Ana içeriğe git
Konu: Power supply ayarlanabilir (2563 Kez okunmuş)

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #15

Peki bu devredeki US + ve US - uçları ne işe yarıyor. kullanım amacı nedir?


US + ve US - bağlantı uçlarının görevi;

Güç kaynağının üzerindeki voltajı, bağlantı kablosunun ucundaki voltaja eşitlemek,

Şöyle ki; 1 mt uzunluğundaki bağlantı kablosunun direnç değeri 1 Ohm \'sa kablodan 1A akım çekiliyorsa, kablo ucundaki voltaj değerinde 1 voltluk düşüş meydana gelecektir. Güç kaynağından 15v olarak ayarladığınız voltaj, ölçüm kablosunun bağlantı ucunda 14v. değer olacaktır.

Aslında çok da gerekli olan bir özellik değil, Lazım olan voltajı, ölçüm kablosunu ucundan ayarlarsanız, bu özelliğe gerek kalmaz...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #16

Üzerinde adı yazıyor bildiğimiz köprü diyot.  :o  Ne farkı var ki? Baskı devresine de tam oturuyor.
-ac+ac şeklinde sıralı, diğerindeki gibi - ac ac + değil. 
Bunu mu anlatmak istemiştin.

Kolay gelsin.

BU devreleri yapıpta çalıştıramayan arkadaşların, Elektor \'un devresinin hatalı olduğunu ve çalışmadığını söylüyorlar.
Asında devre üzerinde iki tane köprü kullanılıyor. Bir tanesi güç katındaki standard köprü, diğeri regüle katındaki B40C1000 standard dışı köprü diyot, devreyi hazırlayan arkadaşların köprülerin bacak bağlantılarının arasındaki farkı, fark edemediklerinden, devre üzerindeki regüle katını çalıştıramıyorlar, dolayısıyla devre hatalı diyorlar...


Tarak tip Köprü diyotların bacak bağlantıları ( + AC AC - ) şeklindedir. Elektorun regüle katında kullandığı köprü diyotun bağlantısı
AC + AC - dir.
Burada belirtilen köprü diyotun yerine herhangi bir köprü diyot takarsanız regüle katı kesinlikle çalışmayacaktır.

Bacak bağlantılarına dikkat ederek ya damla tip köprü kullanın veya 1 N 400X serisinden diyotlarla köprü bağlantısını kendiniz oluşturun.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #17
Arkadaşlar merhabalar..

Ekte elimde bulunan 0-24 volt ayarlı 3 amper verebilen bir devre var. Ayar kısmı doğru ayar yapabiliyorum ama akım çekemiyorum. 2 amper üzerine çıktığımda kısa devre korumaya geçiyor. Normalde 1 adet 2N3055 bağlantısı var devrede. Ben 2 tanesini paralel bağladım. çıkışına 0.15 ohm 5 watt direnç takarak bağladım. Ama güç çekemedim. 2N3055 lerin önünde darlington oluşturacak şekilde 2SC2078 transistörü var. Transistör RF devrelerinde kullanılan bir transistör. baktım 27 mhz power amplifier transistör diyor. bu transistörle 2N3055 leri sürmem mantıklımı gücü bundan dolayımı alamıyorum acaba.

Elimdeki devrenin resimleri ekte.

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #18
Birde elimdeki trafo 220 - 2x24 volt 110 watt trafo.

2x olan çıkışı paralel bağlayıp köprü diyota girdim. Bunu hatırlamıyorum ama bi yerde görmüş yada duymuştum.

Sorum 2 çıkışlı bir trafoyu bu şelikde bağlayıp kullanabilirmiyim. yoksa hatamı yapıyorum.

bağlantı şekli aşağıdaki gibidir.


Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #19

Ekte elimde bulunan 0-24 volt ayarlı 3 amper verebilen bir devre var. Ayar kısmı doğru ayar yapabiliyorum ama akım çekemiyorum. 2 amper üzerine çıktığımda kısa devre korumaya geçiyor.


Devre 2A den sonra kısa devre korumasına geçiyorsa kaç tane 3055 kullandığının ne önemi var?
Resimde bir tane taş direnç gözüküyor 1ohm/5W bu dirence paralel direnç ekleyip veya değiştirip deneme yapmalısınız.
Değer yarıya inerse akım iki katına çıkmalı.

Trafo konusunda 2x24v sarımın tamamen aynı olması gerekiyor, arada küçük voltaj farkı boşta ısınmaya sebep olur.
Bir diğer yol ise iki adet köprü diyot ile iki DC kaynağı paralel bağlamak.
En basiti ise orta uçlu trafoyu iki diyotla tamdalga doğrultmaçla DC ye çevirmektir.

Ayarlı güçkaynağı girişinde iki kademeli voltaj sağlamak için bir yöntem de orta uçlu trafo kullanmaktır.
Trafo uçları AC 0 AC olsun, köprü diyot uçları + AC AC - olsun , DC çıkışın +V ve GND olsun.
Bir adet (spdt) sw ile NC NO ve COM uçları olsun. (röle kontağı olabilir)
Trafonun AC uçlarını köprü diyotun AC uçlarına bağlayın.
Köprünün + ucu +V olacak.
Anahtarın NC ucu trafonun 0 ucuna , NO ucuna köprünün - ucu ve COM ucuna GND bağlıyorsunuz.
+V ile GND arasına uygun kondansatör ekleyince bitiyor.  :)

Son olarak elektor devresindeki köprü diyot için isim ve yerleşme planı verilmiş. Görsellerdeki aramada ilk olarak yukarıdaki resim çıkıyor. Standart değil demek bence yanlış. Alıştığımızdan farklı demek yeterli.  ;)

Kolay gelsin.
Şu siteyi görünce linki eklemek istedim:
http://rodentcafer.tripod.com/devre6.htm

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #20
trafodan köprü doğrultma ile tam güç alabilmek için yaptığın bağlantı doğru, zaten onda bir aksilik olsaydı trafon çok kısa süre içerisinde çok fazla ısınırdı ve çıkışından da gerilim alamazdın.... Yukarıda bahsedildiği gibi trafonun sarımlarında bir fark varsa , bu bağlantı sıonucunda trafo boşta çalıştırılır ve ısınıp ısınmadığına bakılır, eğer ısınıyorsa demek olur ki trafonun sarımlarında bir fark var... boşta beklettiniz ama ısınmadıysa gönül rahatlığı ile kullanabiliriniz.
Fazla akım çekme kısmına gelince devrede mutlaka küçük omajlı ama yüksek wattlı bir direnç vardır, çekilecek akım sınırını o belirliyordur, o direncin değerini ohm olarak küçültün, gücü de eskisine göre daha fazla olmalı. En basit yöntem ise o dirence aynı değerde başka bir direnci paralel bağlayarak çekebileceğin akımı iki katına çıkarabilirsin ( tabii ki güç transistörlerin yeteri kadar güçlü ise ve iyi soğutuyorsanız)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #21
Evet..

Akım kontrolü yöntemlerini biliyordum ama bu taş direnç ile akım okuma yönteminde genelde uygulama power supply nin çıkışına konulup üzerinde düşen voltajı algılayarak transistör tetikleyip devreyi korumaya alıyordu. Benim aklımı karıştıranda bu oldu.

Burda kullanılan devrede taş direnç köprü oluşturulan diyotların çıkışındaydı. devrenin çıkışında değil. Bu şekilde yüküm + devrenin çektiği akımı ölçerek korumaya alıyor. Gerçi devre burda ne çekecek o kadar yüksek bi akım değil ama ben düşünemedim işte.

1 ohm 5 watt direnci 0.47 ohm 5 watt ile değiştirdim. 12 volt 50 watt lambayı bağladım. 3.5 amper vererek lambayı yakabildim. 12 voltta 42 watt güç çekebildim. sonra genel kontrolleri yaptım tabi ilk baktığım transistörlerin ısısı oldu. baya bi ısı atıyordu. sonra devre üzerinde kontrolleri yaptım 0.47 ohm 5 watt direnç te çok ısındı. Ama bu şekli ile bir çok işimi görecek bir durumda.

Kullanılmış bir 12 volt 400 watt bir trafo edindim (etiket üzerinde yazan değerler ). Bir havuz aydınlatma trafosu. söküp çok uçlu olarak sarmayı düşünüyorum 24 yada 30 voltluk olarak. Vakit buldukça uğraşacağım.

Tek tek tüm yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Ynt: Power supply ayarlanabilir

Yanıt #22
Tekrar merhabalar...

Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama yeni konu açmak istemedim. Güç kaynağı yapımında yol alıyorum. elimde mevcut olan trafo hem güçsüz hemde voltaj değeri çok uygun değildi. Şimdi ise elimde 2 x 11.0 - 13.0 volt 600 watt bir trafo geçti. ( bu değerler etiket değerleri ) Aslında bir havuz aydınlatma trafosu. kanımca yaptığım hesaplarda trafo 600 watt güç veremez iç nüve ölçüleri 5.0 cm x 4.5 cm Güç hesabı ise 5.0 x 4.5 = 22.5 mm2 22.5 x 22.5 = 506.25 watt güç alabilirim diye düşünüyorum.

Şimdi bu trafo 2 çıkışı var. bu iki çıkıştan toplam maksimum 500 watt güç alabilirim. tek çıkıştan ise 250 watt diyebilirim doğrumudur? Bu hesaba göre her 13 volt çıkışından 19 amper çekebilirim 250 / 13 = 19.230 amp. Yanılıyormuyum?

şimdi yapmak istediğim ise bu trafonun çıkışını regüle devremin girişine bağlayacağım. Araya röle koymak istiyorum yada nasıl sağlıklı çalıştırabilirim onu sormak istiyorum. Güç kaynağını düşük voltajlarda kullanacağımda siz ustalarımın önerdiği gibi tek sargısını bağlayarak 0-12 volt olarak kullanmak istiyorum. ihtiyacım olan voltaj 12 voltun üzerinde olduğunda ise trafonun çıkış voltajını birbirine seri olacak şekilde gruplayıp güç kaynağını 0 - 24 volt çalışacak şekilde ayarlamak istiyorum. Bu konumda seçici anahtar yada röle kullanacağım ancak bu anahtar yada rölenin kontakları kaç amperlik olursa uygun olur. Trafonun gücünü ortalama hesap ettiğimde 19 amper çıkıyor. bu kapasiteye sahip röle yada anahtar ne kullanmamı önerirsiniz?

Bir diğer soru ise şu an trafom eğer sistemi tamamlayabilirsem yeterli güçte. Peki güç transistörü olarak 4 adet elimde zamanında almış olduğum 2N3055 leri kullanmayı düşünüyorum. Gayet büyük birde soğutucum mevcut. Bir led projektöründen sökmüştüm. üzerine 2N3055 leri monte edebileceğim delikler açtım. Sorum 4 adet transistörle regile edebileceğim maksimum akım ne kadardır. Yani bu devrede 4 transistör kullanırsam maksimum kaç amper çekebilirim?

Birde 2 adet dvm vardı elimde bu projemde onlarıda kullanmak istiyorum yalnız biri ile voltaj okuturken diğeri ile akımı okutmak istiyorum. Bu konumda sorum şu olacak. diyelimki devrem ile 10 amper elde edebileceksem 10 amperi gösterebilecek bir ampermetre yapmalıyım. burada kullanacağım şönt direnci nasıl yapabilirim? tecrübe eden arkadaşımız umarım vardır beni yönlendirir.

Şimdiden yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Aşağıda kullanacağım trafo , soğutucu kutu ve devre ile ilgili resimler mevcut.