beko lcd ses var görüntü yok

Başlatan cemil47, 15 Ağustos 2013, 17:28:34

cemil47

selam bana gelen lcd ses var görüntü yok ınvertör kablosunda kırmızı olan kabloda 24v var ınvertör trafoları dötr tane mevcut trafoları nasıl ölçücem sökerekmi yoksa devredemi ınvertör sorunu ola bilirmi konuyla ilgili yardımda bulursanıuz sevinirim

Adnancoskun

görüntü yok derken,
1- ekran tamamen karanlık ve hiç görüntü yok?
2- ekran karanlık ama arkada çok zayıf da olsa  görüntü var?

hangisi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

cemil47

ışık belirtisi hiç yok ustam ne önden ne arkadan ölü cihaz gibi karanlıkta bile çalıştırdım en bir ufak ışık belirtisi yok ınvertör kartındaki söket te bir tane mavi kablo 3v kırmızı kablo23v kırmızı kablodan sonra üçtane sarı 24v mevcutur

cemil47

endorfin

Isik yoksa mutemelen besleme devresinde sorun vardir diye dusunuyorum da.... Insallah yanlis dusunmuyorum  ;D
 Saygilar... :)
 Ekber/Azerbaycan :)

cemil47

arkadaşlar elinizde şeması olan varmı bir ikincisi besleme kısmında olsa sesde çıkmazdı 24v da çıkmazdı demi bu modeli arızası yapan arkadaşlarımızdan yardım istiyoruz saygılar

Adnancoskun

cihazın resimlerini çekip buraya koyabilirmisin? çalışırken, ve kartların olduğu bölümü vs....
ayrıca zayıf görüntü olup olmadığına karanlık ortamda değil tam tersine aydınlık ortamda bakacaksınız ki, sorun sadece arka ekran aydınlatmasında mı değil mi anlaşılsın..

cemil47

seni anlıyorum çoşkun usta dört ay ünce de bana bir tane lcd phılıps marka gelmişti oda ses vardı görüntü yoktu fakat dikkatlice ekranı yakında baktım resim belirtisi vardı meğer ınveretır voltajı 12 ve24v gitmiyordu çok küçük cip sigortalar açık devreydi değiştirdim tv ekranı net bir şekilde oturdu bu tv ise tam farklı görüken hiç bir şey yok cihaz star ediyor ses var aslında ınvertır voltajları bire bir bilsek arıza hemen çıkardı şimdi resimleride ekleyecem tşk

Adnancoskun

cemil47

cemil47

cemil47

Adnancoskun

bu arada kumanda ile giriş değiştirmeyi denediniz mi? ekranda onscreen yazıları falan beliriyor mu?

cemil47

;Dcoşkun ustam haklısınız herhalde florensan sorunuvar yanmıyor hakaten yakından baktım hafif gürüntü hafif gösteriyor zor güre biliyorsun ya florensan arızalı veyahuta florensan voltajları çıkmıyor sadece söketen ölçtüm söketen 24v çıkıyor bir zahmet florensana giden voltajları kaç voltur teker teker açıklıya bilirseniz sevinirim

cemil47

:D inşallah senin sayenden biz bu arızayı çözeriz coşkun ustam ınvertır bozuk olsa resim hafiften güsterirmi ençok florensan ve voltajları aklıma takılı kalıyor bunun şeması olsaydı rahatça çözerdik

Adnancoskun

sadece inverter arızalı olsa çok zayıf da olsa gün ışığında silik bir görüntü olması lazım...

cemil47

yakından bakmasan beli etmiyor ancak çok yakında baktığın zaman resim oluduğunu fark edebiliyorsun ama ortalıkta kaldım florensanmı ınvertırmı bu ikisine teşis koymak lazım belkide ınvertırda cip dirençlerdeb biri açıkdevre bunu hatasını bulmak lazım

Adnancoskun

işler kolaylaşmaya başladı......
şöyle ki, çok yakından baktığında görüntü varsa işin sebebi arka aydınlatmanın çalışmaması, arkada lamba yansa görüntü normal olacak, invertere giren kablolardan birtanesi kontrol ucu olmalı,
invertere kaç kablo giriyor.? sırayla GNDye giden kablolar hariç kaç kablo var ve bu kablolarda kaç volt gerilim var. Kısadevre ettirmeden dikkatlice ölçebilirmisiniz?
gördüğümkadarıyla 4 tane inverter trafosu var, buda demek oluyor ki 4 tane inverter devresi var, bunlardan hiçbiri çalışmadığına göre hepsinin aynı anda aynı şekilde arızalanma ihtimali de zayıf,
peki sebep ne olabilir,
1- hepsinin ortak olan başlatma komutu gelmiyor olabilir
2- hepsinin ortak olan besleme gerilimi gelmiyor olabilir devreye giriyordur ( ama sigorta direnci vs varsa yanık olabilir) inverterin devre elemanları da net görülecek şekilde yakından çekilmiş resimlerini koyabilirmisiniz?

cemil47

ustam ınverter sigortası sağlam ölçtüm beyaz renkte pozisyon kodu f1 24v geçiyor ölçtüm bunun dışında ölçülecek voltaj varmı paneli dağıtmam gerekiyormu hangi florensan yanıyor hangisi yanmıyor diye gözle gürmem gerekirmi  tv ekranı büyük olduğuna florensan miktarıda fazla olmalı döşüniyorum coşkun ustam doğrusu şimdiye kadar tüplü tv tamiri yapıyordum lcd yeni yeni girecem panelin dağıtması riskleri nelerdir kaş çıkarken göz çıkıarmıylaım  :D diye bir sözvar cevabınızı beklerim coşkun usta

http://p1308.hizliresim.com/1d/k/rlkgs.jpg

değerli ustatlar saygı değer coşkun usta paneli söktüm florensanlara ulaşıldım ınverter tarafında kalan florensan uclarına baktım 7tanesi sip siyah şeklinde kızarmış florensanları dışardan ınverter ve ana makinayı bağlayıp deniyecem  hangisi çalışiyor hangisi çalışmiyor bide panelarkasında bir kutu içinde bir tane kit mevcut panele flat kabloyla irtibatlı o kit ne işe yarıyor ismini bilmiyorum diyorlarya  ;D bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır onun için  bir hocamız olarak aydınlatırsanız  sevinirim

iınvertır beslenmesinde voltajları kırmızı kablodan başlıyorum
kırmızı 24
sarı 24
sarı24
sarı24
sonrası dört sarı kablo gnd
mavi 3.4 maviden en son sarı kablo 3.4 ınvetır kabblosu bir söketle çıkış yapıyor

Adnancoskun

lambalarda olma ihtimali yüksek görünüyor? bu arada inverter üzerinde ısınan yada fiziki olarak yanmış dikkatini çeken bir eleman var mı? resme baktım ama büyüttüğüm zaman netlik bozuluyor, inverter kısmının yakından çekilmiş net resimleri olsa (makinenizde makro çekme özelliği var mı?)
eğer varsa makro modda çok net resimler çekebilirsiniz.

cemil47

coşkun hocam fizikiolarak ınvertır kartı gözledim bişey gürmedim yalınız paneli dağıtım florensanları gözledim tvyi start etiğimde lanbalar bir saniye dahi sörmiyor bir an yanıp sönüyor lanbalar bozuk olsaydı yarım saniye dahi çalışa bilirmiydi gerçi bende şüpheleniyorum ınvertır olsaydı lanbalar o yanan sıçramada yapmazdı diye döşüniyorum ama arçelik servisliği yapan meslektaşlarımız kesin bu arızayı bilirler arçelik servisliği yapan değerli meslektaşlarımızdan bu arıza hakında yardımcı olsunlar herkese iyi çalışmalar.

cemil47

selam değerli elelktronikçi arkadaşlar bende bir tane leptap bilgisayarımız var onun florensanı sağlam olup olmadığını kesin emin değilim bunu söküp ınverterın özerinde denemeye amaçlıyorum inverterin sağlam olup olmadığı için sizin değendirmelerinizi almak istiyorum

Adnancoskun

aslında şöyle de deneyebilirsin, floresantlara giden uçları ayırıp , normal bir floresant lambanın karşılıklı baş uçlarına bağlayarak deneyebilirsin, yada piyasade tasarruflu lamba olarak satılan lambaların floresant kısmını kırmadan sökebilirseniz 4 tane uç çıkar, her iki başta ikişertane, onalara bağlayarak da debeyebilirsiniz (kısa süreli)

cemil47

saygı değer arkadaşlar yedek malzemenin olmayışından dolaı hem ikiden bir müşterinin sıkışmasından dolayı rahatça çalışmasının engel olmasından dolayı tvyi geri iade etim coşkun hocamıza katısından dolayı teşekür ederim bilgilerinize

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın