Maket, Sensörlü oto açılıp kapanan perde projesine yardım

Başlatan 3ottoman3, 11 Aralık 2013, 20:38:11

3ottoman3

ustalarım bana bu \' otomatik yani sensörlü güneşe göre açılıp kapanan perde projesini üstlenmiş bulunuyorum ama nerden başlıcam neler yapmam gerek bana fikir verirseniz allah razı olsun , yapılan yardımlar hiç bi zaman unutulmaz şimdiden teşekkurlerimi sunuyorum

sep61

Merhabalar.Usta değilim ama :D.Benzer bi devre yapmayı düşünmüştüm kafamda bir şeyler var.Öncelikle ışığı ölçmen lazım analog dijital çevirici ya da comparator kullanabilirsin (lm311 devrelerine bak).Çoğu kontrolcünün dahili comparatörü var(örn:16f628a).komparatörde çok turlu trimpot kullanarak gereken ışık şiddetini ayarlayabilirsin.
   Perdenin açılıp kapandığını kontrol etmek için de rotary encoder ya da birer switch kullanabilirsin.Daha pratik birşey istiyorsan redüktörlü adım motorları var onlarda geribildirime gerek duymazsın(motor 28bjy-48).Şu an aklıma bukadarı geldi.Kolay gelsin.

3ottoman3

eyvallah ya saolasın düşüncelerim daha çok gelişiyor şuan :) redüktorlü motor evet daha pratiklik için gerekli zaten maketli bişeyler yapmayı düşünüyorum maliyeti düşük vb.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın