Kapı zili ve Sensör

Başlatan hatipoglu79, 07 Ağustos 2013, 20:22:37

hatipoglu79

Herkese merhaba,

Elektronik bilgim hiç olmadığı için yardımlarınızı bekliyorum.

Normal kapı zili 2 kablo geliyor, düğmeye bastığında bu zil çalışıyor.

Benim yaptığım ve çalışmayan bağlantı resmini ekliyorum (WP_20130806_012.jpg)

Kapı pencere sensörü 2 kabloya ihtiyacı var. (ekte gnd ve ın girişleri gösteriliyor aaa.png)

Olması gereken bağlantı d1.png. Sizin için çok kolay bir şema olabilir ancak bilmeyen biri için anlaşılmaz bir durum. Mavi kablo şuraya kırmızı kablo şuraya bağlanır gibi hiç bilmeyene göre yazarsanız sevinirim.

Değerli yorumlarınız bekliyorum.

asma

Merhaba
Anlamadan yorum yapmak olmaz değil mi.  ;)
Kapı pencere sensörü nedir, ne iş yapması gerekiyor?
Yada sen ne istiyorsun.
1)sensör ikazlanınca kapı zili çalsın.
2)sensör beslemesini zilden temin etsin.
3)zile basınca, sensör devreye girsin/çıksın/sussun vs.

hatipoglu79

Kusura bakma herkes aklındakini söylermiş:)

Bu kapı-pencere sensörü zile basılınca bana uyarı gönderebiliyor; göndersin isterim.

Gücünü zilden temin etmesine gerek yok, sensörde pil var zaten.

Bu arada 15TL\'lik pili nasıl olduysa 2 günde bu bağlantıyla bozdum! :)

asma

Sanırım bu alet zil butonuyla çalışabilir diye zilinizin buton uçlarına bağlı iki kabloyu devreye bağlamışsınız.
Yanlış: zil butonu = zile bağlı buton değildir.
Elektrikte yay geridönüşlü anahtar, push buton, momentary switch aynı şeyi ifade eder.
İkazlandığında (elle basıldığında) konum değiştiren (çoğu zaman farklı konumdan bahsedilmez) ikaz kesildiğinde (elimizi çektiğimizde) başlangıç pozisyonuna dönen elektrik anahtarıdır. Aksi belirtilmemişse ikazlandığında elektriği geçiren (NO) tip düşünülür.

Son resmide hesaba katıp sizin zile basınca sensörün ikazlanması için, zil butonuna değil, zile paralel (uygun voltajda) röle bobinini bağlamanız ve rölenin (NO)normalde açık ve (Com)ortak ucunu resimde GND ve IN olarak gösterilen yere bağlamanız gerekiyor.

A1 ve A2 röle bobinidir, zilinize enerji gelip çaldığında o da enerjilenmesi için yönüne dikkat etmeden bu iki ucu zilin iki ucuna bağlayın.
Rölenin COM ve NO yazan ayaklarından birer kablo bağlantısıyla cihazın IN ve GND yazan uçlarına bağlayın. Yön fark etmez. Mesela COM ile GND yi birleştirin, NO ile IN yazan yerleri birleştirin. Bitti.  8)

Çıkabilecek problem röle voltajı ve zil voltajının uymaması, zilinizin röleden etkilenmesi, zilin veya rölenin kısa süre sonra bozulması olabilir.
Zile kaç volt geldiğini ölçebilirsiniz. (12Vac gibi olmalı)
Röleye ilave bir kaç eleman ile önlem alabiliriz. (diyot direnç kondansatör gibi)

Kolay gelsin.
İyi bayramlar.

hatipoglu79

Hocam çok güzel anlatmışsın eline sağlık.

Biraz röle araştırdım çok fazla çeşit var. Bana lazım olan temin edebileceğim hangisidir?
Bu rölenin ayrıca duvarada sığması lazım zaten sensörde yer kaplıyor.
Bu arada NC ne işe yarar?

Elimdeki kapı pencere sensörü için şöyle bir açıklama buldum;
24V olması gerekiyormuş.

Where:

11 - it is COM
14 - it is NO

A1 - A2 - it is connector to Coil this relay. If you use relay, then you have to have relay with coil on 24 V.

asma

Alıntı yapılan: hatipoglu79 - 08 Ağustos 2013, 22:54:45Biraz röle araştırdım çok fazla çeşit var. Bana lazım olan temin edebileceğim hangisidir?
Bu rölenin ayrıca duvarada sığması lazım zaten sensörde yer kaplıyor.
Bu arada NC ne işe yarar?

Elimdeki kapı pencere sensörü için şöyle bir açıklama buldum;
24V olması gerekiyormuş.

Evet röleler çok çeşitli ve çoğu işinizi görür, küçüğünü seçmek sizin elinizde.
Verdiğiniz resimde orta boy bir röle ve onun en az üç katı raya monte dediğimiz endüstriyel tip soketle birlikte.
Biraz bilgi için:(aşağıdaki linki inceleyin)
https://320volt.com/role-elektromanyetik-devre-elemani-hakkinda/
NC normalde kapalı yani elektriği geçiren kontaklardır, bobin enerjilenip konum değiştirdiğinde açık devre olur. (linkte açıklama mevcut)
Eğer havyanız yoksa, lehim yapmayı bilmiyorsanız soketli (klemens bağlantılı) modeller kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden fazla küçük bulma şansınız yok.
Ama lehim yaparım diyorsanız telecom rölesi denilen veya minyatür röle denilen küçük rölelerden kullanabilirsinir. (bağzıları küp şeker kadar olur)
Benim resim eklediğim röleler yaklaşık 15mmX20mm gibi bir alana monte edilirler. telecom röleleri daha küçük olur. Sanırım sığmama gibi bir sıkıntı olmaz.
24V olayına gelince elinizdeki sensör hakkında siz ne yazarsanız onu biliyoruz.
Zil beslemenizi ölçmediğiniz için siz ne söylerseniz onu doğru kabul ederiz.  ???

Elinizde havya ölçü aleti varmı bilmediğim içinde cevaplar bu kadar uzun oluyor.
Siz bilgileri azar azar verdiğiniz için mesajların sayısı artıyor.
Sonuçta yavaş ilerliyoruz.
Bir yerden sonra röleyi boş verin opto kuplör ile de bu işi halledersiniz diyemiyorum.
https://320volt.com/opto-kuplor-nedir-nasil-calisir-cesitleri/
Sonuçta amacınıza ulaşmak için en kısa ve sağlam yoldan ilerlemeniz gerekir.  ;)

Kolay gelsin.

stk4221

kolay gelsin üstatlar tam olarak ne yapılmaya çalışılıyor. sensör ve kapı zili ile nasıl bir kombinasyon kurmaya çalışıyosunuz 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

asma

Ne sensör ne ben söyliyeyim.  :D

Adı sanı bilinmeyen, dökümanı görünmeyen bir sensör var ki bu kısım çok gizli...
Bu aletin kapı ziliyle uyarı alması için bir bağlatısı var, çizimi mevcut.
Neyi nereye nasıl bağlamamız gerekiyor bölümündeyiz.

ve olaylar gelişir...

stk4221

asma hocam senin konuya yaklaşımlarına hastayım ;D    ;D    ;D  tokshow tadında  ;D

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın