220v 5 Adet seri şekilde led Yakmak istiyorum yardımcı olurmusunuz.

Başlatan erg123, 28 Ekim 2013, 15:53:40

erg123

220v ile 5 adet beyaz mantar tip led yakmak istiyorum 3.4v 25ma elde etmem lazım nette var falan diyeceksiniz ama ustam kafam karışık büssürü led devreleri var türk yabancı. 220vac=310dc ettiğine göre 310-17=293/0,025=11750 yani 12k direnç bunun gücünü bulmak için(17*17/11750)=0.024w mı oluyor kafam çok karışık yardımcı olabilirmisiniz

t.t

5 tane led yakmak için 16.5 volt a ihtiyacın var 220 ac sabit değildir 240 a kadar hatta ben evde 260 ı bile gördüm dc olarak çok geniş bi gerilim aralığında çalışıyor 310 360 aralarında eğer elektrik israfı önemsizse köprü diyottan sonra direnç üzerine düşen gerilim 293v x akım 20ma=5.86 watt direnç değeri
senin 8 watlık dirençlerden 33k  veya daha fazlasına ihtiyacın var bu dirençin değeri önemsiz sebebi ise ledler üzerinden geçen akım değişir okadar mantar led iseler zaten şebekedeki dalgalanmalar hissettirmez bile akım değişimi 4.7uf 400v kondansatör kullan

erg123

Sağol Adnancoskun ustam ama çok baktım bunlara. t.t ustam haklısınız 260 a çıktığı oluyor ben burda 210 v dan fazlasını göremedim ufak köydeyiz. sadece tahminime göre elektrik kesintisinden sonra gelen elektrikte az da olsa yükseliyor. ama dediğin devreye bakılırsa isisten baktım 2.20v elde ettim.  \"33k  veya daha fazlasına ihtiyacın var bu dirençin değeri önemsiz sebebi ise ledler üzerinden geçen akım değişir okadar mantar led iseler zaten şebekedeki dalgalanmalar hissettirmez bile akım değişimi 4.7uf 400v kondansatör kullan\" dedin ustam 100 uf kullansam filitreleme için birde led e tam doğru yaptığımda daha sağlıklı uzun ömürlü %80  90 verimli olmaz mı

t.t

yük çok küçük olduğundan yüksek kapasiteye gerek yok elektronik malzeme israfı artı dirençteki yaklaşık 6 watt lık kayıpta enerji israfı ama düşük bir kayıp 5 seri led e enerji gitmiyor ama direnci demliğin altına koyda işe yarasın biraz :)

Adnancoskun

benim link verdiğim devrede istediğiniz kadar led\'i yakabilirsiniz, sadece yapmanız gereken ledlerden önce seri  direnci daha büyük bağlamak. örneğin 470 ohm gibi. Ben bununla birçok gece lambası yaptım senelerdir çalışıyor. isterseniz 5 led için isis de çizip göndereyim, hem ısı ile çok  kayıp da yok. :D

eğer gerilimi sınırlamak istiyorsanız dirnçten sonra bir tek zener takın, (5 led için toplam 15 volt) gerilimi de sınırlamış olursunuz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

erg123

Sağolsun ustalarım. Adnancoskun ustam bi isiste çizip atabilirmisin yıllarca kullanmışsın güven verdi aklıma yattı.

erg123

Şöyle birşey yapsam cevap gelmedi bir an önce yapmak istiyorum 1M-10K direnç 1/4w 330n 400v  100u 50v Ledler beyaz 3.1 3.2v 20ma 20.000 saat ömürlü led miş yeni baktım. 3.2v elde edip yakmak istiyorum tam dalga ile karşılaştırıp birşeyler yapıp kendi çapımda şöyle değer buldum  5 led ti amacım 8 yaptım. Not isiste beyaz led yok.

Adnancoskun

ya kusura bakma ne olur :) görmemişim, hemen senin devreyi inceleyeceğim, olmasa ben çizip ilave edeceğim.

Adnancoskun

senin yaptığın doğru, sadece ben bir direnç ve birde zener ilave ediyorum. ledlere gelen gerilimi sabitleyebilmek için,
birde girişteki kondansatörü önce 220NF tak, yetmezse 330 veya 470NF yaparsın

erg123

Adnancoskun ustam sağolasın ya eywallah. değerlerini demedin dirençler 1/4w dimi ısınma falan ne gibi sorunlar olur, varmı birşey 25v luk zener yeter galiba senin ki 24v zener ama bunu değerine baktım birşey bulamadım 400mW galiba

Adnancoskun

sadece 4K7 yi yarım watt tak, diğerleri çeyrek (1/4) watt olur.. Zener standardı 24 volt olur diye 24 volt yazdım, sen kaç tane led yakmak istiyorsan zeneri ona göre bağla, paralel bağlı olan dirençte hafif bir ısı olur, diğerlerinde ısı falan olmuyor....

erg123

Adnancoskun ustam sağolasın çok yardımcı oldun. bende korktum bakıyorum 5w falan direnç var ısı falan 1/2 1/4 w dirençle iş oluyor hafif ısı ile oh oh devrede tahminime göre tam doğrultulmuş ledler uzun ömürlüdür 20 000 saat hakını verir. İçime sindi devre çook sağol

erg123

bu resimdeki devre  Adnancoskun ustanın vermiş olduğu  çizime bakarak yapmaya çalıştım kafam doluyken yaptım şuan sıkıntım 0.25 a sigorta koydum direk patladı yerine 2.5 a sigorta koydum 20 30 saniye sonra gene patladı. bir yerde hata var mı zenerler 24+12 1w mavi dirençler 1/4w 0.1% toleranslı öbür direnç 1/2w diye aldım bilmiyorum sigortanın zenere olan bağlantısında yanık var diyotlar 1n4007 hatam vardır illaki ama göremiyorum ben nasıl lehimledim ben bile bilmiyorum ustaya mesaj attım ben yinede paylaşıyım dedim. Bunu apmadan yatmak istemiyorum

dhan000

son verdiğiniz resme bakınca devredekinden faklı olduğu görülüyor. girişteki turuncu 1mohmluk dirence paralel bağlı olan büyük kondansatör bu halyle boşta duruyor onun devreye seri olması lazım... dört diyotun aynı noktaya bağlanmış olması ise ayrı bir hata eger devreyi bu şekilde kurmuşsanız zaten devre diyotlar üzerinden kısaa devre olmuş...

erg123

Haa doğru diyorsunuz pardon ya bende bakıyorum bakıyorum. Çözemiyorum tamam bidaha bakarım

Adnancoskun

devreyi yaparken mutlaka hata yapmışsındır... bu devre çok basit ve çalışan bir devre, baskıdevre çıkarırım dersen baskısını hazırlayayım.

erg123

Adnan ustam çıkarırmısın ya baskı devreyi çıkaramadım bi türlü gene düzeltim gene patlama oldu. Of aresi bi türlü çözemiyorum çizemedim sana yük olcak ama baskı devreyi çizsen çook iyi olur şimdiden teşekürler

Adnancoskun

mail adresin nedir? oraya göndereyim

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

erg123

Burda akım sınırlama adnan ustam bilir ama ben yok diye biliyorum voltaj sınırlama var zeneri ona göre seçiyorsun. Devreyi yaptım sayılır bu arada adnan ustam yarın tamam layacam inş

Adnancoskun

akım sınırlaması yok, basit bu basit bir devre, akım sınırlaması da yapılabilir... ama değer mi? bilmem

erg123

Adnancoskun ustam haklı ama tahminime göre ustam daha iyi bilir voltaj yükselmelerinde akım sınırlaması lazım bence.

Adnancoskun

voltaj yükselmesi kaç volt olabilir? 220 voltdan 240 volt2a çıktığını düşünürsek, 240-220=20 volt yani %8 civarı, peki bu bizim dc kısmımızda ne kadar yükseltir 1-2 volt, peki bu 5 led\'e bölüştürülürse 0.2 volt falan eder. bu led\'i bozar mı, bence hayır. zaten orada bir zener var, bu kadar dalgalanmalara karşı gerilimi yukarı yönde sabitler.....
,

erg123

Hmmm adnan ustam mantıkken hesapla doğru demişsiniz ya bak şimdi size katılıyorum

stk4221

benim akım sınırlamadan kastım mesela 12V 300mA power led var bunu sürmek istersem ne yapabilirim

arabamın aküsü ile  power led çalıştırmak  istersem nasıl bir akım sınırlama yapabilirim ?

dhan000

bu tarz bir devreyle power led sürmek mantıklı değildir kayıplar çok fazla olur vede güvenli değildir...
sizin bir power led sürücüye ihtiyacınız var...

erg123

Devreye power led girdimi o zor onda transistörle akım sınırlıyorlar bilenler daha iyi bilirler voltajı zenerle 3-5 v değeri neyse ayarlarsında 350 veya 700mah galiba sabit lazım o biraz zor diye düşünüyorum ama olur

Adnancoskun

araba aküsü ile power led yakmak istiyorsan bu devreyi zaten kullanamzsın, sen internete power led circuit yaz... karşına çok sayıda devre çıkar... profesyonel bir devre istersen sabit akımlı step down devre yaparsın, ama normal bir devre olsun istersen LM317 ile yapabilirsin.

stk4221

devredeki kondansatörün kapasitesi nekadar büyürse çekilen akında o kadar büyür mü? 12V 300 mA akım çekebilmek için ne yapmamız gerekir ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın