0-22V 10A Güç kaynağı.

Başlatan Mr_YAMYAM, 17 Kasım 2013, 22:40:38

Games

Lm317 yi arkadaki soğutucuya taktım artık o kadar ısınmıyor cok iyi oldu. 3 saatir oto teyp bağlı 4 cıkısındada hop var. Ses orta seviyede ortalama 1.30 amper cekiyor sarkıdaki basa göre 3 a kadar cıkabiliyor. Mj lerin ısılarıda gayet iyi durumda. Tam istediğim şekilde çalıyor devre başta MR.Yamyam olmak üzere yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

akorukmez

Hocam yanlış anlamazsanız birşey sormak istiyorum.Şemada kondansatör ters bağlanılmış bildiğim kadarıyla yanlışım varsa düzeltin.Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Sen de doğru bağla adamım. Yeterki devre çalışsın :)

Games

Bugun adaptörüme voltmetre ve ampermetre taktım.Eskisinde aydınlatma yoktu aksamlari göremiyordum voltajı zor oluyordu. min voltaj 1.2V max voltaj 31V. Bugun 2 tane 12V 50W ampul bağladım 9A çektim max voltaj 13.2 lere iniyor bu normalmidir o yükte ?
Resimler:

Daha önce bir abimin hediye ettiği ayarlı adaptörüm var ama kısa devre koruması falan yok bi kısa devrede coss olacak düzeyde yapmış zamanında. Bana 10A çektiğini söylemişti Trafosu benım trafomun iki katı büyüklüğünde. Trafoda 16V 13A yazıyor. Bu 13 a max 13 amper çekilebileceğinimi kastediyor ? Benim kücük trafom 9 a verirken sacma 13a vermesi cünkü.  Bu trafoyu bağlasam kendi devreme ayrıca MJ eklersem daha yüksek amperli adaptörüm olur mu ?
Bi yardımcı olursanız abiler :-[

[mergedate]1398950568[/mergedate]
ayrıca mj eklersem şönt direncimi değiştirmem gerekir mi ? Aldığım ampermetre 10 A kadar. Daha yüksek için şöntmü koymam lazım devredeki şöntten yararlanabilirmiyim ?

memleket

Alıntı yapılan: Games - 01 Mayıs 2014, 16:25:17Bugun adaptörüme voltmetre ve ampermetre taktım.Eskisinde aydınlatma yoktu aksamlari göremiyordum voltajı zor oluyordu. min voltaj 1.2V max voltaj 31V. Bugun 2 tane 12V 50W ampul bağladım 9A çektim max voltaj 13.2 lere iniyor bu normalmidir o yükte ?
Resimler:

Daha önce bir abimin hediye ettiği ayarlı adaptörüm var ama kısa devre koruması falan yok bi kısa devrede coss olacak düzeyde yapmış zamanında. Bana 10A çektiğini söylemişti Trafosu benım trafomun iki katı büyüklüğünde. Trafoda 16V 13A yazıyor. Bu 13 a max 13 amper çekilebileceğinimi kastediyor ? Benim kücük trafom 9 a verirken sacma 13a vermesi cünkü.  Bu trafoyu bağlasam kendi devreme ayrıca MJ eklersem daha yüksek amperli adaptörüm olur mu ?
Bi yardımcı olursanız abiler :-[

[mergedate]1398950568[/mergedate]
ayrıca mj eklersem şönt direncimi değiştirmem gerekir mi ? Aldığım ampermetre 10 A kadar. Daha yüksek için şöntmü koymam lazım devredeki şöntten yararlanabilirmiyim ?

verdiğin değerlere göre senin trafo 120 W civarı, arkadaşının verdiği trafo ise yaklaşık 200 W gibi görünüyor...

Mr_YAMYAM

Güç kaynağından akım çekilmesi belli kriterlere bağlıdır.
1 Transformatör gücü.
Transformatör kendi gücü doğrultusunda akım kapasitesine sahiptir. Kabaca çekilebilecek akım, transformatör gücünün sekonder gerilimine bölümü ile hesaplanır. ÖRNEK: 100W transformatörümüz. Sekonder gerilimi 25V ise 100/25=4A eder. Demekki böyle bir transformatörden 4A akım çekilebilmektedir.
Daha fazla akım çekilemez mi?
Elbette çekilebilir. Her fazla çekilen akım transformatörün sekonder geriliminde belli bir düşmeye sebebiyet verecektir. Sekonderin voltajı çıkış geriliminin altına iniyorsa, (Örnek 24V sekonder voltajı, çıkış voltajı 14V regüleli.) regülasyon prensibi bozulacak ve çıkış gerilimi tamamen dalgalı hal alacaktır.
Sağlıklı akım, transformatör sekonder geriliminin en fazla %10 düşme toleransı ile alınmalıdır.
2 Çıkıştan çek ilen akımın sağlıklı olabilmesi ana kondansatörün kapasitesi ile de ilgilidir. 10A için 2200uF kondansatör oldukça yetersiz olup çıkış geriliminin çok dalgalı olmasına sebep olacaktır. Bu yüzden ana kondansatörü mümkün olduğunca büyük tercih etmelidir. 2 adet kondansatör kullanmak ta olumu olmaktadır. Yani, gereksinimimiz olan 10.000uF yerine 2 adet 4700uF kullanmak daha akıllıca olacaktır.

memleket

Bu da benim yaptığım güç kaynağının resimleri..

şönt olarak elimde 0.33 ohm 25W olan direnci kullandım...

29tr

öncelikle merhaba  arkadaşlar.. elimde  18v trafo var  bu devrede kullansam değişiklik yapmama gerek olur mu  çıkışta max 15 v bile alsam sorun olmaz .. ayarlı olsunda... 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 29tr - 21 Mayıs 2014, 20:15:41öncelikle merhaba  arkadaşlar.. elimde  18v trafo var  bu devrede kullansam değişiklik yapmama gerek olur mu  çıkışta max 15 v bile alsam sorun olmaz .. ayarlı olsunda... 
Çok daha iyi olur.
Power dissipation düşeceği için daha az ısı oluşur daha fazla akım çekebilirsin.

29tr

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Mayıs 2014, 20:17:19Çok daha iyi olur.
Power dissipation düşeceği için daha az ısı oluşur daha fazla akım çekebilirsin.

teşekkürler hocam  birkaçgün sonra başlayabilirsem bende sonuçları paylaşacağım...

Mr_YAMYAM

Gelişmeleri bize bildirirsen, olası sorunlar için ben dahil çok arkadaşımız yardımcı olacaktır.

kadir5656

serkan_48

kesin olmadı ise devrenizi burada paylaşın varsa yanlış bir yönü yardımcı olalım.

ibbayram

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Aralık 2013, 16:16:17Gelen özel istekler doğrultusunda devrenin PCB şemasını sunuyorum.

Konu içerisinde bulunan PCB çok eski yıllarda yapılmış olduğu için herhangi bir döküman bulunmamaktadır. Günümüz modern çizim programı ile yeniden düzeltilerek yapılmıştır.

cut ve load nedir
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Mr_YAMYAM

ibbayram

teşekkürler anladım ama şimdi bi sorum daha olacak devredeki tristör yerine ne kullanabiliriz tristör muadili veya başka bir devre elemanı ?
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibbayram - 30 Eylül 2016, 21:55:36teşekkürler anladım ama şimdi bi sorum daha olacak devredeki tristör yerine ne kullanabiliriz tristör muadili veya başka bir devre elemanı ?
Tristör en basit röledir. Tetik ucuna 0.6V civarı gerilim uygulandığında iletime geçer ve öylece kalır.
Tristör yerine birçok uygulama yapabilirsin ama devre karmaşık hale gelir.
Opamp veya transistörlü. REED Röle kullanmak zorundasın.
En mantıklısı tristiördür.

ibbayram

deli gibi gecenin bir yarısı devreyi yapıyorum ama elimde tristör yok o yüzden sordum :D gece gece toptantıma telefon açtım onda sadece bt 169 varmış datasheed lerine baktım bacaklar uyumlu olur dimi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibbayram - 30 Eylül 2016, 22:01:50deli gibi gecenin bir yarısı devreyi yapıyorum ama elimde tristör yok o yüzden sordum :D gece gece toptantıma telefon açtım onda sadece bt 169 varmış datasheed lerine baktım bacaklar uyumlu olur dimi
BT169 u bilmiyorum.
Tetik gerilimi 0.6V tan aşağıda ise o da olur.
Hatta koruma devresini hemen yapmak zorunda değilsin. Varsın tristör boş kalsın devre yine çalışır ama aşırı akımda devreyi koruyamazsın.
Tristör olmaksızın ŞÖNT üzerindeki gerilimi ölç. Çektiğin akıma göre 1V civarı gerilim düşümü oluyorsa devren çalışıyor demektir.

ibbayram

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2016, 22:10:18BT169 u bilmiyorum.
Tetik gerilimi 0.6V tan aşağıda ise o da olur.
Hatta koruma devresini hemen yapmak zorunda değilsin. Varsın tristör boş kalsın devre yine çalışır ama aşırı akımda devreyi koruyamazsın.
Tristör olmaksızın ŞÖNT üzerindeki gerilimi ölç. Çektiğin akıma göre 1V civarı gerilim düşümü oluyorsa devren çalışıyor demektir.

anladım çok teşekkürler bir sıkıntı olusa yazarım size bir mahsuru olmaz dimi

Mr_YAMYAM

ibbayram

çok çok teşekkürler adnan coşkun hocamada selamlar olsun :D

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ibbayram

hocam saygılar nasılsın bu ara mr yamyam çok teşekkürler devre sağlam  güzel çalışıyor eline emeğine sağlık

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibbayram - 01 Ekim 2016, 00:29:02hocam saygılar nasılsın bu ara mr yamyam çok teşekkürler devre sağlam  güzel çalışıyor eline emeğine sağlık
Ben sadece bir devreyi paylaştım  ;)
Yapabilen ve başarılı netice alabilen arkadaşların ellerine sağlık.
Birileri fayadalanabiliyorsa bizim için daha bir önemlidir.

Alıntı yapılan: ibbayram - 01 Ekim 2016, 00:29:02hocam saygılar nasılsın bu ara mr yamyam çok teşekkürler devre sağlam  güzel çalışıyor eline emeğine sağlık
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ekim 2016, 00:00:07Aleykum selam.....
Yıllardır forumlardayım. Kimseler bana ÖZEL SELAM göndermedi.
Sanırım YAMYAMLIK zor zenaat ;D  8)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ekim 2016, 14:51:57Ben sadece bir devreyi paylaştım  ;)
Yapabilen ve başarılı netice alabilen arkadaşların ellerine sağlık.
Birileri fayadalanabiliyorsa bizim için daha bir önemlidir.
Yıllardır forumlardayım. Kimseler bana ÖZEL SELAM göndermedi.
Sanırım YAMYAMLIK zor zenaat ;D  8)
Onur hocam
Size taaaaaa kayseriden özel hemide çok özel selamlarımı iletiyorum
Saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ekim 2016, 16:14:33Onur hocam
Size taaaaaa kayseriden özel hemide çok özel selamlarımı iletiyorum
Saygı ve sevgilerimi sunuyorum...
Aleyküm selam hocam.
Angaraya yolunuz düşerse birer böcüklü çay içelim.
Belki sistemlerimi gösterip sizi de gudurtabilirim  ;D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ekim 2016, 16:18:30Aleyküm selam hocam.
Angaraya yolunuz düşerse birer böcüklü çay içelim.
Belki sistemlerimi gösterip sizi de gudurtabilirim  ;D
Mutlaka uğrayacağım inşallah..
Şeref duyarım

ibbayram

Adnancoskun

Teşekkür ediyorum bülent
O birazcık da saçlarımızın ak olmasından kaynaklanıyor

stk4221

Kolay gelsin ustadlar lm317 t mj15004  surerken cok isiniyor  neden bukadar isıniyor. Mj okadar ısınmıyor besleme voltaji 28 volt
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 03 Ekim 2016, 13:33:56Kolay gelsin ustadlar lm317 t mj15004  surerken cok isiniyor  neden bukadar isıniyor. Mj okadar ısınmıyor besleme voltaji 28 volt
28V ta LM317 üzerinde çok güç kaybı olur.
Eğer bu voltajı kullanmak zorunda değilsen trafo voltajını 18V AC yaparsan ideal olur.
Yine de 5V gibi çıkış gerilimlerinde güç kaybı çok olacağı için trafo gerilimini düşürmek icab edecektir.

stk4221

Onur abi senin kisadevre korumali devreyi yaptim. Kutuladim fakat boyle bir sorun ile karsi karsiyayim voltaj ile oynayamiyorum. Nasil bir yol izlemeliyim. Lm 358 kullansam cozum olurmu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 03 Ekim 2016, 13:44:55Onur abi senin kisadevre korumali devreyi yaptim. Kutuladim fakat boyle bir sorun ile karsi karsiyayim voltaj ile oynayamiyorum. Nasil bir yol izlemeliyim. Lm 358 kullansam cozum olurmu
Sorun tam anlaşılamadı.
Yani neden voltaj ile oynayamıyorsun. Ayar mı yapamıyorsun. Yoksa ayar yapınca başka şeyler mi oluyor.
LM358 in orada kullanım alanı yok gibi bence.

stk4221

Onur abi ayarli güc kaynagini 28 volt ile besliyorum. Besleme Gerilimini 24 V a dusurursem  guc kaynagi cikisinda 20 v aliyorum. Bende net 24 V cikis alabilmek icin 28 V veriyorum buda lm317 de isinma yapiyor sanirim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 03 Ekim 2016, 15:53:34Onur abi ayarli güc kaynagini 28 volt ile besliyorum. Besleme Gerilimini 24 V a dusurursem  guc kaynagi cikisinda 20 v aliyorum. Bende net 24 V cikis alabilmek icin 28 V veriyorum buda lm317 de isinma yapiyor sanirim
Bu normaldir.
LM317 nin teknik özelliklerinde giriş gerilimi 15V tan yüksek ise çıkış akımı düşüyor. Bu da entegre içerisindeki güç sınırlamasından kaynaklanır.
Eğer 24V gibi değerlerde kullanılacaksa çıkış transistörünün kazancını artırmak zorundasın. Bu da sana ayrıca osilasyon ve daha karmaşık tasarım anlamına gelecektir.
Yine de şunu belirteyim.
28V giriş için 24V çıkışta 500mA civarı akım çektiğinde çıkış voltajın düşüyorsa tasarımında hata yapmışsın demektir.
Önce LM 317 yi tek başına bu koşullarda test et. sonra takmış olduğun transistörün kazancını ölç. Gerekirse MJ15004 ü değiştir.
MJ15016 gibi bir transistör kullanırsan yüksek voltajlarda sorunsuz kullanabilirsin. MJ15016 nın kazancı anormal yüksektir. Tasarımda bağlantı kablolarının uzunluğu bile farkedecektir. Her bir kablo çok iyi bir bobin vazifesi yapabilecektir.

stk4221

ibbayram

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Ekim 2016, 20:13:00Teşekkür ediyorum bülent
O birazcık da saçlarımızın ak olmasından kaynaklanıyor
HOCAM NEZAMANLAR DÜKKANDASIN GELECEĞİMDE YANINA HAZIR İZİNDEYKEN :D

Adnancoskun

stk4221

Tamam lm 317t isinma sorununu cozdum. 3 adet mj15004 var  isinmalari dengesiz biri ates atiyor diyeri sanki konuk sanatci gibi takiliyorlar. Galiba ayni anda mjler tetiklenemiyor gibi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Ekim 2016, 22:43:11Tamam lm 317t isinma sorununu cozdum. 3 adet mj15004 var  isinmalari dengesiz biri ates atiyor diyeri sanki konuk sanatci gibi takiliyorlar. Galiba ayni anda mjler tetiklenemiyor gibi
Konuk sanatçı gibi olanları değiştir  ;D

stk4221

ama reis sahneye davet  edince yanık yanık uzun hava okuyor. yoksa bir grevmi söz konusu  2N3055 var  hemen lokavt tı basarım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Ekim 2016, 00:17:38ama reis sahneye davet  edince yanık yanık uzun hava okuyor. yoksa bir grevmi söz konusu  2N3055 var  hemen lokavt tı basarım
2N3055 ler MJ lerle DANS edemezler.
Birisinin kazancı 10-25, MJ lerin 125 civarı.
Bu devrede akım kazancı önemlidir. 2N3055 i kullanabilmen için BC gibi bir transistör ile sürmek zorundasın.
Isınmayan MJ leri sök. Isınan MJ ile çalıştır. 5A e kadar akım çekebiliyorsan diğerleri bozuktur.
Aslında en ideali HFE ölçümüdür.

Kapibara

MJ ler epey bir pahalı neredeyse tanesi 10TL ye geliyor, onun yerine paralel TIP2955 kullansak akım kazancı kurtarmaz diyorsunuz.
O zaman TIP147 gibi bir darlington kullansak üç beş tane ne tür bir değişiklik gerekir?

Mr_YAMYAM

Mümkündür.
Ama bu sefer de osilasyonlarla uğraşırsın.
Yani en ufak parazitte transistör kilitlenir ve max gerilimi çıkışa verir.
Sağlıklı 5A akıtabilmen için de bu transistörlerden 3 adet parelel kullanmalısın.

ozkan99

Merhaba hocam bu projeyi yapmak istiyorum amperi sınırlaya biliyor muyuz ve max 28 v almak için en uygun transistör ne kullanmalıyım  şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozkan99 - 12 Haziran 2017, 12:52:58Merhaba hocam bu projeyi yapmak istiyorum amperi sınırlaya biliyor muyuz ve max 28 v almak için en uygun transistör ne kullanmalıyım  şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar
Devrede akım sınırlaması yoktur. Koruma devresi bir çeşit elektronik sigortadır. Yani aşırı akımda sadece devreyi keser.
Max. çıkış geriliminin transistörle ilgisi yoktur. Max çıkış gerilimin ayarı için pot değeri değiştirilmelidir.
5K lık pot takribi 37V a kadar ayar yapmaktadır. 3.5K civarı pot kullanılırsa yaklaşık 28V gibi max çıkış gerilimi elde edilebilir. (Tahminidir)

pwm.c

kendime iyi bir ayarlı adaptör yapmak için 22 sene uğraştım ama şimdi Çin'lilerin güç kaynağı teknolojisinde geldiği son naktayı görünce kendimden utanmaya başladım.  :'(
[attach]8471[/attach]
https://www.youtube.com/watch?v=Cw2AjcczHg4

https://tr.aliexpress.com/item/RD-DPS3003-Constant-Voltage-current-Step-down-Programmable-Power-Supply-module-buck-Voltage-converter-color-LCD/32685187020.html

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

cevat1

cevat1

https://youtu.be/UqRYFtzGKDw

D3806 Hem step-up, hem step-down ayarlı güç kaynağı.
10 numara 5 yıldız alınası bir devre...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın