Ana içeriğe git
Konu: Ses yükselteçlerinde (GROUNDING) şaseleme tekniği (3886 Kez okunmuş)

Ynt: Ses yükselteçlerinde (GROUNDING) şaseleme tekniği

Yanıt #30
3 ayrı trafo 3 ayrı beseme katı ,3 ayrı güç katı ve 3 ayrı preamp ı tek kutuda bırlestırmek ıstersek eğer ...

1- Besleme , güç ve preampların  sıfır noktalarını şaseye vidalarsam sorun yaşarmıyım
2- Olası gürütü vınlama gibi problemler yaşanması halinde en çok neye dıkkat etmelıyım
3- Bağlantılar bu şekılde oldugunda preamp a sadece canlı uclarımı gırmelıyım
4- Çıkış termınallerının - uclarını filtre devresının sıfır noktasından mı çekmem gerekır
3 ayrı trafo birleşirse prensipte tek bir sistem sıfır noktası olacaktır. Bu nokta trafoların orta uçlarıdır. Yani 2X18V ise 18V-0V-18V un ortasındaki sıfır olarak belirtilmiş temsili uçtur.
Bu trafoların orta uçalrındaki potansiyel farkın prenasipte sıfır olarak kabul edilebilmesi için birbirleri ile kalın bir hat ile (burada metal şase) birleştirilmesi gerekmektedir. Böylece referans gerilimi tespit edilmiş olur.
Çift beslemeli devreler için geçerli olup, trafoların ortak orta uçları baz alınmıştır. Sonuçta bu uçların hepsi ana kondansatörlerin ortak uçları ile irtibatlı olup aradaki omik ve indüktif dirençler mili ohmlar seviyesinde ele alınmalıdır.
1) Besleme ve pre-amp sıfır noktaları zaten şaseye vidalanırsa, sistem sıfır noktasına olan dönüş dirençleri minumum düzeyde olacaktır. Bu bağlamda vidalama direnci önemlidir.
2) Vınlama veya gürültü unsurları sistem şasesi ile olan irtibatın sağlıklı yapılamadığını az da olsa bir direnç gösterdiği ile ilgili olup, tüm şase bağlantılarının sistem şase noktasına kadar olan direncin hassas bir şekilde ölçülmesi ile tespit edilebilir.
3) İki noktadan ground point yapılması grounding tekniklerine aykırıdır. Kablo şaseleri iki noktadan bağlanamazlar.
4) Çıkış terminallerinin dönüş uçları hiçbir yere irtibatlanmadan sistemin ana sıfır point noktasına (SYSTEM ZERO POINT)  irtibatlandırılmalıdır.
Bu bağlantı bu noktadan az bir şekilde uzaklaşsa bile akım yüksek olduğu için diğer devreleri etkiler.
Yani bu bağlantıyı nasıl olsa arada fark yok diye ana şase metalinin herhangi bir yerine irtibatlandıramazsın. Doğrudan iki ana kondansatörün ortak uçlarına gitmelidir.

Yanıt #31
grounding  işinin mantığı sistem sıfırlama ve graund panel  üzerine kurulu. @Mr_YAMYAM  hocam sağolsun üşenmeden sürekli kafamıza vura vura anlattı, anlatmaya devam ediyor. ilk ta7240 projemizde detaylıca konu incelenmişti. yamyam abinin dediği gibi toprak hattı bağlamaya gerek yok. metal şasi ve faraday kafesi tarzı bir kutunuz varsa ve yerleşim, vidalama, kablolama düzgün yapılmışsa gayet sorunsuz çalışıyor sistem. AMA TOPRAK HATTI sisteme bağlanırsa benim şu başlıkta yaşadığığım sorunu yaşamanız mümkündür. GRAUND LOOP.  çözemk için amfiye sıfır noktasına bağlanan 220 toprak hattını kesmeniz yeterli :)
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8002.msg67898.html#msg67898.  

yamyam abinin GRAUNDİNG tavsiyeleri doğrultusunda yaptığım ampliler de gürültü sorunu yaşamadım hiç.  hatta  lm1875 projemizde kablolamam berbat olmasına rağmen yine de zerre gürültü olmadı. sanki sistem kapalı......

son olarak şu sıralar ilginç bir graund sorunu yaşıyorum. @Mr_YAMYAM  abinin pro ton kontrol devresi çok iyi. TA projesi ile daha önce harici  olarak denedim harika sonuç almıştım.  ama şuan aynı şaside birleştiremiyorum. TA nın sistem zerosunu ortak graund panele bağladğımda sadece cızzzzzzttttt sesi geliyor. devreyi kaldırınca sorun yok. demekki uzaktan seviyorlar birbirini :) :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #32
şuan preamp ı devre dısı edınce vınlama gıdıyor , tekrar baglayınca artıyor , bu sesı kesmek ıcın ıkı beslemenın 0 ucunu kalın kablo ıle bağlarsam sorun çözülür mü ,
bu arada preamp devrem orta uclu trafo ıle degılde ıkı uclllu trafo ıle simetrik bağlandı , yanı 1. kanal 2.kanal 3.kanala 1 den ek alarak ,  zamanında yamyam hocamız demstı , trafodan extra ıkı uc cıkıyor ve ben bununla preamp ı besllıyorum ,, böyle olllunca 2. kanalımı 0 uc olarak sayıcam

Yanıt #33
preamp devresine + ve - canlı uçları gir. yani 2 kablo. graundu şaseden almalı. yada sistem sıfır noktasından en kısa yoldan kablo çek. bunu preamp 0 girişine tak.  bir dene sorunun çözülmesi lazım.
tabi graund paneli varsayarak yazıyorum. açıkta montaj yaptıysan boşuna uğraşma sesi genelde yapar. ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #34
Evet şuan acıkta , preampı iptal edip direk baglayayım yada boşta kalsın vınlama duyulmuyor ,leptopa ilave decoderden besliyorum şasesini iptal edersem , güç katının sıfır noktasından mi cekmem gerek , peki sinyali aldığım yerden şase hatti cekmek zorunda kalmaz mıyım ,, preampi de simetrik besleniyor onun 0 noktasınıda ana beslemenin 0 noktasına mı ilave etmem gerekir  ..

Yanıt #35
yamyam abinin GRAUNDİNG tavsiyeleri doğrultusunda yaptığım ampliler de gürültü sorunu yaşamadım hiç.  hatta  lm1875 projemizde kablolamam berbat olmasına rağmen yine de zerre gürültü olmadı. sanki sistem kapalı......

son olarak şu sıralar ilginç bir graund sorunu yaşıyorum. @Mr_YAMYAM  abinin pro ton kontrol devresi çok iyi. TA projesi ile daha önce harici  olarak denedim harika sonuç almıştım. ama şuan aynı şaside birleştiremiyorum. TA nın sistem zerosunu ortak graund panele bağladğımda sadece cızzzzzzttttt sesi geliyor. devreyi kaldırınca sorun yok. demekki uzaktan seviyorlar birbirini :) :)
Ana sistem sıfır noktası ampliye yakın yapılırsa harici teknikler uygulamadan ton kontrol katını aynı kutuya yerleştiremezsin.
Konu içerisinde belirtmiş olmam lazım.
Ton kontrolü ayrı bir cihaz olarak tasarladığında, beslemeler ayrı olacağından dolayı iki adet sistem sıfır noktası oluşacaktır.
Bu iki nokta ilmine uygun yapılmışsa geriye tek bir şase kablosu ile bağlamak kalır ki zaten piyasadaki tüm deck cihazlar bu şekilde çalışmaktadırlar.
Evet şuan acıkta , preampı iptal edip direk baglayayım yada boşta kalsın vınlama duyulmuyor ,leptopa ilave decoderden besliyorum şasesini iptal edersem , güç katının sıfır noktasından mi cekmem gerek , peki sinyali aldığım yerden şase hatti cekmek zorunda kalmaz mıyım ,, preampi de simetrik besleniyor onun 0 noktasınıda ana beslemenin 0 noktasına mı ilave etmem gerekir  ..
Decoder gibi cihazların diğer cihaz ile birleşmelerinde sistem sıfır noktaları blendajlı kablo şaseleri ile birleşir.
İster kaset teyp olsun isterse radyo olsun isterse CD çalar olsun durum değişmez.
Pre amplinin sistem sıfır noktası ile diğer tüm cihazların sistem sıfır noktaları ana sistem sıfır noktasına zaten irtibatlandırılmalıdır.

Yanıt #36
Ana sistem sıfır noktası ampliye yakın yapılırsa harici teknikler uygulamadan ton kontrol katını aynı kutuya yerleştiremezsin.
Konu içerisinde belirtmiş olmam lazım.
Ton kontrolü ayrı bir cihaz olarak tasarladığında, beslemeler ayrı olacağından dolayı iki adet sistem sıfır noktası oluşacaktır.
Bu iki nokta ilmine uygun yapılmışsa geriye tek bir şase kablosu ile bağlamak kalır ki zaten piyasadaki tüm deck cihazlar bu şekilde çalışmaktadırlar.Decoder gibi cihazların diğer cihaz ile birleşmelerinde sistem sıfır noktaları blendajlı kablo şaseleri ile birleşir.
İster kaset teyp olsun isterse radyo olsun isterse CD çalar olsun durum değişmez.
Pre amplinin sistem sıfır noktası ile diğer tüm cihazların sistem sıfır noktaları ana sistem sıfır noktasına zaten irtibatlandırılmalıdır.

hocam , tek trafoda iki cıkıs var , 24-0-24 ve 13v çıkış var, yani ayrı trafo ile beslemiyorum , preampı 13v çıkışıyla resimde gösterdiğim gibi bağlıyorum ,şimdi preampın ortadakı ucunu ana beslemedeki iki kondansatörün 0 noktasına mı bağlamam gerek ,  ayrıca butun devreler besleme trafo preamplar dahil tek kutuda düsünüyorum , ama vinlama vs çözülmesse eğer dışardan ayrı bi kutuda ton katı oluşturup front rear ve bas sinyali gönderebilirim , tercihim hepsinin kutuda olmasindan yana @Mr_YAMYAM  hocam 🙏

Yanıt #37
hocam , tek trafoda iki cıkıs var , 24-0-24 ve 13v çıkış var, yani ayrı trafo ile beslemiyorum , preampı 13v çıkışıyla resimde gösterdiğim gibi bağlıyorum ,şimdi preampın ortadakı ucunu ana beslemedeki iki kondansatörün 0 noktasına mı bağlamam gerek ,  ayrıca butun devreler besleme trafo preamplar dahil tek kutuda düsünüyorum , ama vinlama vs çözülmesse eğer dışardan ayrı bi kutuda ton katı oluşturup front rear ve bas sinyali gönderebilirim , tercihim hepsinin kutuda olmasindan yana @Mr_YAMYAM  hocam 🙏
@Akin.8784  gardaş.
Anlattıklarımı anlamaya çalışmıyorsun. Kafana göre tasarım yapıp sorunlarla boğuşuyorsun.
Bir trafoda kaç çıkış olduğu önemli değildir. tek çıkış ta olabilir 10 tane çıkış ta olabilir.
Tasarlanan cihazın besleme gerilimleri doğrultusunda kaç gerilim gerekli ise zaten yapılmalıdır.
Bir PC de 12V -12V +5V +3.3V gibi gerilimler olduğunu biliyoruz. Demekki bir ampli tasarlıyorsak ampli içerisindeki besleme gerilimlerimizi de bilmek zorundayız.
LM1875 li ampli tasarımımızda toplamda 4 adet gerilim vardır. Bu gerilimler ezbere temin edilmemiştir. +/-19V LM ana besleme , +/-15V ise ton kontrol devresinin besleme ihtiyacı içindir.
Bir devrenin çalışabilmesi için kaç voltluk gerilim gerekiyorsa illa ki temin edilecektir.
LM1875 li ampli tasarımımızdaki incelik ne idi?
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.0.html
TEK BİR BESLEME ÜNİTESİ YAPILARAK TEK BİR GROUND POINT belirlenmiştir.
Ama bu besleme devresi bize 4 ayrı gerilim sunmaktadır.
Böylece bu tasarımda bir amatör verilen devreleri bilimsel disiplin dahilinde monte edebilirse oldukça iyi teknik değerlere ulaşabilecektir.
grounding  işinin mantığı sistem sıfırlama ve graund panel  üzerine kurulu. @Mr_YAMYAM  hocam sağolsun üşenmeden sürekli kafamıza vura vura anlattı, anlatmaya devam ediyor. ilk ta7240 projemizde detaylıca konu incelenmişti. yamyam abinin dediği gibi toprak hattı bağlamaya gerek yok. metal şasi ve faraday kafesi tarzı bir kutunuz varsa ve yerleşim, vidalama, kablolama düzgün yapılmışsa gayet sorunsuz çalışıyor sistem. AMA TOPRAK HATTI sisteme bağlanırsa benim şu başlıkta yaşadığığım sorunu yaşamanız mümkündür. GRAUND LOOP.  çözemk için amfiye sıfır noktasına bağlanan 220 toprak hattını kesmeniz yeterli :)
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8002.msg67898.html#msg67898.  

Görüleceği üzere arkadaşlar bu teknikleri bilmeseler bile verilen yönergeler ile hareket ederek başarılı sonuçlar elde etmişlerdir.
Sen ise illa birkaç LM3886 yı tam güçte çalıştıracağım diyerek kendi kafana göre birkaç trafoyu parelel bağlama gibi bir uygulamaya giriştin. Tamam böyle yap. Trafo gerilim toleransları düşük ise ve doğru bağlanmış ise kullanabilirsin, ama anlatmış olduğum grounding tekniklerini anlamaya bile çalışmadan KABLOLAR ile üstelik up uzun ve karmakarışık bağlantılar ile kafana göre devre oluşturup iyi netice bekliyorsun.
Bir ground hattı direncinin hesaplanması ve ölçülebilmesi mütekamil ölçü aletleri ile bile zor yapılabilirken, sen tekniğin gereksinimlerine kafa tutarak, UZUN KABLOLAR ile bağlantı yapıp ta o devrenin doğru çalışmasını bekleyemezsin.
Bana kafa tutabilirsin. İstediğin gibi karşı gelebilirsin. Ama tekniğe karşı gelemezsin. Mutlaka ve mutlaka tekniğin gereğini yerine getirmek zorundasın.
Bu konu içerisinde anlatılmış olan teknik nedir?
Temel GROUND dönüş hattı direnci mili ohmlar seviyesinde omik ve indüktif olarak önemli olup, üzerinde oluşan gerilimlerin sağlıklı ölçülebilmesi ucuz aletlerle mümkün değildir. Bendeki osiloskop bile 5mV DIV ölçme kabiliyetine sahip olup, 1mV DIV ölçebilen bir osiloskop almak istersem binlerce dolarlık bütçe ayırmak zorundayım.
Üstelik bazı tasarımlarda ölçülmek istenen gerilimler mikrovoltlar seviyesinde bile olabilmektedir. Böyle bir durumda ne benim ne de başka birisinin bu gerilim değerini ölçebilecek bir ölçü aleti temin edebilmesi pek mümkün olmaz.
Ölçüm için pahalı aletlerin temin edilememesinden dolayı, bir amatörün fazlaca sorunla karşılaşmadan bir tasarımı yapabilmesi için açılmış olan bu konunun tek önemli noktası GROUND PLANE yani metal ground plakadır.
Çünkü metal plakanın direnci bir telin direncine göre onlarca hatta yüzlerce kez daha küçüktür. Ölçmeye bile gerek yoktur.
Bir metal plaka kapasitif veya özellikle endüktif özellik göstermez. Bir kalın bakır tel, kendi uzunluğu doğrultusunda aslında bir BOBİN gibi davranır. Ne kadar uzun ise o kadar self yani indüktans değerine sahiptir. Senin tasarımında MAŞAALLAH kablolar dans ediyor. Ben EN GÖZEL BOBİNİM diye hava atıyor.
Yani bu yapmış olduğun uygulama bilime tam anlamıyla ters olup o kablolara SEN BOBİN DEĞİLSİN HADDİNİ BİL diyemezsin. Çünkü o kablo aslında bobindir.
Bu sebeple konu içerisinde bahsetmiş olduğum tekniği anlayarak gereğini yapmak zorundasın.
Ya da mevcut kablolamanın getirmiş olduğu indüktans değerleri ile boğuşarak bilimsel gereğini halletmek zorundasın.
İki ayrı besleme devresi için oluşacak iki farklı ground point noktalarının birleşmesi ise daha karmaşık olup, tek unsur bu iki nokta arasındaki gerilim farkının tam anlamıyla SIFIR VOLT olması esasına dayanır. 5mV bile olsa tasarımın kazancı doğrultusunda yükseltilerek yüke uygulanacaktır.
Bu gerilim farkının tam anlamıyla sıfırlanabilmesi ise tasarımcının tasarımındaki hassasiyet ile giderilebilir.

Yanıt #38
@Mr_YAMYAM  hocam defalarca aynı sabırla cevap veriyorsunuz sorularıma , öncelikle tsk ediyorum  🙏 suan sistem acık alanda calıstığından kablolarını kesip kısaltmadım , Alüminyum kapalı kutu icersine monte edicem ve hepsi ic ice bi düzende (resimde cekicem en son ),  kablo boyları nerdeyse 4-5 kat daha kısası olmus olucak , sanırım bu sekilde biraz da olsa kesebilicez vınlamayı , bu durumu size iza etmeyi unutmusum 🙏, daha sonrasida ayni durum azda olsa yaşanirsa ne gibi önlemler almam gerekecektir bunu öncesinden ögrenmek istedim ... , okuyup ögrendiğim kadariyla hocam , sistem komple tek şase uzerinde sıfır hatti olusturulmali ve  hoparlör çıkışlarının - leri ana kondansatörün 0 noktasından alınmalı , bundan sonra sıni pek anliyamadim hocam  af buyurun 🙏

Yanıt #39
@Mr_YAMYAM  hocam defalarca aynı sabırla cevap veriyorsunuz sorularıma , öncelikle tsk ediyorum  🙏 suan sistem acık alanda calıstığından kablolarını kesip kısaltmadım , Alüminyum kapalı kutu icersine monte edicem ve hepsi ic ice bi düzende (resimde cekicem en son ),  kablo boyları nerdeyse 4-5 kat daha kısası olmus olucak , sanırım bu sekilde biraz da olsa kesebilicez vınlamayı , bu durumu size iza etmeyi unutmusum 🙏, daha sonrasida ayni durum azda olsa yaşanirsa ne gibi önlemler almam gerekecektir bunu öncesinden ögrenmek istedim ... , okuyup ögrendiğim kadariyla hocam , sistem komple tek şase uzerinde sıfır hatti olusturulmali ve  hoparlör çıkışlarının - leri ana kondansatörün 0 noktasından alınmalı , bundan sonra sıni pek anliyamadim hocam  af buyurun 🙏
Gardaşım anlamaman normaldir. Kaldı ki defalarca bahsetmiştim çoğu mühendisler bile anlayamıyor.
Sen anlamamış olsan da sana KIZ'mam Sadece KIZ'lar KIZ'abilir :D
Ama senden şunu isterim.
LM1875li ampli tasarımı konusunu iyicene oku.
 LM1875 kullanacağın yerde tek bir LM3886 modül kullanarak stereo bir ampli yap.
Ama sonradan bağlayacağım keseceğim biçeceğim olmaz.
Anlatılmış olan tekniği illaki uygulamak zorundasın.
NASIL UYGULARSIN?
Kutu işin temel dayanağı olduğu için estetik ve işlevselliği doğrultusunda oldukça pahalıdır. Öyle ise şimdilik kutu işine girme. Sadece uygun büyüklükte bir alüminyum plaka temin et.
Bu plakaya LM3886, besleme devresi, ve eğer istiyorsan ton kontrol devresini anlatıldığı gibi monte edeceksin.
TEK SORUN ŞUDUR.
Çin işi kitlerde ground teknikleri uygulanmaz. Çoğu üretimler taklit ve çalıntı üretimlerdir. Bu sebeple LM3886 devrenin masaya yatırılarak iyice incelenmesi gerekmektedir.
Eğer grounding olarak aksaklığı yoksa veya küçük düzeltmelerle aksaklıklar giderilebilecekse o çin işi LM3886 devresini kullanabilirsin.
Besleme devresi için de aynı sorunlar geçerli olup, elindeki besleme devresini inceleyip kullanıp kullanmayacağına birlikte karar vermeliyiz.
Ancak ton kontrol için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Çünkü çin işi bir ton kontrol devresi başlı başına teknoloji özürlüdür.
Bu sebeple eğer iyi bir tasarım istiyorsan benim tasarımım olan ton kontrol devresini yaptırıp kullanmak zorundasın.
Tabii ki istenilen özellikler doğrultusunda besleme devresinin gereklerini yerine getirmek zorundasın.
Çin işi besleme devren uygun değilse LM1875 li amplideki besleme kartının aynısını kullanabilirsin. Hiç sorun olmadan hem ton kontrol hem de LM3886 yı besleyebilirsin.
Birkaç trafo uygulamasına şimdilik girmeyip tek bir LM3886 lı devre ile 2X40W ampli yaparsan elindeki trafoyu tek olarak rahatlıkla kullanabileceksin. Sadece yüksek güçlerdeki SPike değerlerine sadık kalmayacaksın. Çok ta önemli değildir.
Varsın 2X30W lık ampli olsun.
Bu öneriler doğrultusunda LM3886 ile iyi çalışan bir ampli yapabilirsen, daha sonra daha fazla güç için çalışabilirsin.
İşte o zaman tek bir 500W trafo sardırıp en azından yapacağın masrafa değecek bir ampli için nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmiş olacaksın.

Yanıt #40
hocam devreyı arkalı önlu foto cekıp koysam, grounding olayı doğrumu yanlıs mı yorumlayabılırmıyız,  bırde 0 ucları bırbırıne kalın kablo ıle bagladım sonrasında hoparlörin şaselerını sıstem sıfır noktasından cektım dırek , gurultu bıraz azaldı . şimdi sorunum ton kontrolden yana hala,  preamp baglı degılken sinyali direk girdiğimde lm3886 devresıne hıc sorun yok,  sonra preamp ı baglayıp % 20 sesını yukseltene kadar hala sıkıntı yok , ve bu halde ıken ana ses max acık oldugunda dırek bagladıgıma göre barız fark vardı  yanı bana %20 extra kazanc halıyle yetıyor ustelık gurultude nerdeyse hıc yok gıbı,  pekı preampta kalan %80 lık kısım ne dıye var , bız gırıs yada çıkış drenclerıyle oynasak yukseltsek fılan düz mantık konusuyorum hocam af buyurun ,  preamp ı %50-70 lerde gürültüsüz dınleyebılırmıyız,  lm nın sınyal gırıs voltajını aşarsam eğer çıkıstada bozuk ses alacagımı bılıyorum,  muhtemelen preamp bunun fazlasını verıyor , ıstıyorum kı tam o sınırlarda tatlı bı sevıyede kalsın , yine anlatamadım kendımı belkı ama, takıldıgım konu preamp potunda gerıye kalan kısımda kazanc arttırdıgımda gurultu neden artıyor ..

Yanıt #41
@Akin.8784
Yeni bir konu aç.
Elindeki bütün devreleri alttan ve üstten detaylıca resimle ve konu içerisine koy.
O konu içerisinden sendeki devreleri analiz edip olup olmayacağını tartışalım.

Yanıt #42
@Akin.8784
Yeni bir konu aç.
Elindeki bütün devreleri alttan ve üstten detaylıca resimle ve konu içerisine koy.
O konu içerisinden sendeki devreleri analiz edip olup olmayacağını tartışalım.

Süpersiniz hocam çok teşekkür ederim .. tüm detayına kadar çekip koyucam ..

Yanıt #43
Arkadaşlar.
Grounding konusunun anlaşılamadığı ve benim önerilerimin bazı forumlarda alay konusu edildiğini görmekteyim.
Benim önerilerim benim kafamdan uydurmuş olduğum bir teknik değildir. Bu teknik yüzlerce mühendisin araştırmaları ile oluşagelmiş gerçeklerdir.
Benim bu konu içerisinde bahsetmiş olduğum şeyler, sadece amatör bir kişinin fazlaca kafa yormadan en basit bir uygulama ile sonuca gidebilmesi için önerilmiştir.
Bu öneriler ve bilimsel gerçekler çoğu kişilerce anlaşılmayıp sadece eleştiri konusu edilmektedir.
Ancak uygulamayı doğru yapabilen arkadaşların elde etmiş olduğu başarıları da görmekteyiz.
Kafa karıştırıcı olan bu dedikodulara meydan vermemek için bazı teknik açıklamaları sunmak istedim.
Ground plane uygulamasının açıklamaları.
X
Bir ground plane benim bahsetmiş olduğum üzere cihaz tabanı dahilinde kullanılabileceği gibi, bir PCB içerisinde de rahatlıkla kullanılmakta ve yıllardır uygulanmaktadır.
PCB nin alt veya üst bakır plakası ground plane olarak kullanılabilir ve bu ground plane cihazın metal aksamına en kısa yoldan birleştirilerek en ideal şaseleme sağlanabilir. Bu uygulamanın gidişatı ise tamamen tasarımın özellikleri ile belirlenebilir.
Ground plane uygulamasının sağladıkları.
Resimden de anlaşılacağı üzere.
Ortak bir referans noktası belirler. Bu sayede referans noktası için iletkenlerin dolaştırılarak karmaşa yaratması önlenir.
SHIELDING (Ekranlama) sağlar. Havadaki elektromanyetik etkiler ground plane tarafından engellenerek bir faraday kafesi oluşturur. Böylece elektromanyetik dalgaların devre elemanlarına yapmış olacağı girişimler minimize edilir.
Daha az gürültü elde edilmesini sağlar.
Daha az direnç gösterir.
Daha az empedans (BOBİN ETKİSİ) gösterir.
Parazitleri azaltır.
Gerekirse ısı dağılımı için soğutucu görevi yapar.
Güç dağılımında ciddi faydaları bulunur.
Grounding tekniği tek bir sayfa ile anlatılabilecek bir konu olmadığı için, ancak kaynakları inceleyip anlayabilmekle bir sonuca ulaşabiliriz. Bu sebeple bazı grounding kurallarının en azından temel olarak araştırılması ve ne anlatıldığının anlaşılabilmesi sizlere bağlıdır.
Konu ile ilgili birkaç farklı uygulama teknikleri ve dökümanlar.
http://www.ti.com/lit/an/slyt512/slyt512.pdf
https://www.allaboutcircuits.com/technical-articles/an-introduction-to-ground/
https://celectronics.com/pdf/IEEE11-9-05.pdf
Sizler de bu linkleri okuyup anlamaya çalışırsanız GROUNDING tekniklerine aşina olmaya başlarsınız.
Ancak bu tekniklerin ölçümü ve uygulamadaki etkilerinin gözlemlenip ölçülebilmesi için çok pahalı ölçüm aletlerine ihtiyacınız vardır.