555 Pulse Devresi Yardım!

Başlatan ibrahim454, 09 Kasım 2013, 23:37:48

ibrahim454

Merhaba arkadaşlar eklentideki gibi, proteustan yaptığım devrede kare dalganın yükselen kenarı ile birlikte 555 ten bir pulse çıkış almak istiyorum, fakat benim bildiğim kadarıyla 555 devresinde t1(high) süresi t2(low) süresinden daha küçük olamıyor:
t1=0,693*(R1+R2)*C
t2=0.693*R2*C
bu yüzden çıkışa bi inverter koydum pulse çıkışları gördüm; fakat bu kezde sinyal çıkışta ilk 0 seviyesinden başlıyor, benim istediğim 555 in girişine uyguladığım kare dalga high olduğu anda bi pulse almak. Kısaca aşağıdaki resimdeki gibi pulse almak istiyorum fakat yapamadım birtürlü.

(Paint terk!!)

asma

R2 ye paralel diyot bağlayıp deneyin.  ;)
1N4148 olabilir.

Yalnız ilk periyot mutlaka hesaplanandan uzun sürer.
İlk anda kondansatör boş olduğu için.  ;)  Tilk,T2,T1,T2,T1,T2... şeklinde gider.

Kolay gelsin.

ibrahim454

Usta dediğin gibi R2 ye paralel diyotu bağladım kutuplarını değiştiripte denedim ikisindede sonuç değişmedi, önce 0 seviyesini alıyorum:

pwm.c

şöyle birşey mi yapmak istiyorsunuz?

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ibrahim454

Teşekkür ederim ellerinize sağlık:) .İstediğim tam böyle birşeydi. Bir sensör alıcısından high seviyesi mesafeyle doğrusal orantılı bir pulse gelecek ve bende o pulse geldiği anda counteri resetleyen çok çok kçük genlikli bir  pulse üretmek istiyordum. 555 entegresi ile yapamadım sizin yolladığınız devrenin direnc ve sığanın değerlerini küçültüp yerleştirdim :).

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın