MC34063A İle power led sürücü yapımı hk.

Başlatan DemirKarahan, 22 Temmuz 2013, 03:08:01

DemirKarahan

Selamun ALeykum,

Üstatlar bu devreyi devamlı kullanıyorum. Ancak kafamı karşıtıran bir nokta var.

Entegre girişine 28 VCD verdiğim zaman 6 power ledi akım direncini ayarlayarak 325 MA. ile sürebiliyorum. İnternette araştırdığım bazı konularda kişiler başka power led sürücüleri ile 24 VDC\'de 7 power led çalıştırıyorlar.

MC34063A ile yapmış olduğum power led sürücünün verimi düşükmü ?

28*0,325=9,1 Watt güç harcaması var. ON semi\'nin kendi pdf\'sinde ise bu entegre ile power led sürücü şemaları verilmiş.

Bu entegre power led sürmek için uygunmu?

Ledlerin max ileri yön gerilimi 3,2 volt ?

Kolay gelsin...

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

6 Tane power led\'i seri mi bağlıyorsun? yoksa 3 seri diğerinide 3 seri yapıp grupları paralel bağlayarak mı 6 led yapıyorsun?

ayrıca datasheet de belirtilen devreler uygulanmış ve iyi sonuç alındığı için oraya konmuştur.
 Datasına uymak en doğrusudur diye düşünüyorum.

DemirKarahan

Giriş voltajı 28 VDC uyguluyorum. 6 Adet power ledi seri bağlıyorum ve kullanıyourum. Led başına düşen gerilim 3,04 VDC toplam MA ise 325. Işık gücü güzel. Verim olarak uygun bir devremidir ?

Datasheet\'indeki devrelerde bire bir bu devreye tam uyuyor üstad.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Adnancoskun

kullandığın power led\'in datasheetindeki akım değerine bakın, (normalde yaklaşık 350mA dir)
eğer çektiğiniz akım değerine yakınsa ki, öyle görünüyor 325mA ( çektiğiniz akım değeri datasındakinden fazla olmamalı) uygundur.

DemirKarahan

Teşekkürler üstat,

Peki bu entegreye 24 VDC verdiğimiz zaman 8,8 VDC\'ye yakın üzerinde düşüm oluyor bunun sebebi nedir ?

Sistemin 5 led ile çalıştığını varsayarsak ?

Her power led 3,04 VDC ile çalışsa 3,04*5=15,2 VDC yapar

Devre girişine  24 VDC uyguluyoruz. 8,8 VDC düşüm oluyor. 3 VDC\'de  normal düşüm olsa 5,8 VDC nereye gidiyor :)

Adnancoskun

Zaten bu entegrenin amacı bu....
sen girişine 24 volt versen de çıkışında senin istediğini vermesi. yoksa aldığının tamamını verseydi, neden kullanacaktık ki? ayrıca geriye kalan kısım ısı vs olarak atılır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın