Elektrik Kesintisinde Modemi 12V 7Ah Akü ile Çalıştırma

Başlatan Murat KARACAOĞLU, 28 Ağustos 2013, 00:22:58

Murat KARACAOĞLU

Elektrikler kesildiğinde laptop tan interneti kullanmaya devam etmek istiyorum.Bunun için ev modemini 12V 7Ah akü ile çalıştırmayı düşünüyorum.Modemin power raiting değeri 12V 1A. 9watt max
    Benim merak ettiğim gücü aküden karşılayarak modeme zarar verirmiyim?

Adnancoskun

Akü ile  modemi besleyebilirsin... eğer akü sürekli bağlı kalacaksa yapman gereken tek iş, akünün + ucundan modemin + ucuna yeter kadar büyüklükte (örneğin 5-6 Amperlik) bir diyot bağlamandır. Eğer modemin adaptörü yeteri kadar güçlü ise onunla aküyü de normal zamanda şarj edebilirsin. Tabi çok sağlıklı bir şarj olmaz ama yinede idare eder, ben telefon santralinde bu yöntemi kullanıyorum, elektriklerin gittiğini hissetmiyoruz bile.... UPS oluyor yani :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

4007 nin akımı belki yetmeyebilir, bence sen illaki 4007 kullanacaksan 3 tanesini paralel yap, veya malzemeciden doğrudan doğruya 5-6 amperlik diyor al.....

Murat KARACAOĞLU

Verdiğin bilgiler için sağol.Elektronikçiden 6 amperlik diyot ile yapmak en iyisi

musa-90

Hocam aküyü bence sürekli şarjda bırakma arada kalmasın kur roleli bir sistem elektrik gidince otomatik aküden versin şarjı çok anlama dersen üzerine de koy bir düğme bas arada şarj et sonra kapat ama iyi anlıyorum dersen otomatikte yapabilirsin.

stk4221

ben bu devreyi denedim çok güzel çalışıyo. ups misali voltajı ayarlıyorsun doluma geldigi zaman akımı düşürüyor. imkanın varsa yap derim 220v role koy enerji kesildginde kendi otomatik girsin ama sistemini kurman lazım

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Murat KARACAOĞLU

Roleli sistem yapmayı düşündüm fakat modeme zarar veririm diye tereddüt ettim. Role aç kapa yaptığında voltaj dalgalanması oluşturur diye yapmadım. O yüzden manuel kullanıyorum. Yanlış mı düşünmüşüm.

stk4221

bir sıkıntı oluşturmaz ama role konum degiştirince modem kapanır açılır 

Murat KARACAOĞLU

İlk aşamada 7Ah yada 12Ah lik bir akü temin ederek başlıcam.Daha sonra piyasadan otomatik akım kesici şarz cihazı alarak sistemi tamamlarım. Net te şu cihazı buldum http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/tam-otomatik-12v-aku-sarj-cihaz-at3812-91766234 abartı etmiş olurmuyum. Sizinde önerileriniz varsa paylaşırmısınız

stk4221

verdigim devreyi yapabilirseniz az maliyetle  işinizi çözmüş olursunuz.
birincisi:220v 8 bacaklı role ile no ucuna modemin kendi trafo çıkışını bagla nc ucuna da akü baglantını yap. ortak ucundan da modeme çık + - karıştırma.  bobin ucuna 220v ver enerji kesildiginde nc üzerinden  ortak ucu 12v akıcak istedigine ulaşmış olucaksın .
ikincisi: modemi direk akü üzerinden beslesen şarj akımı çekilen akımı karşılamıyacak gibime geliyo amaben anca 3-4 saat kullanıcam dersen olur heralde

Adnancoskun

Adnancoskun

Murat KARACAOĞLU

\'\'stk4221\'\' gönderdiğin akü şarz dosyasını, LYT uzantısını nasıl açıcam bilmiyorum.  jpeg dosyası olarak gönderebilirmisin.

stk4221

stk4221

Murat KARACAOĞLU

sağolasın pdf yapmışsın ama birden fazla yerde değerler okunmuyor sen en iyisi LYT dosyasını açmak için hangi programı kullanayım onu bi de bana.ben torrent ile programı indirip kurayım öyle açayım en iyisi.basit bi devreye benziyo

Murat KARACAOĞLU

verdiğin adresten programı indirdim ve kurdum devre şemasını açtım.en kısa zamanda elektronikçiden parçaları temin edip devreyi kurucam.anlamadığım tek bir nokta var şemanın altında ki yazıda \'\'1R 2W LIK DİRENCİ 0.47R 2W OLARAK DEĞİŞTİRMELİSİNİZ\'\' diyor, buradaki R değeri ne tam olarak. 1R= 1ohm mu? , öyleyse 0,47R kaç ohm?

parametre

[/quote]
Alıntı yapılan: Murat KARACAOĞLU - 15 Eylül 2013, 01:02:30verdiğin adresten programı indirdim ve kurdum devre şemasını açtım.en kısa zamanda elektronikçiden parçaları temin edip devreyi kurucam.anlamadığım tek bir nokta var şemanın altında ki yazıda \'\'1R 2W LIK DİRENCİ 0.47R 2W OLARAK DEĞİŞTİRMELİSİNİZ\'\' diyor, buradaki R değeri ne tam olarak. 1R= 1ohm mu? , öyleyse 0,47R kaç ohm?
0.47R =0.47ohm

stk4221

Murat KARACAOĞLU

Anladım.Yarın elektronikçiden devre elemanlarını alıp işe koyulucam.Bir şey daha sorucam, kaç watt\'lık trafo kullanmam gerekiyor.

stk4221

şarj akımı 800mA olacagından  50w 18 v kafidir. benim kullandıgım trafo yandı bende degiştiricem

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın