48V 7.3A smps

Başlatan alikfaster, 13 Ocak 2010, 22:01:17

alikfaster

Arkadaşlar merhabalar.36V 7,3A bie smps sipariş vermiştim yurtdışından , bir yanlışlık sonucu 48V 7.3 A modelini yollamışlar. Elimdeki step sürücüsü TB6560 12-36V ile çalışıyor. Smps iyin ayarı en az 40v a kadar inebiliyor.Bu elimdeki 48v smps den 36 V almanın basit bir yolu varmıdır acaba ? Yoksa 40V la da çalıştırabilirmiyim  TB6560 sürücü kartını ?

İyi çalışmalar herkese..

Flatron

Merhaba

Bu bağlantıdaki https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,200.msg1367.html#msg1367 ASPGraphic in cevabı sizin içinde geçerli yani SMPS çıkışına bu gerilim regülatörünü -LM338K nın giriş ve çıkışlarındaki tüm kondansatörleri bağlamak kaydıyla-kullanabilirsiniz.
Ancak:
* Step Motor Driverinde kullanılan TB6560 Toshibanın ise o devrenin pdf sinde çalışma gerilim aralığı:12-34 volt yazıyordu.Yani Max.besleme gerilim 36 volt değil 34 voltdur.

* 34 volt vermek yerine örneğin 24 volt vermeniz  daha uygun olacaktır.

* Bildiğim kadarıyla LM338K  girişine uygulanabilecek en yüksek gerilim 40 volt.Yani SMPS çıkışınızı 40 volta ayarlamanız kesinlikle gerekli görülüyor.

Kolay gelsin

alikfaster

Vakit ayırıp zahmet edip cevap yazdığınız içinn teşekkür ederim. Fakat bildiğim kadar lm338k max5 A çekiyor benim ise 7A e ihtiyacım olacak en az..

SAYGILAR

Flatron

Merhaba
Rica ederim.Zahmet değil ,bildiklerimin işe yaramasından bende memnun oluyorum.
LM338 in bir başka entegre de bağlayarak 10 ampere kadar olan bağlantı  şekli var (Data sheet sayfasında bulabilirsiniz) Ancak o sürücü kartının pdf sinde özellikleri kısmında çektiği akımın 2,5 amper gibi bir değer okumuştum (yanılıyorda olabilirim)

Ayrıca her bir eksen için 2,5 amper x3 eksen gerekiyorsa, her bir eksen için 3  tane LM338 li bu devreden yapıp her birini bunlardan besleyebilirsiniz.
Eğer devre 5 amperden çok çekiyorsa, dediğim bir başka entegre ile 10 amper besleyebilecek o basit kombinasyonu yapabilirsiniz
Kolay gelsin

felix38

kendini fazla yormadan adaptörün çıkışını hangi eleman belirliyorsa onun direnç degerlerini degiştir istersen 1 volt bile çıkar büyük ihtimalle tl431 kontrol ediyordur . baglantıları ve voltaj degeri için sitede bolca program var slm yorma kendini

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın