STK4050 için Preanfi yardım...

Başlatan celebrium, 30 Ocak 2010, 18:03:47

celebrium

Merhabalar STK 4050II için kaliteli bir preanfi devresi arıyorum.Kendi anfisinde kullanmış ve sesinden gerçekten memnun olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum...Stk4050 entegresinin orjinal devresinin beslemesini +-50 olarak yapmayı düşünüyorum.ayrıca birde Hoparlör geciktirme ve koruma devresi yapacağım.subwoofer olarak JBL GT4 30cm kullanıcam.şimdiden teşekkür ederim.

Flatron

Pre Ampli \"Ön Ampli\" demektir.Neyi yükseltmek istiyorsunuz ? Yani ön tarafa bağlayacağınız şey ne :Mikrofon mu?
şimdi artık pek kalmasada bir Turntable (yani pikap) mı yoksa bir Deck in kristalinden sonra bağlayacağınız/yapacağınız bir pre amplimi? bunların hiçbiri değil bir IPOD u bağlayacaksanız IPOD un kulaklık çıkışını girerseniz.IPOD  işinizi rahatlıkla görür.

Eğer \"Ben distorsiyonu çok düşük (Thd % 0,002 gibi !!) bir pre ampli yapmak istiyorum  girişe bu ön ampliden vermek istiyorum diyorsanız obaşka 

Bu arada  SANYO nun manuelinde bu entegre için tavsiye edilen besleme voltajı +- 66 volt demişler .Entegrenin  Max.besleme voltajı 95 volt.Eğer siz 16x2 =32 volt daha az verirseniniz 150 Watt bile  alamayabilirsiniz.

celebrium

çıkışı bilgisayardan alacagım.bilgisayar çıkışını direk anfiye bağlarsam zarar görecegini zanlediyorum araya bi gerilim izleyici daha sonrasında preanfi olarak ama aradım taradım her yerde gitar,mikrefon pre anfisi var.anfiend önce bir pre anfi ile sesi güçlendirmek daha iyi oalcagını düşünüyorum. besleme sorun degil smps yaptıracagım.şu anda aradıgım kaliteli bir pre anfi devresi.

elektrosenol

Merhaba,

Sizin konunuzun pre-ampli. ile alakası yok, size lazım olan JBL GT4 bas hoparlörü sürmek için amplifikatörün girişine bağlamanız gereken \'\'aktif crossover\'\' dır.

Diğer yandan PC\'nin ses çıkışını amplifikatörün ses girişine girerseniz zarar görür diye birşey yok, fakat sizin ani yüklenme gibi durumları önlemeniz için amplifikatör girişine potansiyometre takmanız lazımdır.

Kolay gelsin.

Flatron

Sayın Elektrosenol
O amaç için olan aktif crossover devresini  tasarlasanız (yada biryerden alıntı yaparak)izah etsenizde biz de öğrensek 

elektrosenol

Sayın Flatron,

Ben \'\'kendi tasarımlarımı\'\' internet ortamında yayınlayan biri değilim.Açıkçası başkalarının tasarımlarınıda alıntılayıp yayınlamayı pek sevmem.

Öğrenmek istedikten sonra google amcaya bir \'\' aktif crossover\'\' (active bandpass,subwoofer filter) yazmamız fazlasıyla yeter bence.

Arkadaşın işine yarayacak aktif crossover devre şemaları elimde mevcut, fakat şu an external harddisk\'im arızalı ve dosyalarımda onda olduğu için daha sonra ekliyeceğim. ;)

Flatron

Sayın Elektroşenol
Siz yine çalışmanızı yayınlamayın ama bizi aydınlatın Mesela Aktif  crossover ın pasifden farkı ne ,aktifde kaç ampli ile
yapılıyor.Pasif crossover nereye bağlanır.Kazancı Op.Amplarda nasıl hesaplanır.
Çünkü Google amca ,HIFI siteleri ve vikipedi sizin söylediklerinden farklı şeyler anlatıyor

elektrosenol

Tüh ya o kadarda yazmıştım az önce server mesajımı yuttu. >:(

Haydaa farklı şeyler anlatmaması lazım google amca\'nın.En azından \'\'aktif crossover \'\' diye arattığınızda ilk sayfada ilk linke tıkladığınızda 3 yollu bir devrenin  karşınıza çıkması lazım, bu devre konunun özünü anlamaya yeterli zaten.

Aktif crossover\'ın pasif crossover\'dan farkı üzerinde aktif diye nitelendirdiğimiz sinyal işlemeye ve yükseltmeye yarayan eleman barındırmasıdır.Bu elemanlar, bu iş için özel üretilmiş olan op-amp\'lar, diğer op-amplar, velhasıl entegre devreler ve de transistörler olabilir.Aktif crossover isteğe uygun olarak bir veya bir kaç yollu olabilir.Burda arkadaşımızın aradığı bir yollu olan \'\'aktif low pass crossover\'\'ıdır.Low-pass filitre içeren bir tek yollu crossover\'ın içinde bass bosst subsonic filitre vs. çeşitli katlarda bulunur.Aktif crossover\'da crossover çıkış sayısı kadar çıkışına ampli bağlanmalıdır.Mesela woofer çıkışı için bas hoparlör süren bir ampli. midrange çıkışı için midrange hoparlör süren bir ampli. tiz çıkışı içinde tweeter süren bir ampli. gereklidir.

Pasif crossover\'lar hoparlör kabininin içinde bulunur dolayısı ile ampli. çıkışına bağlanır.Bunlarda isteğe bağlı olarak 1 veya bir kaç çıkış yollu olabilir.Bunların aktif crossoverdan en önemli farkı \'\'aktif eleman\'\' barındırmamasıdır.Bunun dışında üzerinde transistör bulunduran pasif crossover\'larda vardır ki bunlar pro audio da kullanılan kule kabinlerde bulunur, amacı tweeter\'a giden fazla akımı kesmek/azaltmaktır, amaç bir nevi tweeter\'ın yanmasını önlemek,fakat aktif olarak (sinyal işleme/yükseltme) hiç bir amacı yoktur.Pasif crossover\'larda aktiflerde olduğu gibi kayda değer bir kazanç hesabı yapılmaz sayın Flatron :).Pasif crossover\'larda üst ve alt kesim frekansları hesaplanır ,crossover 3 yollu ise orta kesim frekansıda hesaba katılır ve kullanılacak pasif komponent değerleri(direnç, kondansatör, bobin vs.) buna göre hesaplanır.Bu elemanların değerleri mümkün olduğunca az töleranslı olmalıdır. Bütün malzemeler bir araya getirilip crossover devresi kurulur ve devrenin çıkışları \'\'kesim frekanslarına uygun olan\'\' hoparlörlere(woofer, midrange, tweeter) bağlantı yapılması kaydıyla verilir.Bu iş sonunda crossover devresinin uygun (hesap edilen) kesim frekanlarında çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Umarım az da olsa yararlı olmuştur, siz ve diğer arkadaşlar için sayın Flatron.

Kolay gelsin.

Flatron

O anlattıklarınızı ben zaten biliyorum ve bu  arkadaşın işi için STK nın girişine bir gerilim bölücü yada bir pot bağlamanın yeterli olduğunuda biliyorum ama siz hala STK nın girişi için yeterli olan sinyali hala  aktif crossoverla yükseltmenin \"Bu tip bir devrede\"ne avantajı olduğunu  söylemiyorsunuz 
Size şunu soruyorum :Diyelimki elinizdeki elektronik  kartın besleme voltajı 12 volt ve çektiği akım 50 mA   Siz bunun regülesinde 78L12 mi kullanırdınız yoksa arka arkaya transistör katlarıyla oluşan ve mesela 2N3055 le biten bir regülemi kullanırdınız?
bu sorunun cevabı :78L12 kullanarak beslemelisiniz
Çünkü devreler ancak ihtiyacı kadar akım çeker siz isterseniz 10 amper verebilecek besleme yapın o devre yine 50 mA çekecektir.
Tıpkı insanların ilimlerinin anlayabildikleri kadar olması gibi.

elektrosenol

Biliyorsunuzda peki bana neden aktif crossover ile pasif crossover\'ın farkını soruyorsunuz, yada aktif crossover\'ın kaç ampli ile yapıldığı (yapıldığı değil kaç tane ampli.\'yi sürdüğü olacaktı ki \'\'sanırım\'\' onu anlatmakta bile hatanız var) yada pasif crossover\'ın nereye bağlandığını.Arkadaş demiş, .\'\'bilgisayar çıkışını direk anfiye bağlarsam zarar görecegini zannediyorum\'\'Madem pot bağlamayıda biliyorsunuz, iyi güzel, neden bu öneriyi benden önce yardımcı olunacak arkadaşa sunmadınız?

Bana burda aktif crossover ile yükseltmenin avantajı sorulmamış, bende  karşılık olarak cevaplama gereği hissetmedim.

Elektronik kartın besleme voltajı ile aktif crossover\'ın \'\'şu an ki durumda\'\' ne bağlantısı var anlayamadım...

Kastedtiğiniz aktif crossover\'ın çıkışına 1\'den çok ampli. bağlamak ise..evet bağalanabilir fakat 1 tanesini sürdüğü şekildeki gibi verim alamazsınız.

İnsanların ilimleri anlamasının konu ile ne alakası var onuda çözmüş değilim?..Her insanın ilmi anlayabildiği kadar olsa, bunca insan anlayabildiğine kadar çaba sarf ederdi, fazlasına değil..

celebrium

Öncelikle çok çok teşekkür ediyorum bu bilgileri paylaştıgınız için. 8) finallerim dün bitti internete girip bakma fırsatım olmadı yazılarınızı tekrar tekrar teşekkür ediyorum bu arada. :D çok güzel bir açıklama yapmışsın \"ELEKTROSENOL\" .   \"FLATRON\" sen de çok güzel bir şekilde anlatmasına yardım etmişsin ;)  ...   (şu anda bir adet şifreli kapı kilit projesi siparişi aldım bitiricem 1-2 gün içinde hemen devreleri yapmaya başlıyacagım)  AKTİF CROSSOVER kullanacagım bu kesin bana öneriniz varmı yada ben google amcadan bulduklarımı buraya yığayımmı :D (bide resim yükledim onları silmişler  :-[

celebrium

bu nasıl sizce bana uyarmı ??

yada alttakide bir crossovermıdır.:)

yada bu nasıl :D

pot olayını anlıyamadım aktif filtreye bi karar verelim potada bi çözüm buluruz :D

celebrium

don\'t stop the music xD  ( çok sağlam bir kaynak buldum) 354 mb interneti sınırsız olan herkez indirsin ses üzerine herşey var ama seçim çok zor.yardımmmm :D (elektrosenol) help meee
http://hotfile.com/dl/25126135/606b81b/Audio_gevv.zip.html

Flatron

Mimar Sinan büyük bir caminin inşaatını tamamlıyor .Ertesi günü camiye bakan bir çocuk diyorki
-Bu caminin minaresi eğri
Büyük mimar diyorki:
-Ben caminin minaresine büyük halat bağlatayım sen o eğriliği düzeltirmisin
diyor.
Çocukta evet diyor
Sonunda halatın ucunu çocuğa veriyorlar ve o  halatı bir tarafa doğru tüm gücüyle çekiyor.Biraz sonra sinan soruyor
-Nasıl düzeldimi?
Çocuk diyorki
--İşte şimdi düzeldi
(Bu yaşanmış bir olaydır)

Şimdi:
Sizin bu crossover şemalardan hangisi sizce uygun demeniz saçmadır.Çünkü bu manava girip elmamı alayım yoksa portakalmı alayım demeye benzer o şemaları bulup buraya ekleyip Kesin crossoverlı olacak demeden önce kaç yollu olacağına kaçıncı dereceden olacağına  bass ve tweteer için frekans bölgesini  (eğer olacaksa Medium içinde frekans bölgesinin) frekanslarının belirlenmesine ihtiyaç var.

Bu arada yapacağınız devre şifreli kapı kilidi devresinden çok daha pahalıya mal olacağını bilmelisiniz ,çünkü 3-4 tane Op.Ampla bir devre yapmayacaksınız, ilk şemadaki Op Amp ın çıkışında yazan \"Tweeter Anfi Girişi\" yazısının anlamı STK lı Ampliden bir tane daha yapacaksınız (tabiki onu da besleyen trafoyu ve doğrultma katınıda hesaba katacaksınız.)
Eğer paşa gönlünüz ya ben orta sesler içinde filtre (Crossover) yapayım derse Bu ampliden ve tabiki trafonun gücünüde hesaba katarak (ekleyerek) STK lı bir devre daha yapacaksınız .
Bu arada bu kadar parayı ses kartınızdan gelen HighEnd  normlarında asla kabul edilmeyecek derecede yüksek olan gürültüyüde yükselteceğinizi unutmayınız.
Evet odyofiller CD player kullanırlar ama o CD playerler ın tasarımları bile farklıdır

Şimdi birazda google amcanızda bulamayacağınız ,Odyofil dergilerinde yazanı aktarayım

* Aslında bir amplide ton kontrol devresinin  faydasından çok zararı vardır.Pekçok High End ampli tasarlayıcısı amplilerinden sadece bir pot kullanırlar oda Volume potudur

Şimdi ister 4.dereceden aktif crossover kullanın ister lambalı preampli kullanın benim hiç umurumda değil .Bu konuylada ilgili artık birşey yazmayacağım

celebrium

üstat teşekkür ederim.(kapı kilit devresi malzemeleri 50tl+malzemeler old. sorun yok :D )tabiki ben ssize zorla birşey yaptıramam hak veriyorum.ama acemilik işte :) sağdan soldan bişeyler ögrenerek doğruya ulaşmak ve doğruyu görmek bence çok önemli.aktif crossover devresi seçimini yapmam bile tamamen sizden ögrendiklerimle yaptıgım bişeydir.o yüzden size çok çok teşekkür ediyorum.ben yapacagıma karar verdim. = bilgisayar subwoofer çıkışı > aktif crossover devresi(girişte potda var ;) ) > sonrasında stk4050 anfisi > geciktirme ve hop.koruma devresi > jbl gt4 250w rms sonra kop kop :)    besleme kısmı sorun teşkil etmiyor benim için.herşey için teşekkür ederim devreyi yapıp çalıştırdıktan sonra sitede detaylı oalrak paylaşacagım.

Flatron

İşte şu sizin söylediğinizde her babayiğit in söyleyebileceği birşey değildir.
Önemli olan elektroniği ve bilimi sevmektir , Yoksa herkez hata yapabilir.
Kolay Gelsin

elektrosenol

Alıntı yapılan: celebrium - 06 Şubat 2010, 00:44:16Öncelikle çok çok teşekkür ediyorum bu bilgileri paylaştıgınız için. 8) finallerim dün bitti internete girip bakma fırsatım olmadı yazılarınızı tekrar tekrar teşekkür ediyorum bu arada. :D çok güzel bir açıklama yapmışsın \"ELEKTROSENOL\" .   :-[

Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. İşin içine \'\'istek haricinde\'\' fıkra ve hikayeler girdi ama neyse hiç önemli değil...

Sorularımın cevaplarıda gelmedi, o da önemli değil neyse...

Gelelim aktif low-pass crossover işine, sayın  celebrium yolladığınız ilk iki şemayı yapabilirsiniz örnek olarak.3. şema 3 yollu aktif bir crossoverdır, yani size lazım değil. İlk yolladığınız şemada tweetera giden kısmı iptal edip sadece çıkışında woofer yazan kısmı yapabilirsiniz.

İsterseniz bana pm\'den ulaşın size başka şemalar yollayayım.

Flatron

Bazı soruların cevabını zaman verir .Ne demiş Orson Wells \" I know what it is to be young
but you,you don\'t know what it is to be old\"
Siz şimdi bunuda anlamazsınız.Yani diyorki:\"Ben genç olmak nedir bilirim ,ama sen,sen yaşlı olmak nedir bilmezsin\"
yani sizin anlayacağınızın özeti:\"Ben sizin yaşınızda oldum ama size benim yaşadıklarımı yaşamadınız\"
Siz bunu ister fıkra kabul edin ister latife

Konu kilitlendi