SONY MHC-881 MÜZİK SETİ AMFİ KATI

Başlatan kivanc, 23 Temmuz 2013, 10:49:12

kivanc

SONY MHC-881 MÜZİK SETİNİN TRAFO VE AMFİ KATI SÖKÜLDÜ VE BİR TÜRLÜ KORUMA DEVRESİNDEKİ C1237HA YA BAĞLI RÖLEYİ ÇEKTİREMEDİM BOARD ÜZERİNDE POWER ON/OFF KONNEKTÖRÜNE +5 VOLT VERİLDİ ÇALIŞMADI.ŞASEYE BAĞLANDI YİNE ÇALIŞMADI ACABA BAŞKA BİRYERDE PROBLEM Mİ VAR YOKSA BİZ Mİ YANLIŞ BİRŞEY YAPIYORUZ?

kivanc

ŞEMAYI YÜKLEDİM YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.DOSYA EKTE

bertan

R1280 i kontrol ettinizmi?Sigortalı dirençdir.Multimetreniz ile okunan değeri söylermisiniz.

D1270 ide kontrol ediniz.

Rölenin bacaklarına gerilim vererek çektirmeye  çalışınız.

kivanc

NORMAL OLARAK SONY MÜZİK SETLERİNDE POWER TUŞUNA BASTIĞIMIZDA EKRAN AYDINLATMASI GELİR VE ARADAN 3-5 SANİYE SONRA BİR TIK GELİR ODA RY 1201 ÇEKMESİDİR. AMA RY 1201 ÇEKMİYOR POWER ON/OFF KONNEKTÖRÜNE +5V VERDİM ŞASEYE BAĞLADIM OLMADI NORMALDE ÇALIŞAN BİRŞEYDİ.

kivanc

DİĞER RÖLE DEDİKLERİM RY 1202 VE RY 1203 SES KARTINA GİREN SOKETTE YAZAN RLY.REAR VE RLY.FRONT UÇLARINA +5 V VERDİĞİMDE ÇEKTİREBİLİYORUM.

Adnancoskun

tamam peki roleler kaç voltluk?
UPC nin 6 numaralı bacağını şaseye (GND) ye bağladığınızda role çekiyor mu?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kivanc

24 VOLT LUK RY 1201 RÖLEYİ MANUEL ÇEKTİRDİM PC 1237 HA ENTEGRE UÇTU =(

Adnancoskun

direk - verdim derken oraya    -    vermeyeceksin ki, entegrenin bacağını boşa alıp rolenin entegreye gelen ucunu şaseye dokunduracaksın.

Adnancoskun

rolenin bacağına - verdim demişsiniz nasıl eksi,,,, bu devre simetrik beslemeli oraya eksi verilmez ki GND verilir...

kivanc

Adnancoskun

anladım, doğrusunu yapmışsın ama entegrenin bacağını boşa alman gerekiyordu. bu arada tekrar deneme şansın var mı? entegrenin bacağını boşa alarak.

kivanc

Adnancoskun

entegrenin 6 numarası boşa alınacak, ama emin ol aldığından, rolenin entegreye geln ucunu GND ye dokundur...

kivanc

BACAĞI BOŞA ALDIM GND YE BAĞLAYIP RÖLEYİ  ÇEKTİRDİM AMA HOPARLÖRE DİREK VOLTAJ GİDİYO? BİDE BU SIKINTI VAR

Adnancoskun

o zaman senin çıkış entegrelerinde sıkıntı var.... eğer çıkışa doğrudan DC gidiyorsa rolenin çekmemesi gayet normal..... Entegre işini yapıyor. Çünkü bu devre hoparlörü DC akımdan korumak için var...
Şimdiye kadar söylediklerimin hepsi çıkış katının normal çalıştığını kabul ederek söyledim. sen çıkış entegrelerini kontrol et... kulaklıktan normal ses işityebiliyormusun?

kivanc

SES ÇIKIYOR AMA HOPARLÖRÜ ÇOK ÇEKİYOR YANICAK GİBİ ISINIYOR.

Adnancoskun

kulaklığın heriki tarafında da ses net mi?
senin 2 adet çıkış entegren var, bu devre bu çıkışların birinden data alır, diğerinden almaz, kulaklığa gelen ses sağlam olan taraftan geliyor olabilir...

Adnancoskun

Senin devrende alttaki anfiden alıyor, hatta R1238     68 K ohmluk direnç ile UPC nin 2 numaralı ucuna giriyor. Muhtemelen onun(R1238\'in) ucunu boşa alınca  (bir ucunu çıkarınca role çeker)

Adnancoskun

role çekince her iki hoparlörde yanacak gibi ısınıyor mu?
ayrıca hoparlörlerin yanmış olamaz değil mi?

kivanc

RÖLE ÇEKTİĞİ AN HOPARLÖRÜN GÖBEĞİ İÇERİ DOĞRU ÇEKİYOR

Adnancoskun

kivanc

Adnancoskun

çıkış arızalı olsa ses çıkmaz diyemem, çünkü çıkışa dc kaçrıyor gibi, sen UPC nin 6 numaralı ucunu lehimle, UPC nin 2 numaralı ucuna giden 68 K ohmluk direncin bir ucunu çıkar. devreyi çalıştır, bakalım role çekecek mi?

kivanc

Adnancoskun

normal nasıl çaılıştıryorsan o şekilde... yalnız role çekerse fazla bekletme hemen kapat.

kivanc

kivanc

BİLDİĞİM KADARIYLA POWER ON/OFF UCUNA YA +5V VERİCEZ YADA GND YE BAĞLIYCAZ

Adnancoskun

kivanc

kivanc

SİZ O UÇLARINDA NE ANLAMA GELDİĞİNİZİ SÖYLERMİSİNİZ BEN TAM BİLMİYORUM?

Adnancoskun

kulaklıkla dinlerken power on/off için herhangibirşey yapıyormusun?

Adnancoskun

hoparlörleri koruma rolesinin girişinden bağlayınca ses normal mi?

kivanc

stkda değişti yine aynı koruma devresini çalıştıramıyoruz sanırım?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın