Ana içeriğe git
Konu: 0-22V 10A Güç kaynağı. (17013 Kez okunmuş)

Ynt: 0-22V 10A Güç kaynağı.

Yanıt #75
ben bu devreye ilave olarak giriş tarafına 7805 koyup +5V. almak istiyorum, fakat giriş tarafındaki voltaj 7805 in aşırı ısınmasına neden olur mu. datasheet de maksimum giriş voltajı 25 V olduğu yazıyor.

Yanıt #76

ben bu devreye ilave olarak giriş tarafına 7805 koyup +5V. almak istiyorum, fakat giriş tarafındaki voltaj 7805 in aşırı ısınmasına neden olur mu. datasheet de maksimum giriş voltajı 25 V olduğu yazıyor.

24V giriş için 7805 en küçük akım çekilse bile aşırı derecede ısınır.
Bu yüzden trafoyu çift sargılı yapmalısın.
22V ana güç devresi için, 7-8V civarı da 7805 için olmalıdır.

Yanıt #77
24V dan sonra şöyle bir devre ilave etsem ve sonrasına 7805 bağlasam olurmu acaba

Yanıt #78
Çok yüksek güçlü zener ve direnç kullanırsan olabilir.
Beslemek istediğin devreye göre.

Yanıt #79
beslemek istediğim devre breadboard üzerinde PIC denemeleri yapmak için sadece. yüksek güçlü bir devrede kullanmıyacam... veya şöylede olabilir. 7805 in voltağını ayarlı çıkış voltajı tarafına bağlayıp sadece breadboard üzerinde denemeler yaparken çıkış tarafını 12-13 V aşmayacak şekilde ayarlı bırakıp 7805 ısınmamasını önleyebilirim belki...

Yanıt #80

beslemek istediğim devre breadboard üzerinde PIC denemeleri yapmak için sadece. yüksek güçlü bir devrede kullanmıyacam... veya şöylede olabilir. 7805 in voltağını ayarlı çıkış voltajı tarafına bağlayıp sadece breadboard üzerinde denemeler yaparken çıkış tarafını 12-13 V aşmayacak şekilde ayarlı bırakıp 7805 ısınmamasını önleyebilirim belki...

Daha kötü.
Digital devreler ya da benzer devreler daha hassas voltaj ripple isteyebilir. İki güç devresi ile denemeler yaparken bu yöntem sorunlara neden olabilecektir.
Bence sorunlarla uğraşmak istemiyorsan 5V için harici 10VA lik bir trafo al. 7.5V olması iyi olacaktır. Bu trafonun çıkışını doğrultup 7805 ile sağlamca regüle edersen hiç bir sorun olmaz.

Yanıt #81
hem 5V hemde 0-22V aynı anda kullanmıyacağım için sadece 5V çıkışını kullanmak istediğim zaman 7805 in beslemesini 0-22V tarafından örneğin 7-9V sabitlesem  5V alsam gene bu durumda sorun olurmu...

Yanıt #82

hem 5V hemde 0-22V aynı anda kullanmıyacağım için sadece 5V çıkışını kullanmak istediğim zaman 7805 in beslemesini 0-22V tarafından örneğin 7-9V sabitlesem  5V alsam gene bu durumda sorun olurmu...

Burada ki sorun sadece 7805 in ısınma sorunu değildir. Sorun bir gerilim ile çalışırken oluşan parazitlerin diğer devreleri etkileme sorunudur.
12V ile çalışan bir ampli yaparken aynı zamanda digital bir devre denemesi yaptığını düşünelim. Hem digital voltajdaki parazitler hem de analog devrelerdeki 12V bölgesinde oluşan parazitlerin birbirlerini etkilemesi kaçınılmaz olmaktadır.
Bu yüzden birbirlerinden izole edilmiş güç devreleri kullanılması daha sağlıklı olacaktır.
Üstelik bu işlem için gereken masraf sadece trafo olup 10VA lik bir trafo sadece 15-20TL dir.

Yanıt #83
15-20 lira sorun değil sadece anlamak istediğim şuydu. aşağıdaki devrede arkadaşın yapmış olduğu güç kaynağında tek trafo çıkışından 7812 ve 7805 kullanarak değişik voltajlar elde etmiş.  sizin belirtmiş olduğunuz  gerekçe burdada aynı olmuyor mu...

Yanıt #84
Aynı olmaz.
Bu devrede en fazla akım 1A civarı öngörülmüştür. (LM317 çıkışı)
Benim devrede ise ortalama 4-5A akım çekilebilecektir. 4A lik yük devrede daha fazla ripple oluşmasına delalet eder. Birbirilerinden izole edilmemiş devrelerde ise bu ripple\'lar olmadık arazlara sebebiyet verirler.
Ayrıca o devre incelendiğinde görülecektir ki 7805 çıkışından 1A geçirilemez. Sebebi de 7812 lerin de zaten 1A civarı çalışmalarıdır. Toplamdaki power dissipation değeri yine yüksek olacağı için yine ısı kaçınılmaz olacaktır.

Yanıt #85
Devreyi yaptım çalıştırdım fakat yüke bağladığımda 12VDC de (oto teybi) teybi açıyorum 3-5 saniye sonra voltaj 7-8 volta düşüyor ve LM317 aşırı ısınıyor. MJ15004 devrede olduğu halde hiç tepki vermiyor yani gerekli akımı MJ den alamıyorum. uçlarını tekrar tekrar kontrol ettim ve ohmmetre ile ölçümde sağlam gösteriyor.
sormak istediğim ölçümde sağlam görünsede bozuk olabilirmi acaba. sanırım bu problemden dolayı kısa devre koruması ve aşırı akım koruması çalışmıyor.

Yanıt #86
Muhtemelen MJE 15004 bozuktur veya yanlış bağlanmış olabilir.
Bazı MJ15004 üretimlerinde PATETES BASKI denilen sahtecilik te olabilmektedir.
Transistörün sağlamlığı için en kesin ölçüm BETA (kazanç) testi yapılmalıdır.
MJ15004 e bağlı 1 ohm direncin de doğru değerde olması gereklidir.

Yanıt #87
kısa devre koruması ve aşırı akım korumasının çalışmaması MJ nin bozuk olma ihtimalinden kaynaklanıyor olabilirmi.

Yanıt #88
şönt direnci olarak ne kullandınız ? Kaç amper için hesapladınız ayrıca trafonuz kaç volt kaç amperlik?

Yanıt #89

kısa devre koruması ve aşırı akım korumasının çalışmaması MJ nin bozuk olma ihtimalinden kaynaklanıyor olabilirmi.

Tristörün tetiklenmesi için drain ucuna belli voltaj gelmelidir. Bu voltaj ise çekilen akım oranında ŞÖNT direnci üzerinden sağlanmaktadır.
Eğer yeterli akım çekemiyorsan haliyle tristörü tetikleyebilecek kadar voltaj oluşmuyor demektir.
Bu durumda öncelikle MJ15004 transistöründen ve devrenin doğru yapılmasından şüphe etmelisin.
Ancak, devrede olan trimpot, oldukça geniş bir alanda ayar imkanı sunmaktadır. Yani 1A de bile sistem korumaya geçebilmelidir. Bu değer trimpot ile ayarlanabilmektedir.

ÖNEMLİDİR:
MJ transitör ve entegrenin montaj kusurları ciddi osilasyona sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple baskı devre yerleşim planı ve kullanılan malzemelerin doğruluğu oldukça önemlidir.
Bu konudan emin olamıyorsan yapmış olduğun devrenin detaylı bir resmini koyarsan olası hataları buradan görebiliriz belki.