Ana içeriğe git
Konu: 0-22V 10A Güç kaynağı. (16930 Kez okunmuş)

Ynt: 0-22V 10A Güç kaynağı.

Yanıt #225
TEKNİK BİLGİLER ve KARŞILAŞTIRMA.
Projede kullanılan MJ15004 transistörünün teknik bilgileri.
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/MJ15003-D.PDF
Komplementer karşılığı olan MJ15003 NPN dir.
Bu projede en önemli değer transistörün akım kazancı yani BETA değeridir.
Bu değer doğrultusunda kollektörden geçirilebilecek max akım kapasitesi doğrultusunda transistör üzerinde harcanan güç değeri önem kazanmaktadır.
NEDEN?
Lineer regülatörlerde çıkış gerilimi azaltıldığında giriş gerilim farkı transistör üzerinde düşmektedir.
Örnek olarak, giriş gerilimimiz 22V ise ve çıkıştan 12V alıyorsak, transistör üzerindeki Vce gerilimi 10V demektir.
Kollektörden 10A akım çekiyorsak, 10AX10V=100W güç harcanması transistör üzerinde oluşacak demektir.
Transistör üzerinde düşen bu gerilim bizlere doğrudan ısı olarak verilecek bu ısıyı gereği gibi dışarı atamıyorsak transistör MAX. JUNCTION ısı değerine ulaştığında yanacaktır.
Ayarlı bir regülatör yapacağımız için de bu gerilim farkının 20V lara bile ulaşabileceği her daim mümkündür.
Akım kazancı yüksek başka bir transistör ve karşılaştırma değerleri.
X
2SA1941 transistörü günümüzde oldukça popüler bir transistördür.
X
Bu değerler kıyaslandığında çok kabaca bir hesaplama yaparsak, 2SA1941 den 2 adet kullanırsak, sınırlı koşullarda 5A akım kapasiteli bir devre yapmamız mümkün gibi görünüyor.
ANCAK...
Güç kaynağımız sabit gerilim için kullanılacaksa ve giriş gerilimini de uygun değerde seçebiliyorsak, o zaman 2SA1941 ler kullanarak istediğimiz 5A değerini her bir transistörden elde edebilmekteyiz.

Yanıt #226
slm @Mr_YAMYAM  abi;
2n3055 metal kılıf vardı elimde. onu 3 adet kullanarak kabaca sistemi denedim. 10 amper çektim. motor ile fazla zorlamadım. test olduğundan soğutucu yok ve fanda yok idi. dün akşama kadar ıvır zıvır la test ettim.  voltaj 18.8 dc.
yaptığım devre bu.
X

oldukça tatmin edici oldu. şimdi daha profesyonel bir aşamaya geçtim ve sizin devreyi yaptım. montajdan önce rica etsem komponentleri doğru yazmışmıyım bir bakarmısın?
ayrıca cut ve load.  nedir?
trafo olarak elimdeki trafoyu kullanacağım. 16 volt 4 amper gibi. toplamda 19 volt gibi bir dc voltaj elde ediyorum. bu benim için yeterde artar bile. bu durumda 12 volt çift kontak  role işimi görür muhtemelen.
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #228
Okudum abi. Sema yi da kontrol ettim. Zaten ona gore yazmıştım.sadece kontrol istemiştim.  Kafama takılan bazı noktalar var. Beni biraz daha  :ebebe:  :pn:  :s10:  gerekli  :D
1, Bu cut ve load girişi ne ise yarıyor görevi nedir hic bir fikrim yok.
2, elimde resimde olan direnclerden var  sont direnç olarak hangisini kullanayim.
X
3, role olarak 24 volt 16 amper taktim. Röleler hakkında çok az bilgim var. Benim ac giriş 16 volt. Bu voltaj 24 volt rölenin sağlıklı çalışmasına engel olur mu ?  Yoksa 12 volt mu takayım ?

4, 2 adet bu transistörden kullanacağım bana yeter  :D  X

5, role tetikleme için bu transistörlerden hangisi uygundur . Ayrıca trimpot la nasıl bir ayar  yapilacak.
XX
Ve bc139 da var.

Devrenin son hali.....

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #229
Okudum abi. Sema yi da kontrol ettim. Zaten ona gore yazmıştım.sadece kontrol istemiştim.  Kafama takılan bazı noktalar var. Beni biraz daha  :ebebe:  :pn:  :s10:  gerekli  :D
1, Bu cut ve load girişi ne ise yarıyor görevi nedir hic bir fikrim yok.
2, elimde resimde olan direnclerden var  sont direnç olarak hangisini kullanayim.
X
3, role olarak 24 volt 16 amper taktim. Röleler hakkında çok az bilgim var. Benim ac giriş 16 volt. Bu voltaj 24 volt rölenin sağlıklı çalışmasına engel olur mu ?  Yoksa 12 volt mu takayım ?

4, 2 adet bu transistörden kullanacağım bana yeter  :D  X

5, role tetikleme için bu transistörlerden hangisi uygundur . Ayrıca trimpot la nasıl bir ayar  yapilacak.
XX
Ve bc139 da var.

Devrenin son hali.....

Bildiklerime cevap vereyim...

1- Cut = Kesmek, Load = Yüklemek, yani güç kaynağından enerjiyi manuel kesmek istersen CUT yazan butona basıyorsun. Load ise enerjisini kesmiş olduğun güç kaynağını tekrar devreye alıyorsun. Güç kaynağı herhangi bir sebepten dolayı (Kısa devre veya Aşırı Akım) devre dışı kalırsa tekrar Load butonu ile devreye alıyorsun. Burada dikkat etmen gereken nokta Cut butonu normalde açık kontak, Load butonu ise normalde kapalı kontak olacak. (Birbirinin tersi yani)
2- Şönt direnci olarak 0.22 veya 0.33 ohm direnç kullanmalısın ( Yapısı resimdeki gösterdiğin şekilde olacak).
3- 24V röle o voltajda tam sağlıklı çalışmayabilir. 12V röle kullanabilirsin. (LM7812 ile).
4-
5- Tetiklemede kullanınanlar transistör değil tristördür. (Mcr 100-6)
6- Trimpot ayarı şu şekilde olacak. Çıkışa yük bağlayıp (Ampermetre ile beraber) hangi akımda devrenin OFF olmasını istiyorsan trimpot ayarlanacak. Örneğin 4A  devre OFF olsun istiyorsan trimpotu o değere gelene kadar sağa veya sola çevireceksin...

Yanıt #230
Teşekkürler ustat. Bu cut ve load düğmeleri bas çek türden olacak o zaman...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #231
16V AC besleme için 24V röle kullanılabilir. Rahatlıkla çekecektir. 12V röle kullanılırsa zamanla ısınacaktır.

Şönt direncinin değeri istenilen akımda 1V elde etmek için kullanıcı tarafından belirlenir.
Şönt direncinin üzerinde çekilen akıma göre bir gerilim düşümü olmaktadır. Bu direncin tam olarak belirlenebilmesi ise tristör tetikleme gerilimine ulaşabilmeyi amaçlar.
Şemada verilmiş olan MCR100-6 tristörü 0.6V tetikleme ile devreye giren bir tristördür. Dolayısı ile devremizden çekmiş olduğumuz akım doğrultusunda elde edeceğimiz minumum gerilim 0.6V şönt gerilimi olmalıdır.
Şönt direncine parelel bağlı 2K trimpot bu gerilimi düşürdüğü için bir miktar daha fazla gerilim elde etmemiz gereklidir.
Bu sebeple bu şönt direnci üzerinde düşecek gerilimin 1V kadar olması gereklidir.
Akım korumasının 4A de olduğunu varsayalım.
Şönt direnci gerilimini 1V olarak aldığımızda 4A de 1V düşümü için şönt direnci değeri 0.25 ohm olmalı ki üzerinde 1V düşebilsin.
Küçük çaptaki tolerans farkları şönt üzerindeki trimpot ile zaten ayarlanmaktadır.
ÖRNEK:
4A için elimizde 0.25ohm şönt direncimiz yok. Yakın olarak 0.22ohm sönt bulabildik.
4A de 0.22 ohm direnç üzerinde 880mV düşeceğine göre, şönte bağlı trimpotu biraz daha ayarlayarak yani trimpotun orta ucundaki gerilim 4A koruma akımında 0.6V olacak şekilde ayarladığımızda devremizin ayarlanması sağlıklı olarak yapılmış demektir.

Yanıt #233
16V AC besleme için 24V röle kullanılabilir. Rahatlıkla çekecektir. 12V röle kullanılırsa zamanla ısınacaktır.

Şönt direncinin değeri istenilen akımda 1V elde etmek için kullanıcı tarafından belirlenir.
Şönt direncinin üzerinde çekilen akıma göre bir gerilim düşümü olmaktadır. Bu direncin tam olarak belirlenebilmesi ise tristör tetikleme gerilimine ulaşabilmeyi amaçlar.
Şemada verilmiş olan MCR100-6 tristörü 0.6V tetikleme ile devreye giren bir tristördür. Dolayısı ile devremizden çekmiş olduğumuz akım doğrultusunda elde edeceğimiz minumum gerilim 0.6V şönt gerilimi olmalıdır.
Şönt direncine parelel bağlı 2K trimpot bu gerilimi düşürdüğü için bir miktar daha fazla gerilim elde etmemiz gereklidir.
Bu sebeple bu şönt direnci üzerinde düşecek gerilimin 1V kadar olması gereklidir.
Akım korumasının 4A de olduğunu varsayalım.
Şönt direnci gerilimini 1V olarak aldığımızda 4A de 1V düşümü için şönt direnci değeri 0.25 ohm olmalı ki üzerinde 1V düşebilsin.
Küçük çaptaki tolerans farkları şönt üzerindeki trimpot ile zaten ayarlanmaktadır.
ÖRNEK:
4A için elimizde 0.25ohm şönt direncimiz yok. Yakın olarak 0.22ohm sönt bulabildik.
4A de 0.22 ohm direnç üzerinde 880mV düşeceğine göre, şönte bağlı trimpotu biraz daha ayarlayarak yani trimpotun orta ucundaki gerilim 4A koruma akımında 0.6V olacak şekilde ayarladığımızda devremizin ayarlanması sağlıklı olarak yapılmış demektir.

Tamam abi. Elimdeki malzemeler le bir kısmını tamamladım. Bir tek mjr100 ve sont direnç kaldı. Şuan kutuyu ve fan sistemini montajlayım.  Direnç 0.27 ve 033 var . 022 de var 25 wat yeter heralde..  bunlardan hangisini alayim... Bu ay çocuklardan dolayı gündüz pek uzağa çıkamiyom. Netten sipariş vereyim. Bir iki güne gelir. Sonra tamamdır bu is.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #234
Şönt direnci 0.1 ohmdan 1 ohma kadar kullanılabilir. Hiç sorun olmaz. Çünkü ayarlama olanağımız vardır.
Ancak düşük akımlarda elde edilebilecek gerilim de düşük olacağı için düşük akımlarda 0.1 ohm gibi şönt akım korumasını çalıştırmayacaktır.
Ancak senin devrede kullandığın transistörlerden şüpheliyim.
2N3055 gibi transistörler bu devrede hem tip olarak hem de akım kazancı olarak kullanılabilir değildir.
Bu sebeple ilerde karşılaşabileceğin sorunlara hazırlıklı olmalısın.

Yanıt #235
Abi benim tedarikçiye sordugumda MJ15004 orjinali için 12 dolar artı kdv dedi. Muadili isi 25 ten başlıyor.. elimdeki  2n3055 ler ise tesla marka ve orjinal. Amerikan mali... elimde varken boşa israf yapmak istemedim.  Zaten bu ara isler kesat... devreyi 3055 için ufak değişiklikle  olası sorunların çözümü mümkün mü. Değil ise yine yaşanması mümkün olabilecek sorunlar yuksek ise  erteleyip kendi klasik sistemimi yapayım... yukarda çizdiğim... gibi. Onun bir eksiği akim sınırlaması yok iste.mesela 5 amperden sabit olsa gibi...

Elimde mje4343 plastik kılıf ve birtane resimdeki metal kılıf transistor var... bunlar da olmaz sanırım...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #236
Abi benim tedarikçiye sordugumda MJ15004 orjinali için 12 dolar artı kdv dedi. Muadili isi 25 ten başlıyor.. elimdeki  2n3055 ler ise tesla marka ve orjinal. Amerikan mali... elimde varken boşa israf yapmak istemedim.  Zaten bu ara isler kesat... devreyi 3055 için ufak değişiklikle  olası sorunların çözümü mümkün mü. Değil ise yine yaşanması mümkün olabilecek sorunlar yuksek ise  erteleyip kendi klasik sistemimi yapayım... yukarda çizdiğim... gibi. Onun bir eksiği akim sınırlaması yok iste.mesela 5 amperden sabit olsa gibi...
12 dolar o transistör için abartılı.
İlla MJ15004 kullanmak zorunda değilsin. Akım kazancı yüksek başka bir transistör de kullanabilirsin.
Giriş gerilimin sabit 16V AC ise ve çıkış gerilimin de sabit 12V civarında olacaksa. 2SA1941 i de kullanabilirsin.
X
Bu koşullar altında bu transistörden de 5A i rahatlıkla alabilirsin.
Diyelim ki bu transistör de bahalı.
PNP tip olmak koşulu ile BD176 türü transistörlerden kullanmak suretiyle transistör başına 1A gibi yüksek bir akım temin edebilirsin. 4A almak istiyorsan 3 ya da 4 tane BD176 kullansan yetecektir.
https://www.mouser.com/ds/2/149/BD176-888562.pdf

Yanıt #237
Hımmm. Çarşı pazarı dolanana kadar revize ettigim eski sistemi toplayım bari.. 
Dağınık ama bu iste 10 amperi anlık test ettim. Resimdeki şarjlı matkap  ile 5dk test edildi az önce, matkabı zorlayınca 12 amperi geçiyor... fan da var. Henüz ısınmamış...  simdilik idare eder  ;)

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #238

Elimde mje4343 plastik kılıf ve birtane resimdeki metal kılıf transistor var... bunlar da olmaz sanırım...
 LM317 ve 2N3055 ile ayarlı güç kaynağı da yapabilirsin...