Mosfet Datasheetde yazdıgı gücü gerçekten veriyor mu?

Başlatan Elektrik2012, 15 Ağustos 2013, 19:53:25

Elektrik2012

ırf830 4.5A 500v power mosfet satış fiyatı internette 2 tl 4.5A 500v mosfet 2 tl olur mu :) Bu çin bi işler karıştırıyor :) Sadece forumda sohbet amaçlı açtım :)
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

:)Bu işte Kesin çin parmağı var :)
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

musti.1836

piyasadaki en yüksek güzteki mosfet nedir acaba kaç volt ve amp.  en sabit çalışanı hangisi npn mi yoksa pnp mi yüksek frekanslar için.

yazici67

Ciddi bilgi gerekiyorsa :) :
Orada yazan değerler P=U.I gibi bir olay değil. Öncelikle Mosfet yapısı gereği Source-SS ve Drain-SS arasında iki PN jonksiyonu bulundurur. 500V olarak belirtilen voltaj bu iki jonksiyonda oluşan bir manada ters seri bağlı iki diyodun toplam kırılma voltajıdır. Yani akım çok düşük de olsa mosfet kesimdeyken DS arasında 500V\'dan fazla potansiyel farkı varsa mos delinir/uçar/iptal olur.Bu değer Absolute Maximum Ratings tablosunda Vds max olarak belirtilir. Standartlarda belirtilen akım ise 250uA\'dir. Yani sızıntı akımı gibi düşünebilirsiniz. Bu durumda VdsMAX\'dan fazla voltaj gelirse mos delinir.
Akım sınırlaması ise mosfetin yapısı ile alakalı bir durumdur.
@musti.1836:
İlk olarak, en yüksek güçlü olanı bulmak pek mümkün değil. Bütün katalogları inceleyemezsin, incelesende sürekli yenisi tasarlanır. Ki bunun hiçbir manası yok. Ne kadar güce ihtiyacın var, önce onu bilmeliyiz. Yoksa bu işin sonu yok :)

Resimdeki IGBT modülü 3300 Volt 1200 Amperlik. Mosfet değil ama benzeri.
İkincisi, en sabit ne demek? Stabil/kararlı demek istediysen bu mosfetin sürülmesine bağlıdır.
Üçüncüsü, NPN ve PNP bipolar transistörlerin türüdür. Mosfetlerde NPN, PNP yoktur. N-kanal, P-Kanal ve Azalan-Çoğalan olarak ayrılırlar.
Ayrıca yüksek frekans ne demek? Bir anfi için 30khz yüksek bir frekanstır. Bir smps için 30khz düşük-ortalama bir frekanstır. Ancak bir radyo alıcısı 100mhz seviyelerine çıkar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın