Güç Kaynağı Arızası

Başlatan djtur, 20 Ekim 2013, 16:31:04

djtur

Arkadaşlar çoğu elektronik eşyamın takılı olduğu güç kaynağım geçen gün yüksek voltaj gelmesinden dolayı biz evde yokken patlamış ve sitede birçoğunun eşyası yanmış.Bizim de güç kaynağımız patlamış hatta duvarı bile simsiyah yapmış.İçini açtım ve varistör denilen 20D471K yazan devre elemanı patlamış.Yenisini aldım taktım(20D431K taktım).Ama hala çalışmıyor.Acaba bu gibi durumlarda başka devre elemanı zarar görmüş olabilir mi?Yanında 220v röle var ama o da zarar görmüş müdür?
Yardım ederseniz sevinirim.

Mr_YAMYAM

Güç kaynağı denilen aygıt acaba nasıl bir şeydir :)
Bir çeşit UPS mi yoksa güç adapte eden aygıtlardan mı?
Elbette prensip olarak benzer olsalar da buradan şu parça yanmıştır diyebilmek için bir resim ya da detaylı anlatım görmek gerekir.

djtur

Ya haklısınız UPS demek istedim.Varistör zaten devreyi korumak için değil mi?Değiştiğim halde neden çalışmadı acaba?

Mr_YAMYAM

UPS\'lerin ilk önce yanan devresi REDRESÖR devresidir.
Takip ederek parçaları ölçmelisin.

djtur

djtur

Fotolarını ekledim.Ben sizin gibi usta değilim hatta bayağı amatörüm arkadaşlar ve işi çözemedim.

Mr_YAMYAM

Ne yazık ki ölçme tekniğini bilmeden sana yardımcı olamam.
Bazı elemanları ölçmeyi bilmelisin. Bu da amatör birisi için oldukça zor ve meşakkatlidir.

djtur

Yine de çok teşekkürler.Ama galiba trafodan olsa gerek.Çünkü fotoğraftaki trafodan gelen mavi ve siyah kablolarda voltaj yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: djtur - 22 Ekim 2013, 23:09:50Yine de çok teşekkürler.Ama galiba trafodan olsa gerek.Çünkü fotoğraftaki trafodan gelen mavi ve siyah kablolarda voltaj yok.
Eğer trafo yanmış olsaydı ortada çok AĞIR bir zift kokusu olurdu ve odadan günlerce çıkmazdı.
Bence devredeki diyotlardan başlayarak ölçüm yap.
Öncelikle giriş devresi ve redresör katı.
Sonra çıkış katı ve invertör devresi.

djtur

Hocam teşekkür ederim.Arkadaşa verdim bakması için.Yardımlarınız için Allah razı olsun.

djtur

Hocam devre aküyü şarj etmiyormuş.Devrenin akü girişlerine 12v adaptör bağlayınca ups çalıştı.Sorun aküde zannettim ama daha önce yaptığım akü şarj cihazıyla şarj ediyorum ve akü şarj alıyor.Ne yapmalıyım acaba?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: djtur - 25 Ekim 2013, 23:10:06Hocam devre aküyü şarj etmiyormuş.Devrenin akü girişlerine 12v adaptör bağlayınca ups çalıştı.Sorun aküde zannettim ama daha önce yaptığım akü şarj cihazıyla şarj ediyorum ve akü şarj alıyor.Ne yapmalıyım acaba?

Daha önce belirtmiş olduğum gibi, bu arıza UPS\'nin redresör arızasıdır.
UPS\'lerde redresör 220V giriş gerilimini 12 V civarına düşürerek hem sistemi çalıştırır hem de yardımcı devre ile aküyü şarj eder.
Ancak buradan bakılarak ŞU eleman bozulmuştur gibi bir yorum doğru olamayacağı için devre elemanlarını ölçmeni istemiştim.
Bu yüzden ölçmen gereken genel elemanları kırmızı ile işaretledim.

djtur

Dediğiniz parçalardan  2 adet sigortaların ayaklarında voltaj yok.Pazartesi günü yenilerini alıp bir de onları değiştireyim.Teşekkürler.

asma

Sigorta kısa devredir, iki ucu arasında gerilim ölçülmez.
Sigortanın iki ucunda gerilim varsa o sigorta atıktır (bozuktur)
Atık sigorta göstergesi devreleri bu mantıkla çalışır.

Enerji altında ölçüm yapmanıza gerek yok.
Sigorta ölçümünde sorun yaşıyorsanız diğerlerini ölçtüğünüzde sağlam veya bozuk olduğuna karar verebilecekmisiniz.

djtur

Haklısınız.Ölçme özürlüyüm.Neyse ben en iyisi uzmanına götüreyim.Herkese teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın