Smps modifikasyon tl 494 yardım

Başlatan serkan_48, 16 Kasım 2013, 16:38:06

serkan_48

Merhabalar arkadaşlar...

Forumda yeniyim umarım yanlış yere konu açmıyorumdur. sitenin sıkı bir takipçisiyim. gelelim konuya,

tl494 smps entegreli power supplyleri voltaj akım ayarlı hale getirmek için modifikasyon devresi sunulmuştu. Şimdi bende bunu yapmak istiyorum ama pc power supplysinde değilde harici satılan smps ler var onlarda yapmayı düşünüyorum.

Aklıma takılan bir kaç soru var ama umarım çözebilirim.

1- Aşağıda resimlerini eklediğim devrede bu modifikasyonu uygulayabilirmiyim acaba daha önce uğraşan ve yapan arkadaşlarımız varmı.?

2- Devrenin çıkışında çıkış voltajını ince ayar yapmak için trimpot var. bu sanırım tl 494 e geri bildirim gönderiyor. devre üzerinde bu olduğu için acaba bu devrden 30 volta kadar voltaj alabilirmiyim? yoksa bu kısmı iptalmi etmeliyim.

Resimleri eklemeye çalışacağım. kolay gelsin iyi çalışmalar.

serkan_48

resimlerin devamı

Soru bu devreyi modifiye edebilirsem olurmu ?

cihaz 12 voltta 12.5 amper verebilen bir devre olursa bununla kaç volt kaç amper alırım?

herkese kolay gelsin iyi çalışmalar.

dhan000

muhtemelen modifikasyon yapabilirsiniz... ama çok geniş bir aralık beklemeyin... ince ayar trimpotu küçük değeli olduğu için çıkışın bir yada iki volt değişmesine izin verecektir...
o trimpota seri bağlı dirençlerin değeri küçültülüp bu trimpot yerine büyük degerli bir pot bağlamak çıkış voltaj aralığını genişletir...
çıkış voltajı yükselince devrenin karasızlaşması mümkün olabilir sonuçta trafolar 12 volta göre sarılmıştır...
devre 150 watt gücünde 150wattan daha yukarı bir güç beklemeyin... 30voltta 5 amper...

serkan_48

Modifikasyon derken aşağıdaki linkteki gibi bir modifikasyondan bahsediyorum.

https://320volt.com/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/

burda atx bir pc power supply si modifiye edlmiş. normalde pc power supply si 12 verir ama bu modifikasyondan sonra 0-30 volt arası ayar yapılabiliyor. ayrıca 7 amper testlerden geçmiş.

benim elimdeki devrede ise aynı entegre kullanılmış yapısı biraz farklı bu şekilde modifiye olurmu acaba. olmaz ise hiç uğraşmayayım.

dhan000

linkte verildiğ şekilde modifiye olacaktır olmaması için bir neden yok...
sizin karttaki trimpotu yukarda dediğim şekilde değiştirerek modifiye edebilrsiniz...
trimpotu söküp yerine daha büyük değerli bir pot bağlayın çıkış voltajını ayarlayabilirsiniz... trimpotun şu anki değerini bilemiyorum ona göre bir degerde pot bağlayın çok büyük değerli bir pot bağlamayın...

öncelikle trimpotun çıkış voltajını ne kadar değiştirdiğine bir bakın tabi söylamaya gerk yoktur ama söyleyeyim çıkış kondansatörlerini daha yüksek voltlularla değişitirmeyi unutmayın..

birde kartın alttan temiz net bir fotografını koyabilirmisiniz...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın