4 kanal RF alıcı-verici devresi

Başlatan Yusuf usta, 06 Şubat 2014, 13:23:42

Yusuf usta

ekte isis-ares çizimleri, kodları olan devrede 4 buton bulunuyor. basınca karşı alıcıda ilgili led yanıyor. tekrar basınca sönüyor. led yerine röle bağlayarak sürebilirsiniz.

alıcıya kısa bir kablo anten bağlayın. vericiye asla anten bağlamayın yoksa çalışmıyor.

1o metre kapalı alanda test ettim  çalışıyor. daha uzakta da çalışır, bu kullanacağınız alıcı modüle bağlı. direnc.net adresine girip 1kilometre mesafeli alıcı verici 10-15 lira gibi komik fiyatlara bulmanız mümkün.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

aliiı

Yusuf usta

Alıcı verici 22 Lira
işlemci 5 lira
işlemciye programı başkasına attırırsan o masrafı da sen ekle.
 soket direnç ampül vs 2 lira
pil ve başlığı 2 lira
baskı plakası 1 lira
asit 5 lira
transfer kağıdına çıktı alırsan 5 lira da o.

DEVRE ŞEMASI ÇİZİMİ KODLARI VS EK DOSYADA ZATEN VAR.

06numan06

tam olarak bir malzeme listesi çıkarma şansınız varmı ? birde pic kodlarını devre şemasıda iyi olur

seron

ah abicim yıllardır walkie talkie devresi aradım internette bulamadım, arkadaş bulmuş onunla da led yakacam diye uğraşıyor hey allahım!

nedir bu radyo devreleriyle çilem. bi anten bobinine ince ayar çekeceğim diye devreden soğuyorum. bana da yardım! bana da yardım! ;D

stk4221

@Yusuf usta m kolay gelsin tamda aradıgım devre vede cok açıklayıcı ellerine ilmine saglık. ben bu devreyi bas çek şeklinde nasıl revize edebilirim kodlar da nasıl degişiklik yapayım.
kolay gelsin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yusuf usta

Alıntı yapılan: stk4221 - 19 Aralık 2016, 23:47:20@Yusuf usta m kolay gelsin tamda aradıgım devre vede cok açıklayıcı ellerine ilmine saglık. ben bu devreyi bas çek şeklinde nasıl revize edebilirim kodlar da nasıl degişiklik yapayım.
kolay gelsin
bu devre, yine bu forumdaki 12 kanal alıcı verici devresi ile aynı. sadece ben röle ve saire kullanmadan led sürdüm. kanal sayısını 4 yaptım. diğer kanallar da aslında aktif. sadece uçları boş hepsi bu.

yine 12 kanal başlığını incelerseniz, bas-çek şeklinde kodlarını da bir arkadaş ilaveten koymuş. Kodların her iki türlüsünü de test ettim ikisi de çalışıyor. kod değiştiğiniz zaman devrede herhangi bir şey değişmenize gerek yok.

şunu ilave edeyim, bas çek şeklinde revize edilen kodlarda alıcının kodları aynı duruyor yine. verici kodları sadece değişiyor. Yani vericide butona bastığınız an bir sinyal çıkarken, bırakınca ikinci kez sinyal çıkıyor. aslında bas çek çalışan devre kapatma sinyalini siz el çekince otomatikman yolluyor.

Bunun dezavantajı nedir?
eliniz butona basılı iken kapsama alanı dışına çıkarsanız, bıraksanız bile sinyalin ikincisi ulaşmadığı için lamba yanık kalıyor. bu da çok problem oluşturmuyor, kapsama alanı geniş çünkü.

bulamazsanız kodları ben de bir aratıp arşivimden bulurum. bir deneyin bulursunuz muhtemelen.

Wanded09

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Wanded09 - 26 Aralık 2016, 19:01:01Bu devrenin ares çizimi falan açılmıyor neden acaba
versiyonunuz uymuyordur. sanırım proteus 7.10 ile çizildi o şema. sizin kullandığınız proteus sürümünü yükseltmeniz gerekiyor olabilir. hata mesajı olarak ne çıkıyor, yaz yardımcı olalım. şemayı açıp birisi kaydederken eski verisyonda da açılacak şekilde kaydedebilir. ben şu an bu makinede proteus olmadığı için yapamıyorum.

kolay gelsin.

Byar43

@Yusuf usta m devreyi anca kurdum. bugün hocaya pic e kodları attırdım enerji verip denedim ama çalışmıyor. nerede hata olduğunu nasıl anlarım. 18 ocakta proje teslimi var. yardımcı olursanız sevinirim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Byar43 - 09 Ocak 2017, 18:02:20@Yusuf usta m devreyi anca kurdum. bugün hocaya pic e kodları attırdım enerji verip denedim ama çalışmıyor. nerede hata olduğunu nasıl anlarım. 18 ocakta proje teslimi var. yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam bu devre çalışmazsa iki sebep olur, ya kod yüklemede bir sorun olur ya malzeme bağlantılarında. Örneğin alıcı ve verici modüllerde ayak bağlantı uçlarının değiştiği oluyor. data ve beş voltu farklı yere koyan firma oluyor, bir kaç kez denk geldim.

Eh tabii şahsi bir hata da olabilir. Sağlam görünen bakır yollardaki açık ya da kısadevreleri bulmak saatlerimi alıyor halen. Güya ustayız ama işte, olunca da oluyor, insanlık hali.

Ben derim ki şöyle bir yol izleyelim. yaptığın devrenin çözünürlüğü iyi bir alt/üst resmini koy göz atalım. Sonra ben sana bir kaç noktada voltaj ölçmen için ve testler yapman için detaya gireyim.

Olur dersen sen resimleri yükle, ilk fırsatta bakıp daha sonra sana işaretlediğim noktalarda gereken voltajlar var mı ölçmeni isteyeyim.

Bu arada yazılımı mikrodenetleyiciye hatasız yükleyip yüklemediğimiz de çok önemli. Fakat dediğim gibi, önce ilk şıkları eleyelim, sonra o gerekirse o kısma geçeriz.

kolay gelsin.

Byar43

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 09 Ocak 2017, 20:13:02Hocam bu devre çalışmazsa iki sebep olur, ya kod yüklemede bir sorun olur ya malzeme bağlantılarında. Örneğin alıcı ve verici modüllerde ayak bağlantı uçlarının değiştiği oluyor. data ve beş voltu farklı yere koyan firma oluyor, bir kaç kez denk geldim.

Eh tabii şahsi bir hata da olabilir. Sağlam görünen bakır yollardaki açık ya da kısadevreleri bulmak saatlerimi alıyor halen. Güya ustayız ama işte, olunca da oluyor, insanlık hali.

Ben derim ki şöyle bir yol izleyelim. yaptığın devrenin çözünürlüğü iyi bir alt/üst resmini koy göz atalım. Sonra ben sana bir kaç noktada voltaj ölçmen için ve testler yapman için detaya gireyim.

Olur dersen sen resimleri yükle, ilk fırsatta bakıp daha sonra sana işaretlediğim noktalarda gereken voltajlar var mı ölçmeni isteyeyim.

Bu arada yazılımı mikrodenetleyiciye hatasız yükleyip yüklemediğimiz de çok önemli. Fakat dediğim gibi, önce ilk şıkları eleyelim, sonra o gerekirse o kısma geçeriz.

kolay gelsin.

Kod yüklemede bilgim yok. Onun için okulda yüklettim. Alıcı verici modülün üzerindeki numara ile bacak bağlantısını bulamadım bende en benzer modüle göre bağladım. Alıcı devreye 9 Volt verci devreye 12 Volt bağladım. Verici devrede verici modülün data ucunda 5 volt var. Butona basınca 4 volta düşüp tekrar 5 volta yükseliyor. Moralim bozulunca alıcı modüle bakmadım. Resimlerin kalitesi bozulmasın diye başka siteye yükledim. İnşallah sıkıntı olmaz. Teşekkür ederim.

verici devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/PnaL8v.jpg
verici devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/MoBnN6.jpg
alıcı devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/9grJM9.jpg
alıcı devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/g2Y3dL.jpg
alıcı modül: http://i.hizliresim.com/qjNo63.jpg

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Byar43 - 10 Ocak 2017, 00:45:45Kod yüklemede bilgim yok. Onun için okulda yüklettim. Alıcı verici modülün üzerindeki numara ile bacak bağlantısını bulamadım bende en benzer modüle göre bağladım. Alıcı devreye 9 Volt verci devreye 12 Volt bağladım. Verici devrede verici modülün data ucunda 5 volt var. Butona basınca 4 volta düşüp tekrar 5 volta yükseliyor. Moralim bozulunca alıcı modüle bakmadım. Resimlerin kalitesi bozulmasın diye başka siteye yükledim. İnşallah sıkıntı olmaz. Teşekkür ederim.

verici devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/PnaL8v.jpg
verici devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/MoBnN6.jpg
alıcı devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/9grJM9.jpg
alıcı devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/g2Y3dL.jpg
alıcı modül: http://i.hizliresim.com/qjNo63.jpg

Değerli kardeşim,

Öncelikle okulda kod yüklettim dediğin için sorayım, alıcı ve verici üzerindeki entegre kodları farklı, doğru entegreyi doğru cihaza taktığından emin misin?

Devrende ilk bakışta gördüğüm vahim hatalar var. Bunlara bir göz atalım,

Öncelikle ters akım koruma diyotunun anot ucundan artı voltaj girip, katot ucundan çıkıp devam etmeli. Katot ucu çizgili olan uçtur. Diyot ters bağlı değil mi? Yani akım yok... İyi ki yok! neden dersen, ufak tip 7805 kullanmışsın. yönü ters değil mi? 1 numaradan artı girip üç numaradan çıkmalı. basit bir araştırma ile bulduğum pinout şu:

bir kontrol ediver. Belki ben acele ile bakıp çok kişiye cevap yetiştireyim derken karıştırıyor olabilirim.

Verici devresi altyüz resmini büyültüp bakınca bazı yolların kıl payı tuttuğunu görüyorum. ufak bir kasılma anında temas etmeme ihtimali var. Ölçü aletini buzzer konumuna alıp yine de tüm yolları (devrende enerji yokken) ölçüp emin ol tedbir olarak.

Son kontrol olarak da entegrenin beş ve on dört numaralı uçlarında 5 volt gör. sonra alıcıya geçebilirsin... Ben de inceleyeyim şimdi, yetiştirirsem alıcı ile ilgili de sana birazdan yazarım.

Kolay gelsin..

Yusuf usta

Alıcı devresinde de yine 7805 dışında (ters takılması) sorun görünmüyor. Ben bu devrede soğutuculu tip bir 7805 kullanman taraftarıyım. Çünkü çekilen akımı kağıt üzerinde karşılıyor görünse de gerçekte kaldıramayabiliyorlar. Bu devrede soğutuculu bir 7805 entegrenin bile elle tutulunca hafiten ısındığını görmüşümdür. Bunun sebebi alıcı modülün çektiği akım olabilir. Şu an datasheet bakmadım ama muhtemelen mesafe gücüne bağlı olarak çektiği akım fazla olabilir.

Hatta vericide bile modülün çektiği akıma bakıp kıyas ederek bu tip 7805 kullanma fikrini bir gözden geçir derim ben yine de...

Anten olarak da beş on cm kısa bir kablo kullan alıcıda. Yaylı tel, uzun kablo vs denemelerimde mesafe çok düştü. teknik olarak sebebini bilmiyorum, fakat bu tip alıcı vericiler genelde kısa bir kablo anten ile satılıyor; hazırlara da bakarsak...

vericide anten hiç kullanma.
Bu devrede ilk yaptığımda çalışmamıştı. Verici anteni kazara koptu düştü, çalışmaya başladı. Sonraki yaptıklarımda anten takıp denedim, çalıştı fakat antensiz daha uzak mesafeye verdi. sanırım plaka üzerine çizili zikzak yol buna sebep oluyor. Zaten anten gibi görev yapıyor.

İlk yaptığında yakın mesafeden dene, sonra tecrübene göre anten de takarsın.

Bir son not;
Bu modüller çok yakın mesafeden çalışmıyorlar. en az bir metre uzaklıkta dene. Mesafe on on beş cm olursa sorun oluyor.

İşlemler bittikten sonra entegre ayağından 5Volt ölçerek kontrol et yine.

En son kontrol edebileceğin şudur:
Modülleri çıkart al kenara, alıcı ile vericinin eksi şaseleri birleştir. data uçlarını birbirine direkt kablo ile bağla. çalıştır. Butonların çalıştığı zaman artık data uçlarından kabloyu çıkarıp modülleri geri tak.

kablo ile gitmeyen datayı modül hiç yollayamaz. Bu da sana ipucu olsun.

Dene, sonuçları yaz, devamını getirelim.

Byar43

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 10 Ocak 2017, 08:12:32Değerli kardeşim,

Öncelikle okulda kod yüklettim dediğin için sorayım, alıcı ve verici üzerindeki entegre kodları farklı, doğru entegreyi doğru cihaza taktığından emin misin?

Devrende ilk bakışta gördüğüm vahim hatalar var. Bunlara bir göz atalım,

Öncelikle ters akım koruma diyotunun anot ucundan artı voltaj girip, katot ucundan çıkıp devam etmeli. Katot ucu çizgili olan uçtur. Diyot ters bağlı değil mi? Yani akım yok... İyi ki yok! neden dersen, ufak tip 7805 kullanmışsın. yönü ters değil mi? 1 numaradan artı girip üç numaradan çıkmalı. basit bir araştırma ile bulduğum pinout şu:

bir kontrol ediver. Belki ben acele ile bakıp çok kişiye cevap yetiştireyim derken karıştırıyor olabilirim.

Verici devresi altyüz resmini büyültüp bakınca bazı yolların kıl payı tuttuğunu görüyorum. ufak bir kasılma anında temas etmeme ihtimali var. Ölçü aletini buzzer konumuna alıp yine de tüm yolları (devrende enerji yokken) ölçüp emin ol tedbir olarak.

Son kontrol olarak da entegrenin beş ve on dört numaralı uçlarında 5 volt gör. sonra alıcıya geçebilirsin... Ben de inceleyeyim şimdi, yetiştirirsem alıcı ile ilgili de sana birazdan yazarım.

Kolay gelsin..

selamun aleyküm abim. sınav haftası olduğundan anca bakabildim. entegreyi okulda yükletip karışmasın diye hemen devrenin üzerine taktım. diyotun anot ucundan 12 volt giriş yapıp katot(çizgili) ucundan çıkıp 7805 in 3. bacağına girdim. 7805 için araştırma yaptığımda bağlantı uçlarının 2 tip olduğunu gördüm. bende sadece 7805 e enerji verip denedim. bendeki 7805 sizin resmini attığınız şekilde 1. bacak 5 volt çıkış, 2 GND 3 ise giriş ucu.

alıcı devreyin yollarını kontrol ettim herhangi bir kopuk yol yok. entegrenin 5. bacağı zaten şase (GND) 14. bacağında ise 5 volt var. şimdi alıcı devreye geçiyorum.

Byar43

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 10 Ocak 2017, 08:33:07Alıcı devresinde de yine 7805 dışında (ters takılması) sorun görünmüyor. Ben bu devrede soğutuculu tip bir 7805 kullanman taraftarıyım. Çünkü çekilen akımı kağıt üzerinde karşılıyor görünse de gerçekte kaldıramayabiliyorlar. Bu devrede soğutuculu bir 7805 entegrenin bile elle tutulunca hafiten ısındığını görmüşümdür. Bunun sebebi alıcı modülün çektiği akım olabilir. Şu an datasheet bakmadım ama muhtemelen mesafe gücüne bağlı olarak çektiği akım fazla olabilir.

Hatta vericide bile modülün çektiği akıma bakıp kıyas ederek bu tip 7805 kullanma fikrini bir gözden geçir derim ben yine de...

Anten olarak da beş on cm kısa bir kablo kullan alıcıda. Yaylı tel, uzun kablo vs denemelerimde mesafe çok düştü. teknik olarak sebebini bilmiyorum, fakat bu tip alıcı vericiler genelde kısa bir kablo anten ile satılıyor; hazırlara da bakarsak...

vericide anten hiç kullanma.
Bu devrede ilk yaptığımda çalışmamıştı. Verici anteni kazara koptu düştü, çalışmaya başladı. Sonraki yaptıklarımda anten takıp denedim, çalıştı fakat antensiz daha uzak mesafeye verdi. sanırım plaka üzerine çizili zikzak yol buna sebep oluyor. Zaten anten gibi görev yapıyor.

İlk yaptığında yakın mesafeden dene, sonra tecrübene göre anten de takarsın.

Bir son not;
Bu modüller çok yakın mesafeden çalışmıyorlar. en az bir metre uzaklıkta dene. Mesafe on on beş cm olursa sorun oluyor.

İşlemler bittikten sonra entegre ayağından 5Volt ölçerek kontrol et yine.

En son kontrol edebileceğin şudur:
Modülleri çıkart al kenara, alıcı ile vericinin eksi şaseleri birleştir. data uçlarını birbirine direkt kablo ile bağla. çalıştır. Butonların çalıştığı zaman artık data uçlarından kabloyu çıkarıp modülleri geri tak.

kablo ile gitmeyen datayı modül hiç yollayamaz. Bu da sana ipucu olsun.

Dene, sonuçları yaz, devamını getirelim.

Bu devrede de 7805 doğru bağlı hocam. Alıcı devre ile aynı bağlantıya sahip. En azından ledleri 1 kere yaksa yeter. ondan sonra dediğiniz 7805 ile değiştiririm. şimdi yaylı teli çıkartıp yaklaşık 10 cm kablo taktım.
mesafeyi artırıp denedim fakat çalışmıyor hala.
Entegrenin 5 ve 14 bacaklarında 5 volt var.
Entegrelerin 5. bacaklarını birbirine bağladım. data olarak da 17. bacakları birbirine bağladım ama yine çalışmıyor  :'(

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Byar43 - 11 Ocak 2017, 15:40:49Bu devrede de 7805 doğru bağlı hocam. Alıcı devre ile aynı bağlantıya sahip. En azından ledleri 1 kere yaksa yeter. ondan sonra dediğiniz 7805 ile değiştiririm. şimdi yaylı teli çıkartıp yaklaşık 10 cm kablo taktım.
mesafeyi artırıp denedim fakat çalışmıyor hala.
Entegrenin 5 ve 14 bacaklarında 5 volt var.
Entegrelerin 5. bacaklarını birbirine bağladım. data olarak da 17. bacakları birbirine bağladım ama yine çalışmıyor  :'(

bu anlatımda kablolu direkt bağlantı yaptığında modülleri devre dışı bıraktığını, çıkardığını var sayıyorum. bu şekilde çalışmaması yazılım dışında bir şık getirmiyor aklıma benim.

ben senin yerinde olsam ve bunu yaşasam şunu yapardım:
alıcıda entegreyi soketinden çıkarıp, ledlerin çıkışı olan portlara direkt beş volt verir, ledler bu şekilde yanıyor ve sorun yoksa kodları itina ile tecrübeli birisi tarafından tekrar yüklettirirdim.
çünkü devrede zaten entegreye data girince işleme dahil olan başka hiçbir şey yok. Entegre bu lambaları yakmıyorsa ya sinyal almıyor, ya da yazılımda sıkıntı var. Sinyal almama olayını direkt kablo bağlayarak çözdüğünüze göre geriye yazılım kalıyor.

burada bir anektod daha var ki, kablo ile bağlantı yaptığınızda pull direnci gerekebilir. kablonun herhangi bir ucundan eksi gnd arasına 10k direnç de koyun. modüllerde data ucunda bu işlem mini bir smd direnç ile yapılıyor. modül devreden çıkınca pull down direnci orada hayati önem kazanır.

Byar43

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 11 Ocak 2017, 21:26:03bu anlatımda kablolu direkt bağlantı yaptığında modülleri devre dışı bıraktığını, çıkardığını var sayıyorum. bu şekilde çalışmaması yazılım dışında bir şık getirmiyor aklıma benim.

ben senin yerinde olsam ve bunu yaşasam şunu yapardım:
alıcıda entegreyi soketinden çıkarıp, ledlerin çıkışı olan portlara direkt beş volt verir, ledler bu şekilde yanıyor ve sorun yoksa kodları itina ile tecrübeli birisi tarafından tekrar yüklettirirdim.
çünkü devrede zaten entegreye data girince işleme dahil olan başka hiçbir şey yok. Entegre bu lambaları yakmıyorsa ya sinyal almıyor, ya da yazılımda sıkıntı var. Sinyal almama olayını direkt kablo bağlayarak çözdüğünüze göre geriye yazılım kalıyor.

burada bir anektod daha var ki, kablo ile bağlantı yaptığınızda pull direnci gerekebilir. kablonun herhangi bir ucundan eksi gnd arasına 10k direnç de koyun. modüllerde data ucunda bu işlem mini bir smd direnç ile yapılıyor. modül devreden çıkınca pull down direnci orada hayati önem kazanır.

alıcı devredeki ledlerin önündeki diyotları ters bağlamışım. onları düzelttim ve entegrenin ledlere giden uçlarına 5 volt verdiğimde ledler yandı(tek tek). fakat ne yaptıysam bu seferde verici devrenin data ucunda voltaj 1.5 volta düştü ve sağ butona basınca kısa devre yapmaya başladı. tabi malzemeleri sök tak derken yollar koptu  :( yarın yeni plaket yapıp tekrar deneyip yazarım ustam. dediğiniz gibi ya picler hatalı programlandı ya da pic bozuktu. ilginiz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun  :-)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Byar43 - 12 Ocak 2017, 17:29:16alıcı devredeki ledlerin önündeki diyotları ters bağlamışım. onları düzelttim ve entegrenin ledlere giden uçlarına 5 volt verdiğimde ledler yandı(tek tek). fakat ne yaptıysam bu seferde verici devrenin data ucunda voltaj 1.5 volta düştü ve sağ butona basınca kısa devre yapmaya başladı. tabi malzemeleri sök tak derken yollar koptu  :( yarın yeni plaket yapıp tekrar deneyip yazarım ustam. dediğiniz gibi ya picler hatalı programlandı ya da pic bozuktu. ilginiz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun  :-)

Aman abi sen ne yaptın öyle? orada diyot yok direnç olacak.
yapılmış devre resmine de mi bakmadın?

ayrıca verici devrendeki pil çok düşük akım verir, o pil yerine 9v pil kullan o pil iyi bir tercih değil. o devrede bir diyot ters duruyordu değil miymiş? baktın mı iyice?

o ledler bozulmuştur bence. 2.2 volt civarı voltaj ile çalışan lede sen direkt voltak vermiş oluyorsun. ben o diyotları görmedim o kadar da hata olmaz diye o kısma dikkatli bakmamışım demek ki

Byar43

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Ocak 2017, 20:37:02Aman abi sen ne yaptın öyle? orada diyot yok direnç olacak.
yapılmış devre resmine de mi bakmadın?

ayrıca verici devrendeki pil çok düşük akım verir, o pil yerine 9v pil kullan o pil iyi bir tercih değil. o devrede bir diyot ters duruyordu değil miymiş? baktın mı iyice?

o ledler bozulmuştur bence. 2.2 volt civarı voltaj ile çalışan lede sen direkt voltak vermiş oluyorsun. ben o diyotları görmedim o kadar da hata olmaz diye o kısma dikkatli bakmamışım demek ki

Verici devrede zaten 1 tane diyot var o da + ya bağlı. diyottan geçip devreye öyle gidiyor. ters olsa devredeki led yanmaması lazım bence. ama verici devredeki led yanıyor. data ucunda 5 volt gözüküyor. butona basınca data ucu 4 volta düşüp 5 volta geri çıkıyor.

alıcı devreyi ares çizimine göre yaptım. sitedeki fotoğraf çok kötü çıkmış bende incelemedim. birde şey dikkatimi çekti. normalde devrelerde - uç elemanlara bağlanır devre içerisinde + dolaşır ama alıcı modüldeki ledler direk 12 volt + ya bağlı. - ucuna devreden gelen yollar bağlı.

bu ledlerden önce 1n4001 diyotlar var. ondan önce bc547 var ama ben bc237 kullandım. bc 237 nin diğer bacağı gnd, diğer bacağı da dirence bağlı. direnç de entegrenin led çıkışına. beni bu devre aşıyor ustam :D
http://i.hizliresim.com/ZMpyM0.jpg

Yusuf usta

Değerli kardeşim birkaç konuda haklısın. Bu konunun birisi diyotun pozisyonu. Şimdi daha sağlam kafayla baktım, inceledim doğru takmışsın, sorun yok.

Bir diğer haklı olduğun konu, devrede baştan savma "ne de olsa bu kadarı" anlaşılır" diyerek yaptığım eksiklik...

Ares çizimde diyot görünüyor, sebebi 12 Volt gönderiyorum, çıkışa olur da röle falan bağlanırsa ters akım geri dönmesin (EMK) koruma olsun diyeydi. Ve ben bu 12volt çıkışlara led bağlayınca hali ayaklarına direnç lehimlemişim dışarıdan. Resme iyi bakınca her led ayağında direnç görünüyor. Ne de olsa herkes bunu düşünür demişim. Bunu düşünmem, veya belirtmemem bir hataydı.

Sen de led ayağına direnç bağlamalısın, ya da daha kısa yoldan diyotlar yerine 1K direnç takmalısın. Yoksa o ledler bozulur. Bu eksiklik nedeni ile özür dilerim.

orada transistörle sürüş mantığı şudur: Mikrodenetleyici portu 5volt  verdiğinde (lojik1) direnç ile bu gerilimi transistör beyzine veriyoruz. Transistör iletime geçtiğinde zaten artı uçları direkt bağlı olan ledlere negatif gerilim sağlıyor ve ledler yanıyor.

led başına bir direnç ilavesi yaparsın devrene. verici için ise halen o pilin gereken akımı sağlayacağından endişem devam ediyor. anlık çekşlebilecek akım o pilden çok düşüktür. en azından ilk denemelerini o devrede de 9v pil ile yap. çalışsın, sonra o pille denersin.

Byar43

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Ocak 2017, 02:19:54Değerli kardeşim birkaç konuda haklısın. Bu konunun birisi diyotun pozisyonu. Şimdi daha sağlam kafayla baktım, inceledim doğru takmışsın, sorun yok.

Bir diğer haklı olduğun konu, devrede baştan savma "ne de olsa bu kadarı" anlaşılır" diyerek yaptığım eksiklik...

Ares çizimde diyot görünüyor, sebebi 12 Volt gönderiyorum, çıkışa olur da röle falan bağlanırsa ters akım geri dönmesin (EMK) koruma olsun diyeydi. Ve ben bu 12volt çıkışlara led bağlayınca hali ayaklarına direnç lehimlemişim dışarıdan. Resme iyi bakınca her led ayağında direnç görünüyor. Ne de olsa herkes bunu düşünür demişim. Bunu düşünmem, veya belirtmemem bir hataydı.

Sen de led ayağına direnç bağlamalısın, ya da daha kısa yoldan diyotlar yerine 1K direnç takmalısın. Yoksa o ledler bozulur. Bu eksiklik nedeni ile özür dilerim.

orada transistörle sürüş mantığı şudur: Mikrodenetleyici portu 5volt  verdiğinde (lojik1) direnç ile bu gerilimi transistör beyzine veriyoruz. Transistör iletime geçtiğinde zaten artı uçları direkt bağlı olan ledlere negatif gerilim sağlıyor ve ledler yanıyor.

led başına bir direnç ilavesi yaparsın devrene. verici için ise halen o pilin gereken akımı sağlayacağından endişem devam ediyor. anlık çekşlebilecek akım o pilden çok düşüktür. en azından ilk denemelerini o devrede de 9v pil ile yap. çalışsın, sonra o pille denersin.

bu kadar ilgi için çok teşekkür ediyorum abim. estağfirullah abim ne özürü. ben düz lise çıkışlıyım merakım var işte, 2 senede ne öğrenirsek. ilk projem olduğundan çok hatam var. en kısa sürede deneyip tekrar yazarım. verici pili de değiştiririm. Allah razı olsun :D

umut kardemir

Yusuf usta Merhaba,
Radyo frekans esaslı çalışan evlerdeki radyatörlere bağlanıp faydalanılna ısı miktarını evin dışından alıp Ankra'dan İstanbu'la gönderen  ISI Pay ölçer hakkında bilginiz varmı gönderdiğim resimdeki (ölçüm aletleri bölümünde Isı Pay Ölçer diye paylaştım) parçaların tarifini yaparmısınız?
Niye size yazdım ayşınız ve radyo frekanslı yazınız nedeniyle sizin bu konuda bilgili olduğunuzu düşünerek.
Katkınıza şimdiden teşekkür ederim.

Yusuf usta

Bahsettiğin ürün hakkında geniş bilgi sahibi değilim. Bir takım bilgiler vermek isterim sana, fakat "zaten iyi bilen bir arkadaş" vardır belki, alanı ona bırakayım ilkin, sonra yüzeysel bir takım bilgiler veririm.

Senden isteğim "4 kanal alıcı verici" konusu ile ilgisi olmayan bu soru için cihazın adı ile bir başlık aç ve öyle sor. Böylece 4 kanal RF için bu konuya giren kişinin kafası karışmasın.

Kolay gelsin.

umut kardemir

Teşekkür ederim. Emek vermiş yanıtlamışsın. Aslında dediğini yaptım. "ISI PAY ÖLÇER" diye bir konu açtım.
Sağlıcakla kal..

Yusuf usta

-konuyu bulduğum için bu iletiyi sildim-

emreekumdre

hocam merhaba bende çok ugrastım çalıştıramadım ...simdi seninkini gördüm denedim ama No model specified for RF1. [RF1]
gibicesinden hatalar veriyor bunlar için modullerini kutuphaneyemı atmam gerekiyor

emreekumdre

hocam merhaba bende çok ugrastım çalıştıramadım ...simdi seninkini gördüm denedim ama No model specified for RF1. [RF1]
gibicesinden hatalar veriyor bunlar için modullerini kutuphaneyemı atmam gerekiyor

Furkan KELEŞOĞLU

@emreekumdre  hatanı daha acıklayıcı yaz yardımcı olayım o modüllerin kütüphanesi yok seri iletişim üstünden programa yazılıyor öyle okuma ve gönderme yaplıyor. sen kodu pice atarkenmi alıyorsun bu hatayı ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 01 Mart 2014, 19:22:47Alıcı verici 22 Lira
işlemci 5 lira
işlemciye programı başkasına attırırsan o masrafı da sen ekle.
 soket direnç ampül vs 2 lira
pil ve başlığı 2 lira
baskı plakası 1 lira
asit 5 lira
transfer kağıdına çıktı alırsan 5 lira da o.

DEVRE ŞEMASI ÇİZİMİ KODLARI VS EK DOSYADA ZATEN VAR.

2014 yılında alıcı ve verici 22 lira yazmışım. ülen int-el yatacak yerin yok ha :)  alıcı verici takım olarak şimdi bir dolara Çin'den ayağıma kadar geliyor. hatta başka emrin var mı usta diye soruyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın