pcbway

Hoparlörde Cızırtı var

Başlatan berkant967, 30 Ocak 2014, 16:10:22

berkant967

Selamlar

Benim Hoparlörüm cızırtı yapıyor anfim kendi yaptığım anfi

Bence jacklan alakalı bişi jack ı çıkarttığım zaman cızırtı çok yapıyor taktığım zaman ise cızırtı azalıyor ama yinede yapıyor.
Bende 3.5mm jack var iç bağlantısınıda anfiden gelen 2 kablo vardı + kablosunu jack ın ortasına bağladım - kısmınıda jackın sağ bölümüne bağladım.- olan kabloyu resimdeki 2 numaralı yere bağladım
+olan kabloyu resimde 3 numaralı yere bağladım

Buda Pcnin ses ayarındaki yer ilgimi çekti 3.5mm ye bağlı değilde ön panel anolog jack diye bişeye  bağlı
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

ApoAtes

Bence ön paneldeki ses çıkışına bağladığın için böyle gözüküyor. Birde ses çıkışını arkaya bağlayıp denersen arka panelde gözüktüğünü göreceksin.  ;)
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

berkant967

Alıntı yapılan: ApoAtes - 31 Ocak 2014, 13:50:27Bence ön paneldeki ses çıkışına bağladığın için böyle gözüküyor. Birde ses çıkışını arkaya bağlayıp denersen arka panelde gözüktüğünü göreceksin.  ;)
iyidie laptop bendeki.pc ?
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

serkan_48

- olan kabloyu resimdeki 2 numaralı yere bağladım
+olan kabloyu resimde 3 numaralı yere bağladım


Selamlar...

Yukarıdaki mesajınızda bağladığınız noktaları yazmışsınız. Ayrıca resimdende görebildiğim kadarıyla da bu uçlar arasında kısa devre var. Bu kısa devre sizin ses kaynağınız ( laptobunuza ) hasar verebilir.

Anfinizin ses girişi - ucunu kulaklık soketinizin 3 nolu ucuna bağlayacaksınız. Ses sinyalini taşıyan uca ise ( yani anfinin ses giriş ucu sizin tabirinizle + ucu ) 1 yada 2 nolu uçlardan birine bağlayacaksınız.

Duyduğunuz cızırtı sesi bir kaç nedenle oluşabilir. Bunlar ,

1- Anfinizi beslemiş olduğunuz  besleme adaptörünüzden geliyor olabilir iyi filtre edilmemiş yada şebekeden gelen parazit frekanslar olabilir smps trafo kullandıysanız bundan kaynaklı ses olabilir yada iyi şaselenmediği için olabilir.

2- Teknik olarak nasl anlatılır bilmiyorum ama ben edindiğim tecrübelerden dilim döndüğünce anlatayım anfi girişinde bulunan ses filtresi ve dirençlerde sorun olabilir. ses girişine paralel bir direnç takarsanız cızırtı ( eğer sorun bundan dolayı ise ) azalacaktır.

3- birde distorizasyon diye bir terim var. ( yanlış söylemiş olabilirim ) anfilerin maksimum seste yaptıkları bozulma gibi bişey diye hatırlıyorum. sizdeki cızıltı bu olabilir

4- yada imalattan dolayı bir hata olabilir.

Anfiniz monomu stereo mu Eğer stereo ise soketinizin 1 nolu ucundan sol kanala 2 nolu ucundan sağ kanala ses sinyali verin şaseleride 3 nolu uçta birleştirin.

Ustalardan yanlışım varsa düzeltmelerini rica ediyorum. Bilgim dahilinde yazdım yanlışım olabilir. kolay gelsin

berkant967

31 Ocak 2014, 15:17:10 #4 Son düzenlenme: 31 Ocak 2014, 15:17:58 berkant967
Yaptığım anfi bu!!

http://www.cyber-warrior.org/forum/4x50-200-watt-amfi-devresi_482388,1.cwx&get=last

Adam Anfi için önemli notlar söylemişMono ve Stereo yapılışı ben sanırım mono yaptım stereo yapılışını anlamadım.Yapmış olduğum anfi böyle kare içine aldıklarım mf sanırım yani mikrofat burdaki elektronikçide mikrofat olmadığından bende oraya bişi takmadım bişe takmadan çalıştırdım

Bu arada ben besleme için 12v adaptör kullanıyorum modemin adaptörü yani :D
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

serkan_48

Dostum bağlantını şu şekilde yap.

Yukarıda vermiş olduğun kulaklık soketinde 2-3 arasındaki kısa devreyi kaldır. 1 ses sinyali çıkışı 2 ses sinyali çıkışı 3 ise - uçtur.

Anfi şemasında ise İN1 ve İN2 uçlarını birleştir kulaklık soketinden gelen 1 ile birleştir.
Anfi şemasında ise İN3 ve İN4 uçlarını birleştir kulaklık soketinden gelen 2 ile birleştir.

Kulaklıktan gelen 3 nolu uçu ise anfinin - ucu ile birleştir.

Normal bağlantı bu şekilde olmalı. Ayrıca hala cızırtı gelirse sana tavsiyem bu anfi devresini birde küçük bir akü ile denemendir. Deneme sonucunda sorunun adaptöründemi yoksa anfi devrendemi olduğunu anlayacağız. Eğer cızırtı giderse sorun parazit adaptörünüzden geliyor diyebiliriz. Ama sorun devam ediyorsa cızırtının nedeni devrede yada ses kaynağında olduğunu öğrenmiş olacağız.

Öncelikle gürültünün sebebini bulmamız gerekiyor. Akü deneyini yaptıktan sonra sonucu buraya yazarsanız sizi yönlendirebiliriz. (bağlantıyıda bahsettiğim gibi düzeltmeniz gerekiyor. Kulaklık soketindeki kısa devreyi kaldırıp söylediğim şekilde bağlayınız)

kolay gelsin

serkan_48

Bağlantıyı şu şekilde açıklayayım aşağıdaki resimdeki gibidir.

Ayrıca devreyi aldığınız yerde güç çekebilmek ve sağlıklı ses alabilmek için 12 volt 10 amper güç kaynağı kullanılmasını önermiş. Bence kaynağınız bu entegreyi besleyebilmek için düşük kalıyor. Bu sorunmu şöyle anlatayım ne kadar güç verdiniz o kadar ses alırsınız. Daha fazla ses almak isterseniz anfi sesi bozacaktır. İlerleyen saatlerde datasheetine bakıp en verimli kaç volt kaç amperle çalışabilir size burdan yazarım.

kolay gelsin.

berkant967

31 Ocak 2014, 18:43:39 #7 Son düzenlenme: 31 Ocak 2014, 18:58:38 berkant967
Kardeş ben yeiniyim elektronikte banaburanın üzerinde gösterirsen neyle neyi birleştirceğimi anlarım
Bu arada benim küçük  aküm yok başka bi adaptör de denedim ama cızırtı kesilmedi
ın dediğiniz şeyler sanırım hoparlör girişi
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

serkan_48

nasıl bağlantı yapacağınızı resimde belirttim.

Başka adaptör değilde akü ile denemeniz daha uygun olacak. Eğer arabanız varsa araba aküsü ile ( araç çalışmaz iken ) denemenizi rica edeceğim. ( çalışırken denemek alternatör sesini duymanıza neden olabilir )

kolay gelsin..

berkant967

Alıntı yapılan: serkan_48 - 31 Ocak 2014, 20:35:50nasıl bağlantı yapacağınızı resimde belirttim.

Başka adaptör değilde akü ile denemeniz daha uygun olacak. Eğer arabanız varsa araba aküsü ile ( araç çalışmaz iken ) denemenizi rica edeceğim. ( çalışırken denemek alternatör sesini duymanıza neden olabilir )

kolay gelsin..
jack bağlantılarını yaptım cızırtı biraz daha indi yarın arabanın aküsünde denicem eğer cızırtı devam ediyosa?? ne yapmam gerek?
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

rahimcan

Güç kaynağınla alakalı olabilir . Tam regüle ile besliyorum ben . 5 liralık adaptor ile denedim az önce cızırtı geldi bendede .

berkant967

31 Ocak 2014, 22:55:18 #11 Son düzenlenme: 01 Şubat 2014, 00:44:10 berkant967
Alıntı yapılan: rahimcan - 31 Ocak 2014, 22:38:11Güç kaynağınla alakalı olabilir . Tam regüle ile besliyorum ben . 5 liralık adaptor ile denedim az önce cızırtı geldi bendede .
Herkeze Teşekkürler iyi bir güç kaynagi alipta denicem :D 
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

serkan_48

İyi bir güç kaynağından önce tam dc bir kaynakla ( akü ile ) denerseniz cızırtının tam nedeninin güç kaynağınız olduğunu tesbit edebiliriz. Aldığınız güç kaynağınında gürültülü olmayacağını bilemezsiniz sonra ikilemde kalırız.

Nacizane fikrim akü ile denemenizi yapıp sonucu buraya yazmanız.