YARDIM Entegre/opamp Bulamıyorum.

Başlatan rate, 08 Şubat 2014, 16:09:27

rate

Herkese selamlar,saygılar foruma yeni üye oldum ismim ethem,hobi olarak elektronik devreler ve tamiratıyla uğraşmaktayım.
Konuya gelince,araç devir saati (tachometer) düzgün çalışmıyordu.
1 ile 8 arasında olan göstergede 3 den yukarısına gitmiyordu.sorunu araçta aradık ve sinyal çıkışını veren parçayı yeniledik.sorun düzelmeyince göstergeyi farklı bir araçta denedim,sorun o araçta da aynı çıktı yine 3 den yukarısını göstermiyor.ama 0 ve 3 arasında gayet sorunsuz çalışıyordu bu sebepten devir saatinin arkasındaki küçük devreye yöneldim.
yan elemanları ölçtüm sorun yok herşey düzgündü zaten teferruatlı bir devre değil kendileri,1 adet entegre 2 adet 100nf,2 adet 22nf.4 adet direnç ve 2 tane daha kondansatör var bunları yeniledim.sorunum düzelmedi.
entegreyi bulmak için karaköye gittim altını üstüne getirdim fakat böyle bir kodda entegre yok yanıtı aldım.kime gitsem aynı cevap
karşılığını dahi bulamıyorum.datasheet zaten çıkmıyor.resimi paylaşıyorum yardımlarınızı bekliyorum,saygılar.

Yusuf usta

devre hakkında daha fazla bilgi ve varsa resim paylaşırsan sorununa çözüm önerebiliriz belki. ama bir entegre bulunmuyorsa ne iş yaptığını bilsek bile yazılacak şeyler çare olmaz sana. nerede kullanılmış devrede neler var ne yok, entegre ne iş görüyor anlayalım bir...

yoksa baştan aşağı bir sayıcı yapsan 1 saatini almaz. ve forumda var 4 basamaklı devir sayıcı devreler.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

davut naci kaya

Entegre olsa mutlaka datasheet olurdu. Bu malzeme entegre yada op-amp olmayabilir. Entegre dirence (array resistor) benziyor. Bunu da ancak ohmmetre ile ölçerek anlayabilirsiniz. Bağlantı şekline göre ölçün:

rate

öncelikle ilginiz için teşekkürler,bu bir entegre,çünki çalıştırdığı şey bir gösterge dijital değil analog bir yaylı saat düşünün bu saate bu devre olmadan direk dc akım verdiğimde 3-6 volt gibi,saat belli bir seviyeye çıkıyor bu devrenin amacıda farklı bir dalgada gönderilen düşük akımdaki sinyali okuyarak bu saatin seviyesini aldığı sinyale göre göstermek,RPM takometre yani devir saati.bu parçanın entegre olduğu kanısınada bu akşam kesin gözüyle baktım çünki farklı bir seri buldum T2685A bunu yurtdışı satış sitelerinden vede forumlardan tesadüf denk gelerek buldum.bu entegre benim t2742 ile aynı kılıf aynı simge herşey aynı sadece üstündeki numara farklı hemen kullanıldığı yere baktım oda bir sayaç RPM okumak için kullanılmış bir devre hatta giriş çıkış uçları bile aynı,tabi o bir dikiş makinası tarzında devir gösteren bir cihaza bağlı,kendi devremin fotoğraflarını ve forumdan bulduğum konu linki ni paylaşıyorum.umarım bu entegre olur iş görür de yurt dışı da olsa ürünü alırım problemimi çözmüş olurum.
http://www.toymods.org.au/forums/tech-conversions/63537-using-ae86-tachometer-aftermarket-ecu-12v-output.html 
bu konuda dikkatimi çeken şey herşey aynı neredeyse dirençler kondansatörler falan.dikkat ettiğim şu acaba zener diyot bozulduğundan bendeki problem biliyorsunuz 3 den yukarı çıkmayan gösterge idi,buna zener diyot sebep olabilir mi acaba.

rate

Arkadaşlar yukarı LİNK paylaştığım farklı koddaki entegrenin kullanıldığı Devir saati var ilginç bendeki devreye çok benziyor.
http://www.autosoftsys.com/supra/tachcompare/

Yusuf usta

analog bir ibre sürüyorsa bu entegre ve 3\'e kadar hareket ediyorsa göstergen, entegren kesinlikle sağlam...

- devrede bir trimpottan kalibrasyon yapman gerekiyor olabilir çevirerek,
- bir zener varsa voltajı kesiyor olabilir, açık devre ise de sorun, kısa devre ise de...
- normal bir diyot kısa devresi, bir değer kaybeden direnç ya da kondansatör buna sebep olabilir.

rate

evet devrede tripot bulunuyor kalibre etmem neden gerekli ? onu hiç ellemedim daha önce.
3 e kadar gayet sağlıklı inişler çıkışlar süper.bilirsiniz gaza bastıkça devirin yükselmesi gerek ama yükselmiyor 3 de  takılı kalıyor gidemiyor.ben analog saati test ettim voltajı artırarak sonuç:saat sağlam 3*4*5*6*7*8 e kadar sorunsuz yükseliyor.evet devrede zener diyot var diğer tüm 100Nf kondansatör.ve dirençler sağlam olmasına rağmen değiştirdim.zener diyot olduğunuda dün gece farkettim onuda söktüm devreden fakat nasıl deneyeceğimi bilmiyorum.normal diyot gibi test ettiğimde 400 ü gösteriyor sağlam gibi yani,probları değiştirince hiç birşey göstermiyor.tabi bu şekilde doğru bir ölçüm olmaz diye düşünüyorum.
yinede yardımlarınız için çok teşekkür ederim bu akşam deneyeceğim ve tecrübeleri buraya yazacağım.
kolay gelsin.

rate

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

kullandığın ürünü tam devir  göstermesi gereken voltaj değerini girip trimpotu çevirip ibreyi sona dayatıp kalibre edeceksin. resimde bir trimpot görünüyor o değer kaybetmiş tozlanmış olabilir ileri geri bir yokla onu.

F.T

Ayarlara ellemeden sadece kapasiteleri değiştirip denermisin.

rate

kapasitörlerin hepsini değiştirdim.tripotlada oynadım.tekrar eski yerine getirdim.hatta kapasitörle kalmadım zener ve dirençleride değiştirdim.malesef sonuç alamıyorum.bu devreye çok benzer farklı devre buldum internette,onların üzerindeki entegreyi daha sonra aliexpress.com da bulabildim 2 adet sipariş verdim 15-20 güne gelir diye tahmin ediyorum.sipariş ettiğim entegre \"T2685A\"
Bendeki T2742

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın