LİPO ŞARJ ALETİ 3 HÜCRE

Başlatan Elektrik2012, 26 Temmuz 2013, 14:38:56

Elektrik2012

Merhaba abilerim üstadlarım 3 hücreli lipo pil şarj etmek istiyorum 2200mAh ile 5000mAh arası Arşivinizde bidevre var mı?
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

F.T

nette pek çok devre mevcut.

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/9/1/4/2/1/a1533137-201-LI-po%20charger%20schematic.jpg?d=1192909887

fakat bu riskli şarj olayını ben profesyonel cihazla yapılmasını tercih ettim sende edersen daha iyi olur.

Elektrik2012

Öncelikle ilgilendiginiz için çok teşekkür ederim  Dediginiz gibi li-po şarj eetmek biraz tehlikeli patlama riski var onun için güvendiginiz bi devre var ise onu öğrenmek istedim tabiki profosyonel cihazlarla şarj etmek Daha güvenli olur fakat bana küçük bir şey gerekli Sadece şarj etsin ve pil doldugunda akımı kesmesi yeterli

gevv

https://320volt.com/lm317-lityum-ion-lityum-polimer-sarj-devresi/

denemedim  ama gerektiğinde yapacağım ilk devre olurdu

akım seçimleri için eklenen dirençleri çıkartıp sabit akım için tek direnç kullanıldığında  daha sade olur

2200mah  için  800ma  şarj  akımı yeterli  olur

Elektrik2012

Gevv hocam ilgilendiginiz için çok teşekkür ederim Verdiginizlkinkiinceledim baskısını çizicem Saygılar

gevv

önemli değil  sonuçları  bildirirseniz   sevinirim

bu arada   12.6v şarj  çıkışı için   girişin  12v   üzeri  olması lazım  15v  olabilir   gerçi  yazar  yazıda  bahsetmiştir ama şemada  belirtmemiş  bilginiz  olsun

Elektrik2012

Tekrar teşekkür ederim Bu arada MPS2222A adlı transistörü piyasada bulabilir miyim?Yada onun yerine NPN slicon transistörmüş başka bir şey takılabilir mi bc tipinde

gevv

bu işlerle siz uğraşacaksınız :) yapılacak  şeyler belli  satıcıların sitesine bakılır  ya da dükkanına gidilir  yoksa piyasada bilinnen npn transistörlerin datasheet dosyaları incelenir uygun olan kullanılır

ama  dikkat ederseniz  kaynak yazıda 2N2222A   transistör kullanıldığı  yazılmış :)  2N2222A piyasada  bolca  var

Elektrik2012

Hocam ilgilendigini için tekrar teşekür ederim Yaşıma bağışlayın yaşım 16 transistörün üstünde mps yazdıgı için biraz karıştı :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın