10N60L Transistör yerine ne Kullanılır

Başlatan erg123, 01 Ocak 2014, 18:51:29

erg123

UTC10N60L transistör yerine ne kulanılır tv min bu transistörü bozuldu bulamadım yerine ne takıyım

Elektrik2012

Öncelikle merhaba 2014 yılının size mutluluk,sağlık,huzur başarı getirmesini dilerim.10n60 n kanal bir mosfet.Datashtinde 10A 600V n kanal mosfet oldugu söyleniyor Aynı değerde bir n kanal mosfet takılmalı
http://www.datasheetarchive.com/dlmain/Datasheets-2/DSA-33148.pdf
Fakat mosfetin bozulmasına sebep yardımcı elemanlar olmalı ilk önce onları tespit edip arızalı başka eleman olmadıgına emin olduktan sonra mosfeti takın.Dikkatli olun Yüksek Gerilim
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

erg123

sağolasın abim de ben bütün parçalara baktım bozukları halletim bi bu n kanallı transistör kaldı adından belli 10amper 600 volt bunun eşdeğer transistörünü bulamadım. ondan sordum datashetine bile baktım

Elektrik2012

Datashheet bulabildiğim bir kaç muadil örnkler
MRF5P21240HR6
FS20SM-12
Bir elektronikçiye git 10A 600V n kanal mosfet iste yardımcı olacaklardır bilgileri var ise Biz burdan yazsak eşdeğerlerinide bulamıyabilirsin gittiğin yerde sen bence en iyisi oraya git sor alacağım yere Kardeşim

erg123

Tamam abim sağolasın. Burda yok anlamıyorlar 10a 600v luk transistör bile bulunmuyor onun eşdeğerini bile bulamadım ondan sordum ona göre yurtdışından sipariş verebilirsem diye olmasa power kartı zaten lcd tv nin yenisi alıcam

Elektrik2012

Kardeşim bence bilgin varsa biraz anblıyorsan uğraş dikkatli ol dedigin gibiyse mosfetten yapıyorsa sorunu en fazla 5 tl mosfet değiştirsin lcd çalışır boşuna para harcamaya gerek yok.Yada kardeşimSök besleme kartını sorun besleme kartında ise Götür tamirciye o halleder.Lcd götürürsen daha çok para ister :)

erg123

Bütün parçalara baktım değiştirdim hatta mofset transistörde kısa devre var diyotlar bozuktu hallettim sigorta gitmişti hallettim birde smd kondansatörü halletim  17pw25-4 besleme kartının şase numarası bu herneyse ustam ben internetten olmadı rize olmadı trabzona kadar ulaşmaya çalışırım bakarım bu parçaya

Elektrik2012

Kolay Gelsin Başarılar dilerim Umarım sonuç olumlu olur Dikkatli olun tekrar

erg123

Sağolasın ustam. İnşallah olumlu sonuç olur yurtdışından çinden verdim siparişi hemde bi iki parça alıyorum geldimi takıcam.

Elektrik2012

Hattuşa

slm reklam olmasın ama bu mosfet özel bişey mi ki?
bence değil, direnç.nette satılıyor ve 3,5 tl 5 tl de kargo olsa 10 tl maliyeti yok, neden çine kadar uzanıosunuz?  ;D

http://www.direnc.net/10N60-Mosfet-Metal,PR-11361.html
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

erg123

Tamam ustam 10 tl ama sana şöyle diyem çinden bi iki elektronik parça da almaya karar kıldım ondan alcağım malzemeler hesabıma göre türkiyeden 20 tl de ucuz 20 tl cepte kalıyor

Hattuşa

Alıntı yapılan: erg123 - 04 Ocak 2014, 00:47:38Tamam ustam 10 tl ama sana şöyle diyem çinden bi iki elektronik parça da almaya karar kıldım ondan alcağım malzemeler hesabıma göre türkiyeden 20 tl de ucuz 20 tl cepte kalıyor

hmm olabilir, bununla ilgili bir anımı paylaşmak isterim (tabi benim başıma gelen seninde başına gelecek diye bir kaide yok)
bundan 3-4 sene önce bana bir mosfet lazım oldu BUP314 dü mosfet yanılmıyorsam 100A 1200V luk güçlü bişeydi, türkiyede bu malzeme 28 tl civarındaydı, çinde 5 tl ye veya 8 tl ye geliyordu yanlış hatırlamıyorsam hemen bir 10 tane aldım, elime ulaşmasına ulaştı bu malzeme ama türkiyede satılan BUP324 ile aynı performansı göstermedi, elimde şişti yani ucuz etin yahnisi iyi olmazmış öğrendim, tabi ondan sonra birkaç tane daha malzeme aldım ama böylesi bir sorun yaşamadım.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

erg123

Hm bende ondan şüpeleniyorum türkiyede elektronik parçanın bir  tanesi 50 tl orda 8-9 tl sahtesi yeşil yazılı diye biliyorum ama bunların çoğu birebir aynı 5 li paket varsa almayı düşünüyorum. deneyeceğim Sonucu yazarım. Dediğim mofset inş gelir inş bi problem çıkarmaz deneye deneye öğrenicem sizin başınıza gelenler banada gelebilir normaldir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın