pcbway

philips monitör sorunu

Başlatan dontcry03, 05 Kasım 2013, 15:50:27

dontcry03

Merhaba arkadaşlar elimdeki pc monitör (Philips 22EL2SB/10) full hd özellikli ama sadece vga giriş var. Buna hdmi port giriş takılabilirmi?

dontcry03

YOK MU YARDIMCI OLABİLECEK KİMSE?

Mr_YAMYAM

HDMI (High Definition Multimedia Interface) demektir. Türkçe anlamı yüksek saptırma (çözünürlüklü) çoklu ortam arabirimi demektir.
Burada anlatılmak istenen, ARABİRİM kelimesinden geçmekte olup arabirimin bir elektronik devreden oluşmasıdır.
Eğer monitörünüzün içerisine bu özellikleri destekleyen bir arabirim elektronik devresi yapar (Böyle bir arabirimi sonradan yapmak oldukça maliyetlidir)ve monitörünün içerisinden ilgili yerlere bağlayabilirseniz, monitörünüzü böyle bir arabirimle çalıştırabilirsiniz.

dontcry03

Bu ara birim kendinde (içinde) mevcut olabilir mi? Yoksa bile Maliyet monitör ücreti kadar tutar mı? Bu ara birim yapabilecek veya bağlayabilecek bir adres verirseniz memnun olurum. Yani şimdiye kadar ben hd görüntü almamış mı oluyorum hd olabilmesi için mutlaka hd giriş olması lazım değil mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: dontcry03 - 05 Kasım 2013, 23:41:23Bu ara birim kendinde (içinde) mevcut olabilir mi? Yoksa bile Maliyet monitör ücreti kadar tutar mı? Bu ara birim yapabilecek veya bağlayabilecek bir adres verirseniz memnun olurum. Yani şimdiye kadar ben hd görüntü almamış mı oluyorum hd olabilmesi için mutlaka hd giriş olması lazım değil mi?
Eğer içerisinde böyle bir devre olsaydı zaten firma bir giriş konnektörü yapardı.
HDMI olayını anlamak gereklidir. HDMI digital veri aktaran bir arabirimdir. Bu veriler, aslında monitöre HDMI tarafından da digital olarak iletilmektedir. Tek fark arada bir irtibatlayıcı arabirim devresi olmasıdır. Yani RGB devresi renk bilgilerini analog olarak iletirken DVI ya da HDMI renk bilgilerini digital olarak iletirler.
RGB kullanman HD görüntü almana engel değildir. Ben HTPC (Home theater PC) için RGB arabirimi kullanıyorum ve 1080P HD görüntüyü alabiliyorum. Tek farkla;
RGB arabirimde sistem kablolarından kaynaklanan GÜRÜLTÜLER görüntü kalitesine etki edebilmektedir. Bunu bildiğim ve daha önce yaşamış olduğum için oldukça pahalı bir RGB kablo kullanarak sistemimde iyi bir görüntü alabilmiştim. Şu haliyle RGB ile HDMI arasında gözle görülebilecek bir fark bulunmamaktadır. Dolayısı ile sen de sisteminde HD alamamaz gibi bir durum sözkonusu olmaz. Sadece kablonun kalitesi görüntü faktörüne etki edecektir.
Eski sisteme HDMI arabirimi ilave edebilmek ciddi bir iştir. Uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirir. Ayrıca monitörünün buna destek vermesi (modifiyeye uygun olması) gereklidir. Aksi takdirde masrafın neredeyse bir monitör fiyatına gelebilir.

dontcry03

Tşkler sayın yamyam anladım dvi ve hdmi dijital, rca analog aktarım yapıyor. Şimdi asıl benim hdmi çıkışlı bir uydum var onu bağlamak istiyordum, monitörü önceden aldığım için özelliklerini fark etmemiştim. Anlattıklarınıza göre dvi ilede rca arasında görüntü kalitesi olmaz değil mi? Aynı modelin dvi özellikli olanlarıda varmış dvi için yine bir arabirim lazım.

dontcry03

Pardon rgb demek istemiştim rca yazmışım.


dontcry03