Akü şarj cihazını kullanamıyorum

Başlatan ibrahim1661, 01 Kasım 2013, 21:18:18

ibrahim1661

ATABA AT-3812 akü şarj cihazı aldım. akü iyice boşalmış durumda 5.4v olarak ölçüyorum aküyü. şarj cihazının standby lambası yanıyor , şarj ledine geçmiyor bir türlü. kullanım kılavuzunda da böyle bir durumdan bahsedilmemiş. biten aküleri kurtardığı yazıyor sadece. Ne yapmalıyım?

t.t

akü kaç amper kaç senelik üzerinde yazan standby gerilimi ve max şarj gerilimi ve akımı nedir şarj ettiğiniz akü tipi nedir

ibrahim1661

akünün markası, inci akü. sanırım 3-4 yıllık 60 ah 12v, asitli araba aküsü.

Ayrıca şarj cihazının kullanma kılavuzunda şöyle bir ifade geçiyor ama ne demek istediğini kavrayamadım;

BİTMİŞ AKÜNÜN KURTARILMASI
*Elinizdeki akü şarj cihazı daha çok 7.5V ±0.5V un altındaki bitmiş aküleri şarj edebilir.
*şarj işlemi başlamadan önce cihaz otomatik olarak akünün voltajını belirler.
*7.5V ±0.5V un altındayken cihaz güvenlik devre korumasından dolayı şarj işlemine başlamayacaktır.
*7.5V ±0.5V ila10.5V ±0.5V ararlığındayken aralıklı şarj moduna geçer.
* 10.5V ±0.5V un üzerindeyken cihaz önceki seçilmiş normal şarj moduna geçer, bu modda şarj işlemi daha
hızlı ve güvenlidir.

mhoca

ibrahim1661

bilmiyorum olabilir. açıkcası uzun zamandır kullanılmıyor ama boşalmış da olabilir öyle değil mi ?

ibrahim1661

tamamdır arkadaşlar buldum nedenini. Sanırım şu ne dediği billi olmayan açıklamalar şunu demek istiyormuş 7.5v altında çalışmaz . 7.5v üstündeyse şarj eder. 5.4 v gözüken voltu, 18v 12a güç kaynağıyla 20-25dk kadar şarj ettim ve 5.4v yerine 9v civarı oldu kısa süreli (tabi yavaşca eski haline düşüyordu) bende hemen o ara tekrardan taktım şarja ve cihaz standby dan şarja geçti. şimdi şarj oluyor artık. Akü dolunca (dolarsa tabi) tekrardan paylaşırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın