pcbway

bitirme projesi tesla bobini yapmam gerekiyor ?

Başlatan daisy, 09 Ekim 2013, 01:51:15

daisy

09 Ekim 2013, 01:51:15 Son düzenlenme: 09 Ekim 2013, 20:51:09 gevv
merhaba arkadaşlar, ben elektrik elektronik müh. son sınıf öğrencisiyim bitirme projesi olarak 4 tane bina, binalara birer tane paratoner dikmem gerekiyor. paratonerlere de yapay yıldırım oluşturan tesla bobini yapmam gerekiyor. paratonerlere yıldırım çarptığında paratonere bağlı olan sayıcı çarpan yıldırım sayısını sayacak, ayrıca devreden aşırı akımın geçmesini engelleyecek bi düzeneğin de olması gerekiyor.. son olarak da paratonerlerin pc ile bağlantısı olacak ve paratonerler pc den gözlemlenecek. bu projeyi yapabilmem için nerden başlamam gerekiyor hangi adımları takip etmem gerekiyor lütfen yardım edin  :-[ şimdiden çok teşekkür ederim..

başlık düzenlendi @gevv

Mr_YAMYAM

Bu şekilde İMDAAAT YANDIM ÖLÜYOOM gibi başlıklara pek rağbet etmesem de yardımcı olmaya çalışayım.
Paratonerlerin ilk kuralı izolasyondur. Binadan oldukça kuvvetli bir şekilde izole edilmelidir.
Güvenlik için burada transformatör temelleri kullanılabilir. En nihayet optik-kuplör adı verilen düzenekler de güvenli bir şekilde sayım amacı ile kullanılabilir.

ibrahim626

Bu konuda devre şeması mı istiyorsun yoksa nasıl yapılacağına dair fikir mi ?

daisy

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ekim 2013, 03:29:20Bu şekilde İMDAAAT YANDIM ÖLÜYOOM gibi başlıklara pek rağbet etmesem de yardımcı olmaya çalışayım.
Paratonerlerin ilk kuralı izolasyondur. Binadan oldukça kuvvetli bir şekilde izole edilmelidir.
Güvenlik için burada transformatör temelleri kullanılabilir. En nihayet optik-kuplör adı verilen düzenekler de güvenli bir şekilde sayım amacı ile kullanılabilir.
öncelikle yardım etmek istediğiniz için çok tşk ederim çünkü yardımlarınıza gerçekten çok ihtiyacım var.
bana öncelikle nerden başlamam neleri araştırmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok ii olacak, üstün körü bikaç şey hakkında araştırma yaptım ama bunları nasıl birleştirmem gerektiğini bilmiorum.

daisy

Alıntı yapılan: ibrahim626 - 09 Ekim 2013, 21:28:16Bu konuda devre şeması mı istiyorsun yoksa nasıl yapılacağına dair fikir mi ?
valla devre şeması da olur,  ama şimdilik daha çok nasıl yapılacağına dair fikir istiyorum.. çünkü nerden başlayacağımı bilmiyorum :(

daisy

sanırım öncelikle tesla bobininden başlamam gerekiyor, bunun için gerekli olan malzemeler neler?
hangi malzemeleri hangi oranda edinmem gerekiyor?
yapacağım proje prototip şekilde olacak çok büyük bişey olmayacak

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: daisy - 10 Ekim 2013, 23:03:36öncelikle yardım etmek istediğiniz için çok teşekkürler ederim çünkü yardımlarınıza gerçekten çok ihtiyacım var.
bana öncelikle nerden başlamam neleri araştırmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok ii olacak, üstün körü bikaç şey hakkında araştırma yaptım ama bunları nasıl birleştirmem gerektiğini bilmiorum.

Tesla bobinini prensip olarak bildiğim halde, şu şekilde yapınız gibi bir öneride bulunabilecek tecrübem olmadığı için öneride bulunamam. Ancak konu ile ilgili sitemizde çalışmalar yapılmıştır. Takip edebilirsiniz.
Diğer şartlar, paratonerin PC den takibi konusunda yeri geldiğinde bilgilerimi paylaşırım.

daisy