0-22V 10A Güç kaynağı.

Başlatan Mr_YAMYAM, 17 Kasım 2013, 22:40:38

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: veyselolaş - 01 Mayıs 2019, 11:01:23Hocam devre için malzeme siparişi verecektim size bu sorayim dedim :)  mj15004 piraz bütçemi aşıyor  onun yerine 2SA1943 pnp kullanabilirmiyim datashett de 15 A 150w olduğu yazıyor mj den biraz gücü düşük ama bütce ancak buna yetiyor 5 adet kullanmayı düşünüyorum soğutucu olarak boş otoanfi kasası var heryeri aliminyim 42cm uzunluğunda 30cm genişliğinde ve lm350 yide sipariş vericem ve ona uygun birkaç direnç ayrica devrenin girişine 2 adet seri 35A köprü diyot düşünüyorum neden derseniz araba çalıştiğında voltaj 28 oluyor benim ihtiyacımda 14 v olunca transistörler üzerinde  epey bi ısı meydana gelir diye düşünüyorum  :du:  diyotlarin üzerinde biraz voltaj kaybı olmasını istiyorum onlarida tabi soğutucuya monte edicem.
Köprü diyot kullanamazsın.
Belki yüksek akımlı birkaç diyodu seri kullanabilirsin.
Şase bağlantısında arada herhangi bir eleman konulamaz. Köprü diyot şaseyi de ayırır.
Devreyi şarj amacıyla kullanmak mantıklı değil. Şarj amacıyla kullanacaksan aynı devreyi modifiye ederek seri şönt direnci ile akım sınırlaması yapabilirsin. 20A için akım sınırlama direnci oldukça küçük olacaktır. Bu dirence bağlı bağlantı kabloları bile bu dirence etki edecektir.
20A akım sınırlaması için takribi şönt direnci değeri 0.062 ohm ediyor ki, neredeyse kısa devre demektir.
Benim tavsiyem aradaki aküyü çıkartıp 10 adet 2SA1943 kullanarak ses sistemini doğrudan beslemendir.
Her bir transistör için 3A öngörsek 10 adet transistör ile güvenli olarak 30A çekebilirsin.
Eğer ses sistemin daha yüksek akım çekiyorsa bu akım da yetmeyecektir.
Bana öyle geliyor ki pahalı dediğin transistörlerden ziyade bu sistemin bağlantı kablolaması daha masraflı olacaktır :D
Mesafeye bağlı olmak koşulu ile en az 10mm2 veya 20mm2 kesitli kablo kullanman gerekebilir.

veyselolaş

Bugün bir test yaptım ilk 317 devresini delikli plakete yapmıştım ve lm317yi kablo ile soğutucuya monte etmiştim ve yükte 0.5v gibi çökme oluyordu  :( , yeniden bir 317 devresi kurdum delikli plakete bu sefer ka317 kullandim biryerlerden sökmüştüm :D , ve dediğiniz gibi bütün kondansatörleri en yakın yerden şaseledim ve kabloları biraz daha kalinlastirdim  ve devreyi ac 20v ile besledim trafom olmadığı için kaynak makinesinin trafosundan uç aldım, 2 adetde 4700uf kondansatör ekledim   ve tek mj15004 ile 8 amper akım çektim 3dakika sonra tabi mj ateş ediyor ama bozulmadı devre kabloları 1.5mm, voltajı boşta 14volta ayarlıyorum 8 amperde ise 14.07 volt oluyor devre çok mükemmel çalışıyor testte oto ampülü kullandım  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: veyselolaş - 02 Mayıs 2019, 22:03:21Bugün bir test yaptım ilk 317 devresini delikli plakete yapmıştım ve lm317yi kablo ile soğutucuya monte etmiştim ve yükte 0.5v gibi çökme oluyordu  :( , yeniden bir 317 devresi kurdum delikli plakete bu sefer ka317 kullandim biryerlerden sökmüştüm :D , ve dediğiniz gibi bütün kondansatörleri en yakın yerden şaseledim ve kabloları biraz daha kalinlastirdim  ve devreyi ac 20v ile besledim trafom olmadığı için kaynak makinesinin trafosundan uç aldım, 2 adetde 4700uf kondansatör ekledim   ve tek mj15004 ile 8 amper akım çektim 3dakika sonra tabi mj ateş ediyor ama bozulmadı devre kabloları 1.5mm, voltajı boşta 14volta ayarlıyorum 8 amperde ise 14.07 volt oluyor devre çok mükemmel çalışıyor testte oto ampülü kullandım  :)
Malzeme kalitesi ve montaj hassasiyeti bu kadar etki edebiliyormuş demekki :D
Bu sebeple arkadaşlarıma daima bu gibi incelikleri özellikle belirtmekteyim.

Kazasker

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

ibbayram

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Nisan 2019, 22:17:5516V AC ile en fazla 15V regüle alabilirsin. Hadi bilemedin 16V.
5A i rahat alabiliyorsan tek bir MJ15004 yeterli olacaktır.
PCB dosyası kimbilir nerelerdedir. Bu konu içerisinde vermiş olduğum bir LYT dosyası olması lazımdı.
Ecik ararsan bulabilirsin.
Voltmetre konusunda ise iyi bir kötek geliyor.
En son yazdığıma göre sen sadece İBRE bulmalıydın. Bu ibreleri her yerden bulabilirsin. 3 guruşluk malzeme.
Sadece beraberinde 4 tene hızlı diyot ya da OA90 gibi germanyum diyot lazım o kadar.
Aha burda PCB dosyasını vermişim
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4468.120.html
bunumu diyordun :D
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Kazasker

slm     @Mr_YAMYAM  abi nasılsın.    sizin devre şemasında npn olan bux98 a transistör için ne gibi değişiklik yapmalıyım. bu hali ile tetikleme yapmıyor transistör. tüm yük 317 ye biniyor.  ama farklı devrede gayet satabil çalışıyor bux98a.
data dosyası: http://www.svntc.com/TPDF/1242.pdf   ;)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

sümnur

0-10 amper arasında nasıl değişim yapabiliriz hocam, akımında ayarlanabilir olması için

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın