Amfi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz =?

Başlatan i.ekmekci, 15 Aralık 2013, 20:14:15

i.ekmekci

Merhaba
birkaç zamandır forumlarda elle yapılan amfileri araştırıyorum fakat goruyorum ki işler içinden cıkılacak gıbı değil her mesajda ynei bir bilgiyle karşılaşıyorum.o yuzden amfi satın almak ıstıyorum.satılan amfılere bakıyorum ozellıkler kısmında genelde kanal sayısı yazıyor.ben 2 tane hoperlor ve 1 tane subwoofer baglayabılecegım bır amfı almak ıstıyorum.bunun ıcın kanal sayısı onemlımı,onemlıyse kac kanallı olması gerkıyor.
mesela sony nin sitesinde begendıgım bırkac amfı var  2/1 kanal yazmıslar.bu amfı ıle 2 tane hoperlor ve 1 tane subwoofer dan olusan bır sıstem kurabılırmıyım.
Amfinin özellikler kısmı şöyle;

Nominal Çıkış Gücü, RMS 20 - 20000 Hz

Maks. kanal yapılandırması (4 ohm\'da) (W) / THD (%) =2x 220 / 1,0
Maksimum kanal yapılandırması, 4 ohm BTL (W) / THD (%)=1x 540 / 1,0
Maks. kanal yapılandırması (2 ohm\'da) (W) / THD (%) =2x 270 / 1,0

mesela bu amfının belliki 2 tane çıkışı var.ben bu amfıye 2 hoperlor ve 1 tane subwoofer baglayabılırmıyım ?
Elektrik Elektronik ==> Düşünden Gerçeğe

Mr_YAMYAM

Öncelikle amplifikatörlerin karakteristiklerini ve bazı standartları bilmeliyiz.
2/1 demek 2 kanal ses bir de subwoofer demek değildir. Bu amplifikatör ya iki kanal (stereo) ya da tek kanal köprü (mono) çalışabilme özelliğine sahip bir amplidir.
Her durumda da bu ampliye subwoofer bağlamanın bazı kriterleri olacaktır.
1 Amplifikatörün powered subwoofer çıkışlı olanları özellikle belirtilmiş olup genellikle 2.1 olarak gösterilmektedir. Eğer ampli çıkışı powered değil yani kendi yükselticisi bulunan bir subwoofer a bağlanılacak şekilde tasarlanmışsa Bu ampliler de 2.1 olarak gösterilir.
Tek fark, teknik özelliklerinde belirtilirken sobwoofer çıkış gücü ayrıca belirtilmiştir.  Bir örnek:
1. Ampli 2X100W+200W= Sub çıkışı power amplisi vardır. Direk subb bas hoparlör bağlanabilir.
Bu amplilerde subwoofer bağlantısı hoparlör terminalleri ile yapılmaktadır.
Temsili olarak 2.1 (2 artı1) şeklinde gösterilir.
2. Ampli. 2.1 olarak belirtilmiş ama çıkış gücü 2X100W gibi bir değerle belirtilmiş ise Bu ampliye aktif subwoofer bağlanabilmektedir. Yani amplisi içerisinde olan subwooferlar. Bu tür amplilerin subwoofer çıkışları CINC konnektör yani lale jak bağlantısı bulunmaktadır.
Eğer ampli stereo ya da 2.0 gibi bir ifade ile anlatılmış ise bu amplifikatör sadece çift kanal çıkış sunan bir amplidir. Böyle bir ampliye haricen subwoofer bağlanması gerektiğinde LİNE çıkışlarına parelel bir devre ilavesi yapılmalıdır. Bu devre aktif alçak geçiren filtre devresidir.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Aralık 2013, 21:01:03Öncelikle amplifikatörlerin karakteristiklerini ve bazı standartları bilmeliyiz.
2/1 demek 2 kanal ses bir de subwoofer demek değildir. Bu amplifikatör ya iki kanal (stereo) ya da tek kanal köprü (mono) çalışabilme özelliğine sahip bir amplidir.
Her durumda da bu ampliye subwoofer bağlamanın bazı kriterleri olacaktır.
1 Amplifikatörün powered subwoofer çıkışlı olanları özellikle belirtilmiş olup genellikle 2.1 olarak gösterilmektedir. Eğer ampli çıkışı powered değil yani kendi yükselticisi bulunan bir subwoofer a bağlanılacak şekilde tasarlanmışsa Bu ampliler de 2.1 olarak gösterilir.
Tek fark, teknik özelliklerinde belirtilirken sobwoofer çıkış gücü ayrıca belirtilmiştir.  Bir örnek:
1. Ampli 2X100W+200W= Sub çıkışı power amplisi vardır. Direk subb bas hoparlör bağlanabilir.
Bu amplilerde subwoofer bağlantısı hoparlör terminalleri ile yapılmaktadır.
Temsili olarak 2.1 (2 artı1) şeklinde gösterilir.
2. Ampli. 2.1 olarak belirtilmiş ama çıkış gücü 2X100W gibi bir değerle belirtilmiş ise Bu ampliye aktif subwoofer bağlanabilmektedir. Yani amplisi içerisinde olan subwooferlar. Bu tür amplilerin subwoofer çıkışları CINC konnektör yani lale jak bağlantısı bulunmaktadır.
Eğer ampli stereo ya da 2.0 gibi bir ifade ile anlatılmış ise bu amplifikatör sadece çift kanal çıkış sunan bir amplidir. Böyle bir ampliye haricen subwoofer bağlanması gerektiğinde LİNE çıkışlarına parelel bir devre ilavesi yapılmalıdır. Bu devre aktif alçak geçiren filtre devresidir.

Ancak bukadar iyi anlatılabilirdi.Fakat şu soruyu sormak istiyorum.varsayalım ki ben 2.0 bir amfiye sadece subwoofer bağlarsam ne olur.basmı vurmaz,ses  mi çıkmaz.yani bir basdevresi ile değilde doğrudan subwoofer ı amfiye bağlasam ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i.ekmekci - 15 Aralık 2013, 21:25:47Ancak bukadar iyi anlatılabilirdi.Fakat şu soruyu sormak istiyorum.varsayalım ki ben 2.0 bir amfiye sadece subwoofer bağlarsam ne olur.basmı vurmaz,ses  mi çıkmaz.yani bir basdevresi ile değilde doğrudan subwoofer ı amfiye bağlasam ?
Bu anlatımların ne yazık ki bilgili bir elektronikçi anlatımı değildir.
Saygınlıktan uzak olan forum sitelerine rağbet etmemeni öneririm.
Anlatmak istediklerini dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.
1 Öncelikle belirteyim ki bir subwoofer hoparlör ya tek bobinli ya da çift bobinli olarak imal edilirler. Tek bobinli wooferları tek ampli çıkışına bağlayabilirsin. Stereo amplinin her iki çıkışını da aynı hoparlöre bağlayamazsın.
Çift bobinli yapılan bir woofer ı 2.0 stereo bir ampliye bağlayabilirsin. Gümbür gümbür ses alırsın. Eğer hoparlörün bobinlerini ters bağlarsan hemen hemen hiç ses alamazsın. Sadece yükseltilmiş 90\' faz farklarını duyabilirsin.
Ve tabiiki de duyduğun ses full spectruma yakın olacağı için, (amplinin ve hoparlörün frekans karakteristiğine göre) Kuvvetli ve istenilen bass seslerden ziyade medium, bölgeleri de duyacağın için ses seni tatmin etmeyebilecektir. İşte bu olayı engellemek için ampli girişine alçak geçiren filtre konulmalıdır. Tabiiki bu sefer de diğer sesleri duymak isteyeceksin:D Oldu sana bir bilmece.
İşte bu bilmecenin çözümü, zaten literatürde anlatılmıştır.
Ya 2.1 hazır amplilerden alacaksın İki kanal full range diğer kanal subwoofer olarak kullanacaksın ki, Günümüzde çok kanallı (5.1-7.1 gibi) sistemler bulunduğu için bulabilmen zordur.
Ya da yukarda örnek olarak vermiş olduğun ampliden 2 adet alacaksın, Birisini 2.0 stereo kullanırken, diğerini de köprü modunda bağlayarak subwoofer ı çalıştıracaksın.
Örnekteki amplinin oto tipi ampli olduğunu farzediyorum. Bu tür sistemler için ayrıca bir kontrol preamplifikatör ünitesi şarttır.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Aralık 2013, 21:52:19Bu anlatımların ne yazık ki bilgili bir elektronikçi anlatımı değildir.
Saygınlıktan uzak olan forum sitelerine rağbet etmemeni öneririm.
Anlatmak istediklerini dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.
1 Öncelikle belirteyim ki bir subwoofer hoparlör ya tek bobinli ya da çift bobinli olarak imal edilirler. Tek bobinli wooferları tek ampli çıkışına bağlayabilirsin. Stereo amplinin her iki çıkışını da aynı hoparlöre bağlayamazsın.
Çift bobinli yapılan bir woofer ı 2.0 stereo bir ampliye bağlayabilirsin. Gümbür gümbür ses alırsın. Eğer hoparlörün bobinlerini ters bağlarsan hemen hemen hiç ses alamazsın. Sadece yükseltilmiş 90\' faz farklarını duyabilirsin.
Ve tabiiki de duyduğun ses full spectruma yakın olacağı için, (amplinin ve hoparlörün frekans karakteristiğine göre) Kuvvetli ve istenilen bass seslerden ziyade medium, bölgeleri de duyacağın için ses seni tatmin etmeyebilecektir. İşte bu olayı engellemek için ampli girişine alçak geçiren filtre konulmalıdır. Tabiiki bu sefer de diğer sesleri duymak isteyeceksin:D Oldu sana bir bilmece.
İşte bu bilmecenin çözümü, zaten literatürde anlatılmıştır.
Ya 2.1 hazır amplilerden alacaksın İki kanal full range diğer kanal subwoofer olarak kullanacaksın ki, Günümüzde çok kanallı (5.1-7.1 gibi) sistemler bulunduğu için bulabilmen zordur.
Ya da yukarda örnek olarak vermiş olduğun ampliden 2 adet alacaksın, Birisini 2.0 stereo kullanırken, diğerini de köprü modunda bağlayarak subwoofer ı çalıştıracaksın.
Örnekteki amplinin oto tipi ampli olduğunu farzediyorum. Bu tür sistemler için ayrıca bir kontrol preamplifikatör ünitesi şarttır.

işte tamda benim sorumun cevap kısmı burası.ben 2+1 sistem kurmak için gittim 2 adet 2.0 amfi aldım.
1.  2.0 amfiye hoperlorlero bagladım.
2.  2.0 amfiye subwooferı baglamak ıstıyorum.yıne bır alcak gecıren yapmam gereklimi.yani köprü modunda bağlayarak subwooferı calıstıracaksın dedın ya.bu köprü modu için aldıgım amfıye ekstra bırsey yapmam gerekıyormu.işte son kapının kilidi bu soru :) bunuda anlarsam bır eksıgım kalmıyor

amfiler her ne kadar araç içi diye geçsede ben ev için kurmayı planlıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i.ekmekci - 15 Aralık 2013, 23:12:18işte tamda benim sorumun cevap kısmı burası.ben 2+1 sistem kurmak için gittim 2 adet 2.0 amfi aldım.
1.  2.0 amfiye hoperlorlero bagladım.
2.  2.0 amfiye subwooferı baglamak ıstıyorum.yıne bır alcak gecıren yapmam gereklimi.yani köprü modunda bağlayarak subwooferı calıstıracaksın dedın ya.bu köprü modu için aldıgım amfıye ekstra bırsey yapmam gerekıyormu.işte son kapının kilidi bu soru :) bunuda anlarsam bır eksıgım kalmıyor

amfiler her ne kadar araç içi diye geçsede ben ev için kurmayı planlıyorum.

Veriler eksik olduğu için sonuç çetrefilli oluyor.
Ne tür anfi aldın belirtmemişsin. Ev tipi anfilerden almışsan farklı oto tipi anfilerden almışsan farklıdır.
Oto tipi anfilerin çoğunda sub bass için aktif filtre bulunabilmektedir. Bunu aktif ederek subwoofer ı bağlayabilirsin.
Eğer anfilerinde böyle bir aktif filtre yok ise de yine de kullanabilirsin. Ama seste basslardan başka frekansları da duyacağın için verim alamayacaksın.
En iyisi anfilerin özelliklerini gösterir bir foto koyabilirsen daha net bir sonuca ulaşabiliriz.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Aralık 2013, 23:31:43Veriler eksik olduğu için sonuç çetrefilli oluyor.
Ne tür anfi aldın belirtmemişsin. Ev tipi anfilerden almışsan farklı oto tipi anfilerden almışsan farklıdır.
Oto tipi anfilerin çoğunda sub bass için aktif filtre bulunabilmektedir. Bunu aktif ederek subwoofer ı bağlayabilirsin.
Eğer anfilerinde böyle bir aktif filtre yok ise de yine de kullanabilirsin. Ama seste basslardan başka frekansları da duyacağın için verim alamayacaksın.
En iyisi anfilerin özelliklerini gösterir bir foto koyabilirsen daha net bir sonuca ulaşabiliriz.

Mr_YAMYAM hocam yardımların ıcın cok tesekkurler senıde yoruyoruz :( hersey ogrenme aşkı için.şimdi sen hazır amfilerde içerisinde aktif sub devresi olabilir dedin işler değişti.benim hazır amfi örneğini vermemdeki amaç genelleme yapmaktı.yani elimde 2.0  bir amfi olarak soyledim.sana iki örnek vereyim;
1.örnek elimdeki amfi    http://www.sony.com.tr/product/ics-amplifiers/xm-n502   bu olsun bunun ıcın ekstra bırsey yapmam gereklımı (subwoofer calıstırmak ıcın)
2.örnek elimdeki amfi   https://320volt.com/400w-2x200w-transistorlu-anfi-devresi-tip41-tip42/comment-page-5/#comment-24905   bu olsun bu devre ıcın ekstra bırsey gereklımı (subwoofer calıstırmak ıcın)

amfilere hoperlor takılmayacagını varsayıyoruz.yani hoperlorlerı besleyen amfiler ayrı.bizim amacımız subwooferı calıstırmak.

Mr_YAMYAM

1. Örnekteki anfinin linkinde aleni olarak belirtilmiş.
Bu anfide ALÇAK GEÇİREN FİLTRE vardır diye.

Demekki bu anfiden 2 adet alırsan daha önce söylediğim gibi 2.1 sistemini kurabilirsin.

Amacın sadece woofer bağlayıp çalıştırmaksa hiç tereddüt etme. Bu anfi her türlü woofer hoparlörü çalıştırabilir özelliklerdedir.
2. Linkteki anfi ise subwoofer için haricen alçak geçiren filtreye ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca tek bobinli sub bass hoparlör bağlantısı yapılamaz. Bu devre köprü olarak çalıştırılabiliyorsa o zaman tek bobinli wooferları çalıştırabilirsin.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2013, 00:16:451. Örnekteki anfinin linkinde aleni olarak belirtilmiş.
Bu anfide ALÇAK GEÇİREN FİLTRE vardır diye.

Demekki bu anfiden 2 adet alırsan daha önce söylediğim gibi sistemini kurabilirsin.

bu tamam.bu amfıden 2 tane alırsam 2.1 sıstemı kurabılırım.

pekı el yapımı olan amfıden (bır oncekı mesajımda verdıgım 2 cı ornek) 2 tane yaparsam yıne 2.1 sıstemı kurabılırmıyım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i.ekmekci - 16 Aralık 2013, 00:27:38bu tamam.bu amfıden 2 tane alırsam 2.1 sıstemı kurabılırım.

pekı el yapımı olan amfıden (bır oncekı mesajımda verdıgım 2 cı ornek) 2 tane yaparsam yıne 2.1 sıstemı kurabılırmıyım
Bence 2. linkteki ev yapımı işine pek girme.
Ama ben yaptım diyeceksen, önerim o anfiyi tek kanal olarak yap. Girişine aktif alçak geçiren filtre bağla olsun.
Yine de 200W kanal başı belirtilmiş olan böyle bir ampli için resimdeki soğutucu hiç te tatminkar bir soğutucu değildir. Elde edilen güç 2X40W bile olsa öyle bir soğutucu ile çıkışları soğutamazsın:D
Sen en iyisi SONY\'yi al keyfine bak.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2013, 00:31:40Bence 2. linkteki ev yapımı işine pek girme.
Ama ben yaptım diyeceksen, önerim o anfiyi tek kanal olarak yap. Girişine aktif alçak geçiren filtre bağla olsun.
Yine de 200W kanal başı belirtilmiş olan böyle bir ampli için resimdeki soğutucu hiç te tatminkar bir soğutucu değildir. Elde edilen güç 2X40W bile olsa öyle bir soğutucu ile çıkışları soğutamazsın:D
Sen en iyisi SONY\'yi al keyfine bak.

anladım.el yapımına gırmıyeyım dedıgın gıbı.amfinin birini subwoofer a baglıycagım buda tamam.diğer amfıye de 2 tane 100w(rms)hoperlor baglıyacagım  http://www.sony.com.tr/product/ics-speakers/xs-gtf6120  fakat amfinin açıklamasında 175w(rms) güç sağladıgı yazıyor her bır çıkış için bu hoperlore zarar verirmi.yada kac hoperlor baglamalıyım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i.ekmekci - 16 Aralık 2013, 00:44:30anladım.el yapımına gırmıyeyım dedıgın gıbı.amfinin birini subwoofer a baglıycagım buda tamam.diğer amfıye de 2 tane 100w(rms)hoperlor baglıyacagım  http://www.sony.com.tr/product/ics-speakers/xs-gtf6120  fakat amfinin açıklamasında 175w(rms) güç sağladıgı yazıyor her bır çıkış için bu hoperlore zarar verirmi.yada kac hoperlor baglamalıyım
Sen onlara inanma. Gandırıyolar seni ;D
SONY amplinin spectlerinde kanal başı 65W RMS olduğu açıkça yazılmış. :P

Benim önerim oto tipi hoparlör kullanmamandır. İyi kalite iki adet kabin ile çok daha iyi netice alırsın. Her ne kadar amplinin gerçek gücü RMS 65W olarak görülse de bu değer oldukça yüksek bir değerdir. Oto tipi çoğu ufak hoparlörler bu gücü kaldırmaya yetmeyebilmektedir.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2013, 01:01:12Sen onlara inanma. Gandırıyolar seni ;D
SONY amplinin spectlerinde kanal başı 65W RMS olduğu açıkça yazılmış. :P

Benim önerim oto tipi hoparlör kullanmamandır. İyi kalite iki adet kabin ile çok daha iyi netice alırsın. Her ne kadar amplinin gerçek gücü RMS 65W olarak görülse de bu değer oldukça yüksek bir değerdir. Oto tipi çoğu ufak hoparlörler bu gücü kaldırmaya yetmeyebilmektedir.

:) hocam yazılar şekiller süper ya :) kabin hoperlor öneriyorsun fakat ben öyle bir horperlore rastlayamadım ki.nerede hoperlor arasam bu tarz oto hoperloru karsıma cıkıyor.birde biz alçak frekansı subwoofer ıcın ıstemıyormuyduk.ynai hoperlordede mi alcak frekans ıstıyoruz.cunku bu amfı sadece alcak frekans saglıyor.(sadece subwoofer ıcın olabılırmı acaba )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i.ekmekci - 16 Aralık 2013, 01:09:17:) hocam yazılar şekiller süper ya :) kabin hoperlor öneriyorsun fakat ben öyle bir horperlore rastlayamadım ki.nerede hoperlor arasam bu tarz oto hoperloru karsıma cıkıyor.birde biz alçak frekansı subwoofer ıcın ıstemıyormuyduk.ynai hoperlordede mi alcak frekans ıstıyoruz.cunku bu amfı sadece alcak frekans saglıyor.(sadece subwoofer ıcın olabılırmı acaba )
Bazı teknik bilgilere sahip olmadığın için böyle düşünmen normaldir.
Açıklayayım da kavga çıkmasın.
SONY amplide kesim frekansı 80Hz olarak bildirilmiştir. Sen bu ampliyi sub bass ta kullanacağına göre 80Hz ve alt frekansları woofer\'a vereceksin. Diğer frekanslar kapatılacak.
(Genel olarak çoğu bass kanalı, LFE bu özelliktedir)
peki 80 Hz in üstleri ne olacak :D
90Hz, 120Hz, 240Hz ve daha üst frekanslar bölgesi ;D Taa ki 20.000Hz e kadar olan frekanslar.
Demekki  L-R yani sağ sol hoparlörlerinin de en az 80Hz lik frekansı belli kazanç ile verebilmesi gereklidir. Bu tür hoparlörler ise genellikle bookself tabir edilen (Aptalca) sehpa üstü hoparlörlerdir. Boyutları da belli bir ebatta olmalıdır. En az 16cm çapında bir bas hoparlör barındırmalı ki 80Hz e kadar sağlıklı verebilsin. 80Hz in daha altı frekansları zaten subwoofer ile alacaksın.
80Hz lik frekansı yabana atma haa. Bu frekansı kolay kolay her hoparlörde alamazsın. Daha doğrusu yeterli kazançta alamazsın. O yüzden en az orta boylu 16cm bass hoparlörü olan bu kabinlerden almalısın ki randıman alabilesin. Bana kalsa KULE tipi hoparlörlerden alırdım ya artık sana karışmayayım. Çünkü 80Hz i layıkıyla verebilecek ancak kule hoparlörlerdir.
Hoş bu frekansı tam anlamıyla verebilen küçük çapta hoparlörler de var. Ama bunların yanına yaklaşmak senin benim harcım değil.
İşte birkaç örnek.
Resimler internetten alıntıdır.

Bu hoparlörler ise internette satılığa çıkartılmıştır.

Önemli olan bütçemize uygun ideal seçimi yapabilmektir.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2013, 01:22:03Bazı teknik bilgilere sahip olmadığın için böyle düşünmen normaldir.
Açıklayayım da kavga çıkmasın.
SONY amplide kesim frekansı 80Hz olarak bildirilmiştir. Sen bu ampliyi sub bass ta kullanacağına göre 80Hz ve alt frekansları woofer\'a vereceksin. Diğer frekanslar kapatılacak.
(Genel olarak çoğu bass kanalı, LFE bu özelliktedir)
peki 80 Hz in üstleri ne olacak :D
90Hz, 120Hz, 240Hz ve daha üst frekanslar bölgesi ;D Taa ki 20.000Hz e kadar olan frekanslar.
Demekki  L-R yani sağ sol hoparlörlerinin de en az 80Hz lik frekansı belli kazanç ile verebilmesi gereklidir. Bu tür hoparlörler ise genellikle bookself tabir edilen (Aptalca) sehpa üstü hoparlörlerdir. Boyutları da belli bir ebatta olmalıdır. En az 16cm çapında bir bas hoparlör barındırmalı ki 80Hz e kadar sağlıklı verebilsin. 80Hz in daha altı frekansları zaten subwoofer ile alacaksın.
80Hz lik frekansı yabana atma haa. Bu frekansı kolay kolay her hoparlörde alamazsın. Daha doğrusu yeterli kazançta alamazsın. O yüzden en az orta boylu 16cm bass hoparlörü olan bu kabinlerden almalısın ki randıman alabilesin. Bana kalsa KULE tipi hoparlörlerden alırdım ya artık sana karışmayayım. Çünkü 80Hz i layıkıyla verebilecek ancak kule hoparlörlerdir.
Hoş bu frekansı tam anlamıyla verebilen küçük çapta hoparlörler de var. Ama bunların yanına yaklaşmak senin benim harcım değil.

eyvah! yandık.ben amfi olayına karışık derken hoperlor olayı daha karışıkk çıktı. :) bu arada kule tıpı hoperlorlere goz attım 1000Tl ile 4000Tl arası degısıyor :) ben ogrencı adamım bu benı aşmakla kalmaz asar.şöyle küçük bir örnek versem.geçen yaz (ses sıstemlerı hakkında hıc bılgım ve arastırmam yokken) kuzenımde golf 4 model bir araç vardı.arabaya sistem (basitinden) kurmaya karar verdı.bırlıkte mediamarka giittik.200Tlye bir sunny amfi aldık.200 tl ye bir JBL 1000lik sub aldık.kablo aldık.ve gıttık taktırdık.bu aldıklarımızı.ve sonuc olarak teybi amfıye,amfiyi kapıda bulunan(arabanın kendı hoperlorlerı) hoperlorlere ve subwoofera bagladık.ve seste gayet tatmın edıcıydı (basıyla tiziyle) yani demem o ki 1 tane amfi kullandık fakat hem sub bagladık hemde hoperlor bagladık.(bu arada 150-200 tl arası önerebilecegıın hoperlor varmıdır acaba)

Mr_YAMYAM

Adamı.. Pardon YAMYAM\'ı gudurtma. Yani dellendirme.
İlla git üst seviye hoparlör al demedim ki. Zaten sen de ben de alamayız:D
İşte uygun fiyatlı belli kalitede bir hoparlör.
http://www.multimedyadukkani.com/urunler/dali_zensor_1_black_speaker/4469/
Adı bilinen ve bizim çevrelerde peynir olarak adlandırılan daha ucuz modelleri de bulabilirsin.
http://www.ucuzu.com/hoparlor-c3161/pioneer/s-hm50-p65913777/

Sadece bunlar değil tabii. İnternette ganimet gibi. Her bütçeye uygunu var.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2013, 01:46:00Adamı.. Pardon YAMYAM\'ı gudurtma. Yani dellendirme.
İlla git üst seviye hoparlör al demedim ki. Zaten sen de ben de alamayız:D
İşte uygun fiyatlı belli kalitede bir hoparlör.
http://www.multimedyadukkani.com/urunler/dali_zensor_1_black_speaker/4469/
Adı bilinen ve bizim çevrelerde peynir olarak adlandırılan daha ucuz modelleri de bulabilirsin.
http://www.ucuzu.com/hoparlor-c3161/pioneer/s-hm50-p65913777/

Sadece bunlar değil tabii. İnternette ganimet gibi. Her bütçeye uygunu var.

Aman hocam gudurma :) daha engin bilgilerinden yeni yeni yararlanmaya başladık. 2 ci sundugun hoperlorun bütçesi iyiymiş gücüde iyi.son bır soru sorayımda artık yatayım yarın okul var kalkamıycam yoksa.
şimdi diyelim hoperlorlerı sectım 2 tane http://www.ucuzu.com/hoparlor-c3161/pioneer/s-hm50-p65913777/
birde subwoofer seçtim http://www.sony.com.tr/product/ics-subwoofers/xs-gtx121lc

sorum şu

http://www.sony.com.tr/product/ics-amplifiers/xm-n1004  bu 4 kaanallı bir amfi.içerisinde alçak geçiren filtre özelliği var.
bu amfinin 2 kanalını 2 hoperlore baglasam
diğer2 kanalınıda crossover yapsam subwoofer a baglasam bu 2+1 sıstem çalışırmı.

Mr_YAMYAM

Hah şimdi oldu işte.
Bir tarafını pioneer\'ler için kullanırsın. Diğer kanalı da woofer için ayarlarsın dadından yinmez.

i.ekmekci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2013, 02:01:13Hah şimdi oldu işte.
Bir tarafını pioneer\'ler için kullanırsın. Diğer kanalı da woofer için ayarlarsın dadından yinmez.

Ohh be olmaz dıycen dıye cok korktum :) yardımın ıcın cok tesekkurler MR_YAMYAM.sıstemı kurunca sana fotosunu atarım :)
hayırlı geceler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın