Proje ödevi Üniv. Bulamadım yardım lütfen

Başlatan hasannnn35, 29 Ekim 2013, 00:38:37

hasannnn35

merhaba , sizden bi ricam olucak , dokuz eylul unıversıtesınde elektronık haberleşme 1. sınıf ögrencısıyım. Hocamız sayısal elektronık dersınden proje odevı verdı. ve nereye gittiysem bi sonuç bulamadım , bana yardım edersenız gercekten cok memnun olurum.
Display/LED sürücü entegreleri,
TTL entegreleri,
COMOS entegreleri,
Converter entegreleri,
Linear entegreleri ve son olarak,
Kapı entegreleri ile ;   takometre ,desibel metre ve termometre proje odevı aldım. hangı entegrelerı kullanıcagımı bulamadım.,
 ve kısada olsa bana mantıgı ve entegrelerı söylersenız cok mutlu olurum. sınıf gecme kalma durumu. iyi geceler

mhoca

Tam olarak analayamadım. displeyli bir taometre ya da desibelmetre mi yapmanız gerek. karar verirseniz yardımcı olurum. İyi çalışmalar.

hasannnn35

display göstergesi olucak 3 projemde de , termometre için display zorunlulugu yok sadece , basit entegrelerden olucak , yukarıda belirttigim entegreler gibi. konumla ilgilendıgınız için cok tesekkur ederım ve 5 tane elektronıkcıye gıttım bı yardım bulamadım :) 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hasannnn35 - 29 Ekim 2013, 17:48:55display göstergesi olucak 3 projemde de , termometre için display zorunlulugu yok sadece , basit entegrelerden olucak , yukarıda belirttigim entegreler gibi. konumla ilgilendıgınız için cok teşekkür ederım ve 5 tane elektronıkcıye gıttım bı yardım bulamadım :) 
Anlatımlardan anlaşıldığı kadarıyla ne yazık ki bilgi birikiminiz yok.
DISPLAY kelimesi ingilizce olup Türkçe\'de SKALA olarak adlandırılmaktadır.
Bir ölçüm yapacağınız bir devrede mutlaka bir SKALA (DISPLAY) olmalıdır.
Bu skalalar nasıl olabilir.
1 ANALOG skalalar. Bilindik ibreli göstergelerdir. Aynı zamanda LED BAR olarak ta yapılabilmektedir. (Bakınız VU metreler)
2 DIGITAL skalalar. Değerlerin gösterimini sayısal olarak gösteren scalalardır.
Bir skalanın belli bir ölçüm yapma tekniği bulunmaktadır. Çoğu analog scalalar gerilim ölçmek üzere tasarlanmışlardır. Yani bir ampermetre skalası bile (Özel değilse) aslında bir gerilim ölçen aletlerdir.
Bu durumda ölçmek istediğiniz bir değerin gerilim dönüşümü devresi konusunda araştırma yapmalı ve konuyu anladıktan sonra devre tasarımına geçmelisiniz.
1-TAKOMETRE. Devir ölçüm aletidir. Arabalarda sıklıkla rastlanmaktadır. Distribitörden bir buji için gönderilen bir darbeyi sayarak scalada sayısal ya da analog olarak gösterilen devrelerdir.
FREKANS to GERİLİM dönüştürücüleri.
2-DESİBELMETRE. Desibel gerilimin logaritması olduğuna göre ölçülen gerilimin logaritması ile scalada gösterilmesi yeterli olacaktır. Eğer scala lineer bir voltmetre ise desibel ölçümü logaritmik olmaktadır.
VUMETRELER
3-TERMOMETRE. Isıdan gerilime dönüştüren devrelerdir. Isıya duyarlı bir termo elemanın çıkışında elde edilen bir gerilimin işlenerek ya da doğrudan bir skalaya aktarılması ile elde edilen aygıtlardır.

Tüm bunların yapım tekniği için elbette gelişen teknolojik elemanlar farklı uygulama alanları ile karşımıza çıkmaktadırlar.
TTL= Transistör Transistör Logic.
CMOS= Complemantary Metal Oxıde Semiconductor.
CONVERTOR= Dönüştürücü.
LINEAR =Doğrusal.
LOGIC (KAPI)= Mantık
Kısa mantıksal açıklamalarını yapmış olduğum bu elektronik devre eleman türlerinin çalışma prensibini araştırıp öğrenmeniz durumunda, sonuca daha çabuk gideceğinizi düşünmekteyim.

hasannnn35

çok sağolun yardımınız için , ama dediğiniz gibi bilgi olmadıgı için anlatım bile yapmakta zorlanıyorum. sadece istedıgım bu devrelerde hangi entegreleri kullanıcam, o konuda yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hasannnn35 - 29 Ekim 2013, 23:04:22çok sağolun yardımınız için , ama dediğiniz gibi bilgi olmadıgı için anlatım bile yapmakta zorlanıyorum. sadece istedıgım bu devrelerde hangi entegreleri kullanıcam, o konuda yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar
Analog skala için LM3915 entegresini önereceğim.
Bu entegre LOG 10 V DOT-BAR display LED sürücüsüdür.
Yani bu entegre ile 0-10V arası gerilimleri logaritmik aralıklarla ölçebilirsin.
Bu entegrenin girişine adapte edeceğin muhtelif devrelerle de istenilen devreleri oluşturursun.
Bu entegreyi aynı zamanda lineer desibelmetre olarak kullanabilirsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın