L200 Şarj devresinde Anlamadığım nokta var Yardımcı OLurmusunuz.?

Başlatan erg123, 05 Kasım 2013, 14:23:12

erg123

Bu siteden almış olduğum l200 şarj devresi var 12v 7ah batarya için burda anlamadığım toprak tamam + tamam da start ne oluyor düğme mi eğer düğmeyse bi ucu oraya diğer ucu toprağa mı

Mr_YAMYAM

Buradaki starting devresi sistemi TTL olarak çalıştırmak amacıyla konulmuştur. Eğer şarj devresini elektronik olarak başlatmak ya da durdurmak istiyorsanız start ucuna 5V kadar bir gerilim uygulamak gereklidir.
Eğer, benim bu gibi şeylerle işim olmaz ben sistemi açınca çalışmaya başlasın, derseniz Q1 ve Q2 transistörlerini iptal edip +V girişini direk L200 ün 1 nolu bacağına uygulayabilirsiniz.

erg123

Mr_YAMYAM ustam sağolasın 2.2 k da kalkıyor tammadır o zaman 100k pot yerine 820 15k yerine 200 oh bağlasam 14.1 v elde ederim dimi formülde hata yok galiba Vout (in volts) = 2.77 * (1 + R1 / R2) Formülüne göre. Birde rsc 1 Oh o zaman bu R3 (in Ohms) = 0.45 / Imax (in amps) 450 ma . Akımın 700 ma olması için ne yapmam lazım nasıl bir direnç koymam lazım.

Mr_YAMYAM

Akım ayarını RSC direncinin değeri ile ayarlayabilirsin.
Benim tahminim RSC=1.5 ohm olursa yaklaşık 700mA şarj akımın olacaktır.
https://320volt.com/l200-regulator-hakkinda-bilgi-ve-ornek-uygulamalar/
Devre yapılandırmasını bu linkten takip edebilir ve uygun değerler ile ayarlayabilirsin.

erg123

Sağolasın ustam o şarj devresine oturdum araştırdım yaptığım hesaba göre koyduğum dirençte istediğim değeri alamadım. akım 0.64 ohm lazım falan falan iştee datashate sine bakıp yapıcam başka yolu yok attığın link içinde sağol ustam oda datashate den alınmış

pwm.c

benim 12v 1,3A akü için yaptığım devreyi 12v 7A aküye uyarladım.
0,6 ohm bulamassan 2 tane 0,33 ohm seri bağlarsın.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

erg123

pwm.c ustam gene sen gene imdadıma yetiştin l200 6v 5ah lık akümü senin sayende şarj ediyorum. Paylaştığın devreyi az da olsa düzenleyip 7.6v 410ma diyor avometre çok işime yaradı sağolasın buda çok işime yarıyacak eywallah ustam.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın