12V akülü çocuk Arabasının hızını düşürmek

Başlatan abdulaziz, 10 Ocak 2014, 14:31:51

abdulaziz

arkadaşlar merhaba ben oğluma 12v uzakta kumandalı akülü bir araba aldım ama araba çok süratli kalkıyor motoron hızını kendim ayarlayabilecegim basit bir şema varmı yada sadece potasyum metre kullansam olurmu
sırf hızı için internette DC MOTOR KONTROLER 12V-40V 10 AMPER PORTLU devresi aldım ama  cihazı motora giden kabloya taktığımda hız ayarını yapabiliyorum ama sadece ileri gidiyor geri gelmiyor  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

asma

Merhaba
Elektronikle ilgili olarak bilginizi ve tecrübenizi bilmiyorum, en düşük seviyeden cevaplamaya çalışıyorum.
Satın aldığınız devre ile hız ayarından memnun kaldıysanız, bağlantı yerini değiştirerek hem yön hem hız ayarı yapabilirsiniz.
Bu tip devrelerin çıkışına motorun nasıl bağlanacağı çizilip gösterilmiştir ama siz motora bağlamayacaksınız.
Eger aracın elektrik bağlantısı akü-- yön anahtarı(vites)--ayak pedalı(gaz)---motor şeklinde sıralanmışsa;
akü--motor hız kontrol devresi--vites--gaz--motor şeklinde yani aküden sonra,  motora kumanda eden araçlardan önce satın aldığınız devreyi kullanırsanız işiniz görülür.  ;)

Farklı bir yapıysa biraz çizim veya resimle mevcut durumu tarif etmeniz gerekecektir.

Kolay gelsin.

abdulaziz

hocam öncelikle ilgiliniz için teşekküre ederim. Elektronik olarak bilgim hiç yok, söylemiş olduğunuz gibi almış olduğum parçayı akü çıkışından itibaren taktım manuel olarak yani gaza basınca istediğim hızda ve ileri geri gitmesinde herhangi bir problem olmadı ama kumandayla çalıştırınca araba yavaş hızda sürekli tekleme yapıyordu hızını artırınca problem olmuyordu ama bu seferde süratli gidiyordu bende biraz zorlayınca kondansatör yandı şu anda yanık ama manuel olarak istediğim hızda gidiyor herhangi bir problem yok ama uzaktan kumandayla tekleme yapmaya devam ediyor yanık halde bile motor süratini artırınca kumanda gayet iyi çalışıyor anladığım kadarıyla uzaktan kumanda devresine akım az gittiğinden dolayı çekmiyor olabilir.
Yarın ilk işim kondansatör değiştireceğim, problemim şu anda kumandayla yavaş hızda gitmesini sağlayamıyorum.

Almış olduğum parçanın özellikleri:
:400 waat motor gücüne kadar kullanılabilir.
• Bu kumanda ile bir DC motor hızını kontrol edebilrsiniz
• Yüksek verimli, yüksek tork, düşük ısı üreten
• ters polarite korumalı, yüksek akım koruma
• Çalışma Gerilimi: DC 12V - DC 40V
• Kontrol Gücü: 0.01 - 400W •
Statik Akım: 0.02 A (Bekleme)
• PWM Duty Cycle: 10% -100%
• PWM Frekans: 13 KHz
• Boyut (U x G x Y): Yaklaşık. 60 x 55 x 28 mm
• Malzeme: Plastik, metal Paket İçeriği: • 1 x Hız Kontrol
almış olduğum parçanın resmi

patlayan kondansatör resmi

resim

motor resmi

asma

Durum biraz zorlaştı.  ???
İki adet kartın var biri hız kontrol kartı diğeri kumanda kartı.
Kumanda kartındaki iki büyük röle ileri geri hareket için motora giden voltajın + ve - sini değiştirir.
Bu durumda hız kartı motora yakın bağladığında ters voltajlarda kart çalışmadığından tek yönlü hız kontrol sağlanıyor.
Hız kartı aküden sonra bağlanırsa kontrol kartındaki alıcı modül, 12V röleler, elektronik devreler gerekli çalışma voltajını elde edemediği için düzgün çalışmaz, saçmalar. Hatta hız kartının bu işi yapmak için uyguladığı yönteme göre (pwm tekniği) bağzı elemanlar zarar görür.
Bu şekilde çalıştırdıkça patayan kondansatör ilk zarar gören olmuş ama sonuncusu olmayacak. !!!

Şimdi sizin için zor bir tespitin ardından basit bir çözüm yapılabilir; kumanda kartındaki iki büyük rölenin kontaklarına bağlı +12V hattını , kartın diğer elemanlarına giden +12V hattından ayırmanız gerekir.
Rölelerle motoragiden 12V hattını hız kontrol kartıyla besleyip, diğer 12V hattını aküye direk bağlarsanız istediğiniz gibi ve sorunsuz çalışır.
Ama bu ayrım sizin için zor olacaktır.  ::)

Hız kontrol kartını hiç kullanmadan basit ama verimsiz bir yol tercih ediebilir.
Motor ucuna seri direnç eklerseniz bu direncin değerine göre hız düşer, direnç ısınır, verim düşer ve hız ayarı olmaz (yalnız yavaş ve tam hız seçeneğiniz mevcut).
Bu iş için deneme yanılma yöntemi şart.  :(  Yalnızca yanılma olayında sistem zarar görmez, yeterince yavaş olmadı yada çok yavaş oldu diyebileceğiniz gibi direnç kısa sürede çok ısınıyor da diyebilirsiniz.
Mesela motorunuz 12V ile 6A çekiyorsa R=V/I dan 2 ohm dirence sahiptir deriz. Yarı hız için hesap yapmadan seri 2 ohm direnç ekleriz ve geçen akımın 3A e düşmesini bekleriz.  :) Dirençte harcanan güç P=VxI dan 6V x 3A = 18W olur ki bu iş için 50W metal gövdeli dirençler vardır ve soğutma önlemi alınmazsa el değemezsiniz. (soğutucuya monte edilmesi gerekir)
Motorunuz 2A akım çekiyorsa direnci 6 ohm olur ve aynı değerde direnç kullanırsak 6W ısı kaybı oluşur bu da makul bir değerdir.  ;)  5,6 ohm /10W taş direnç alırsınız hava alabilecek şekilde montajını yaptınızmı sorun olmaz.
Yada hızı biraz düşürsem yeter, yarıya inmek şart değil derseniz işler değişir. (ayar imkanı olmadığı için)

Bu iş için ilk deneme önerim hız kontrol kartını devreden çıkartın, orjinal haline dönün. Motorun bir ucuna giden kabolya (eskiden hız kontrol kartını bağladığınz yer) iki adet köprü diyot bağlayın.
Hız düşümünü ve oluşan ısıyı gözlemleyin, ısı makul hız yüksek olursa iki adet daha bağlarsınız.
Nasıl bağlanacağını anlatıcam ve bu elemanlar oldukça ucuzdur. İşinizi görmezse emeğinizin yanında önemsiz kalır.
Metal köprü diyot öneririm:(fiyatı 3-4 liradır)

Köprü diyotun dört ayağı için semboller gövde kısmına yazılmıştır. Bunlar + AC - ve AC dir. (bazen üçü yazılır)
Kullanacağımız iki adet köprü diyottan ilkini AC uçlarından motora seri bağlıyoruz.
Motor----AC[+- ]AC----Kumanda kartı.
Bu haliyle çalışmayacaktır.
İkinci köprü diyot birincinin boş kalan uçlarına bağlanacak. İlkindeki boş kalan + ve - diğerine çapraz olarak + ile -  -ile + bağlanacak. Bu sefer ikinci köprü diyotun AC uçları boş kalak.  :)
Bu haliyle deneyin hız uygunsa sorunsuzca kullanırsınız.  ;)
Diyelimki hızımız %100 den %75 e indi. Bir daha ikili köprü diyot ugulaması ilave edebilir ve hızı %50 ye düşürebilirsiniz.
Bu sistemi sökmeden güçlü bir devre anahtarıyla (veya röleyle) tam hız / düşük hız seçimi yapabilirsiniz. 

Zaten çok uzun yazmışım, hangi yönde uğraşmak isterseniz belirtin veya aklınıza takılan yerleri sorun ki daha kısa tariflerle sonuca gidelim.  ;)

Kolay gelsin.

abdulaziz

İyi günler;
Hocam iki büyük rölenin sökümünü yapmam benim için çok zor olacağından bunu uygulamayacağım vermiş olduğunuz diğer iki seçenek arasında hangisini uygulayacağıma karar veremedim, benim için önemli olan motorun hızını en azında yarıya indirmek  ve kumandayla control etmek. bundan dolayı uygulayabilecegim sizce en basit yöntem hangi olur.
iyi çalışmalar.   

stk4221

benim uzakdan kumandalı arabada kullandıgım bir yöntem vardı denerken bulmuştum. 8 kontaklı 2  role üzerinden kurmuştum ama şimdi hatırlayamadım. arşivde bir kaybolayım  bulurum onu  ;D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

abdulaziz

hocam elimde şu anda 4 tane metal köprü KBPC5010 diyot var ama nasıl baglayacağımla ilgili biraz sıkıntım var. gerçeği yazınızda nasıl baglayacagınızı anlatmışsınız ama ben yinede kesin nasıl baglanacağı ile ilgili biraz sıkıntı yaşıyorum. mümkünse şekilli olarak nasıl baglayacağımı anlatırmısınız. şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar

asma

Diyot bağlantısını motora bağlı kablolardan birini ayırarak yapacaksınız. Daha önce hız kontrol kartını motora bağladığınız yerden ama tek kabloya müdahale edeceksiniz.
Çizerek anlatmaya çalıştım:

Ara bağlantı kabloları en az motor kablosu kadar kalın olmalı.
İki köprü diyotta 8 diyot vardır biz 6 tanesini kullanıyoruz, her yönde 2 sabit 2 farklı 4 adet diyot devrede kalır.
Geçen akıma göre en az 3V ençok 4V gerilim düşümü olur.
DC motorların devirleri voltajla doğru orantılı değişir, 12V -->9V a inerse hız %100 den %75 e iner.
Kırmızıyla zizdiğim kabloyu tekrar birleştirdiğinizde tam hızda çalışır.
Uygulamayı denedikten sonra eklemeyle hızı daha düşürebiliriz.

Kolay gelsin.

stk4221

(asma) üstadım bende zamanında uzakdan kumandalı arabam için yapmıştım motorum 2 A çekiyodu ama devre yeterli gelmiyodu. bende böyle 2adet 8 pinli ve 2 adet diyotla  bir şey yaptım çok güzelde çalışıyo.

abdulaziz arkadaşın projesine uyarlarsak :  şimdi ,elimizdeki potanslı devreden gelen ayarlı gerilimi şemada belirtigim 2 numaralı + -  alanına motora gidecek gerilim olarak belirliyecegiz 

1 numaralı + - alanına da normalde motorumuza giden kumanda uçlarını baglayacagız.
şemada (M)otor  yazan baglantı noktasınada motorumuzu baglayacagız.

amaç : potanstan gelen ayarlı gerilimi role üzerinden motora ulaşacak. can alıcı noktası diyotlar üzerinden roleleri kumanda etmesi   

inşallah yardımcı olabilmişimdir         

stk4221

abdulaziz

Hocam iki tane diyot bağlantısını şekildeki gibi yaptım hızda söylediğiniz gibi hız %75\'e kadar indi ve bu benin için gayet iyi göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim. stk4221 abimizede saygılarımı sunarım.
sorun çözülmüş oldu
iyi çalışmalar.

lrdofstn

Alıntı yapılan: asma - 11 Ocak 2014, 19:34:02Diyot bağlantısını motora bağlı kablolardan birini ayırarak yapacaksınız. Daha önce hız kontrol kartını motora bağladığınız yerden ama tek kabloya müdahale edeceksiniz.
Çizerek anlatmaya çalıştım:

Ara bağlantı kabloları en az motor kablosu kadar kalın olmalı.
İki köprü diyotta 8 diyot vardır biz 6 tanesini kullanıyoruz, her yönde 2 sabit 2 farklı 4 adet diyot devrede kalır.
Geçen akıma göre en az 3V ençok 4V gerilim düşümü olur.
DC motorların devirleri voltajla doğru orantılı değişir, 12V -->9V a inerse hız %100 den %75 e iner.
Kırmızıyla zizdiğim kabloyu tekrar birleştirdiğinizde tam hızda çalışır.
Uygulamayı denedikten sonra eklemeyle hızı daha düşürebiliriz.

Kolay gelsin.

Bu sistemle 12volt 6 amperlik akülü arabayı yavaşlattım. Gayet güzel oldu ancak şimdi 24 volt 12 amperlik araba var bunun için ne kullanmam gerek ve nasıl kullanmam gerek. Daha güçlü bir paraca mı kullanmalıyım? Hangi parçayı nasıl kullanmalıyım? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın