Sese Duyarlı Led ışık devamlı yanma sorunu

Başlatan berkant967, 06 Şubat 2014, 00:52:40

berkant967

Selamlar

Yapıcağım Devre!!

Bu Devre yanlız sorunum şu devreyi yaptım çalıştırdım ama ışıklar devamlı yanıyor son ses verince ışıklarda hafif kımıldama oluyo jack bağlanıtısı şu şekilde yaptım

ses giriş kablolarını jackta ok işaretleriyle gösterdiğim yere bağladımm doğrumu bağladım bilmiyorum

Yardımınız için şimdiden teşekkürler
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

ApoAtes

jack bağlantında sorun yok ama transistör bacaklarında kısa devre olmuş olabilir bunu kontrol et.
kolay gelsin.

berkant967

Alıntı yapılan: ApoAtes - 06 Şubat 2014, 01:10:30jack bağlantında sorun yok ama transistör bacaklarında kısa devre olmuş olabilir bunu kontrol et.
kolay gelsin.
Büyük ihtimal transistörde sorun var

serkan_48

Berkant şunu denermisin ,

devreyi kurdun çalıştırdın ışıklar sürekli yanıyor. 2 durum var.

1. durum transistmrün arızalı olduğu için sürekli yanıyor ( sağlamlık kontrolü yapmalısın)
2. durum transistörün iletime geçtiği için sürekli yanıyor. şunu dene kulaklık soketini herhangi bir ses kaynağına takmadan hala yanıyormu ? cevabın evet ise transistörünün arızalı olma ihtimali yüksek 2- kulaklık soketini takmadan sönük taktığında hemen yanıyor ise ses vermeden ses kaynağından gelen 0.7 volt ve üzeri sinyal transistörünü iletime geçiriyor o yüzden ışıklar yanıyor base ucuna seri direnç yada bir potansiyometre takarak bu hassasiyet kontrolünü yapabilirsin.

çok üstün körü düzenlenmiş bi devre transistör hasbelkader anahtar gibi kullanılmış ha çalışırmı çalışır :D

seni ilgiyle takip ediyorum sende biraz ben görüyorum çok meraklı birisin azmin kırılmadan devam et bu iş olacak :D :D :D sanada elektronik virüsünü bulaştıracağız sende elektronik hastası olacaksın şimdiden geçmiş olsun

berkant967

Alıntı yapılan: serkan_48 - 06 Şubat 2014, 09:06:01Berkant şunu denermisin ,

devreyi kurdun çalıştırdın ışıklar sürekli yanıyor. 2 durum var.

1. durum transistmrün arızalı olduğu için sürekli yanıyor ( sağlamlık kontrolü yapmalısın)
2. durum transistörün iletime geçtiği için sürekli yanıyor. şunu dene kulaklık soketini herhangi bir ses kaynağına takmadan hala yanıyormu ? cevabın evet ise transistörünün arızalı olma ihtimali yüksek 2- kulaklık soketini takmadan sönük taktığında hemen yanıyor ise ses vermeden ses kaynağından gelen 0.7 volt ve üzeri sinyal transistörünü iletime geçiriyor o yüzden ışıklar yanıyor base ucuna seri direnç yada bir potansiyometre takarak bu hassasiyet kontrolünü yapabilirsin.

çok üstün körü düzenlenmiş bi devre transistör hasbelkader anahtar gibi kullanılmış ha çalışırmı çalışır :D

seni ilgiyle takip ediyorum sende biraz ben görüyorum çok meraklı birisin azmin kırılmadan devam et bu iş olacak :D :D :D sanada elektronik virüsünü bulaştıracağız sende elektronik hastası olacaksın şimdiden geçmiş olsun

Soru:  kulaklık soketini herhangi bir ses kaynağına takmadan hala yanıyormu ?

Cevap:Hayır Yanmıyor

kulaklık soketini takmadan sönük taktığında hemen yanıyor ise ses vermeden ses kaynağından gelen 0.7 volt ve üzeri sinyal transistörünü iletime geçiriyor o yüzden ışıklar yanıyor base ucuna seri direnç yada bir potansiyometre takarak bu hassasiyet kontrolünü yapabilirsin.

Kulaklık Soketini takınca yanıyor (Çözümünü denicem)

Not:Ben Elektronik konusuna çok meraklıyımdır :D

worldwideweb

Sound and light şefliği yapıyorum. Şimdi bizim en basit, kullandığımız cihazların(elektrik ile ışık kontrolü) voltaj ile kontrol ediliyor yani. Birde yanlarında jack girişi vardır.  Biz bu jak girişine, Monitör veyahutta mixerden çıkış verdiğimizde. gayet güzel bir şekilde çalışıyor fakat jack girişinin hemen yanında hassasiyet potansiyometresi bulunuyor. Ben bu potansiyometrenin hassasiyetini son seviyeye verdiğim zaman, cihazın üstündeki led sürekli  yanıyor ve cihazlarda sürekli yanıyor. Hassasiyeti biraz düşürdüğümde ses\'e göre yanıp sönmeye başlıyor. Senin sorunun böyle bir şey olabilir.

Bir arkadaşım ise; 5.1\'in bass çıkışına şerit led\'i bağlamıştı. Bu sayede her bass vurduğunda şerit led yanıp sönme işlemini uyguluyordu. Buda sana fikir olabilir.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

transistörün beyzi ile şase arasına 10 k ohm direnç koy. muhtemelen sorunun hallolacaktır
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

berkant967

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Şubat 2014, 12:33:06transistörün beyzi ile şase arasına 10 k ohm direnç koy. muhtemelen sorunun hallolacaktır
Beyzi İle Şase derken?

asma

Alıntı yapılan: berkant967 - 10 Şubat 2014, 13:25:25Beyzi İle Şase derken?
Soru cümlesi kurmayı bilmediğini öğrenmiştik.
Neyi anlamadığını bilsek belki yardım eden olur.

Transistörün beyzi neresidir bilmiyormusun?
Şemada graund yazan yerin şase olduğunu, besleme voltajının eksi ucunun şase kabul edildiğini, kullandığın jakın (ok çizerek gösterdiğin) şase ve canlı uç olarak adlandırıldığını (daha önce anlatmıştım) ve bütün bu şase denen yerlerin aynı yer olduğunu bilmiyormusun?

Senin tek bildiğin:
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.

berkant967

Alıntı yapılan: asma - 10 Şubat 2014, 14:46:47Soru cümlesi kurmayı bilmediğini öğrenmiştik.
Neyi anlamadığını bilsek belki yardım eden olur.

Transistörün beyzi neresidir bilmiyormusun?
Şemada graund yazan yerin şase olduğunu, besleme voltajının eksi ucunun şase kabul edildiğini, kullandığın jakın (ok çizerek gösterdiğin) şase ve canlı uç olarak adlandırıldığını (daha önce anlatmıştım) ve bütün bu şase denen yerlerin aynı yer olduğunu bilmiyormusun?

Senin tek bildiğin:
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.

Hepiniz bana yardım etmeye çalışıyonuz biliyorum ama elektronik bilgim fazlasıyla düşük moderatör arkadaşımız üstüme geldikçe sinirlerniyorum (Bilmemek ayıp Değil,Öğrenmemek ayıptır) Burda bu sözü doğru dedim. kimse bu söze yanlış diyemez :) Ben elimden geldiği kadar elektorniği anlamaya çalışıyorum uğraşıyorum üsütnde duruyorum ama sizin bana yaptığınıza bakın üstüme geliyorsunuz elektorinkten yemin ederim soğuyorum.

ApoAtes

Kimsenin üstüne geldiği yok. Ustalar sana daha düzgün kavraman, eksik bilgiyi tamamlaman için(basit altyapı) dökümanlar veriyor fakat sen adam akıllı hiç birini okumuyorsun bile. Tepkin şüphesiz ki şudur ; aa burda yazı varmış, neyse sonra bir ara okurum. Bunu deyip geçiştiriyorsundur. Ama onları okuman sana bilgi kazandırır, zaman kaybettirmez. Burada sana hiç kimse faydası olmayacak birşeyi yapmanı söylemez. Madem elektroniğe ilgin var ustaların paylaşımlarını dikkate al. En azından senden benden çok daha fazla bilgileri var.
_______Sen bana bu mesajı attın_______
https://320volt.com/tda2050-mono-32w-amfi-devresi-10v-50v-besleme/

Kardeş bu devrenin bana pdf dosyasını verirmisin? acilll kardeşş

:( :( :( :( :( :( :( Çokk acill
______Bende sana bunu attım;________
Merhaba Sn.@berkant859.
Gardaş senin her iş acil zaten. Sana karşılık vermeye uğraşırsak biz kendi işimize bakamayız. Madem elektronik okuyorsun birazcık kafanı yor ve kendin çizip çıkarmayı dene. Eminim bunu yapabilecek kapasiten var ama kullanmak için zaman ayırmıyorsun. Bende çizimlere başladığımda ilk böyle PCB istiyordum fakat 1 olur 2 olur hadi zorla 3 olur. Ama sen aşırıya kaçıyorsun. Kimseye muhtaç olmamak için araştırıp bilgi toplamak zorundasın ve bunları kendin yapmaya başlamak zorundasın çünkü ufak tefek şeyler bunlar. Hazır ufak tefek şeylerle uğraşırken ARES\'i açıp şemaya bakarak PCB de çıkarmalısın.
He birde şu var zaten konu açmışsın ayrıyetten benden istemenin bir anlamı yok gardaş. Zaten zaman ayırabilecek olsaydım konundan cevap verip yardımcı olurdum. Sen beni dinle kendin PCB çıkartmayı dene, olucak emin ol. Bırak güzel görünümü olmasın, bırak millete iyi gözükmesin yada büyük olsun. Ama yeterki kendin yap, zamanla kusurlar kapatılır ;).

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...(atasözü var bilirsin.) - - - BUNU ZAAF GİBİ KULLANASIN DİYE DEĞİL ÇABA SARF EDESİN DİYE GÖNDERDİM SANA KARDEŞ - - -
İnsanların her şeyi bilmesi mümkün değildir. Mutlaka bilmediğimiz konular olacaktır. Bilmedeğimiz konulardan utanmamız gerekmez. Ancak bilmediklerimizi öğrenmek için çaba harcamıyorsak, o zaman utanmalıyız. Bilginin sınırı olmaz. Her bilmediğimizi de öğrenmeye kalkmamız gereksiz olur. Merakımızın, yeteneğimizin olduğu konularla ilgili bilgileri almamız gerekir. Diğer bilgilerin nerede olduğunu bilmek de bize yeter. (demek istediğim sen kendin çizimlere başla, çizimlerde takılı olduğun yerleri söyle yada resim ile göster onları hallederiz. Yada elemanları bulamıyorsun diyelim ARES\'de. istediğin elemanı sor onlarıda hallederiz ama çaba sarf et...) İyi akşamlar...

Yani özel mesajın açıkta paylaşılmasını bende sevmem ama bu şekilde kullan diye atmadığımı kafana sokmak için açıktan söylemek daha uygun olur diye düşündüm.

berkant967

Alıntı yapılan: ApoAtes - 12 Şubat 2014, 11:25:32Kimsenin üstüne geldiği yok. Ustalar sana daha düzgün kavraman, eksik bilgiyi tamamlaman için(basit altyapı) dökümanlar veriyor fakat sen adam akıllı hiç birini okumuyorsun bile. Tepkin şüphesiz ki şudur ; aa burda yazı varmış, neyse sonra bir ara okurum. Bunu deyip geçiştiriyorsundur. Ama onları okuman sana bilgi kazandırır, zaman kaybettirmez. Burada sana hiç kimse faydası olmayacak birşeyi yapmanı söylemez. Madem elektroniğe ilgin var ustaların paylaşımlarını dikkate al. En azından senden benden çok daha fazla bilgileri var.
_______Sen bana bu mesajı attın_______
https://320volt.com/tda2050-mono-32w-amfi-devresi-10v-50v-besleme/

Kardeş bu devrenin bana pdf dosyasını verirmisin? acilll kardeşş

:( :( :( :( :( :( :( Çokk acill
______Bende sana bunu attım;________
Merhaba Sn.@berkant859.
Gardaş senin her iş acil zaten. Sana karşılık vermeye uğraşırsak biz kendi işimize bakamayız. Madem elektronik okuyorsun birazcık kafanı yor ve kendin çizip çıkarmayı dene. Eminim bunu yapabilecek kapasiten var ama kullanmak için zaman ayırmıyorsun. Bende çizimlere başladığımda ilk böyle PCB istiyordum fakat 1 olur 2 olur hadi zorla 3 olur. Ama sen aşırıya kaçıyorsun. Kimseye muhtaç olmamak için araştırıp bilgi toplamak zorundasın ve bunları kendin yapmaya başlamak zorundasın çünkü ufak tefek şeyler bunlar. Hazır ufak tefek şeylerle uğraşırken ARES\'i açıp şemaya bakarak PCB de çıkarmalısın.
He birde şu var zaten konu açmışsın ayrıyetten benden istemenin bir anlamı yok gardaş. Zaten zaman ayırabilecek olsaydım konundan cevap verip yardımcı olurdum. Sen beni dinle kendin PCB çıkartmayı dene, olucak emin ol. Bırak güzel görünümü olmasın, bırak millete iyi gözükmesin yada büyük olsun. Ama yeterki kendin yap, zamanla kusurlar kapatılır ;).

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...(atasözü var bilirsin.) - - - BUNU ZAAF GİBİ KULLANASIN DİYE DEĞİL ÇABA SARF EDESİN DİYE GÖNDERDİM SANA KARDEŞ - - -
İnsanların her şeyi bilmesi mümkün değildir. Mutlaka bilmediğimiz konular olacaktır. Bilmedeğimiz konulardan utanmamız gerekmez. Ancak bilmediklerimizi öğrenmek için çaba harcamıyorsak, o zaman utanmalıyız. Bilginin sınırı olmaz. Her bilmediğimizi de öğrenmeye kalkmamız gereksiz olur. Merakımızın, yeteneğimizin olduğu konularla ilgili bilgileri almamız gerekir. Diğer bilgilerin nerede olduğunu bilmek de bize yeter. (demek istediğim sen kendin çizimlere başla, çizimlerde takılı olduğun yerleri söyle yada resim ile göster onları hallederiz. Yada elemanları bulamıyorsun diyelim ARES\'de. istediğin elemanı sor onlarıda hallederiz ama çaba sarf et...) İyi akşamlar...

Yani özel mesajın açıkta paylaşılmasını bende sevmem ama bu şekilde kullan diye atmadığımı kafana sokmak için açıktan söylemek daha uygun olur diye düşündüm.
Heerşeyde haklısın tamam ama benim pc ye ares yüklenmiyor LYT Dosyalarını vs vs Dosyalarını pdf dosyasına çevirmeyi biliyorum  ama ne yazıkki ares pcme yüklenmiyor :)
Bende Bu yüzden yardım istemek zorunda kalıyorum

ApoAtes

Tamam öyleyse bize bunu söyle. Başka başka bahaneler çıkartmak yerine. Müsait bi zamanında yaz bilgisayarına girip kuracağım Proteus\'u !

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın