2,7 v 3000 farad ultrakapasitör nasıl doldurulur

Başlatan symiosandwp, 22 Kasım 2013, 01:14:08

symiosandwp

maxwell marka 2,7 v  3000 farad ultracapacitor nasıl doldurulur arkadaşlar...

Mr_YAMYAM

symiosandwp

2,5V gerilimi güvenli uygulayabileceğim devreyi kastetmiştim ,  2,5V uygularken 3000F kondansatör yakmasın her bileşeni sonra :)

serkan_48

3000 Farad büyük bir kapasite uygulanan voltaj kaynağı için ilk dolum anı kısa devre gibi davranabilir. 1-2 faradlık kondansatörler gördüm ama böyle bi kapasitör görmedim. benim uğraştığım inverter cihazlar var. 200-500 kw v.b. büyük kapasitelerde içlerinde kondansatör bankaları var. bu bankalar direkt şarş edilmiyorlar..

Cihaz enerjilendiğinde değil sadece çalışacağı anda şarj ediliyor. bu şarj sistemide normal diyotlar yok scr diyotlar var. bunlar bir sürücü kartı vasıtası ile bir anda değil takribi 10 sn gibi bir sürede şarj ediliyor. Tabiki bu yüksek kapasiteli bir sistem ama size bir feyz verebilir.

Elinizdeki kapasitörü küçük bir scr yada transistörle tetikleyerek şarj edebilirsiniz. Bu tür kondansatörleri hızlı şarj etmek pek sağlıklı değil galiba..

serkan_48

ya biraz araştırdım sanırım bu iş baya karışık dediğim gibi ...

Şöyle bir devre buldum en basiti bu idi .. paylaşayım dedim... Belki faydası dokunur. bence bu kapasitörü böyle bir devre vasıtasıyla şarj et yada nerede kullanacaksanız bir kere şarj edip devreden ayırmayın sürekli devrede kalsın.. Ne amaçlı kullanacağınızı belirtirseniz belki daha kolay yardımcı olabiliriz.

symiosandwp

serkan_48

symiosandwp

haklısınız şema ayrıntısı yok, kesin şemalara ve daha fazlasına ulaşmanın bedeli ise  €3000..

https://www.idtechex.com/estore/o.asp?cartpageid=20&productcategoryid=331

internetteki videolarla idare etmemiz gerekecek

betelguz

bu 3000 farad kapasitörü şarj edersek ne kadar güç çekjebiliriz herhangibir kaynağa bağlı olmadan. yani şarj olduktan sonra depolanan elektriği mesela 1 saat süre ile kullanabilirmiyiz. ürün tanıtımında 3000 farad için 3020 watt maksimum güç denmiş ama mantığım olmaz diyor :)
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

serkan_48

Alıntı yapılan: mehmet254 - 20 Aralık 2014, 01:03:02bende 10  farad var  kasamda saklıyorum

Neden orada saklıyorsun :D kullansana :)

[mergedate]1419072559[/mergedate]
Alıntı yapılan: betelguz - 20 Aralık 2014, 00:26:06bu 3000 farad kapasitörü şarj edersek ne kadar güç çekjebiliriz herhangibir kaynağa bağlı olmadan. yani şarj olduktan sonra depolanan elektriği mesela 1 saat süre ile kullanabilirmiyiz. ürün tanıtımında 3000 farad için 3020 watt maksimum güç denmiş ama mantığım olmaz diyor :)

3000 farad kondansatör için yaklaşık 10 000 joule güç verdiği buda 3.04 watt yaklaşık 3 watt güç verdiği yazıyor. ( Not : Maxwell in ultra kapasitörü için ) 3000 watt 3 kW yaparki bu çok büyük bir güç.  :) :D

RaMu

Kondansatörün üzerinde birşey yazmasına gerek yoktur,
kondansatörün üzerinde depoladığı enerji hesabı basittir
enerji=(1/2)xCxVkare (joule veya wattsaniye)
C farad cinsinden sığa,
V volt cinsinden kondansatörün plakaları arasında
(yani kondansatörün bacaklarında ölçtüğümüz) gerilim,
misal 1 farad bacaklarında 5V olan bir kondansatörde
E=(1/2)x1Farad*5Volt =2.5 joule veya 2,5 wattsaniye enerji depolanmış demektir.
[mergedate]1419366652[/mergedate]
http://www.youtube.com/watch?v=EoWMF3VkI6U#ws

Flatron

Alıntı yapılan: RaMu - 23 Aralık 2014, 22:32:19Kondansatörün üzerinde birşey yazmasına gerek yoktur,
kondansatörün üzerinde depoladığı enerji hesabı basittir
enerji=(1/2)xCxVkare (joule veya wattsaniye)
C farad cinsinden sığa,
V volt cinsinden kondansatörün plakaları arasında
(yani kondansatörün bacaklarında ölçtüğümüz) gerilim,
misal 1 farad bacaklarında 5V olan bir kondansatörde
E=(1/2)x1Farad*5Volt =2.5 joule veya 2,5 wattsaniye enerji depolanmış demektir.
[mergedate]1419366652[/mergedate]

O formülde ufak bir hata var hocam.Şarz edilen voltajın karesi ile çarpılıyor.
http://www.engineeringtoolbox.com/capacitors-energy-power-d_1389.html
buradaki izahtanda anlaşılacağı gibi 12,5 Joule yapıyor.

[mergedate]1419368603[/mergedate]
Alıntı yapılan: betelguz - 20 Aralık 2014, 00:26:06bu 3000 farad kapasitörü şarj edersek ne kadar güç çekjebiliriz herhangibir kaynağa bağlı olmadan. yani şarj olduktan sonra depolanan elektriği mesela 1 saat süre ile kullanabilirmiyiz. ürün tanıtımında 3000 farad için 3020 watt maksimum güç denmiş ama mantığım olmaz diyor :)
Biraz önce verdiğim linkte bu enerjinin de kadarlık potansiyele sahip olduğu alttaki örnekte izah ediyor.

RaMu

Düzeltme için teşekkür ederim,
hesap yaparken kareyi unutmuşum,
üstde yazdığım formule göre hesaplanacak haklısın.

serkan_48

Flatron

2,7 volt 3000 faradlık  şarjlı bir kapasitörde yaklaşık 21870 Joule enerji depolanabiliyor.
Buda yaklaşık 6,075 watt harcayan bir yükü (cihazı) tam olarak bir saat çalıştırabileceği anlamına geliyor.
(Yanlış hesaplamadıysam)
[mergedate]1419623142[/mergedate]
Pardon ya bende 2 ye bölmeyi unuttum 10935 joule  oluyor
3 wattlığı 1 saat çalıştırabiliyor
(yada 30 watı 6 dk gibi)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın