6v 5Ah akü şarj Devresi Yaptım Olmuşmu Yardım

Başlatan erg123, 02 Ekim 2013, 18:42:00

erg123

Yardımınızı istiyorum bilgisayar psu kullanıcam 12v vericem 7.5-8 v arasına ihtiyacım vardı böyle birşey yaptım. 

Sizlere sorum şu
1- Çıkış Kaç Amper
2- Akü dolunca ne olucak kesicekmi
3- Taş direnç var fuzulimi
4- 4700 uf kondansatör var yeter mi eksik mi yanlış mı

Not 6v 5Ah akü şarj edicem

parametre

Daha once soyle bir formül denemiştim  5w lık ayarlı (3,4.5,6,7.5,9,12v) adaptörlerden birini sokup içindeki kondansatörü çıkardım .
kabloyla  6voltluk aküye bağladım uçlara yakın olarakta  10 n lik kondansatör bağladım yalnız doldurma yavaş gitti bir günde aku doluyordu zaman probleminiz yoksa sizde oyle deneyiniz .

erg123

ustam öyle adaptör olsa hiç ellemem 7.5v u direk bağlarım 500mah lik modeli ise. Bende o olmadığından şuan 9v 300mah ile şarj yapıyorum akünün içindeki sıvı 12 saat sonra kaynıyor. Ses geliyor. Oyüzden böyle evre yapmak istiyorum

Yusuf usta

bir adet 12V  far ampülü al. 9voltu bu ampül üzerinden geçir direkt aküye bağla. akü boşken akım çekeceğinden ampül de yanar, akü de dolar. akü doldukça daha az akım çeker ampülün ışığı zayıflar. akü tam dolduğunda ise söner, ya da çok az yanar.

Ama illa ki ben akü dolduran ve şarj kesen bir devre yapayım diyorsan, paylaştığın devre hakkında fikrim yok. Dene, çıkan akımı ölç, akü bağlı iken ne çekiyor ona bak, anlarsın çalışıp çalışmadığını. Diğer bir şık: Forumda yapılıp denenmiş yığınla şarjör ve şarj kesici vardır, araştır, onlardan birini yap derim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

erg123

Sağolasın yusuf abi avometrem olsa ölçücektim kaç volt kaç amper ama yok 12v ampülle pek düşünmiyorum ya deveryi yapıp ışıldağın içine koyucam 6v 55w ampülü çalıştırıyorum 15 dk dayanıyor aküm devreyi yapıp içine koyucam psu  12 voltu ile şarj edicem şarj yuvalarıyla

pwm.c

@erg123
\"avometrem yok\" ve \"malzemeleri nasıl bağlarım\" diyorsun. bu durumda sana teknik bilgi vermenin bir anlamı kalmıyor. anlaşılan temel elektronik bilgin yok yada elektronikçi bile değilsin. böyle bir devre seni epey zorlar gibi.

L200 akım sınırlamalı bir regüle entegresidir. genelde adaptör yapmak için tercih edilir. 1ohm 5W direnç akım sabitlemek için kullanılmıştır. entegrenin kataloğundaki formülüne göre bu direnç ile 450ma  sınırlama yapılmıştır. akü şarj edilirken akım değerinin 1/10 oranı alınır. 4A-5A aküler için 450ma normal düzeyde bir şarj akımıdır. diğer dirençler ise, akünün şarj edilmesi istenen max gerilimini belirliyor.

neyse, daha çok şey söylemem gerekiyor ama boşa gidecek o nedenle tavsiye vermek zorunda kalacağım.
öncelikle verdiğim devrede değişiklik yapmaman gerekiyor. malzemeler ne ise onu kullan. bunun ilk halindeki malzemeler fazla değil tam aksine daha eklenmesi gereken çok sayıda elemanlar var. istersen benim sitedeki 12v akü şarj devresini inceleyebilirsin.
dahası, bir ışıldak için çok abartılı bir şarj devresi yapmana gerek yok. internette çok daha basit uygulamalar mevcut. L200 entegresi biraz pahalı gelebilir. diğerlerini daha ucuza çıkarırsın.

son olarak, sana gösterdiğin devrenin proteus isis dosyasını buraya ekliyorum. elinde bu program kurulu ise sistemin nasıl çalıştığını çok iyi gözlemleyebilirsin.
ekteki zip dosyasını indir:
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

erg123

Eyvallah pwm.c ustam senin bu forumda bir devren vardı o devreni isiste çizerek 6.8 volt ettim 450 mah mı neydi taş dirençleri görerek şaşırdım biraz aldım o malzemeri ama voltajın yüksek olmasını istedim devre ile ilgili bilgim var az çok avometreye voltaj amper  ölçmem için gerek ama onuda şuanlık tahimn yoluyla isis ile haleldiyorum. Verdiğin dosya için eyvallah  ama senin bu devrenin çizimini görmüştüm resmini issite çizdim böyle değildi senin isis dosya bi acayip ya şaşırdım kaldım. şimdi voltajı yavaş yavaş yükseltiyor akü dolunca kesiyor galiba yanlış anlamadım inş

pwm.c

Akü şarj simülasyonu için batarya yerine 3F değerinde büyük bir kondansatör bağladım.
voltmetrede şarj durumunu, ampermetrede ise şarj akımını okuyorsun. buradaki 450ma sabit olduğu görünüyor.
Akü şarjı tamamlanınca 6,8v ile yüzdürme yapılıyor yani regüle voltajı ile şarj voltajı eşit olduğu için akım kesilmiş olarak kabul edebilirsin.
devredeki led ve buna paralel 4,7ohm direnç şarj göstergesi içindir. istersen kullanmamayabilirsin. geri kalan malzemelleri eksiksiz kullan.
aslında akünün voltajının 7,5v civarına ulaşmasını bekleyip tekrar 6,8v yüzdürme yapılması gerekir. onun için fazladan malzemeler ilave etmeliydim ama devreyi en basite indirdim. o nedenle fazla malzemeler var diye sakın düşünme.
Devreyi test etmiştim. bu hali ile sorunsuz çalışıyor ancak bozuk aküleri şarj etmiyor bilgin olsun.

Bu arada internette birisi ışıldaklardaki şarj kontrol devresini aynen çizmiş. işine yararsa burada:
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

erg123

Eyvallah pwm.c ustan aynen devreyi tamamlaıdm malzemeri aldım 1.7 k diren bulamadım 1.5k+ 220 oh dirençle 1.7k yapıp çıkış 7.5 v elde ettim  istediğim şey oldu eyvallah  paylaştığın devreyide arşivime koyuyorum sağolasın. Dediklerini de not aldım anladım. Ben bilgisayar öğrencisiyim sadece merakım var elektroniğe gerekli malzeme ekipmanım yok veya malzemeleri rizenin pazar ilçesinde bulamıyorum rize merkezde var. Benim durumum bu belki bilmek isteyen olur  diye dedim.

erg123

Ustam bu akşam devreyi yaptım areste çizdim borda aktardım oldu ellerine sağlık yarın bi avometre bulup kaç volt kaç amper doğrulamasına bakıcam  çalışıyor tıkır tıkır

ismailke

Alıntı yapılan: erg123 - 04 Ekim 2013, 20:54:56Ustam bu akşam devreyi yaptım areste çizdim borda aktardım oldu ellerine sağlık yarın bi avometre bulup kaç volt kaç amper doğrulamasına bakıcam  çalışıyor tıkır tıkır
Merhaba, bende uzun süredir 6 volt akü şarj devresi arıyordum, bana çalışan devrenin malzeme listesi ve resmini yollarmısın, bende yapmak istiyorum.

erg123

ismailke

Alıntı yapılan: erg123 - 20 Nisan 2015, 13:03:07Pwm usta linki paylasmis malzemeler orda var sitesindede gorebilirsin
O dosya formatını açamadım usta, o yüzden sen yapınca senden istedim :(
[mergedate]1429524326[/mergedate]
Tamamdır web sitesinde gördüm. senin yaptığın devrenin son hali budur sanırım.

erg123

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın