A cikarmaya calistim. kopu diyota dikkat edemedim haklisiniz. 2n3055leri bolusturmeden yukseltmek amaciyla kullandim ama dediginiz gibi 4 A den sonrasinda yanacaklardir.

Simulasyonda denedigimde kisa devre guzel calisiyordu ama proteuse guvenilmez o yuzden kesin birsey diyemiyorum. kisa devrenin hesaplamasini yapmadim gozunuz cok keskin Masallah guzel gormussunuz :). ben bu devre birazdan duzenliyecegim ve .dsn dosyasini ekleyecegim. Sizde bir denersiniz zamaniniz olursa.

Hocam role devreye girmeye bilir demissiniz. Orayi pek anlayamadim. biz akimi sinirlasakta yuke giden akim rolenin uzerinden geciyor. 10A\'e gore ayarlarsak akimi 10,1 ampere ayarlasak role hemen kapatacaktir diye dusundum. biraz daha aciklarsaniz sevinirim.

transistorleri yakacagimiz kesin :) onun yerine 2n3772, 150w\'a kadar dayaniyor onu kullanmayi dusundum guzelde bir sogutucu ile kaldirir diye dusunuyorum. Simdi bende 2n3772 almayi dusunuyorum bildiginiz daha iyi bir transistor modeli var mi bunun biraz guclu olani? Allah nasip edersen onumuzdeki hafta elektor zdroj G400\'u basip deneyecegim 2n3772 dusunuyorum ama fiyat biraz daha tuzlu, onebileceginiz bir es degeri var mi?BU941 var datasheetinde 200w 25A gozukuyor ama kullanimi nasil bilemedim.

Bir de sunu sorayim birazdan resmini de yukleyecegim. 4 transistor kullanirsak isi ve akim sorununu cozmus olur muyuz?

stk4221

güzel bir proje çıkacak  umudum var. elektronikte bilgim az arese tam  hakim degilim denemiş bir şema paylaşabilirmisiniz
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

batcan

Insallah elimizden gelir de ihtiyaci olan arkadaslara yardimci olabiliriz. Duzeneyip yuklicem.

asma

Alıntı yapılan: batcan - 13 Şubat 2014, 23:21:42Hocam role devreye girmeye bilir demissiniz. Orayi pek anlayamadim. biz akimi sinirlasakta yuke giden akim rolenin uzerinden geciyor. 10A\'e gore ayarlarsak akimi 10,1 ampere ayarlasak role hemen kapatacaktir diye dusundum. biraz daha aciklarsaniz sevinirim.
İlk olarak akım sınırlama devrenin akım değeri kısa devre koruma devrenden küçük oldukça yük akımı kısa devre akım değerine ulaşamaz ve sürekli ısınır.
Yani akım sınırlama potunu 8A e ayarlarsan akım 10,1A olmayacak. 8A lik akım akmaya devam edecek.

İkinci sıkıntı reset butonunun NO kontak yapısıyla çizilmiş olması. Butona basılmadıkça iki ucu açık devredir, basılınca kısa devre olur.
Devrede NC kontak kullanılmalıydı. Yani butona basınca açık devre olacak şekilde.  ;)

Hangi devreyi yaparsanız yapın kayıp gücü hesaplamanız gerekir.
150VA / 30Vac trafo ile 10A hesabı yapmayalım.
10A gibi değerlere çıkacaksak tek sekonder voltajına bağlanıp kalmayalım.
İhtiyacımızı ve elimizdekileri kullanma isteğimizi iyi değerlendirmek gerekir.
Sanırım tek bir güç kaynağı sizi kesmeyecek, bir tane basit ama iş görür bir tanede güçlü ve kaliteli güç kaynağı yapacaksınız.  :)
İncelemeniz için bir link ekliyorum:
https://320volt.com/pozitif-regulator-entegreleri-ile-ilginc-guc-kaynaklari/
Devrelerden LM350 ile yapılmış, 0,3...3A  0...30V güç kaynağı sizin trafonuz için uygun.

Kolay gelsin.

batcan

bu devreyle ugrasamadim ama belki arkadaslarin icine yarar diye dosyalarini ekliyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın