image

Ana içeriğe git
Konu: smps trafosu (2864 Kez okunmuş)

Ynt: smps trafosu

Yanıt #30

sağol.

yalnız 7805 lerle yaptığım testlerde genelde hüsrana uğradım. çok ısınıyor ve 100-150mA \'dan fazla akım pek vermek istemiyor :D. belki de çakmasını almıştım. şu an antalya\'da 50krş-1tl arası...

trafo malzemeleri de olmadığına göre bu iş şimdilik yaş. keşke atmasaydım adaptörü belki tamir olurdu :\'(

Bak bu siteden malzemeleri(nüveleri) getirtebilirsin seron istanbulda...

http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?kategori=35#ara

tutacağı 20-30 tl ....Hem devre üzerindeki primer sarım sayısı ve tel çapı sabit kalmak koşulu ile (70 Watt) , sekonder sarım sayılarını ve kalınlığını değiştirerek farklı gerilimler elde edebilirsin...

Yanıt #31
nüveler süper tasarım yalnız...

ben şu çin malı mp3 chargerlerinden söküp bu devrenin aynısından bir yapmaya çalışayım. ama makaleleri okyup daha derinlemesine anlamam lazım.
daha sonra profesyoneline geçerim.

istanbulda perakende smd parça satan yer var mı? başka projelerim için onlardan da lazım. işitme cihazı falan yapıyorum.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #32

nüveler süper tasarım yalnız...

ben şu çin malı mp3 chargerlerinden söküp bu devrenin aynısından bir yapmaya çalışayım. ama makaleleri okyup daha derinlemesine anlamam lazım.
daha sonra profesyoneline geçerim.

istanbulda perakende smd parça satan yer var mı? başka projelerim için onlardan da lazım. işitme cihazı falan yapıyorum.

bu site de smd elemanlar da satılıyor...

Yanıt #33
SMD komponentleri direnç.netde de bulabilirsiniz.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #34

SMD komponentleri direnç.netde de bulabilirsiniz.

çok pahalı aboooov!

ilk sitede 10luk paketlerde 0,70 kuruş gibi komik rakamlar var...

Yanıt #35
Pahalı olup olmadığını bilmiyorumda sadece bulunduğunu biliyordum. Yalnız bluemavi de kdv hariçtir. Gerçi 0.7TL nın kdv si olsa nolur olmasa nolur.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #36

Pahalı olup olmadığını bilmiyorumda sadece bulunduğunu biliyordum. Yalnız bluemavi de kdv hariçtir. Gerçi 0.7TL nın kdv si olsa nolur olmasa nolur.

:)) Wolf 88 Zaaten parçalar ucuz , önemli olan piyasada yaygın olmayan ve işe yarar tasarımlar yapabilmek ve bundan gelir elde edebilmek... :) Onun için de geniş çaplı piyasa araştırması gerekiyor...

Yanıt #37
arkadaşlar konunun epey dışına çıktık ama ben ticari amaç gütmeyen ve amatör düzeyde çalışan birisiyim ve bilgi-pratik seviyem kötü. smd parçaları [size göre] basit elektronik cihaz ve çeşitli entegre devreler yapımında kullanmak istiyorum. mesela evde iki tane işitme cihazı yaptım ama boyut sorunu var. smd olsa süper olacak. ikincisi gerek basit regülatör çipleri gerekse osilatör veyahut preamp çipleri yapmak istiyorum. bunların paint programında :) taslaklarını oluşturdum ve hiç de fena gözükmüyorlar. tek sorun parça. bir fabrikam olmalıydı benim... ;D[/size]

Yanıt #38
arkadaşlar konunun epey dışına çıktık ama ben ticari amaç gütmeyen ve amatör düzeyde çalışan birisiyim ve bilgi-pratik seviyem kötü. smd parçaları [size göre] basit elektronik cihaz ve çeşitli entegre devreler yapımında kullanmak istiyorum. mesela evde iki tane işitme cihazı yaptım ama boyut sorunu var. smd olsa süper olacak. ikincisi gerek basit regülatör çipleri gerekse osilatör veyahut preamp çipleri yapmak istiyorum. bunların paint programında :) taslaklarını oluşturdum ve hiç de fena gözükmüyorlar. tek sorun parça. bir fabrikam olmalıydı benim... ;D[/size]

gelişme var mı projende?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #39
gelişme var mı projende?
ne gelişme olacak? >:( Malzeme yok ki burda abi?
SMDyi bırak burada satılan BC547ler bile hep patates. 0,10W dirençler olur hani çeyrek watlıkların küçüğü o bilem yok. Utanmasa çeyrek watlıklara bile yok diyecek.
Elimde SMD elemanlar ve baskı imkanı olsa o el yapımı entegre konusunda ciddiyim. Bazı ototeyplerin falan içinde oluyor görüyorum. devreyi kurup bir maddeye batırıp çıkarmış, bacakları dışarıda, anakarta monte etmiş. o yapıyorsa ben niye yapamıyayım. Çinden getirtmek de istemiyorum istiyorum ki buralarda olsun yürüyerek gidip alıp geleyim. bir tane prototip yaparım olursa çoğaltırım... Sen neden yapmıyorsun? ;)  :D

Yanıt #40
Ser-on zamanında ne döktürmüşüz demi.. Kelimelerin felsefesi... ;) bu arada kemal neler yapıyor acaba...
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

Yanıt #41
ne gelişme olacak? >:( Malzeme yok ki burda abi?
SMDyi bırak burada satılan BC547ler bile hep patates. 0,10W dirençler olur hani çeyrek watlıkların küçüğü o bilem yok. Utanmasa çeyrek watlıklara bile yok diyecek.
Elimde SMD elemanlar ve baskı imkanı olsa o el yapımı entegre konusunda ciddiyim. Bazı ototeyplerin falan içinde oluyor görüyorum. devreyi kurup bir maddeye batırıp çıkarmış, bacakları dışarıda, anakarta monte etmiş. o yapıyorsa ben niye yapamıyayım. Çinden getirtmek de istemiyorum istiyorum ki buralarda olsun yürüyerek gidip alıp geleyim. bir tane prototip yaparım olursa çoğaltırım... Sen neden yapmıyorsun? ;)  :D
ben zaten yeterince belaya neyim bulaştım dostum yeterin gayri bu kadar imalat :) her şeyi devletten beklemeyin siz de yapın :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #42
Ser-on zamanında ne döktürmüşüz demi.. Kelimelerin felsefesi... ;) bu arada kemal neler yapıyor acaba...
Kemal maalesef bir duruma kızarak gelmemeye başladı. Şu an ne yaptığını bilmiyorum. Mühendis idi galiba kendisi. Hatta 320volt anasayfamızda trafo hesap excelleri de vardı.