LM2596 ADJ dc to dc converter yapımı hakkında

Başlatan serkan_48, 26 Kasım 2013, 15:56:11

serkan_48

Merhaba arkadaşlar...

Aslında yapmak istediğim 0-30 volt en az 5-6 amper verebilecek ve kısa devre koruması olacak mümkünse transistörlü olmayan yani smps bir güç kaynağı yapmak. neden smps derseniz bazen düşük voltajlarda uzun süre çalışmam gerekiyor. mesela 2.2 volt 1 amper gibi.. buda normal transistörlü güç kaynaklarının aşırı ısınmasına arızalanmasına  yol açıyor.

Geçenlerde bir lazer sürmek için aşağıdaki devreyi aldım.
LM2596 entegresi var ve çok güzel çalışıyor. çok akım çekmedim 1 amper kadar ve ısınma sorunu neredeyse yok. ama sadece voltaj kontrolü var üzerinde. bu entegreyi araştırırken bir kaç değişik devre modeli ile karşılaştım. sabit akım sabit voltaj modelleri var. aşağıdaki devrede oldugu gibi

Şimdi gelelim sorularıma ;

1- lm2596 ve benzeri entegrelerin datasheetlerine baktım voltaj ayarlı şemaları mevcut. ama hiçbirinde hem akım hem gerilimi kontrol eden şemaya rastlamadım. Yabancı forumlardada baktım ama denenmiş bir model bulamadım. Bu entegre için hem voltaj hemde akım ayarlı bir şema sizlerde mevcutmu ?

2- bu entegre ile yapılan devrede maksimum çekilebilecek akım olarak 3 amper anlık olarak 5 amper yazıyor. bu akımı yükseltme şansım varmı. ? 5-6 amper çekebilsem yeter. nasıl yaparız yapma imkanımız varmı?

Veya bana önerebileceğiniz bu şekilde basit 0-30 volt 0-5 amper voltaj ve akım ayarlı smps devresi mevcutmu?

herkese kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

Cxalp

mustafaaxu

lm 2575 yerine XL4016 incele değistirerek 5amp fazla galiba aynı kılıf pin değişik olacaktır kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın