50 Watt spot lamba sürücüsü Version 2 Hk.

Başlatan DemirKarahan, 23 Temmuz 2013, 13:44:48

DemirKarahan

Selamun Aleykum,

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4127.0.html

Vermiş olduğum linkteki ürünü bulamıyorum :)

Yeni ürün aldım buda ei nüveli çıktı bunun çıkış voltajı 12 VAC,
28 VAC\'ye çıkarmak için nasıl bir değişiklik gerekiyor ?

Yardımlarınız için çok teşekkürler...

Kolay gelsin...

Adnancoskun

sadece sekonder sarım sayısını artırman yeterli....
onu da şöyle yapacaksın.
şimdi !!!!!!   diyelimki !!!!!!!
12 volt için adam 3 tur sarmış olsun o zaman 12/3=4 yapar, yani bir tur bize 4 volt veriyor
öyleyse 28/4=7 tur eder, yani 28 volt için 7 tur sarman gerekir
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

DemirKarahan

Abi hızır gibisin hakkın ödenmez :)

Uygulayıp sonuçları yazarım...

DemirKarahan

Abi ei nüvenin üzerindenki bantı söktüm sipir sayısı dediğinden daha fazla çıktı :S

Burada ne yapmam gekekir üstat ?

Kolay gelsin...

ibr@him

sanırım 12 tur var orada adnan hocanın verdiği formüle göre 28 tur sarman gerekiyor.

Adnancoskun

sargıyı sök(ama nüveyi kırma) sökerken de say. ben de resimden 12 tur saydım, buda demektir ki her tur 1 volt , öyleyse 28 volt için 28 tur... sığarmı dediğini duyar gibiyim :D evet sığar çünkü saracağın tel söktüğün telin yarı kalınlığında olacak, yani söktüğün telin kalınlığı 1 mm ise senin saracağın telin kalınlığı 0.5 mm olacak... yani tel incelecek...

DemirKarahan

Sargıyı sök bölümünü çok güzel yaptım :) ama nüveyi kırma bölümü pek bi sıkıntılı :) Nüve 3 parça oldu ama bütün kırıldı, tuz buz olmadı yani. Yapıştırıcı ile yapıştırsam eski görevini görmez mi ? 0,5 mm Tel çapı ile 1,5 Amper yani 16 Watt çekebilirmiyim ?

asma

Alıntı yapılan: DemirKarahan - 23 Temmuz 2013, 18:41:38Sargıyı sök bölümünü çok güzel yaptım :) ama nüveyi kırma bölümü pek bi sıkıntılı :) Nüve 3 parça oldu ama bütün kırıldı, tuz buz olmadı yani. Yapıştırıcı ile yapıştırsam eski görevini görmez mi ? 0,5 mm Tel çapı ile 1,5 Amper yani 16 Watt çekebilirmiyim ?

Arkadaş kusura bakma ama her şey noktasına virgülüne kadar anlatılsın mı istiyorsun.
Sargıyı gördün, voltajı belli, senin istediğin belli. 12volt için 12spir sarıldıysa 28volt için kaç spir sarılacağını mı soruyorsun.
Trafo sarmıyoruz burada, telin lehimli ucunu sökersin ve nüveyi sökmeden açarsın. Sargı bir birine yapışıksa selilozik tinerle açarsın. Yok mu bilmiyormusun. Teli kesersin, en fazla 12 spir 24 parçaya bölünür. Falçatayla bile olur bu iş. sonra düzleştirir yan taraftan yukarı aşağı oynatarak çıkartırsın.
Kullanmayacağın teli çıkartmak için nüveyi kırıyorsan yenisini alıp tekrar başlayabilirsin.
Yok öyle olmuyor sökülmüyor.
O zaman nüveyi kırmadan sökme yöntemi var. Önce nüveyi sökersin sonra sekonderi sökersin.
Trafoyu cezveye koyup kaynat diye anlatmıyorum, iş oraya gelecekse hazır anlatımlar var link veririz okursun.

Sekonder tel kalınlığı voltaj artış oranı kadar azalacaktır. Yaklaşık olarak yarı yarıya denildi.
Yapman gereken mevcut kesiti ölçerek hesaplaman, yarısı kadar kesite sahip teli sarman olacaktır.

Nasıl oluyorda 28V istediğin voltaj değerinde 1,5A akım geçtiğinde 16W elde ediyorsun,
Tel 1 ise 0,5 kullan denilince neden 0,5 i sorguluyorsun.
Ölçtün mü, hesapladın mı?
Daha önce orantı için örnek verildiğinde de aynı şeyi yaptın, \'sipir sayısı dediğinden daha fazla çıktı\'

Senin derdin üzüm yemekse bu bağda çok var, herkese yeter...
Yok üzüm istemiyorsan bir daha düşün.

DemirKarahan

asma hocam, 10 tanede kirilir 20 tanede yeniden alinir. biz bu islerde acemi olabiliriz ve bu yuzden sorularimizla basinizi cok agritiyoruz, hakkinizi helal edin sizlerde devamli destek oluyorsunuz. ei tip nuvelerle ilgili hic calisma yapmadim, kirilirsa eger tekrar kullanim sansimiz oluyormu ? onu ogrenmek istedim. Bu arada ne bagciyla nede uzumle isim var. Burada sizlerden ogrendiklerimizi bize soranlara aktariyor ve ogretiyoruz.

Keskin sirke kupune zarar.

Kolay gelsin...

DemirKarahan

ustatlar ei nuve trafoyu 29 spir sararak 28.50 volt elde ettim. 6 power ledli devrem duzgun bir sekilde calisti ancak, ayni devreden 4 tane paralel baglayarak devreleri calistirdim. voltaj 22 volta kadar indi. transistorler 13003 model. 2 tane daha paralel bagladim, voltaj 24.40 volta indi. 4 adet devre icin 28 volt 1.5 ampere ihtiyacim var. nasil bir degisiklik ile sistemin daha guclu olmasini saglayabilirim. 4 adet devre calisirken 28 voltun cokmemesi icin ne yapabilirim. yardiminiza ihtiyacim var.

transistorlerin datasheetinde max. amper gucu 1.5 amper olarak geciyor.

kolay velsin.

Adnancoskun

bu tür devreleri ancak doğrulttuktan sonra paralel bağlayabilirsiniz, trafoları asla paralel bağlamayın, ayrıca doğrulttuktan sonrada + çıkışa uygun amperde bir diyot kullandıktan sonra paralel yapmanız daha uygun olur..

DemirKarahan

2 adet bu cihazdan dogrultuktan sonrami paralel baglayacagim. volt farki sorun cikarmaz degilmi?kolay gelsin...

Adnancoskun

evet aynen öyle yapacaksın, zaten sarımları eşit artırırsan çıkış voltları da aynı olur, 1-2 voltluk farkdan birşey olmaz...
Ayrıca eğer 24 volt senin işini görürse hiçbirşeye dokunmadan 2 tane 12 volt\'u seri bağlarsın 24 volt elde edersin....

DemirKarahan

Üstat 13003 model 1,5 Amper olan transistörler yerine 6 amper olan transistör bağlarsak çıkışın çökmesini engelleyebilirmiyiz ? Yada başka bir yeride modifiye etmemiz gerekiyormu ?

Uyumlu transistör hangisi olabilir ?

Böyle bir ürün buldum uyarmı acaba ? http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/J/E/1/MJE13007.shtml

Kolay gelsin...

Adnancoskun

o transistörleri boşuna değiştirmeyin, çökmelerin o transistörlerle alakası yok , girişteki kondansatörler etkilidir.
ancak bu devrenin yapılma amacı belli, 50 watt halojen lamba çalıştırmak için,
I=50/12=4.25 amper eder , çekebileceğin maksimum  akım,
eğer sen bunu 28 volt olarak sararsan I=50/28=1.8 Amper eder.
yani sonuç bu devreden çekebileceğin akım budur. eğer daha fazla akım çekmek istiyorsan aynı devreden 3 veya 4 her nekadarsa okadar satın alırsın , doğrulttuktan sonra paralel bağlarsın, çekebileceğin akım miktarını artırmış olursun...

DemirKarahan

tesekkurler ustat. 1.8 amper o zaman bu devre gercek gucunu vermiyor. max cektigim akim 1.3 amper iken voltajin 24 vdc\'ye dusmesi tuaf. yardimlarin icin saol abi...

DemirKarahan

Bu devreden istediğim verimi alamadığım için piyasadan araştırarak trodial trafolu olan modeli buldum ve modifiye ettim. Bobin sargılarını sökerek 28 tur sardım ve istemiş olduğum voltajı aldım. 1.3 amper rahatlıkla çekebiliyor ve voltaj çökme sorununu yaşamıyordum.

5 adet almıştım. 1 tanesini modifiye ettim sorunsuz çalıştı. Ancak;

4 taneyi\'de aynı şekilde modifiye etmeme rağmen, 3 saniye boyunca stabil voltaj alıyorum ondan sonra Transistörlerden biri aşırı ( Yumurta bile pişirilebilir ) ısınarak yanıyor yada çıkış kapanıyordu. Diğer transistörün ısısına baktığım zaman hafif bir ısınma tespit ettim. Sorunun neden kaynaklandığını bir türlü bulamadım. Kondansatörlerden dirençlere, L1 ufak bobinden transistörlere kadar sağlam çalışan devredeki parçaları sorun çıkaran devreyle değiştirdim nafile sonuç alamadım. Paralel bağlama yada seri bağlama yok. Devre 29 VDC veriyor. 1 tanesi düzgün çalışıyor diğer 4 tanesi ise transistöründen 1\'i çok aşırı ısınıyor çıkış kapanıyor. üstatlar bu sorun neden kaynaklanıyor :s Herşeyiyle aynı olan devrelerden sadece 1 tanesi düzgün çalışıyor diğerleri ise bu sorunu yapıyor. Yardımınıza ihtiyacım var. Kolay gelsin.

Adnancoskun

Adnancoskun

DemirKarahan

ustadim yorununuzdan sonra tam emin olmak icin sifir bi tane bobini soktum. orijinal sarimina gore bakarak yeniden sardim ve calistirdim. bu sefer her iki transistor asiri isinma yaparak koruma direnci yandi. bahsettigim gibi 1 tanesi duzgun calismakta ve bu son yaptiklarim devamli sorun cikarmakta. emin olmak icin mje13007 8 amperlik transistor siparis ettim. onlarla deneyerek sonuc hakkinda bilgi verecegim. saglam calisan devrenin bobini inceledim sarim yonu farkli olmasina ragmen calisiyor. kolay gelsin...

Adnancoskun

transistörle alakası yok, kesinlikle sarım sayısı veya srım yönleri ile alakalı bir durum.

DemirKarahan

ustat sarim kontrollerini yaptim. bahsettigim calisan devreyle calismayan devreyi karsilastirdim, olcu aleti ile tek tek parcalari kontrol ettim. Hersey ayni olmasina ragmen devre sorun cikariyor ve ariza olusuyor. transistorler 0.35ma\'da bile asiri isinip arizaya geciyor. calisan devrem 4 gundur sorunsuz calisiyor. Kafayi siyiracak gibi oluyorum bazen. Transistorleri bu yuzden istedim. BELKI diyerekten. Kolay gelsin.

Adnancoskun

asma

Öncelikle Bayramınız Kutlu Olsun.
Çalışan devredeki trafoyu söküp sorunlu devreye taktığınızda aynı sorun devam ediyorsa sorun trafoda değildir.
Sağlamasını yapmak için sorunlu devredki trafoyu çalışan devreye takıp deneyebilirsiniz.
Çalışması gerekir.
Sonuç: trafoda fark yok, sorun yok. devrelerde fark yok, sorun yok. Sorun nerede?
Hiç bahsetmediğiniz doğrultma ve filtre devreniz ilk yaptığınızla sonrakiler farklı mı?
Mesela köprü diyot kullandıysanız o köprüyü ilk devreyle kullanmaya devam ederken sonraki devrelerde başka köprü diyot kullandınız ve bir tanesi bozulduysa o artık yarım dalga doğrultmaç görevi görür. Elektronik devredeki 13003 lerin biri çalışmaz...

Kolay gelsin.

DemirKarahan

tum forum ailesinin bayramini kutlarim...

sorunlu devredeki trafoyu saglam devreye taktim, sorunsuz calisiyor. kopru dogrultma diyotlarini saglam olan devreme takiyorum, sorunsuz calisiyor. kullandigim filtre kondansatoru 2200 mf 35 volt. ustat denemedigim yol kalmadi. Sifir diyotlarla yeni bir dogrultma yaptim kondansatorude yeni kullandim, yine cozum olmadi. Hakkinizi helal edin, belki cok vaktinizi aldim ancak, cozum yolunu bulamadim. adnan ustadin dedigi gibi yeni bobini sararken sarim yollarina dikkat ederek orjinalina uygun olarak sardim. Bu seferde 2 transistor asiri isinarak koruma direnci patladi. Saygilarimla. Kolay gelsin...

DemirKarahan

Transistörleri 13007 Model 8 amperlik transistörle değiştirdim. Sorun düzeldi. Voltaj çökmesinin önüne geçtim ama, Bu sefer devre boşta iken 220 VAC\'da 0,170 mA. çekiyor. Yüke bindiği zaman ise 0,250 ma. çekiyor.

Devreden çektiğim toplam yük 28 VDC 0,980 ma. 27,44 Watt.

Devrenin şebekeden çektiği ise 220 VAC 0,250 ma. 55 Watt.

Anladığım kadarıyla kayıp çok fazla. Sistemin bu şekilde çalışması normal mi ?

Power ledli aydınlatma yaptığım için watt çok önemli. Trodial trafolu çalışan devrede ise devre şebekeden 0,123 ma çekiyor. Karmakarışık bir durum içerisindeyim...

Kolay gelsin...

Adnancoskun

şimdi iki şey önemli
1- Hiç bir değişiklik yapmadan orjinal halindeyken boşta kaç amper çekiyor?
2-  daha önceden modifiye ettiğin ve normal çalışan devre boşta nekadar akım çekiyor ?

DemirKarahan

Üstat ei nüveli devre için bahsetmiş olduğunuz testi yaptım, orjinal devreye hiç müdahale etmeden boşta şebekeden 0,003 ma. çektiğini tespit ettim. 6 power ledli olan devrenin 4 ledini iptal ederek 12 VDC ile çalıştırdım. 2 ledli sürücü çalışırken elektronik trafo şebekeden 0,014 ma. çekti.

MC34063a 28 VDC\'de 6 power ledi besleyebiliyor. 12 VDC\'de ise max. 2 ledi destekliyor. Orjinal halinde iken değerler çok güzel. Trafoyu sardıktan sonra neden böyle bir sorun oluyor. Devrenin başka parçalarını modifiye etmek gerekiyor mu? yada ei trafoda feedback sarımı yada primer sarımıyle oynamak gerekiyor mu?

Saygılarımla...

Adnancoskun

DemirKarahan

ustat bosta cikis vermiyor. baska bir olay dikkatimi cekti. 1.3 amper yerine 1 amperlik guc cektim deneme amacli. e.trafo 1 dakika boyunca sebekeden 0.120 ma\'lik akim cekti. 1 dakika sonra aniden 0.215 ma cekmeye basladi ve ondan sonra yeniden baslatsamda bu deger degismedi. anormal yukselis neden olustu diye nette arastirmaya basladim, power factor farki gibi aciklamalar buldum. saygilarimla...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın