Fan Kontrol Devresi

Başlatan BRL, 17 Kasım 2013, 23:52:15

BRL

Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

aradığım devre 12 yada 24 volt fan ı ısıya göre devrini yükseltip azaltacak.

fan ı koyacağım yerde Digitürk receiver , D-Smart , Anfi ve diğer elektronik ürünler var.ürünler dolap içerisinde olduğundan dolayı doğal olarak ısınma ciddi bir duruma geliyor. dolap kapağına yada kenarına menfez açmamıza rağmen hava akımı yeterli olmadığından dolayı cihazlarda ısı fazla düşmüyor. 12 yada 24 volt fan kullanıyorum ısı sorunu kalmıyor ama bu seferde fan sesi oluyor.
aradığım devre ısı azaldığında fan devrini düşürecek ısı arttığında fan devri yükselecek.dolap içi  belli bir ısıya düştüğünde fan tekrar devrini düşürecek. böyle bir devre hazır olarak var mıdır yada devre şeması.

Mr_YAMYAM

Bir LM317 devresi ve bir adet termik ile sorunu çözümleyebilirsiniz.

BRL

ustam bir devre şeması var mıdır? ve değim gibi ısıya göre devir değişir mi? teşekkürler

Mr_YAMYAM

Forumumuzda konu ile ilgili başlıklar bulunmaktadır.
Yine de uygun bir şema bulamazsan yardımcı olurum.

BRL

teşekkürler ustam forumu iyice bir araştırayım eğer bulamazsam tekrar buradan yazarım..

Mr_YAMYAM

İşte sana basit ama etkili bir fan kontrol devresi.

Devre LM317L entegresi ile gerçekleştirilmiş olup 500mA akım kapasitelidir. Standart fanlardan 2-3 adetini rahatlıkla çalıştırma kapasitesi vardır.
Devre 2x2 cm lik bir kart üzerine rahatlıkla yerleşebilmektedir.

Devrede bulunan TERMİK, ısı belli seviyeye geldiğinde kontakları açarak alttaki ayarlı direnci devreye sokmaktadır. Bu direnç ile daha önceden kalibre edilmiş şekilde, fan hızı max. seviyeye çıkartılmaktadır.
Yukarda bulunan diğer ayarlı direnç ise fanın normal çalışmada yavaş devir ve sessiz durumuna göre ayarlanmaktadır.

Termiğin işlevsel olabilmesi için en fazla ısınan aygıtın ısı yüzeylerine bağlanmalıdır. Eğer bu mümkün olmazsa siyah yüzeyli bir alüminyum soğutucu üzerine bağlanarak en fazla sıcak hava bulunan yere yerleştirilmelidir.

BRL

ustam teşekkürler. yarın malzemeleri alıp hazırlayıp deneyeceğim durumu buradan bildiririm. tekrar teşekkürler.

Avril

Merhaba,
Bu devre ile hem fan hızını, hemde ısı ayarını yapabiliyoruz doğru mu anladım ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Avril - 18 Kasım 2013, 13:28:41Merhaba,
Bu devre ile hem fan hızını, hemde ısı ayarını yapabiliyoruz doğru mu anladım ?
Bu devre ısı ayarı yapmaz.
Fanın dönüş hızını ayarlar.
Eğer herhangi bir uygulama bölgesindki ısı 40 veya 60\'C ı geçerse (seçilen termiğe göre) termik açık devre olur. Böylece termiğe parelel bağlı olan ayarlı direnç te devreye girmiş olur. Bu ayarlı dirençle LM317 nin çıkış voltajı yükseldiği için, fan önceden ayarlanmış yüksek hızlarda çalışmaya başlar.
Kısaca ısı belli bir dereceye geldiğinde fan yüksek hızda dönecektir.

Avril

Cevap için teşekkür ederim, Bu arada size özel mesaj attım.

erg123

Ustam sağolasında lm317t yi power a bağlayınca acayip ısınır. ayarlı lm317 devresini yaptığımda(Ufak soğutucu vardı). 4-5 dk ya ısındığını fark ediyorum. bu devre ortalama 8 saat kalıcak kuzey köprüsü soğutucusu standart. lm317 yi soğutur mu

ozgurece

YamYam hocam ben bu devreyi yaptım, NTC belli bir sıcaklığa geldiğinde Fan önceden ayarladığımız hızda çalışıyor ama hiç durmuyor ,yani sıcaklık düşünce fan durmuyor, nasıl bir bağlantı yaparsak fan yanlızca sıcak konumda aktif olsun.

Mr_YAMYAM

Konuya açıklık getirelim.
Vermiş olduğum fan kontrol devresinde NTC bulunmaz. Bu bir imla hatası ise ve orada NTC değil de TERMİK kullanmış iseniz devreniz doğru yapılmıştır.
İkinci olarak ta belirtmem gerekirse, bu devre, fanı tamamen durdurmaz. Bu işlev için harici elemanlar gereklidir.
Isıl yüzey 40\'C veya daha aşağıda iken fan gayet yavaş devirle dönmektedir. Fanın bu hızı (yavaş hız) RV direnci ile ayarlanır.
Isıl yüzey (termiğin bağlı olduğu) 40\'C veya 60\'C ı aştığında (kullanılan termiğe göre) Termik RV2 direncini devreye alır ve fan daha hızlı dönmeye başlar. Daha hızlı dönen fan ısıyı daha süratle dışarı attığından dolayı bir süre sonra ısıl yüzey soğursa termik yine kısa devre durumuna geçecek ve fan yeniden sakin hızla dönmeye başlayacaktır.

Özel NOT: Upload etmiş olduğun resimleri yüksek çözünürlük değil de 800x600 gibi standart bir çözünürlükte koyarsan yüklenilmesini beklemeyiz. Hala resmin yüklenilmesini bekliyorum:D

ozgurece

Tamam YamYam Hocam haklısınız, ben resimleri tekrar yükledim 800 x 600  + Ben termik ile Ntc aynı olarak biliyordum, şimdi internetten araştırıp öğrendim, sayenizde Teşekkür ederim
Bu işi amatör olarak yapıyorum ama severek yapıyorum daha öğrenecek çok şey var. İyigeceler :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın