pcbway

Adsl modem kart arızası

Başlatan rockerbilo, 10 Ocak 2010, 22:44:10

rockerbilo

10 Ocak 2010, 22:44:10 Son düzenlenme: 10 Mart 2010, 22:06:00 gevv
     Ustalar, philips sna6500 adsl wireless modemim vardı ;D Havanın yağışlı ve fırtınalı olduğu bir gecede ya elektrik ya da telefon hattından kaynaklanan bir sebeple arızalandı.
     Arıza şöyle: Modemim normal çalışıyor. Fakat bazen, genelde download, ses ve görüntülü muhabbetlerde ya da bunlar olmadan internet bağlantısı kopuyor. Yani adsl, online ışıkları sönüyor.  Daha sonra internet bağlantısı tekrar kuruluyor. Malum bu da insanı deli ediyor.
     Aşağıya kartın resmini ekledim. Değiştirilecek, kontrol edilecek kompanent var mı? Bir yol gösterebilir misiniz? Teşekkürler.

neural

Bende de Zyxel 600 seri modemlerden vardı. İş yerinde kullanıyordum.
Modem durduk yere yeniden başlıyordu. Sorun bölgede olan elektrik kesintilerinin çok sık olması sonucu adaptörü arıza yapmıştı. En ufak bir dalgalanmada modem yeniden başlıyor, insanı çileden çıkarıyordu. Adaptör arızalanmıştı. Sorun sende de bu olabilir.
Kolay gelsin.

rockerbilo

Fikir için tşk. Bir bakayım ona da.

gevv

Güç kaynağından sonra sorun devam ederse entegrelere flux ve sıcak hava geçmenizde fayda var ;) iyi çalışmalar 

rockerbilo

Şu adaptör işine bakayım en yakın zamanda, burdan bildiririm. Usta entegrelere flux ya da sıcak hava geçmenin nedenini sorabilir miyim?

gevv

Klasik soğuk lehim geçme işlemi fakat cihazdaki entegreler smd ve bga olduğu için flux ve sıcakhava ile işlem yapılır

entegrelerin bacaklarına (bga entegrenin kenarından altına) şırınga ile flux sıkıp göz kararınca aşırıya kaçmadan sıcak hava ile ısıtacaksınız

bir kaçtane modemi bu şekilde onarmıştım belki işe yarar en son denemek tefayda var ama bu iş tecrübeye göre risklidir dikkatli olun diğer parçalara zarar vermemeli fazla ısıtma yapılmamalı modem bir daha çalışmayabilir :)


Birde sellozik tiner ile kartın altını üstünü temizlemekte (dikkat: trimpot, trimer gibi parçalara tiner bulaşmasın) fayda var sonrasında yine sıcak hava ile hafifce kurutun


rockerbilo

Ustalar, farklı adaptör denedim, olmadı. Flux lehim içinse bir elektronikçiye götürmem lazım. Fakat tahminimce havanın etkisi ile elektrikten ya da telefon hattından kaynaklanan sorun. Bu durumda hangi parçalar etkilenir acaba? Garanti süresi doldu. Bu yüzden birazda ben uğraşmak istiyorum ;)

rockerbilo

Arkadaşlar modem üstündeki kondansatörleri digital multimetre ile kontrol etmek istiyorum fakat kondansatör için ölçüm kademesi yok. Sağlam olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Board dan söküp veya sökmeden hangi işlemi yapmam lazım?

gevv

@rockerbilo  önerileri uyguladınızmı ? tecrübelerimi aktardım bazen sadece tiner ile temizlik ile bu tip sorunların çözüldüğü oluyor

rockerbilo

Usta selülozik tiner denemedim. Netten baktım da 10 kg filan 30-40 tl filan. Bayağı pahalı normal tiner olmaz heralde? O paraya zaten servis ücreti verilip yaptırılır ;D

neural

Nalburlarda küçük boyutlarda olanları var daha ucuza onlardan satın alabilirsiniz..

rockerbilo

Tmm bu gün bakayım tiner işine.

rockerbilo

Usta, aldım selülozik tinerden. 3,5 tl 350 gr mı. İyice sürdüm altına üstüne fırçayla kartın. Sonra saç kurt. mak. ile kuruttum. Fakat sorun devam ediyor. Başka önerilerini bekliyorum.

rockerbilo

Ustalar ayrıca şöyle bir arıza yapıyor arada, modemi yeniden başlatmak için kapatıp açtığımda ışıkları yanmıyor yani elektrik gelmiyor. Biraz bekledikten ve kabloları söküp taktıktan sonra çalışmaya başlıyor. Neyde arıza olabilir?

Flatron

Benimde aklıma 2-3 sebep geldi:
* Modemin bulunduğu binada bir tadilat yapılmış binadaki telefon hattının uçları boatta bir yerlere sıkışmış bu da  hatta parazitin çok olmasına ve  modemin sık kopmasına sebep olabilir.Telefon görüşmelerinde hışırtı vb sesler varsa (yada arttıysa) hattınızı kontrol ettirin.
*Bazı durumlarda 8 Mbit hız kesilmelerin çok olmasına sebep olabiliyor.Internet Servis Sağlayıcınızı (ISS) arayarak hızınızı düşürmelerini söyleyin ve yeni hızdaki kesilmeleri kontrol edin.

Eğer mümkünse bir arkadaşınızın internet hattında bu modemi kurarak uzun süre deneyin,yada başka bir marka modemi bir süreliğine sizin hattınızda deneyin
Son olarakta: http://www.stegcomputer.ch/prodspics/philips/pics_pdfs/sna6500/sna6500_00_dfu_eng.pdf
bu link o modemin  kitapçığı bunu indirin
42 sayfadaki  Troubleshooting (Sorun Çözme) bölümünde \"The wireless network is often interrupted\" (En alttan 2.sorun) da çok sık kesilmelerle ilgili sorunun çözümü olarak Telsiz telefonlardan Microdalga fırın gibi kaynaklardan uzak tutun diyor.Ayrıca 25.sayfadaki \"Channel and SSID\" başlığının altındaki ayarların doğru olması gerektiğini söylüyor.Bu  ayarları da ISS nın destek elemanından öğrenebilirsin.(Bu tür ayarlar daha önce ayarlanmış yada default olarak doğru olsa bile bir süre sonra bozulabiliyor)
Umarım bunlardan biriyle çözülür
Kolay gelsin
 

rockerbilo

Flatron ilgilendiğn için tşk ederim. Modem üstte belirttiğim gibi o yağışlı günden önce çalışıyordu. Herhangibir problemi yoktu. Şu an zaten zyxel modem var, o bağlı. Sorunsuz çalışıyor yani hatla alakalı problem yok. Yağışlı havada elektrik dalgalanmasından kaynaklanan bir hasar oluştu tahminimce. Modem başka hatta bağlı idi zaten. Sonra denemek için benim hatta bağladım fakat burda da aynı yani bağlantı kopuyor arada. Öğrenemek istediğim bu yağışlı havada elektrik dalgalanmaı ile kartta hangi kompanentin hasar görebileceği. ???

rockerbilo

Arkadaşlar, kötü havadan etkilenip değiştiğini varsaydığım telefon hattı geriliminin ilk uğradığı devre elemanlarına bakmak istedim. Resmin sağ üst kısmında, wi-fi antene giden kablonun hemen orada bir zener diyot tarzında eleman var. İşareti diyot değil, CR1 ve CR2 yazıları var board da. Bunu söktüm ve lamba diyot testi yaptım. İki halde de ışığı yakmadı. Açık devre gibi görünüyor. Elektronikçilere götürdüm. Bilemediler ve yok dediler. Onu çıkardım ve onsuz çalıştırdım şu an modem kaç saattir çalışıyor ve kopmayı sadece bir kere o da ilk bağlantı kurulduktan sonra yaptı. O parça cam tüp içinde sanki bir direnç varmış gibi görünüyor. Üstünde diyot halkası var. Elektronikçinin biri fazla akımdan patlamayı korumak için konmuş olabilir dedi. Bir fikri olan var mı? İsmini bilen var mı ve bulabilir miyim? Ya da onun yerine hangi parçayı takabilirim? O parça ilk akımda modemi kurtardı fakat şu an korunmasız o bakımdan merak ediyorum. Tşk.

mcsukru

bence o 0 ohm direnç  sigorta