spms power supply ( 24 volt 5 amper )modifiye ?

Başlatan serkan_48, 09 Aralık 2013, 21:23:40

serkan_48

Değerli arkadaşlar merhabalar..

Şu smps konusuna takmış durumdayım elimde aşağıdaki smps power supply den var. Led yada kamera işlerinde kullanılan power supplylerden.

Bu cihazda çıkış voltajını ince ayar çekmek için geri besleme trimpotu var. Bu pot ile ( 1 k ohm değerinde ) çıkış voltajını 21 - 26 volt arasında kontrol edebiliyorum. çıkıştaki yüke göre voltaj biraz değişiyor. bu trimpot ile hassasiyetini ayarlayabiliyoruz.

Ben bu trimpotu söktüm. Yerine 20 k ohm değerinde potansiyometre taktım. Çalıştırıp çıkış voltajını kontrol ettim. kısıp açtığımda 8.90 volt ile 29.0 volt arasında kontrol edebildim. Ama yük bağlamadım. Yük altında nasıl davranır testlerini yapacağım. Potansiyometre tam tur yapmadan 8.90 volta ulaşıyor ama daha aşağı inmiyor.

Açacak olursam potansiyometre 0 ohm iken çıkış voltajı maksimum 29 volt oluyor. ben potansiyometreyi açtıkça direnci yükselttikçe çıkış voltajı düşmeye başladı yaklaşık 8 k ohm değerde 8.90 voltu gördüm ama daha üzeri değerde voltaj değişmedi. Aşağıda tl494 entegresinin devre üzerinde potansiyometre ile bağlantı şekli görünüyor.

Sorum bu voltajı nasıl daha fazla düşürürüm. Şemada gösterdiğim dirençlerle oynayarak bu voltajı düşürebilirmiyim. Burhan arkadaşın pc power supply sinde yaptığı modifikasyon şeması aşağıdadır.

Bu şemada 20 k ohm  pot direkt voltaj çıkışından alınıp tl494 ün 1 nolu girişine girilmiş. pot ne kadar kısılırsa çıkış voltajını o kadar algılıyor. Potun direnci arttırıldığında ise 1 nolu pine gelen voltaj 658 ohm direnç üzerinden sıfırlanıyor. bu şekilde bir bağlantı yapsam bu devre doğru çalışırmı acaba? Birde üstte çizmiş olduğum şemada çıkış voltajından entegrenin 1 nolu pini arasında seri dirençler var. bu dirençleri kaldırmak mantıklımıdır.

Birde voltaj 12 voltun altına indiğinde devreden ( trafodan ) zırıltı gelmeye başlıyor. acaba sakıncalımıdır?

üstteki devrede akım modifikasyonuda var. eğer voltajı 0 - 29 volt arasında düzgün ayar yapabilirsem akım ayarıylada uğraşacağım. Eğer bunuda aşarsam kısa devre koruması eklemek istiyorum.

smps konusunda pek bilgim yok lütfen yardımlarınızı esirgemeyin lütfen. Birazdan devrenin üstten ve alttan çekilmiş resimlerini ekleyeceğim.

serkan_48

asma

Entegrenin 2 nolu pininde genellikle 2,5V olur, bu değerle çizdiğin dirençlerin oluşturduğu gerilim bölücü devrenin 1 nolu pine giden ucu eşit olmalı.
Verdiğin değerlere göre 2 nolu pinde 2,55V olmalı.  ;)
1K varken çıkış gerilimi;
Max: [(22k+680)/(2k2+0)+1] x 2,55 =28,83V
Min: [(22k+680)/(2k2+1k)+1) x 2,55 =20,62V
20K varken;
Max: [(22k+680)/(2k2+0)+1] x 2,55 =
Min: [(22k+680)/(2k2+20k)+1] x 2,55=5,1V
Bu durumda 5voltun altına ayar imkanı gözükmüyor.
Fakat smps 8,9voltun altına inmiyor. Neden?

Ancak voltajın belirli bir noktadan aşağı inmesi için teoride 2,55voltun (pin2 voltajı) aşağı çekilmesi gerekiyor. Pratikte ise smps bu voltajlarda sağlıklı çalışmayabilir.
Yine 8,9voltun altına inmeyebilir yada sağlıklı çalışma voltajı bundanda yukarıda olabilir.
Sonucu sen deneyip (yük altında) bulmalısın.  ;)

Smps lerde 0 volt çıkış zordur, sorunludur, biraz da anlamsızdır.
0-29V yerine bir LM338 ile 1,25V - 25V ve 5A lik güç kaynağı yapsan. (sıfırda ısrar edersen onuda ayarlarız)
Normalde bu devre soba gibi ısınır ama seni smps nin çıkışını 12V a sabitleyip LM338 in çıkış voltajını takip edecek şekilde ayarlarsan giriş voltajıyla çıkış voltajı arası 12V sabit kalır.
Yani smps çıkış voltajı LM338 in çıkış voltajı + 12V olarak sabit kalır. (ta ki max. voltaja ulaşıncaya kadar)
Bu işlem potun şaseye bağlı ucu sökülüp ayarlı regülatör çıkışına bağlamakla olur. (bu kadar basit) ***burada hata var üzerini çizdim***
Akım koruma yada sınırlama istenirse eklenir.
Çıkışa eklenecek lineer regülatör, transistör eklenmiş LM317 yada LM723 te olabilir, tek tip şart değil. 

Kolay gelsin.

serkan_48

smps ile uğraşmamın nedeni transistörlü devrelerde ki ısı problemi

Ayrıca 723 ile yapılmış bi devre kurdum. şemada tek transistör vardı. Ben 2 transistörü paralel bağladım bi ucunda taş dirençle. 2n3055 kullanılıyordu ama 3 amperi bile alamadım. Acaba transistörleri benmi süremedim bilemedim. Transistör başka bir plastik kılıflı transistörle darlington bağlıydı. ordamı bir sıkıntı var çözemedim.

Benim asıl istediğim 0-30 volt ayarlı 5 amper verebilecek bi devre idi. transistörlülerde ısı problemi var. iyi soğutulmaz ise sıkıntı çıkartıyor. ne bileyim aklım iyice karıştı. aynı anda istediğim her şeyi bulamıyorum. kimi devreler var çok güzel kısa devre koruması yok. kısa devre koruması olanın akım kontrolü yok. v.s. v.s.

Bu arada deneyen arkadaşlarımız varsa mesela 723 lü bir dc power supply de 2 adet 2 n 3055 kullanarak maksimum kaç amper çekebiliriz? yada metal transistör yerine plastik başka bir model transistör kullanarak aynı devrede 5 amper çekebilirsem bu benim işimi görür artık soğutmayı fanla filan destekleyeceğiz.

Adnancoskun

sizce güzel olan ayarlı bir devre bulduysanız, kısadevre koruması ilave etmek çok kolay. Şu devre diyin, kısadevre koruması eklemek bizden olsun :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kifvet

@serkan
bu devrenin çıkış gücü nedir?:)kaç amper yazıyor üzerinde ve kaç volt?Normal fabrika değerlerini soruyorum yani:)

serkan_48

@kifvet

Yanlış hatırlamıyorsam 24 volt 5 yada 8 amper civarında olsa gerek. 120 / 190 watt civarında.

kifvet

@serkan_48
peki almak isteğiniz çıkış nedir?
[mergedate]1426587536[/mergedate]
yukarıdaki geri besleme devresi biraz kafa karıştırıcı aslında bunu değiştirirsek daha mantıklı sonuçlara ulaşabiliriz:)
[mergedate]1426588046[/mergedate]
ve şimdi trafonun verebileceği max voltaj da burada önemli tasarım hakkında bilgimiz olmadığı için tahmini gidiyorum:)

serkan_48

Almak istediğim çıkış yine 24 - 26 volt maksimumdur.

Bu cihaz üzerinde bulunan çıkış voltajını hassas ayar için trimpot var. Bu trimpot ile çıkış voltajını 18 - 27 volt arasında ayarlayabiliyorum.

Benim için üst limit 27 yeterli.

kifvet

@serkan_48
şu devre üzerinden size yardım edeceğim:)

yalnız hesaplamalar konusunda devre şemasına ihtiyacım var özellikle kontrol katının şemasına:)bunun için bu devreyi yukarıdan elemanlar net görülecek şekilde çekebilir misiniz ve şemayı çıkarabilir misiniz?
burda tl494 ün 4.pini  ve 2.pini üzerindeki voltajları öğrenmemiz gerekli.sonra tl494ün 1.ucunu topraklayarak max verebileceği çıkış voltajı ölçülmelidir.yalnız 1.pini topraklamadan önce 4.pindeki devre elemanlarını ve şemasını görmek gerek:)
ve anladığım kadarı ile 5-28V 0-10A çıkış istiyorsunuz.eğer 25V-9A ise normal değer.Bu çıkış alınabilir fakat akım sınırlaması için devre şemasına göz gezdirmek gerek:)

serkan_48

Bir devrede karar kılıp ilerleyebiliriz.

Bunlar eski resimler smps ler elimde duruyor. Sizinde söylediğiniz gibi şu haftasonu gelsin bende bunlardan birini masaya yatırayım detaylı bakalım. Hangisinin üzerinde modifiye kolay olur o yönde ilerleyelim. O zaman parça isimleri ve alt üst detaylı resim çeker eklerim.

Gözüm biraz yüksekte yani akım olarak 10 amperleri istiyorum. totalde 250 - 300 watt alabilmeyi bekliyorum ama 24 voltta 5 amper yaklaşık 150 watt bile alsam yinede şükür yeter yani.

Şu haftasonu gelsin sizinde işler toparlansın sonra konuyu yine gündeme getiririz.

Teşekkürler..

kifvet

tabiki hafta sonu daha rahat olur bu işler için:)yani bu kadar yüksek gücü alabilir miyiz görebilmek için devrenin analizini yapmak gerekli:)o zaman hafta sonu görüşürüz:)

teşekkürler:)

serkan_48

Yani istediğim güç smps in maksimumda verebileceğinden fazlası değil. Yani cihazın etiket gücünün üstüne çıkmayı düşünmüyorum.

kifvet

pekala biz de ona göre modifiye ederiz sorun yok ama fikrim bu gücün alınabileceği yönünde trafoları o kadar da ufak değil bence:)

erg123

Serkan ustam o smps 5a diyor sokup yeniden sarilsa birkac eleman degistilirse transistor gibi 10a alirsin tadindan yenmez
[mergedate]1426623093[/mergedate]
İns istedigine ulasirsin

kifvet

Ben yeniden sarılmadan da bu çıkışı alabileceğimi düşünüyorun sayın @erg123:))))

haylaz

Alıntı yapılan: kifvet - 17 Mart 2015, 13:49:57@serkan_48
şu devre üzerinden size yardım edeceğim:)

yalnız hesaplamalar konusunda devre şemasına ihtiyacım var özellikle kontrol katının şemasına:)bunun için bu devreyi yukarıdan elemanlar net görülecek şekilde çekebilir misiniz ve şemayı çıkarabilir misiniz?
burda tl494 ün 4.pini  ve 2.pini üzerindeki voltajları öğrenmemiz gerekli.sonra tl494ün 1.ucunu topraklayarak max verebileceği çıkış voltajı ölçülmelidir.yalnız 1.pini topraklamadan önce 4.pindeki devre elemanlarını ve şemasını görmek gerek:)
ve anladığım kadarı ile 5-28V 0-10A çıkış istiyorsunuz.eğer 25V-9A ise normal değer.Bu çıkış alınabilir fakat akım sınırlaması için devre şemasına göz gezdirmek gerek:)
Buna Benzer bitanede bende var 12volt 30 amper modifiye olrmu?

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 17 Mart 2015, 22:48:46Buna Benzer bitanede bende var 12volt 30 amper modifiye olrmu?
üzerindeki değerleri görmeden yorum yapmak zor:)

haylaz

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 17 Mart 2015, 22:58:11
etiketinde yazan değerler nelerdir?
burdan bakınca sanki birden fazla çıkışı varmış gibi görünüyor?bu değerleri de öğrenebilir miyim?

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 17 Mart 2015, 23:04:52
Tl494cn entegresi var üzerinde
en sevdiğim entegredir kendisi:)
peki almak istediğiniz çıkış nedir?

haylaz

Gönül ister 1,50 30 volt olsun :-)
[mergedate]1426627920[/mergedate]
Ama siz hangi degeri uygun görürseniz o olsun

kifvet

@haylaz
bence de o değerler uygun ama trafoyu parçalamak gerekiyo işte bunun için :)onun yerine trafoyu bozmadan yapmak için devre üzerinde çeşitli ölçümler yapıp ne kadar verebileceğini hesaplamak gerek:) bunun için tl494 4.pinindeki devre elemanları,2.pindeki voltaj değerleri öğrenilmeli sonra 1.pin toprağa çekilerek maximum verebileceği çıkış değeri ölçülmelidir:)
[mergedate]1426630059[/mergedate]
@haylaz

bu devre bence böyle kalsın zaten gücü çok fazla değil:)

erg123

Ustam smps dagittigimdan biliyorum asagi yukari 0.40 lik tel vardi olcum aletim yok kesiti olcemedim benim soktugumde 12v 10a bu 5a diyor 10 alsan o smps kul olur dayanamaz kanatindeyim

kifvet

Alıntı yapılan: erg123 - 18 Mart 2015, 00:12:15Ustam smps dagittigimdan biliyorum asagi yukari 0.40 lik tel vardi olcum aletim yok kesiti olcemedim benim soktugumde 12v 10a bu 5a diyor 10 alsan o smps kul olur dayanamaz kanatindeyim
unuttuğunuz birşey var:)bu smpslerde soğutma sistemi pasif:)güzel bir fan ile ısı tolare edilebilir:)aslında sayın @gevv in yaptığı devrede de 12v çıkış sargısı tek tel 0.6mm telden sarılmıştır:)

haylaz

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Mart 2015, 00:20:15Siz söyleyin denileni yapmaya hazırım ben:-)
1.ilk önce bu devrenin alttan ve üstten fotoğrafları lazım bana sonra
2.tl494ün 2.pin voltajı
3.4.pin devre yolu üzerindeki elemanların devre şeması lazım hatta kontrol katının komple şeması lazım ama şimdilik bu yeter:)

erg123

Ustam transistorun isindigini gormedim 12v 10a smps ile sterio anfi ucunda 100w 4oh iki hoparlor bagli ampermetreyide girise bagladim bakiyorumda sesi artirinca 1.5 den 8a kadar cikiyor son seste en ufak isinma yok tek transistorlu nasil yapmislarsa yerden kazanmak icin kartin altinda ama kapali kutu icinde tek 12cm fanla muthis olur

kifvet

Alıntı yapılan: erg123 - 18 Mart 2015, 00:29:25Ustam transistorun isindigini gormedim 12v 10a smps ile sterio anfi ucunda 100w 4oh iki hoparlor bagli ampermetreyide girise bagladim bakiyorumda sesi artirinca 1.5 den 8a kadar cikiyor son seste en ufak isinma yok tek transistorlu nasil yapmislarsa yerden kazanmak icin kartin altinda ama kapali kutu icinde tek 12cm fanla muthis olur
zaten ısınan burada transistör değil trafo olacaktır:)çapı ince olan kablonun direnci fazla olur ve fazla ısı açığa çıkar:)ince bakır telden dolayı da bakır ısınacaktır:)
[mergedate]1426631566[/mergedate]
Alıntı yapılan: haylaz - 18 Mart 2015, 00:20:15Siz söyleyin denileni yapmaya hazırım ben:-)
yalnız çıkış kapasitörlerinin değeri nedir bu arada? ve doğrultucu diyotlar hangi değerde?

erg123

Orasi oyle ustam valla anlamam ben ama trafo yeniden sarilsa daha iyi olur sokup oto anfideki gibi halkali olsa muthis olurdu

haylaz

kifvet

Alıntı yapılan: erg123 - 18 Mart 2015, 00:36:19Orasi oyle ustam valla anlamam ben ama trafo yeniden sarilsa daha iyi olur sokup oto anfideki gibi halkali olsa muthis olurdu
dediğiniz doğru toroid kullanmak daha mantıklı:)tabi yeniden sarmak daha mantıklı ama meşakatli bir iş :)ama yapılabilirse hepsinden iyi olur:)
[mergedate]1426631971[/mergedate]
Alıntı yapılan: haylaz - 18 Mart 2015, 00:39:21Ölçümleri nasıl yapıcam
ölçüm tekniklerini biliyor musunuz?onu sormadım ben ama:)

haylaz

erg123

erg123

Transistorler neydi ustam merak ettimde
[mergedate]1426632250[/mergedate]
Pardon ustam gormemisim yazdigini telden yaziyorum

kifvet

Alıntı yapılan: erg123 - 18 Mart 2015, 00:44:43Transistorler neydi ustam merak ettimde
[mergedate]1426632250[/mergedate]
Pardon ustam gormemisim yazdigini telden yaziyorum
bana mı sormuştunuz:))

haylaz

erg123

Haylaza sormustum 2sc3220 ymis  kusuruma bakmayin ben cekilem seyredeyim ortalik karismadan .d

kifvet

@haylaz
şimdi sizden dikkatli olmanızı istiyorum:)
güç kaynağını prize takın:)
şimdi multimetreyi voltaj kademesine alıp entegrenin 2. bacağına kırmızı 7.bacağına siyah probu  dokundurup değeri ölçün:)
[mergedate]1426632640[/mergedate]
Alıntı yapılan: erg123 - 18 Mart 2015, 00:47:51Haylaza sormustum 2sc3220 ymis  kusuruma bakmayin ben cekilem seyredeyim ortalik karismadan .d
yok karıştığı filan ya:)merak edileni sorun bildiklerininzi paylaşın doğru sonuca ulaşalım:)yanlış bildiklerimizi düzeltelim:)

erg123

Susayim diyorum olmuyor aman ustam elini kaydirma havaya ucarsin .d.d
[mergedate]1426632726[/mergedate]
Karsilik var ustam bolca npn 3 4  tane 15a lik transistorle troid smps ydi yaptin mi 20a oh tadindan yenmez

haylaz

erg123

kifvet

burdayım millet:)
@haylaz
pekala elinizde direnç pot trimpot gibi malzemeler var mı?

haylaz

[mergedate]1426633167[/mergedate]
Bayagi var çekyatın altını çekmiyorum bile:-) :-) :-)

erg123

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın