kapı otomatiği kilidi

Başlatan t.t, 28 Ekim 2013, 19:20:29

t.t

kapıotomatiğinin kilidinin içindeki devrenin şeması olanlar paylaşırsa güzel olur kale marka teşekkürederim

stk4221

gerilim çoklayıcı gibi bir devre var sanırım bayadır montajını yapmadım
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

t.t

müşterim içindeki devre yüzünden herseferinde yeni bir kilit almak durumunda kalıyor 90 tl kilit dışarıda olduğu için bi yağmur nem yiyince arıza veriyor içindeki devrede piyasada bulunmuyor

t.t

RESİMLER

Adnancoskun

fotoğraf makinesini makro moduna alıp yakın bir resim çekebilirmisin? veya kilidin marka ve modeli var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

t.t

HOCAM ZANER ZİYOTU ANIMSATIYOR İNCEDEN MAVİDE VAR ÜSTÜNDE Z1 YAZIYOR ZATEN KENARINDADA KAÇ VOLTLUK ZANER BİLEMİYORUZ ZANERSE KARTIN ÜZERİNDE KALE 090526 YAZIYOR KİLİT KALEDE MODELİ YAZMIYOR

Adnancoskun

t.t

Adnancoskun

yanında Z yazıyorsa o, zenerdir, ölçtün mü? kısadevre olmuş mu? birde senin kilit ne yapmıyor? arıza nedir?

t.t

evet kısadevre olmuş multimetre hem ikaz veriyor hemde sayı gösteriyor arıza bobinler manyetiklenmiyor kilit çekmiyor

t.t

evet 24volt zanerle kilit hayata döndü 24 v başlayıp aşağa doğru inecektim zanerleri ama 24v zanerde çalışınca diğerlerini deneme gereksinimi duymadım

Adnancoskun

diyodun üzerinde hiçbirşey yazmıyor mu?
ayrıca diyodun yanında yöresinde kondansatör varsa onun voltajına yakın bir diyot takarsan iyi olur.
Devre çalışırken taktığın zenerin iki ucunda kaç volt var? Bu da bir fikir verebilir.
Bir de devreye giriş gerilimi kaç volt?

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Kasım 2013, 10:35:51diyodun üzerinde hiçbirşey yazmıyor mu?
ayrıca diyodun yanında yöresinde kondansatör varsa onun voltajına yakın bir diyot takarsan iyi olur.
Devre çalışırken taktığın zenerin iki ucunda kaç volt var? Bu da bir fikir verebilir.
Bir de devreye giriş gerilimi kaç volt?
hocam kondansatörler 25v luk devreye ac 12v giriyor zanerin çıkışında triyak var zanerdeki regüleli gerilim büyük ihtimal ile triyakı tetikliyor eski zaner karamış baya bide çok küçük hiçbirşey okuyamadım zaner üzerine düşen gerilim 18v devrede 2 diyot seri bağlı ardından kapasiteye giriyor büyük ihtimal ile gerilim 2leyici var zanerin amacıda sanıyorumki triyakın yüksek gerilimle tetiklenmemesi için veya bozulmaması için çalışma esnasında triyakta ısınma oluyormu diye 30 - 40 saniye  çalıştırdımdım eli yakacakkadar ısındı ama otomatik max 5 saniye çalışır zaneri düşürsem diye düşündüm ama diğer 3 kilittede aynı zaner sıkıntısı var hepsi yanmış zaner üzerine düşen vmax büyük ihtimal ile zaneri deliyordur triyak assembly olduğu için ısınıyor olabilir yine sıkıntı çıkarsa triyakın güçlüsünü takmayı düşünüyorum sizin fikriniz nedir hocam teşekkür ederim

stk4221

devreyi ayırıp muhafazalı bir kare buat içine alabiliyormusun sıkıntı yagmurdan sa bu şekilde çözülür heralde

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

o triac kilidin bobini için yeterlidir. zaten uzun süreli basılı kalırsa bobin yanar, tabi ki triacda beraberinde, bence sen zenerin gerilimini biraz düşür, en azından 15 volt zener takarak çalışıp çalışmadığını görbilirsin, bir de zenerin tam bağlantısını çıkarabilirmisin, nerelere bağlı diye, çoğu zaman zenerler gate gerilimini sınırlamak için konulur. o da hem triacı, mosfeti vs korur. hem de bonini korumuş olur, yüksek değerde zener takmak triac, mosfet vs ne varsa onun bozulmasına ve dolayısı ile bobinin yanmasına neden olur,
yani bozulacaksa bir tercih yapılması gerekiyorsa zenerin bozulması tercih edilirki, hem mosfet triac vs hem de bağlı olduğu bobin korunsun.

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 03 Kasım 2013, 16:17:07o triac kilidin bobini için yeterlidir. zaten uzun süreli basılı kalırsa bobin yanar, tabi ki triacda beraberinde, bence sen zenerin gerilimini biraz düşür, en azından 15 volt zener takarak çalışıp çalışmadığını görbilirsin, bir de zenerin tam bağlantısını çıkarabilirmisin, nerelere bağlı diye, çoğu zaman zenerler gate gerilimini sınırlamak için konulur. o da hem triacı, mosfeti vs korur. hem de bonini korumuş olur, yüksek değerde zener takmak triac, mosfet vs ne varsa onun bozulmasına ve dolayısı ile bobinin yanmasına neden olur,
yani bozulacaksa bir tercih yapılması gerekiyorsa zenerin bozulması tercih edilirki, hem mosfet triac vs hem de bağlı olduğu bobin korunsun.

hocam uzun uğraşlar sonucu baskı devreden şemayı çıkarttım vatana millete hayırlı olsun jk60 010 yazan eleman kondansatör ama değerini çözemedim büyük ihtimal ile 10pf triyak z9s yb15 bt139 ile denedim bobin tam çekmiyor devre üzerinde bulunan triyakta bozuk

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın