pcbway

PCB tip sigorta hakkında

Başlatan rahimcan, 31 Ocak 2014, 03:45:03

rahimcan

31 Ocak 2014, 03:45:03 Son düzenlenme: 31 Ocak 2014, 03:45:50 rahimcan
Merhaba

aşağıdaki linkteki sigorta devreye seri mi paralel mi bağlanıyor . Bunu Anfi devresinde kullanacağım bazen ters akım veriyorum onun için kullanacağım .

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=754261#ara

Mr_YAMYAM

Hiçbir sigorta devreye parelel bağlanmaz ;D


Yusuf usta

31 Ocak 2014, 18:19:16 #2 Son düzenlenme: 31 Ocak 2014, 18:20:47 Yusuf usta
ters akım verilince devre bozulmasın diye eskiden oto teyplerinde paralel bağlı diyot kullanılırdı. ters akım verilirse bu diyot kısa devre olup dışarıdaki sigortayı attırırdı ve bazen kendisi de yanardı.

Şimdi biz devreye rastgele akım vermek için köprü diyot bağlıyoruz. artı ve eksiyi bir kereye mahsus sabit bağladıktan sonra kalan ac uçlardan nasıl verirsen ver akımı devre çalışıyor.

başka yolu da, şu anki hobi kit devrelerinde olduğu gibi seri olarak diyot bağlayarak sadece doğru akım verilince çalışmasını, ters verilirse çalışmayıp devrenin  yanmasına engel olmayı başarabilirsiniz.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

rahimcan


ozgurece

Yusuf usta benzer bir olay 2 yıl önce benim başıma geldi Asus laptop un adaptör kablosu temassızlık yapıyordu bende adaptörü soktüm kablo adaptör çıkışından kopmuştu ,kabloyu kısaltıp tekrar bağladım ve laptop a taktım ve 10 saniye geçmedi laptop adaptör soketinden dumanlar çıktı hemen adaptörü çıkardım. Laptopta pil takılı ve şarjlı olduğu için hala çalışıyordu ama birdaha şarj olmadı pil bitene kadar kullandım , sonra adaptör çıkışını ohmmetre ile kontrol ettim ters polarite bağlantı yapmışım . PC yi servise götürdüm mainboard değişecek dediler. ve 350$ fiyat verdiler ben daha sonra yeni bir laptop aldım. Eskisi ile baya bir uğraştım ama yapamadım . YEDEK PARÇA OLDU :-(

Yusuf usta

servis acemi imiş o zaman. şaj alması ve adaptörle çalışması için besleme girişinde 8 ayaklı entegre şeklinde mosfet transistörler olur. bunlar bir nevi ups devresidir. adaptör yokken pili devreye sokar. aynı zamanda şarj çıkışı verir. bu mosfetler yandığında yenilenir ve bord değişmeye gerek kalmaz. bu işlemi İstanbul-ankara-İzmir için 80 ila 100 lira arasında yaptırabilirdiniz. diğer yerleri bilemem...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ozgurece

Evet Haklısınız, ben izmir\'de yaşıyorum, Alsancak da büyük bir Teknik servise götürmüştüm , pc orada bir hafta yattı ben sonra fark ettim ki CD RW yi değiştirmişler belkide mainboard u bile change yaptılar. Servislere güvenmek çok zor izmir de. Her türlü numara çevirirler. Malesef durum bu.Belki düzgün ciddi servisler de vardır ama 10 da 1.