Lityum ion pillerin şarj sorunu

Başlatan attillam, 01 Ekim 2013, 10:58:37

attillam

Merhabalar,

Artık görev yapmayan dizüstü bilgisayarımın pilini sökerek içindeki sağlam pilleri el süpürgesinde kullanmak istedim. 18650 pillerden iki tanesini seri olarak eske NiCd pillerin yerine bağladım, biriki saat şarjdan sonra kullanmaya başladım. İlk çalıştırdığımda tam güçle çalışıyor, ancak birkaç saniye sonra takatsiz kalıyor,  bir müddet bekleyip (şarj etmeden) tekrar çalıştırdığımda aynı durum tekrar tekrar yaşanıyor. Sormak istediklerim;

1. Pillerin akım gücü yeterli sanıyorum (2500 mAh),  o yüzden paralel bağlamak istemedim, paralel mi bağlamak gerekirdi?
2. Şarj olayını süpürgenin eski şarjıyla yapıyorum, (9V- 150 mAh) sorun olur mu?
3. Bu pillerin üzerinde zaten korum devresi bulunur mu, yani aşırı yüklemeyi veya aşırı boşaltmayı engelleyen devreleri zaten üzerinde midir, yoksa ayrıca bu   devreyi yapıp veya bulup başlamak gerekir mi?
4. Sonuçta bu pilleri el süpürgesinde veya ışıldak gibi küçük cihazlarda kullanmak doğru mudur?

Yusuf usta

Li-İon Piller şarjı en zor pillerdir. Ni-Cd şarj eden düzenekle şarj almazlar. bir pil hücresi 3.7V olup voltajı tutturursan sorun yok paralel bağlayıp amper artırman gerekmez.

Şarjı için farklı devre kullanmalısın. Ayrıca Laptoptan söktüğün hücrelerin arızalı olma ihtimalini de göz önüne al. laptop pillerinden çıkan pil taneleri sağlam olacak diye kaide yok. Ömrü dolmuş ya da az gidiyor da olabilir.

Pilin kendi içinde devre olmaz. Laptop pili kutusunda bir devre var ayrıca. bu devre markaya göre şarj kesimi, memory info, pil seri numarası vs bilgiler içeriyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

attillam

Yani 7.5 v luk bir şarj adaptörü işimi görür, adaptörün amperajının önemi olmadığını tahmin ediyorum. Çin sitelerinde hazır koruma devreleri var iş görür herhalde değil mi?  En önemli kaygım bir aksilik olursa patlar mı?

acme

Hic bulasma derim li ion piller ozel devre ile kullanilmalidir. Sarj olunca sarj bitirilmeli patlama riski var. Tamamen bitene kadar kullanilmamali bozulabilir. Cep telefonunda lap top ta bil bitti uyasi ile cihaz kendini kapattiginda aslinda yuzde 15 lik kısım kalmistir siz sarzli sulurgede bunu ayarlayamazsiniz. Bende esli laptop bataryasini acarak pili cikartip el feneri yaptim en guzel yani elektrikler sürpriz yapıp kesildiginde fenerinizin sarjı bitmemis oluyor. Nasil yaptim eski cep telefonu ile sarj ediyorum. Cep tel bataryalari 3 baglanti noktasina sahip. Baglanti noktalarinin oldugu kisma zarar vermeden pilin icini acip bu kismi cikardim icinden 2 kutuplu pil cikiyor o cikan pil yerine laptaptan soktugumuzu bagladim bu sekilde sarj aletim tamam oldu. Pili fener icine koydum telefondan soketli bir sistem yaptim sarj aleti ayri fener ayri oldu. Tamamen desarj olayini ise pil tamamen tukenene kadar kullanmadim hic bozulursada zaten 6 tane cikti icinden digerlerini kullanirim. Bu sekilde bir duzenek kullanirsan faydasi olabilir. Normal pil gibi sarj etmeni tavsiye etmem

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın