5k pot. alternatifi ?

Başlatan ndemir, 18 Eylül 2013, 15:36:41

ndemir

arkadaşlar ayarlı bir güç kaynağı yapıyorum fakat 5k pota ihtiyacım var,işlerim için dışarı çıkıcam çıkmışken elektronikçiden alayım diyorum ama uzak oldugu için git gel yapmayayım diyorum,elimde 20k ve 50k ses potlarından var,bunları güç kaynağında voltaj ayarı için kullanabilir miyim yoksa yeni bir potansiyometre mi almam gerek,bu potların ne farkı var?ses potuda sonuçta ayar için kullanılıyo ve 20k 50k gibi değerleri var?çarşıya çıkmışken alayım diyorum cevabınızı bekliyorum...!!!

edit:gevv başlık düzeltildi

Mr_YAMYAM

Acil yardım, imdat, yanıyom gibi başlıklar pek etik olmadığı için genelde bakmıyordum ama kazara gelmişim yanıt vereyim.
Devreye yüksek değerli pot kullandığın takdirde çok az hareket ile voltaj max. seviyeye fırlayacaktır. Dolayısı ile iyi bir ayar yapamayacaksın. Örnek 12V almak istediğinde en ufak bir hareketinle ya 15-18 gibi voltaj olacak, ya da 10V gibi düşük değerlerde kalabilecektir.
Üstelik kullandığın voltaj regülatörü LM317 ve benzeri 3 bacaklı regülatörlerden ise potun yüksek dirençli seviyelerinde, akım limitörü gibi çalışması, dolayısı ile çıkışta sabit gerilim alınmaması gibi durumlar da muhtemeldir.

ndemir

yağmurda ıslanma pahasına gidip 5k lık bir pot aldım ne olur ne olmaz diye,isisde fark ettim yüksek değerli potun kullanınlması sonucu ayar yapılırken 1-2 volt birden artıyor,ama düşük değerli potta  çevirdikçe yarım volt veya 0.25 V artarak çoğalıyor.çok teşekkürler sağol...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın