kablosuz ziller de hoparlör yerine röle çalıştırmak hk

Başlatan lkbulut, 10 Şubat 2014, 19:44:22

lkbulut

merhaba,
kablosuz ziller için alıcı ünite deki hoparlör yerine 5 volt luk yada 12 volt luk bir röle bağlayıp verici ünite ile kontaklarını kumanda edebilirmiyiz? alıcı ünite adaptör ile de beslenebilir.

teşekkürler
levent karabulut

Adnancoskun

hoparlör ucu doğrudan röleyi sürmeye yetmeyebilir  (5Volt role çalışabilir) , ancak hoparlör çıkışı ile bir transistörü sürüp , transistör ile de role sürülürse daha kararlı çalışabilir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

elektrofizikci

1. Ben yaptım bunu. Kablosuz kapı zili ile kapıyı kontrol ediyorum. Oturduğum yerden açıyorum :)

2. Bunlarda şunu tespit etmen lazım önce...iki entegre olur bunlarda. Biri kontrol için diğeri öelodi entegresi... Hoprlör yerine röle bağlarsan veya transistör devren kafayı yer... ses bir alçalıp azaldıkça röle de sürekli aç kapa yapar. Bu yüzdenmelodi çipine  (genelde yassı olur, karta dik şekilde, 7 tane falan ayağı olur) kontrol entegresinden gelen hattı bul, melodi entegresini komple sök, o hattı transistöre gir...Transistörün de kollektörüne röleyi koy.. tamamdır...

Kullanacağın zilin devresini foto çekip koyarsan daha iyi yardımcı oluruz...
Sağlıcakla...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

lkbulut

elektrofizikci selam
bu işlemi yaptım kontrol ucunu buldum, fakat bu çıkış ucu röleyi bir kere çektirmek yerine sürekli çektirip bıraktırıyor. rölede kararsız bir durum oluşuyor. bunu nasıl ortadan kaldırabilirim.

teşekkürler

elektrofizikci

Birine daha böyle yardımcı olmuştum, onda başarılı olmuştu. Aynı mesajı sana da yolluyorum... İnşallah sende de işe yarar..

............................................
.....Ben sana mantığını anlatayım sen ona göre uğraş. Bir ledin - ucunu devrenin eksisine bağla. Diğer ucunu entegrenin ayaklarında sıray la gezdir. Önce hoparlöre giden uca değdir ki ledin çalışıp çalışmadığını gör. yanıp yanıp sönüyorsa, sırayla devam et. 1. ayağa değdir, zile bas, ışığı takip et. 2. ayağa dğdir, zile bas, ışığı takip et. Uygun sinyali yakaladın yakaladın yoksa başka çözüm bilemiyorum. Başarılar. Kal sağlıcakla...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

chf

Alıntı yapılan: lkbulut - 22 Mart 2014, 01:18:26elektrofizikci selam
bu işlemi yaptım kontrol ucunu buldum, fakat bu çıkış ucu röleyi bir kere çektirmek yerine sürekli çektirip bıraktırıyor. rölede kararsız bir durum oluşuyor. bunu nasıl ortadan kaldırabilirim.

teşekkürler

Sayın lkBulut(levent karabulut ta olabilir :) )   Hapörlör çıkışına bir köprü diyot koy(Ac uçlarını hoparlörün +/- sine bağlayacan tabi), köprü diyodunda +/- çıkışına bir kondansatör(100 mikrofarat gibi) bağlayıp ; 5 voltluk röleyi de köprü diyodun +/- çıkışına bağla nasıl olacak sonuç görelim ...

elektrofizikci

dediğin olur mu bilemiyorum ama, hoparlörde kesik kesik çalışmasının sebebi, melodi çaldığı için... Kablosuz zillerde genelde bir kontrol entegresi birde melodi enteresi olur. Kontrol entegresi melodi entegresine tek pals gönderir, melodi entegreside melodiyi çalar, yani uzunca ve karışık bir çıkış verir. Bu yüzden kontrol entegresinin çıkış, melodi entegresinin giriş ucu (ikiside aynı uçtur zaten) bulunmalıdır... Hoparlöre paralel bağlanarak verimli bir çıkış alınamayacağını düşünüyorum...sağlıcakla...

chf

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 22 Mart 2014, 19:21:15dediğin olur mu bilemiyorum ama, hoparlörde kesik kesik çalışmasının sebebi, melodi çaldığı için... Kablosuz zillerde genelde bir kontrol entegresi birde melodi enteresi olur. Kontrol entegresi melodi entegresine tek pals gönderir, melodi entegreside melodiyi çalar, yani uzunca ve karışık bir çıkış verir. Bu yüzden kontrol entegresinin çıkış, melodi entegresinin giriş ucu (ikiside aynı uçtur zaten) bulunmalıdır... Hoparlöre paralel bağlanarak verimli bir çıkış alınamayacağını düşünüyorum...sağlıcakla...

denesin bakalım... :)

lkbulut

bence denediğim kablosuz ürün tek pals göndermiyor. seri bir şekilde pals gönderiyordu. başka bir ürün aldım onun içindeki devrede  pals gönderme işini entegre kullanarak yapmamışlar, direnç transistör vs ile pals gönderim yapılıyor. transistör çıkışı buton basıldığında 3 volt veriyordu. direkt rölenin bir ucunu oraya diğer ucunu eksi ye verdim. çalıştı. oldukça sorunsuz çalıştı ancak bazen röle çok geç bırakıyor.

teşekkürler

elektrofizikci

dediğim gibi çeşit çeşit ürün var, dediklerim hepsi için geçerli olmayabilir. işin görüldüyse ne mutlu... sağlıcakla..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın