Ana içeriğe git
Konu: 0-22V 10A Güç kaynağı. (18183 Kez okunmuş)

Ynt: 0-22V 10A Güç kaynağı.

Yanıt #90

şönt direnci olarak ne kullandınız ? Kaç amper için hesapladınız ayrıca trafonuz kaç volt kaç amperlik?

Şönt direnci olarak eksi avometreden söktüğüm direnci kullandım.
Trafom 100 VA.

Trimpot 2k bulamamıştım onun  yerine 2.5K kullandım. sorun olmaz sanırım.  Şu anda okuduğum voltaj değeri 1.2 ile 28 V arasında ayar yapabiliyorum. bu voltajda LM317 kontrol ettiği voltaj olsa gerek. bu haliyle bile kısa devre veya aşırı akımdada tristör tetiklenmesi lazım değilmi. Lm317 den çekilen akım, tristörü tetiklemeye yetmiyormu.

Yanıt #91

Şönt direnci olarak eksi avometreden söktüğüm direnci kullandım.
Trafom 100 VA.

Trimpot 2k bulamamıştım onun  yerine 2.5K kullandım. sorun olmaz sanırım.  Şu anda okuduğum voltaj değeri 1.2 ile 28 V arasında ayar yapabiliyorum. bu voltajda LM317 kontrol ettiği voltaj olsa gerek. bu haliyle bile kısa devre veya aşırı akımdada tristör tetiklenmesi lazım değilmi. Lm317 den çekilen akım, tristörü tetiklemeye yetmiyormu.

Eğer eski AVO metreden sökerek kullanmış olduğun ŞÖNT daha az bir omik dirence sahipse yeterli akımı çekemediğin için 1A de tristörü tetikleyemezsin.
Geçici olarak o şöntü sök ve yerine 1 ohm 5W civarı bir şönt bağla. En küçük bir kısa devrede koruma çalışması gerekir.

Yanıt #92

devre bu...

Yanıt #93
Birde uyguladığınız devrenin resmini eklermisiniz. aynı bu şekilde üstten ve bir kac açıdan mümkünse

Yanıt #94
Resim #1:
Resim #2:
[mergedate]1397598541[/mergedate]
işteyim şu an sabah evden makina ile çeker yüklerim

Yanıt #95
Devrede küçük ama osilasyona sebebiyet verebilecek bir nokta gördüm.

Resimde görülen C3 kondansatörü geri besleme oluşturacak şekilde görünüyor.
Bu kondansatör yerinden sökülerek kırmızı renk ile işaretlemiş olduğum yerlerden takılmalıdır.
Aynı yere bir kondansatör daha ilave ettim. Bu kondansatör özellikle baskı devre çiziminde uzun olan yolların toleransı içindir.
Bu kondansatörler mümkünse daha büyük değerlerde olsun. 1 uF polyeter veya 2.2 uF tantal cinsi seçilirse daha iyi olacaktır.

Ayrıca MJ transistörün bağlantı klemensine olan uzaklığı önem taşımaktadır. Soğutucuya kadar olan uzaklık çok fazla olmasın.

Yanıt #96
MJ transistörün bağlantı klemensine olan uzaklığı yaklaşık 5-6 cm ve kalın çoklu telden yaptım. bu dedikleriniz MJ nin normal olarak çalışmasını engellermi...

Yanıt #97
5-6cm lik uzaklık çok değil.
Normal koşullarda osilasyona sebebiyet vermez.
Bu durumda MJ transistörünü ölçmelisin. Ama ohm olarak ölçmek olmaz. Ölçü aletini diyot kademesinde ölçüm yapmalısın mümkünse transistörün HFE testini ölçmelisin.
Transistörü doğru bağladığını farzediyorum ;)

Yanıt #98
Valla zahmet veriyorum sizede. yazarken bile çekinerek yazıyorum. sürekli soruyorum,

Yanıt #99
Hiç sorun değil arkadaşım. Çekinmeden sorabilirsin.
Ama, yandım, ölüyom, imdaat, yardım edin, gibi sorular sorma yeter ;D

Yanıt #100
Resim #1:

Burda LOAD anahtarı ŞÖNT direncinden sonraki eksi uca bağlanmış Resim #2:

Burda ise aynı buton şöntten önceki eksi uca bağlanmış. Herhangi bişey değişirmi önce veya sonra bağlanması...

Yanıt #101
Değişmez.
Ben baskı devreyi istek üzerine sonradan çizdiğim için orada hata yapmışım ama önemli değil.
O buton sonuçta tristördeki gerilimi sıfırlayarak reset yapmaktadır.
İLAVE NOT:
Devrende CUT ve LOAD butonları normal işlevini yapıyor mu? Bu butonlar normal işlevini yapmıyorsa koruma devresinin olası hataları olabilir.

Yanıt #102
evet butonlar normal çalışıyor. açma ve kapama işlemini ölçü aletinde görebiliyorum...

Yanıt #103
Alıntı

Burda ise aynı buton şöntten önceki eksi uca bağlanmış. Herhangi bişey değişirmi önce veya sonra bağlanması...

Butonlar çalışır ama kısa devre koruması çalışmaz.

Yanıt #104
Bu durumda şönt direncine bağlı olan ayarlı direnci en sağa ya da sola ayarlayarak yeniden test etmelisin. Bir yerlerde en ufak kısa devrede korumanın çalışması gereklidir.

[mergedate]1397643979[/mergedate]

Butonlar çalışır ama kısa devre koruması çalışmaz.

Bu durumda benim sonradan çizmiş olduğum baskı devre planında hatalar olmuş demektir.
Ama memleket arkadaşımızın baskı devresinde bir hata görmedim.
Baskı devre çizimini özel istek doğrultusunda acele ile çizdiğim için BEN hata yapmışım :(