18650 pil şarj devresi hakkında

Başlatan aegeanxtr, 24 Ocak 2014, 21:40:16

aegeanxtr

Merhaba arkadaşlar. resimdeki devreyi kurdum çıkış voltajı 4.12 volt pili şarj ediyor fakat pil dolduğunda yeşil şarj oldu ledi yanmıyor. Sorun nedir sizce? Çıkış voltajı illa ki 4.20 volt mu olması gerekir? Teşekkürler.

asma

Merhaba
Bu devre çalışırken sürekli kırmızı led yanıyor ve pili sökünce yeşil led mi yanıyor?
Yani çalıştığına dair en ufak bir işaret var mı?

Çünkü op-amp komparatör olarak bağlandığı iki noktadan yalnız biri diğerinden yüksek olur.
Bir yanlış var sanırım.  ???

Kolay gelsin.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: asma - 28 Ocak 2014, 00:25:39Merhaba
Bu devre çalışırken sürekli kırmızı led yanıyor ve pili sökünce yeşil led mi yanıyor?
Yani çalıştığına dair en ufak bir işaret var mı?

Çünkü op-amp komparatör olarak bağlandığı iki noktadan yalnız biri diğerinden yüksek olur.
Bir yanlış var sanırım.  ???

Kolay gelsin.

Merhaba.
Devre çalışırken kırmızı led sürekli yanıyor. Pil takılı olsa da olmasa da. Yeşil led hiçbir şekilde yanmıyor pilin dolduğunu ölçerek anlıyorum ve pil dolduğunda LM317 hiç ısınmıyor.

Teşekkürler.

asma

Şemada hatalı bir bağlantı var, kaynağını verirsen veya pilin dolduğunu şarj akımından mı pil voltajından mı ölçmek istemiş, öğrenirdik.
Eğer sen voltaj ölçerek karar veriyorsan devreyi bu hale getirebiliriz.  ;)
Mesela 4,15V olunca yeşil yansın gibi bir istekte bulunmalısın.
Yarın çizerim.

Kolay gelsin.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: asma - 29 Ocak 2014, 00:11:20Şemada hatalı bir bağlantı var, kaynağını verirsen veya pilin dolduğunu şarj akımından mı pil voltajından mı ölçmek istemiş, öğrenirdik.
Eğer sen voltaj ölçerek karar veriyorsan devreyi bu hale getirebiliriz.  ;)
Mesela 4,15V olunca yeşil yansın gibi bir istekte bulunmalısın.
Yarın çizerim.

Kolay gelsin.

Valla hocam bende google a 18650 şarj devresi yazdım karşıma bu şema çıktı öyle yaptım.

Şuan devrenin çıkış voltajı 4,12V Ben pil 4,12 volta ulaştığında yeşil yansın ve devre şarj akımını kessin ya da düşük akımda şarj yapmaya devam etsin istiyorum. Yani pil devrede bağlı kalsın ama yeşil ledden pilin dolduğunu anlayayım istiyorum.

Teşekkürler.

asma

Şemada ufak bir değişiklik ve gerilim bölücü dirençlerle bu iş olur.
Benim hesabıma göre pil yoksa çıkış voltajı 4,166V olur.
Siz pili takmadan 4,12V değeri mi ölçtünüz yoksa şarj bittiğinde olmasını istediğiniz voltaj mı bu.
Boştaki voltaj sizin dolu kabul ettiğiniz değerden çok az büyük olmalı. (bu aralıkta yeşil led yanacak)

Devrenin orjinalindeki gerilim bölücü direnç değerlerini kullandım (10k ve 15k) küçük bir ayar imkanı için çok turlu trimpot kullanabilirsiniz.
Trimpot en düşük ve en yüksek değerlerinde 4V ile 4,33V arası kırmızı led sönerek yeşil led yanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

aegeanxtr

Hocam benim ölçtüğüm değer çıkışta pil yokken 4,12V Pil takınca 3.60V seviyelerinden yükselmeye başlıyor 4.11 volta gelince duruyor.

Şemada LM358 in 3 nolu bacağının 1K ile bağlantısını anlayamadım şemadaki 1K trimpot mu hocam?

Teşekkürler.

asma

Çizim paint ile orjinali üzerinden kopyala yapıştır metoduyla olduğu için pek güzel olmadı.  :) Kusura bakma.
Evet 1k trimpot çizmeye çalıştım.

Resimdeki gibi çok turlu olanlardan alırsanız daha hassas ayar yapabilirsiniz.
Bir defa ayar yapınca tekrar değiştirmenize gerek olmayacak.  ;)
4,12V ve 4,11V güzel değerler.
Trimpot ayarını şu şekilde yapacaksınız:
Pil takmadan çıkışı boştayken trimpotu çevirerek kırmızı ledin sönmesini ve parlak yeşil yanmasını sağladınızmı bu iş tamamdır.  8)
Yeşil yanınca ne kadar daha çevireceğeniz ise ilk etapta şöyle anlaşılır. Kırmızı sönüp yeşilin yanmadığı bir boşluk vardır.
Örneğin bu boşluk trimpotu yarım tur çevirdiğinde sağlanıyorsa yeşil yandığı yönde yarım tur daha çevirirsiniz, tamamdır.
Ya da tam dolu piliniz takılıyken yeşilin ilk yandığı anda bırakılır.
Her zaman kırmızı led yanarken yeşili yakma yönüne çevirerek ayarı sonlandırın.

Bu devre şarj akımını pilin dolduğu ölçüde azaltarak sıfıra yaklaştırır. Akımı kesmez.
Boştaki gerilim tam dolu pilin st-by voltajı olmalı. Bu durumda biraz fazla şarjda kalması pile zarar vermez.

Not: lm358 in 3 nolu pini 1k trimpotun orta ucuna bağlanacak.

Kolay gelsin.

aegeanxtr

Hocam kusura bakmayın çok soru sordum ama devreye sizin çizdiğiniz eklemeleri uygulayıp diğer kısımları olduğu gibi kalacak değil mi?

Birde saçma bir soru olabilir ama çok tecrübem olmadığı için soruyorum. Sizin çizdiğiniz 10K gerilim bölücü direnci 1K kullanıp trimpotu 10K kullansam olur mu?

Teşekkürler.

asma

Elinizde 10k çok turlu trimpot varsa elbette mevcut elemanlara göre dizayn yapılabilir.
Yalnızca 10k yerine 1k takmayın.  :P
Çok turlu değilse bile şu şekilde yeni değerleri temin etmeye çalışın:
Toplam direnç 26k ve üst uçtaki alt uca bağlı olanın 3/2 si kadar. (15k/10k)
trimpot 10k ise geriye 16k kalır, üsttekini 10k alttakini 6k8 kullanabilirsiniz.  ;)
Trimpotunuz 4k7 ise üst 12k alt 8k2 olabilir. Çok hassas bir seçim değil. Hassasiyet trimpot ile yapılacak.
Eğer toplam direncin önemi yoksa (devrede op-amp olduğu için) ki bunda pek önemli değil.
10k trimpot kullanıyorsak 10k yerine 100k ve 15k yerine 150 k kullanabiliriz. Yani oran sabit kalarak değiştirebiliriz.

Şemada her şey belli.
Dikkat ederseniz bağlantıların çoğu aynı eskisi gibi.
Mevcut iki nokta arasına 15k direnç 1k trimpot ve 10k direnç eklenir.
LM358 in 3 nolu pini eskiden bağlı olduğu yerden ayrılıp yeni taktığımız trimpotun orta ucuna bağlanır.
Ne sökülüp değiştirilecek bağlantı ne de ilave elemanlar şarj devresinin çalışmasını değiştirmez.
Sökme takma işlemlerini enerji altında yapmayın yeter.

Kolay gelsin.

aegeanxtr

Hocam merhaba.

Devreye çizdiğiniz değişiklikleri uyguladım. 15K direnç yerine 6k8 direnç kullanıp 10K çok turlu trimpot kullandım.
Dolu pil takılıyken yeşil led yanacak şekilde  ayarladım ve devre şuan gayet güzel çalışıyor.

İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

aegeanxtr

Bu da baskı devre arkadaşlar biraz aceleye geldi ama istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

ibbayram

bu devrenin 12v7 a aküleri şarj edebilecek şekilde uyarlayabilirmiyiz ?
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

yolgezer

Alıntı yapılan: ibbayram - 31 Ekim 2014, 20:47:29bu devrenin 12v7 a aküleri şarj edebilecek şekilde uyarlayabilirmiyiz ?
site içinde 12 volt aküler için de şarj devresi var. sanırım elektronik bölümünde.

borlolu

Alıntı yapılan: asma - 29 Ocak 2014, 18:09:29
Şemada ufak bir değişiklik ve gerilim bölücü dirençlerle bu iş olur.
Benim hesabıma göre pil yoksa çıkış voltajı 4,166V olur.
Siz pili takmadan 4,12V değeri mi ölçtünüz yoksa şarj bittiğinde olmasını istediğiniz voltaj mı bu.
Boştaki voltaj sizin dolu kabul ettiğiniz değerden çok az büyük olmalı. (bu aralıkta yeşil led yanacak)

Devrenin orjinalindeki gerilim bölücü direnç değerlerini kullandım (10k ve 15k) küçük bir ayar imkanı için çok turlu trimpot kullanabilirsiniz.
Trimpot en düşük ve en yüksek değerlerinde 4V ile 4,33V arası kırmızı led sönerek yeşil led yanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

seron

Öncelikle konu yıllanmış olsa da sayın @asma ya ve dönüş yapan arkadaşa teşekkür ederiz bu konu benim için çok önemli. Arama yapsam çıkmıyor.

Resimlere bakarak eğer bir yanlış görmezseniz doğruysa birşey yazmanıza gerek yok beğene basın PDF veya gerber paylaşayım.

[attach type=image]15134[/attach]

[attach type=image]15136[/attach]

[attach type=image]15138[/attach]

asma

Merhaba
Öncelikle ben bir devrenin , istenen fonksyonu yerine getirmemesi üzerine şemada değişiklik yapmıştım. Konuya müdahilim sadece.

borlolu da bana pm ile ulaştı.
Şarjlı led labma/ışıldak için sanırım 18650 türünde pil kullanmak istiyor. Mevcut trafosuz besleme ile kullanabilirmiyim diye soruyor.  7V giriş gerilimi sorun olur mu diye de merak ediyor.

Ben 7 voltun altına pek inilmesin , 12 voltun üzerine de gerekmedikçe çıkılmasın derim. Devrenin dayanma gerilimi 32 volta kadar ancak ufak dokunuş gerekecektir. (ledlere bağlı dirençler gibi)
Ancak uzun süre enerji altında kalacak devre için yüksek voltaj , fazladan ısı kaybı ve sorun getirir.

Arkadaşımız ayrıntılı olarak elindekileri ve yapmak istediklerini buraya yazarsa  daha rahat yardımcı oluruz.
Ben kondansatörlü beslemeleri sevmiyorum , seron daha ilgili bu konuda

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: asma - 14 Ocak 2021, 08:20:34Merhaba
Öncelikle ben bir devrenin , istenen fonksyonu yerine getirmemesi üzerine şemada değişiklik yapmıştım. Konuya müdahilim sadece.

borlolu da bana pm ile ulaştı.
Şarjlı led labma/ışıldak için sanırım 18650 türünde pil kullanmak istiyor. Mevcut trafosuz besleme ile kullanabilirmiyim diye soruyor.  7V giriş gerilimi sorun olur mu diye de merak ediyor.

Ben 7 voltun altına pek inilmesin , 12 voltun üzerine de gerekmedikçe çıkılmasın derim. Devrenin dayanma gerilimi 32 volta kadar ancak ufak dokunuş gerekecektir. (ledlere bağlı dirençler gibi)
Ancak uzun süre enerji altında kalacak devre için yüksek voltaj , fazladan ısı kaybı ve sorun getirir.

Arkadaşımız ayrıntılı olarak elindekileri ve yapmak istediklerini buraya yazarsa  daha rahat yardımcı oluruz.
Ben kondansatörlü beslemeleri sevmiyorum , seron daha ilgili bu konuda

Kolay gelsin.
Evet, var olan bir devreyi düzelttiğini biliyorum. Yarım yamalak ingilizcemle düzelten asma yazdım karta. Neticede çalışmayan bir devre çalışır hale getirilmiş, soran kişi denemiş, başarılı olmuş teşekkür etmiş emek emektir ben de bu konuda haksızlık olmasın isterim.

Diğer konuda da, her ne kadar ilgili olsam da, kapasitif reaktanslı besleme devreleri sadece kurşun akülü şarj devrelerinde ve devreyi uygun hale getirmek şartıyla nikel devrelerde kullanılabilir. Asla Lion devrelerde kullanılmamalıdır. Soruyu soran arkadaş transformatörlü ya da SMPS'li devre kullansın. Devrede sorun olmadığına göre resmini yüklediğim devrenin baskılarını paylaşıyorum.
@asma  önemli bir not ekledi:
Altıncı ve yedinci pinler kısa devre edilmeli.
Pcb altından lehimle doldurulabilir, çok dert değil.
Uygulamayı yapan unutmasın yeter.

asma

Bir küçük sorun var devrede, boşta kan pinler sorun yaratır ileride.
Altıncıveyedincipinlerkısadevreedilmeli.
Pcb altından lehimle doldurulabilir, çok dert değil.
Uygulamayı yapan unutmasın yeter.
Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın