Çizgi izleyen robot hk.

Başlatan _MeRKeZ_, 01 Ağustos 2013, 10:24:00

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Çizgi izleyen robot üzerine çalışıyorum. Şu anda devrenin önünde iki sensör var. Sensörlerden siyahı görene ait motor duruyor. Araba bu şekilde virajları dönüyor. Ancak bu şekilde çok yavaş oluyor. Robotun virajları daha hızlı dönmesini istiyorum. Viraja geldiğimde motora farklı miktarlarda pwm uygulayıp o şekilde dönmesi gerektiğini düşünüyorum ancak virajın ne kadar keskin olduğunu bilemeyeceğim için motorlar arası pwm farkını ayarlayamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler

MST

hangi dili kullanıyorsun bende yaptım 5 tane çizgi izleyen pid formülünü kullanmalısın en iyi işe yarıyo
BİLKİ ; İNSAN YAŞADIKLARINLA DEGİL,
YAŞATTIKLARINLA ANILIRSIN.
VE UNUTMA! ;
NE YAŞATTIYSAN ELBET BİR GÜN,
ONU YAŞARSIN

2zs

sensör sayısını artır çok az sensör kullanmışsın. 5 tane iadeal olur. mesela çok keskin virajda en dıştaki sensör çizgiyi görür.o zaman döneceğin tarftaki tekerin hızı 0 olur.   orta kısımını sağındaki sensörle en dış sensör gördüğünde bi tekeri hızını baya azaltırsın. mesela 10 gibi. atıyorum sadece orta-sağ daki sensör görüyorsa 20 olur o tekerin hızı sol\'un 50 olur. son olarak orta-sağ ve orta sensör ikisi birden görüyorsa sağ hızı 30 sol 50 olur. böyle kademeli yapman faydalı olur..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın